Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán (Jakub Prachař) so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou (Dominika Morávková), a mladším bratom Adamom (Jan Nedbal). V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček (Ondřej Sokol), ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina (Leona Skleničková) láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš (David Švehlík) a aké je jeho najväčšie tajomstvo? (TV JOJ)

Tosim

Jsem na tom podobně, jako mnoho dalších uživatelů, po dlouhých letech jsem novou vánoční pohádku nejen neodtrpěl, ale docela i užil. Je dobře, že paní scénáristka zapracovala do vyprávění i starou pověst o Rýbrcoulovi, Bebjak je čím dál univerzálnější režisér, Ondřej Sokol předvedl něco, čemu se dá říct herecký výkon a celkově snímek netrpí mnoha neduhy nově zfilmovaných pohádek. Chvíli jsem přemýšlel i o čtyřech hvězdách, ale na tyhle vánoční kusy se musí uplatnit trochu přísnější hodnocení. Dávám překvapených 70%. ()

Enšpígl

Stalo se něco v co jsem snad už ani nedoufal, po mnoha letech máme opět kvalitní pohádku. Všechna čest, jak slovák Peter Bebjak uchopil český mýtus zvaný Krakonoš. Bavilo mě zaměření na charaketery lidí se špetkou přirozených fantasy prvků. Samozřejmě v pohádce nesmí chybět ani láska, ale i ta tady byla napsanou s krásnou decentností.  Stejně jako odlehčená složka příběhu, kterou obstarávala především postava Ondry Sokola i ta nebyla nějak přexponovaná a nádherně zapadal do kontextu celého vyprávění. A to nejlepší ? No Krakonoš, přesněji řečeno David Šmehlík, protože ten ho trefil parádně, věřil jsem mu jak krutost, tak smysl pro spravedlnost, tak veškerý jeho emoce, opravdu exceletní výkon a vlastně nechápu proč ho už dávno nemám v TOP českých herců, nevybavuji si nic, kdy by on nezahrál dobře. Samozřejmě je trošku smutný, že českou pohádkovou scénu musel ozářit slovenský režisér, ale zase z hlediska castingu představil i nové neokoukané tváře a tenhle svěží závan jen a jen vítám. Takže super, mám fakt radost, že jsem si po delší době zase užil dobře napsanou, zahranou i zrežirovanou vánoční pohádku. Pokud tady někdo srovnává Krkonošské pohádky a Krakonošovo tajemství, doufám že stejně srovnává i Dr.No a Není čas zemřít a bude nadšeně tleskat, když se natočí Ptáci úplně stejně jako je kdysi natočil Hitchcock bez kapky vlastní invence, pak OK, pokud ne je to tady jen trapná póza. ()

Malarkey

Tak po druhé režisérské pohádce to už můžu říct. Peter Bebjak umí točit pohádky! On teda obecně umí mnoho věcí a je v posledních letech takovým úkazem na naší československé scéně. Nicméně Krakonošovo tajemství jsem si od začátku do konce fantasticky užil. Trošku temnější atmosféra, výborní herci od těch mladých, po ty klasiky v oboru, tradičně vydařené kulisy (a to jak interiér, tak exteriér) a originální příběh. Úplně nechápu, proč někteří očekávali odkaz na původního Krakonoše. Já jsem za tu originalitu naopak rád. Právě pro tu invenci jsem hledal ty detaily a narazil třeba na krásný odkaz filmařů na dědečka Kuby Prachaře. To se jim zatraceně povedlo. Skoro se až nabízí zamyšlení, jestli není lepší na Krakonošovo tajemství nahlížet jako na film odehrávající se v 19. století v českých zemích než na pohádku, jako takovou. Je vidět, že Peter Bebjak do těch svých pohádek vždy umí přidat něco z žánru navíc. Předchozí pohádka to taky tak měla. Jako pohádka je tu totiž místy opravdu až realisticky tajuplná a fantastický David Švehlík v roli Krakonoše tomu s vážností nepřidá. Pořád je tu ale Ondra Sokol, jehož role nadšeného národopisce tu padla jako poslední dílek puzzle do výsledného obrázku. Zkrátka tato pohádka se hodně povedla a myslím si, že bude jedna z těch, ke kterým se budu rád vracet. ()

