Čáry a kouzla v poklidném městečku Bludičkov, které nenajdete na žádné mapě. Úsměvný pohádkový příběh o tom, jak vám návštěva jednoho kouzelníka může obrátit život naruby a o tom, jak sirotek Ondra možná ke štěstí přišel. V poetické pohádkové grotesce, odehrávající se v neexistujícím městečku Bludičkov, se zastavil čas. Ručičky na hodinách ukazují za pět minut dvanáct, jakoby bludičkovským symbolicky dávaly ještě poslední šanci. Jedině tajemná postava Acruxe ví, jak dopadne příběh bludičkovských a jaké budou osudy jeho hrdinů.
Do městečka přijíždí známý jasnovidec Heliodromus. Před školou se hlavní hrdina příběhu Ondra seznámí s jeho dcerou Adélkou. V místním hostinci se už scházejí měšťané na kouzelníkovo představení. Ostrozraku uhrančivého mága neunikne žádné tajemství. A tak postupně odhaluje různé nepravosti, které se dějí v městečku. Na požádání vykládá budoucnost. Největší zájem má paní starostová. Heliodromus na ni prozradí, že má v úmyslu otevřít v Bludičkově módní salon v domě, kde slunce vychází po celý den. Okouzlená starostová proto žádá manžela, aby jí koupil obchod, kde je knihkupectví Ondrova dědečka, že tam bude její salón prosperovat!
Dvanáctiletý Ondra nadšeně prožívá svůj klukovský obdiv k motorkám. Jeho všední radosti obyčejného kluka, však převrátí zcela naruby smrt jeho dědečka. Příčinou dědečkovi smrti se stala bezuzdná hamižnost bezohledného starosty Bludičkova.
Adélka utěšuje nešťastného Ondru, že mu tatínek pomůže. Heliodromus je však zdrženlivý a poznamená, že každý si musí projít svým osudem. Nakonec Adélka tatínka přemluví, aby Ondrovi přece jen pomohl. Heliodromus souhlasí, ale poradí Ondrovi, aby v dědečkově knihkupeckém krámku našel největší bohatství, které ukrývá. Když ho najde, nikdo už mu ho nevezme a bude mu sloužit, jako nikomu jinému. Ondra dá na jeho radu...
Groteskně komediální nadsázka tohoto moderního pohádkového příběhu odhaluje sobecké charaktery zpupného starosty a patolízalských radních, kteří osudově poznamenávají Ondrův život. (Česká televize)

Gemini

Jakkoliv moje přesvědčení zjevně spousta spoluuživatelů nesdílí, podle mě je Dům U Zlatého Úsvitu (názvy filmů píšu se všemi písmeny velkými) skvělá moderní a přece retro pohádka pro celou rodinu. Režisér Pavel Jandourek si tentokrát velmi přátelsky potykal s nápaditým scénářem a daří se mu umocňovat magickou atmosféru Bludičkova tuhle tak, tam zase onak, ale vždy ku prospěchu věci (a diváka) - viz třeba scéna soudu s příchodem Obhájce - a zvláštně fungujícím způsobem tmelí tu groteskní varieté, tu zase říznou nejenom komunální satiru do pozoruhodně kompaktního celku. Samozřejmě mu práci usnadňují výteční herci včetně Petry Šimberové a Štěpána Krtičky v ústředních dětských rolích, ale důležitý je výsledek a ne to, jak ho bylo dosaženo - alespoň v tomhle případě;) Minilinka ústící v "bulvární zprávy" o populační explozi mi sice přišla vtipná, ale laciná a zbytečná, stejně jako "vtip" s Vrbatou, ale celkově říkám, že třeba v porovnání s podobně fantaskně laděným (a od reality a srozumitelnosti naprosto totálně odtrženým) V Peřině jde o naprostý majstrštyk - a to se navíc při tomhle srovnání pohybujeme mezi televizí a filmovým plátnem. Ode mě 80% a rád se k tomu jednou posadím se svými dětmi. ()

jendamaty

neskutečným způsobem podhodnocený film, na pět hvězdiček to sice není, spíš 70%, musím je ale dát, abych alespoň trochu hodnocení zvedl... to sakra nepoznáte ten skvělý příslib a klenot mezi současnou produkcí pro děti?? odpady naprosto nechápu! omylem je označení pohádka a vytrvalá snaha ČT nutit tuto komedii (spíše stylu Páni kluci) divákům o Vánocích (premiéra 2009 i repríza 2010)... výborné herecké výkony, výprava, triky hudba, dialogy, příběh by mohl být trochu nosnější a bez odboček, název filmu bohužel také není asi nejlépe zvolen, některé vtipy se opakují (přílet čápů, Hanč), pár motivů zůstává nedotažených (kniha), každopádně se ale těším na další filmy tohoto režiséra! ()

