Celý život ji kvůli jejím záhadným nadpřirozeným schopnostem prodávali jako talisman pro štěstí. Teď konečně přichází čas, aby se pomstila. (Netflix)

Soweek

Nicku, seš blázen. Ale můj blázen. Tvoje naprostá posedlost módou, modely, modelkami, neony, synťáky je neustále stejná a od dob Drivu točíš naštěstí pořád to samé. Říkám naštěstí, protože si snad jediný, kdo drží žánr neo-noir při životě. Tvé záběry jsou jak statické obrazy, titulní strany časopisu Vogue, vizuální umělecké žrádlo. V práci s tichem seš pořád mistr. Škoda, že si tentokrát opustil pro tebe tak typické násilí, které tomu dávalo vždycky šťávu. Copenhagen Cowboy je bohužel jedno z tvých slabších děl, protože neumí tak šokovat jako předchozí počiny. Tak snad zas někdy příště v nezměněné podobě. NWR bejby, love it or hate it. ()

DavidS.

Dánsko jako Bybylón mafiánských a jazykových inkluzí...O dvou až třech dílech by se dalo diskutovat, druhá polovina je ovšem důkazem, že milovník zářivek a neonový hypnotizér NWR potřebuje terapii a dramaturga...Netuším, co za Štístko a múzu měl v kleci, když natočil Drive... ()

JamesSi

"Toto je práse, ono 12,5 neděla" Užil jsem si to - až na poslední epizodu o které upřímně netuším, co si mám myslet. Objeví se zcela nové postavy (upíří sestra) a pak to prostě skončí. Působí to jako cliffhanger před vypjatým finálem, ale bojím se, že druhá řada nebude. Jak jsme u Netflixu zvyklý, tak to nejspíš po první řadě zařízne (nedávné zrušení 1899). Jinak pokud se seriál převážně odehrával v realitě bylo to docela fajn. Miu je zajímavý protagonista/protagonistka. Kamerově je to podobně jako další díla NWR super, jen je to pořád stejně honibrkský jako posledních několik jeho pokusů. Hodně mi to připomíná Neon Demon. Stále jsem si to však asi užil víc než totálně nevyrovnané (jak časově, tak kvalitativně) "Příliš staří na to, aby jsme zemřeli mladí." Aspoň z počátku máte pocit, že příběh někam směřuje. Jak kamera krouží při narozeninách stupidního sério-vrahovského synáčka bylo super. Skvělé byly také malé roličky - Krále Sraček z Trojúhelníku Smutku Zlatka Burice jako právníka Miroslava, jednoho z mých nejoblíbenějších dokumentaristů - Madse Bruggera (Cold Case Hammarskjöld) jako rekonstruktéra penisů nebo herního vývojáře Hidea Kódžimi jako podivného japonského muže v pozadí (Jdi za Obry). Tyto camea jsem tedy slovy Karla Gotta "opravdu nečekal". 7/10 ()

SpaceOdyseus

Excentricka pecka, kterou nefanousci odsoudi ale pro lidi na vlne NWR muze jit o silny filmovy zazitek. Na interpretace to je skoupe. Na silny, hypnoticky audiovizual to je, jak je u Refna zvykem, bohate. Na plose sesti dilu se graduje pribehove i zanrove, nove postavy prichazeji a odchazeji z podivneho panoptika a cele to je vtahujici, jak kdyby Miu zirala skrz obrazovku take do me duse. ()

tenebrae86

Oproti předchozímu seriálu, dokonalému Too Old To Die Young, se může zdát, že nám Refn trochu vyměknul, ale za to podle mě může relativně slabší scénář. Sara Isabella Jønsson Vedde zkrátka není Ed Brubaker, takže místo ultra násilné a hyper perverzní gangsterky tu máme mysteriózní pohádku o andělské mimozemšťance s kouzelnými schopnostmi. Žádný strach, násilí i napětí zde přirozeně je, stejně jako Refnův typický zvrácený smysl pro humor, jen už to není takový divácky nepřístupný hardcore jako minule. Forma je ale opět naprosto dechberoucí. Něco mezi Dariem Argentem a Davidem Lynchem, to je současný NWR. Z těch jeho sugestivních audiovizuálních orgií mám permanentní topor a již hladově vyhlížím další Nicolas Netflix Refn projekt :). P.S.: Palec nahoru za závěrečné cameo Hideo Kodžimy. ()