Radek99

Ten rozdíl mezi původními Krkonošskými pohádkami a novodobým zpracováním pověstí o vládci hor Krakonošovi je propastný, zvláště v castingu a především pak v hereckých výkonech a scénáři, ale jako vánoční pohádka to neurazí...byť ji pohříchu táhl hlavně Ondřej Sokol a jeho postava osvícenského ,,vědce" - národopisce... PS: Obsazení Jakuba Prachaře odkazujícího k postavě Trautenberka v podání Ilji Prachaře, tedy Jakubova dědečka, je pikantní třešničkou navrch... ()

xxmartinxx

Jestli se s tímhle chcete smířit jako s lepší pohádkou, jen protože se tam míň lidí pitvoří (mimochodem krásná ukázka, že bez pitvoření neumíme humor, protože v tomhle filme prakticky není), tak to potěš pánbůh. Katastrofa. Shame on you. ()

Bebacek

Jak příhodně okomentoval můj partner, "pustit si novou českou pohádku je jako pustit si plyn". Postavy jako by právě vyšly z barrandovské kostymérny, grading přehnaný do barevné nesnesitelnosti, která na sebe neustále strhává pozornost. Co mi vadí nejvíc, je problematické vykreslení vztahu mezi mužem a ženou – aneb když chceš získat ženu svého srdce, uvězni ji doma a vezmi ji veškerou svobodu. Když pohádka pro děti přebírá toxické, genderově stereotypní vzorce z českých mainstreamových romcomů, je to hodně špatně. _ Uvidím ještě jednu vánoční pohádku (a la skanzen) a začnu střílet. ()

flanker.27

Přece jen se občas zadaří a dostane se nám vánoční pohádky, která jednomu neroztaví inteligenční obvody. Samozřejmě do kvality pohádkových klasik ještě něco chybí, ale minimálně tu máme relativně normální postavy, uvěřitelné prostředí, ucházející zápletku a i relativně temnější atmosféru. Je to tak 65 % a tedy solidní tři hvězdy (možná, jestli bude prověřena časem, pohádce tu čtvrtou i přihodím). Kéž by však toto nebylo jen obvyklé jedno světýlko v močále. ()

Gilmour93

Konkurent v revíru! Konkurent v revíru! Čekal jsem, že chamtivý feudál Prachař dostane pár lekcí a že snad i dle večerníčkového vzoru dojde ze strany bájného ducha hor k řízené provokaci, ale ono je to spíš o Rýbrcoulově žárlivosti a lehce sociopatických sklonech, které zázrakem vymizí, až když dojde ke změně vlastnictví přes jilemnický katastrální úřad.. Sympatické rozkročení nad několika žánrovými směry (především mýtu) a postavy, které se nepitvoří a nemluví jak influencer propagující obličejovou kosmetiku. Mezi nimi vyčnívá skepsi ztrácející národopisec v podání Sokola, který svou roli tak trochu pojal jako variaci na lovce motýlů Lorda Castlepoola. Některé momenty naznačovaly, že by v poslední scéně mohl v Krakonošově příbytku vyjít z koupelny v mechovém župánku, ale chápu, že obecenstvo na některé věci ještě není připraveno.. ()

Nevka

Solidní, avšak na mě až moc ponurá pohádka. Neříkám, že bych z toho stylu vyprávění měl vyloženě depku, ale asi jsem se prostě nenaladil na stejnou notu jako Bebjak. Až na protivnou Blanku jsem však s Krakonošem problém neměl... Takže pokud máte náladu, můžete být po zhlédnutí mile překvapeni. ()