UncleG

Pohádka o tom, jak čtyřista Čechovových pušek nevystřelilo. V celém filmu zazní asi tři dobrý vtípky, který ovšem samy o sobě nedokážou vytáhnout tuhle "veselohru" nad úroveň podivně nedotaženýho, špatně sestříhanýho, nudně plynoucího karikaturníhno sračko-prdu. V celém štábu zřejmě nikdo nikdy neslyšel o scénáristickém pravidle "Setup and Payoff". Protože se tu dějou Setupy bez Payoffů a paradoxně i Payoffy bez Setupů. A v momentě, kdy má fór čirou shodou okolností oboje, bývá z toho zas jen plácnutí do prázdna. Opravdu jste nám museli celý film cpát pivo chlazené ledem z hor, jen proto, abyste v závěru mohli udělat jeden zbytečnej fór na zmrzlýho lyžaře Vrbatu? A to je příklad, kdy to scénáristicky skřípe, ale ještě jakž takž funguje. ... Těch nefuknčních nebo rovnou pitomech příkladů je tu tolik, že se v nich vlastně divácky utopíme jak pocestný svedený do bažiny Jandourkovou bludičkou. ()

Teg

SPOILER!! Sirotek Ondra žije v městečku Bludičkov se svým dědečkem knihkupcem, když v tom do města přijede komediant se svou dcerkou (který se mimochodem vyznačuje tím, že oplodní snad každou ženu v Bludičkově). Ten na pitoreskním představení, kde každého zesměšní především prorokuje, že největší bohatství najdete v domě, kde žije právě Ondra s Dědou. Vzápětí Děda Ondrovi ukáže knížku, která je prý nezměrné ceny, takže každý průměrný divák tuší, kam vítr vane. Pak se ale začnou dít věci. Starostová se rozhodne, že v domě, kde je poklad bude mít kloboučnictví a Ondrův děda umírá, poté co ho zavraždí pohledem?!? tajemný cizinec. Ondra nalézá útočiště u komedianta, který to všechno způsobil. Komediant přesvědčí Ondru, aby cennou knížku šel ukrást do krámu, který mezitím starosta zkonfiskoval. Ondra knížku nenajde, ale stráví noc čtením ostatních knížek, ze kterých si ale nic nepamatuje. Komediant, který měl venku hlídat mezitím oplodní další měšťanku. Poté, co komediantova dcera zjistí, že Ondra si z knížek nic nepamatuje, vytáhne kouzelný almanach plný nejrůznějších pitomostí (plavecké styly, které nefungují, žurnalistika, lektvary), a poté co komediant přivodí určitým mužům v městečku bolení hlavy (a zprzní zmrzlinářku), vytisknou vlasní verzi místního plátku, ve kterém haní kloboučnictví paní starostové. Za tento delikt je nespravedlivě souzen místní redaktor, který ale předtím patřil k těm zlým, tak ho také bolí hlava. Ondra se pomocí nápoje transformuje do senilního právníka a vypraví se zmařit přelíčení, což se mu povede. Redaktor se poté připojí k záškodnické činnosti a dále tiskne časopis, jehož obsah teď ovládá duo Ondra, komediantova dcera. Někdy v těchto místech se znovu objeví tajemný cizinec co prvně koukal na Ondrova dědečka, který umřel. Významný záběr na cirkusákova koně, koni se nic nestane. Ondra s komediantovou dcerou se vloupají do pokoje paní starostové, ale jsou vyrušeni a zůstanou sami s jejím psem, kterého se odhodlají vyhodit z okna(!), aby je neprozradil. Když mírumilovného pudla vezmou do náruče a chystají se vykonat mrzký čin, všimnou si na něm vytetovaného kódu ke starostovu trezoru. Hle, kniha hříchu, která usvědčí starostu z korupce je na světě! Jako bonus se ze skříně vyvalí také exemplář drahocenné knihy, na kterou jsme mezitím zapoměli. Starosta je zavřený ve sklepě hospody, protože led dovezený z rakouska má mít příznivé účinky na jeho bolavou hlavu. Někdy v této době komediant obskočí slovenskou turistku ve svém wagónu. Z leda ve sklepě se vyhrabe běžkař z krkonoš. Vtip je v tom, že led má pocházet z rakouska a dovozce tedy bral hostinského na hůl. Ondra otiskne výčet starostových přečinů do časopisu. Když pak přijede armáda (!) starostu rovnou zatknou. Ondra odcestuje spolu s komediantem a berou s sebou i potetovaného pudla. Knihu také, i když není jasné proč je tak cenná. The end. KONEC SPOILERU ()

Adámo odpad!

Půl hvězdičky za sympatické dětské představitele a že jsem se jednou trošku zasmál... Jestli se budou dál točit takovéhle hrůzy pro nikoho, nevím kam to s českou kinematografií povede. Příliš složité dialogy pro děti, pro dospělé nesmyslné a nudné. O scénáři a režii nemůže být ani řeč, herci bída a ti známější tam dokazují pouze fakt, že už opravdu nemají v čem hrát, ale nějak se živit musí... Trochu smutné na Vánoce... P.S. V době hodnocení měl tento film 55%. Padesát pět????? Vždyť to znamená průměrný film!!! | 12/2009 ()

• Při scénách z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je možné si všimnou plotů, které záměrně opticky oddělují možné východy z náměstí nebo zakrývají všudypřítomné restaurace. (MTHRFCKR)
  • Natáčení tohoto pohádkového příběhu se uskutečnilo v červnu 2009 v magické Telči a jejím okolí, ale také v městečku Třešť na Vysočině, kde se filmovalo hlavně v sále Sokolského domu v židovské čtvrti. (Taninaca)