petikacka

Nooo, tak to bylo 9mm mezi oči!  Fuuuckt něco, ale opravdu NĚCO! Bylo to tak bizarní a divné až mě to vlastně donutilo se na TO dívat až do úplného konce (stejný pocit jsem měla i v jednom Království  a žeru ho dodnes) i přesto, že jsem nevěděla jestli je to hnusné a debilní nebo se mi to líbí. A během toho jsem si ten sled vizuálně-podivných scén točených koldokolovou kamerou, podivných postav a postaviček kodaňského podsvětí, barevnému ztvárňování postav a dalších fantaskností, jednoduše oblíbila, nebojím se říct i LOVE. A přestože jsem to místy vůbec nepobrala, snažila jsem pokud možno vypnout mozek a nechat scény jen tak plynout...a to se mi vyplatilo. Nicméně i tak bych dala 4*, ovšem to by tam nesměl být ten Šíleněboží! a pro mě geniální soundtrack, který přeřval úpa všechno až jsem se kolikrát tak lekla, že mě málem kleplo. Dialogy potichu a pak PRÁSK!.. NO a to by tak asi bylo všechno, zazvonil zvonec a pohádky je milé děti konec ... Za mě uhranutých 100% ()

warrenur

Hudobna aj vizualna stranka tohoto miniserialu je ozaj podmaniva a pozornemu divakovi ma co ponuknut. Ustredna postava utlej Miu, ktoru dokonalo hra Angela Bundalovic, mi v roli dokonale sadla. Zvlast pri kontraste tych pochybnych krasok, drsnych velkych, ci tucnych muzov podsvetia. Zasadenie prostredi je v cca prvych troch epizodach takmer odpudive. Vynikajucu kameru a nasvietenie scen ma pan kameraman v malicku, co potvrdi i mnozstvo vybornych filmovych kuskov, ktore ma za sebou. Prve cca 3 diely, ktore su momentalne jedine v "modrom" mi prisli budovanim mysteria okolo utlej slecny/entity v modrom overale velmi slusne, stvrty a piaty diel su sklzom takmer az do klasickej gangsterky aby si tvorcovia v zaverecnom dieli uplne uletili a za mna to pokaslali. Napriek tomu serial odporucam vdaka mnohym "stimulantom" vnimaveho divaka, ktore moze ponuknut. Ale moze vas i statocne "nudit" dlhymi zabermi a "cakackami" na reakciu postav. Aj tak nadpriemer. ()

Mánička

Vizuálny aj hudobný majsterštyk, ako je už u kúzelníka Refna neotrasiteľnou tradíciou, obsahovo však podobne riedke, ako Only God Forgives. Oba tieto počiny mám svojim spôsobom veľmi rád, avšak aj mne miestami dochádza trpezlivosť s tak prázdnym a pomalým tempom. Koncept "rozprávky pre dospelých" v refnovskom štýle sa mi veľmi páčil a to všeobecne magický realizmus nemusím. Je tam z každého tvorcovho trademarku niečo, je to explicitne surové a opäť nám servíruje stiesnenú atmosféru ohavného sveta plného ľudského zla, ktoré je natoľko prepletené, že niet úniku. Linka v Kodanskom podsvetí dokáže byť pútavejšia, pretože odrazu sledujeme gangsterské krimi viac priblížené reálnemu (pod)svetu, v ktorej Refn transformovane nadviazal na svoju kultovú trilógiu. Naopak linka s albáncami sa akosi na škodu vytratila do prázdna. Ako fanúšik sa žiaľ obávam plochého recyklovania a prehnanej samoúčelnosti v jeho budúcej tvorbe, ktoré už je zjavné aj tu. Je to také pozlátkové sklamanie s úsmevným cameom Hidea Kojima. Zlaté Drive a Too Old to Die Young. ()