castor

Na panské sídlo přijíždí noví majitelé: nabubřelý šlechtic Jakub Prachař a jeho skrznaskrz otravný bratr Jan Nedbal. Nejen poddaní v podhůří Krkonoš stále věří na pověry, především na tu o vousatém pánovi hor. Mezi nimi je i hodná (a pěkná) Leona Skleničková, která bude nakonec zajímat víc mužů. Místy to má atmosféru, jindy napětí, i nějaká komická scéna se objeví. Ovšem tím, že se Peter Bebjak prosadil drsnějšími příběhy, tak i tady vsadil na dospělejší tón a malé děti si úplně nezíská. Mnohé scény se táhnou, navíc furt podivně tápe ve vykreslení vztahu mezi mužem a ženou. Výsledkem je žánrově rozmanitá (asi)pohádka, o kterou byl prý ze všech pohádek vysílaných 25. prosince za dobu měření televizní sledovanosti mezi diváky největší zájem. Po delší době jsem rád viděl i Dominiku Morávkovou-Zeleníkovou coby komtesu Blanku, která byla zatraceně odvážná a přesvědčivá v depresivním Pírku nebo rovněž nevlídném dramatu Špína. I když tady samozřejmě neměla prostor vyniknout. Mezi dvěma a třemi hvězdami. ()

D.Moore

Tvůrci sice předem upozorňovali, že nepůjde o "další Krkonošské pohádky", nicméně zhruba první polovina jako by se jim přece jenom chtěla přiblížit, a to prostě nemohlo dobře dopadnout. Druhá polovina už zvážněla a byla zajímavější, ale Ondřeji Sokolovi to v šaškování stejně nezabránilo a zbytečně dlouhá stopáž nakonec všechno pohřbila. Romantický propletenec byl zvláštní, úplně dobře se mi nedívalo na neustálé věznění chudinky Lidušky a taky si myslím, že nebylo nutné ukazovat šlechtu zase v tak nepříznivém stereotypním světle. Film v rukách tak dobrého režiséra a s charismatickým Davidem Švehlíkem měl na víc. ()

Faustka

Krakonošovo tajemství je natočeno v podobně lehkém duchu jako pohádka Dům U Zlatého úsvitu, která byla také milým vánočním překvapením. Musím tedy přiznat, že to byla ještě o level vyšší taškařice. A tady to svými vtipnými hláškami táhl právě Ondra Sokol, který nejvíc pobavil. Určitě pěkná připomínka starší klasiky. ()

Ephemeris

Už prvá polovica vzbudila nádeje, že roky/desaťročia trvajúca vianočná rozprávková mizéria sa skončila a my sme našli svätý grál novodobej rozprávkovej tvorby. Potom tomu síce mierne došiel dych, na celkovom dojme to ale ubralo len mierne. Ak tu časom budú pribúdať ďalšie jedovaté hanopisy od miestnych neúprosných kritikov, pokojne prihodím aj piatu hviezdu. ()

gogo76

Príjemné prekvapenie. Netušil som, že za novou rozprávkou stojí P. Bebjak, ale potešilo ma to. Úplne najviac ma bavil fakt, že to dokázal v starom štýle. Žiadne moderné triky, farebné lasere, trápne vtípky a humor, ktorý je vám cudzí. Žiadne trápne škerenie a nevtipné grimasy hercov, jednoducho prirodzenosť. Keď vás nenapadá nič vtipné, nevadí, hlavne to netlačte do filmu na silu. To je potom skutočné utrpenie. S obsadením som spokojný, len by som dal Dominike Morávkovej o málinko viac priestoru ukázať tú jej zlú Blanku...Trochu iný pohľad na Krakonoša a zdá sa, že Bebjak sa divákom presne trafil do vkusu. Nie žeby to bola dokonalosť sama, ale rozhodne dobrý pokus a dobrý prísľub do ďalších možno ešte vyzretejších projektov. 70%. ()

Ampi

Moc hezká pohádka o Krakonošovi, která má dobrý děj, pěkné postavy, výborné herecké obsazení. Zajímavá je geneze Krakonoše. Krakonošovo tajemství je srovnatelně dobré jako německý Krakonošův poklad z roku 2017.  Dohnali jsme Německo, hůra. No spíš oni dohnali nás. Vzhledem k množství příběhů o Krakonošovi, by s Davidem Švehlíkem klidně mohlo vzniknout pokračovaní. Třeba by tam mohl objevit Trautenberk nebo Jakub Prachař.  Ondřej Sokol jako vědec, spisovatel a buditel Jiráček by tam měl být taky. A rád bych věděl jak je s těmi šiškami. ()