AnanAss

Refnovy poslední filmy mě docela sedly, ať už se jednalo o Goslingův wellness v Thajsku či démona modelek, jeho seriálová tvorba jde však mimo mě. Nejnovější výtvor začíná jako lovestory o mafiánech a lehčích děvách, pokračuje polodokumentem o stravovacích návycích prasat a příběhem o odplatě s lynchovskými výjevy, aby mohl skončit pomalu jako Strážci vesmíru. Tady snad už jen chyběly robotické prostitutky z budoucnosti. I když je možné, že ty tam byly nakonec taky. Nedá se však upřít, že bych nebyl zvědavý, jaká další šílenost se zde vytasí v další scéně. „Musíš jít za Obry.“ ()

ER

Uf, to je blábol. Forma jako z dílny party studentů, neustále švenkující kamera zleva doprava, scény jsou takové unylé, schovávající se za noir. Snaha o mysticismus ala David Lymch je sice chvályhodná, ale to už je lepší se podívat na originál. Korunu tomu nasazují dialogy o pičce a zvuky vepřů. Jo, lidi jsou prasata, ale seriál si bere na mušku podsvětí a tam to vždy smrdí, na to mi nemusí nikdo chrochtat. Dramaturgie pak přistupuje k hlavní postavě jako mystické postavě (mince štěstí), kdy ona sama tvrdí, že byla unesena mimozemšťany. A tomu herečka svým zjevem odpovídá. Pravdou je, že story o holce, která přináší štěstí se vyvíjí zajímavě a určitě napětí tady je, ale asi to chce být naladěn na stejné vlně, což mně se neprovedlo. ()

zdarecsranec

Winding Refn se vrací do Dánska a to ve velkém stylu. Severskou metropoli vyobrazuje opět (ale vlastně z ní moc nevidíme a jsme stále někde v lese v regionu Kodaň-venkov) ve své nejtemnější zhýralosti v odvráceném světě balkánských a čínských gangsterů, prostitutek, drog, jenž je konfrontován s jakýmsi folklórním světem, který je zahalen v mlhovině mýtů, ty jsou však pro lidi naprostou samozřejmostí, tedy zde nadpřirozeno nikoho nevyvede z míry, stejně jako v románech magického realismu. Ve stejné samozřejmosti se tato kodaňská diegéze dává nazřít divákovi, tedy šestidílné vyprávění ukazuje jen jakousi nepatrnou epizodu ze života Miu a nemá nejmenší potřebu nám něco vysvětlovat o jejím původu, minulosti a ani budoucnosti, kdy se toto okýnko k nahlídnutí do tajemného světa zavře posledním dílem v okamžiku, kdy se má všechno změnit. I přes tuto nevstřícnost k divákovi je tento střet světského a pohansky-mytologického, jež dohromady tvoří jeden fungující pevně stojící fikční svět, velice působivý. Stejně tak jako je fialový neonový nádech obrazu syntézou konfliktu mezi červenou a modrou, mezi metafyzickými silami zla a dobra, tak se jedná i o jakési vyústění Refnovy původní dealerské tvorby a jeho následných amerických stylistických vrtochů. Audiovizuálně neuvěřitelně podmanivé, minimalistické, neustále hučení, synťáky a neklid, panoramatické plynulé otočky a transfokace kamery, strnulost postav až v (roy)anderssonovském duchu, s tim rozdílem že to není nuda a když se figury rozhýbou, tak si až v poetické souhře pohybu rozbíjí hubu, nebo někoho ubodají nůžkami. Jako seriál jistě funguje, neb jsem se nemohl dočkat dalšího volného večera, kdy si pustím další díl, a přesně o to by u tohoto formátu mělo jít. Nadstandartně kvalitní produkce, co se týče mainstreamové streamovací scény, a je třeba děkovat Netflixu, za to že mimo mrvení jakéhokoliv filmového vkusu standartního diváka skrz vlastní algoritmy, opět přišel se cinefilní lahůdkou, co se stala uskutečněnou ve spojení osobitého zaběhlého režiséra s mladými scénáristkami, jimž je garantována tvůrčí svoboda. Po loňském Bílém šumuBlonde je Copenhagen Cowboy skvělým startem do roku 23. ()

SAINTS

Kodaňský kovboj je najnovší projekt NWR. Každý jeho fanúšik okamžite spozná všetky znaky jeho práce, od zločinom nabitého, špinavého podhubia Dánska až po našu stoickú a chladnú protagonistku Miu v podaní Angely Bundanovič, ktorá sa mstí tým, ktorí jej ublížili. Diváci budú vrhnutí do tohto neo-thrileru plnou silou. Dlhé zábery na izolované miesta ukazujú, aké znepokujujúce a brutálne je násilie páchane na obetiah. Miu sa ocitne na prahu niektorých z najohavnejších monštier na svete a sledujeme ako sa s nimi vysporiada. Pútavý a miestami ťažko pozerateľný, kodaňský kovboj je zaujímavou meditáciou žánru neo-thrileru s dostatočne zaujímavým komentárom a ohromujúcim vizuálom, ktorý vám sadne aj dlho po vypnutí. ()

Mamlas odpad!

Tenhle seriál nemá před úvodními titulky takové to 'Minule jste viděli...'. Víte proč? Nebylo by tam co dát 🤤. Je to absolutní nuda a o ničem. (1%) ()

DonBraso

NWR nejspíš už definitivně přestal bavit. Tenhle můj šálek to rozhodně už není. Zůstanu pořád u kultovního Dealera a brát to, že před Driverem to byl jeho strop. Chtěl se nejspíš vždcky odlišit a to se mu vlastně daří bravurně. Vykresluje stále ty postavy, snaží se polidšťovat, ukazovat tu míru ve světlech jako jsou postavy sebe sama. Bohužel je toho příliš a to až do mezích zákona. 360 otočení kamery udělat v jednom díle aspoň třikrát je utopie. Na barvičky v podobě světel a žárovek už známe v Neon Demon, který nedodíval. Popravdě u tohohle seriálu usnul tolikrát, že tohle trvalo snad týden vůbec dodívat a vůbec o nic jsem nepřišel. V jádru je to příšerný vyprávování se od někud někam v podobě Miu. Statický okénka kdy postavy nemluví, čumějí do víru co udělá postrodukce v počítači není ternem, ale NWR si v tomhle libuje. Si udělá nákres, flákne tam postavu a hotovo dvacet. Takhle se to seskládá a je hotovo. Právě v tom chybí ta celá pospojitost. Zde si opět odnáším jen čtvrtý díl, kde konečně jeho dvorní herec Zlatko Burič přišel na scénu. To byl jediný moment který pohladil duši. Hulda a další jsou sice postavy, spíše karikatury jako zbohatlíci na zámku, kde ten rodinný krb je jen o velkým egu, spíše péru. Vůbec nic nedává patřičnou formu, aby se tyhle a nějaká Hulda s tím gangsterem a balkáncema protknutla v symbiózu. Právě naopak. Kdo rád mysteriózní dusno plných vizuálů a nemusí moc hledat dramatika, což je dost zvláštní na NRW, protože on ty postavy docela vykreslí dobře, spíš bejvávalo. Teďka to bere jinak a jestli bude druhá série, tak určitě beze mě. Nějaký Obry vs Miu.Proč?35% ()

STORM70

První díl jsem nechápal (musel jsem přepnout do původního znění - dabing byl šílený), druhý mě zaujal no a pak jsem fascinovaně koukal až do konce.... Lynchovina jako prase ... 9/10 ()

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů