Pět let

• angličtina Five Years (festivalový názov)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

klukluka

Dobře udělaný. Jen spolu ty lidi jaksi málo mluvili… Ďábel se skrývá v detailech a na všem záleží. Proč nikoho nezajímaly jemný nuance průběhu oné osudové noci..? P.S.: Bylo by to ještě zajímavější, kdyby to v průběhu přípravných prací nad vydáním knihy zajiskřilo mezi Terezou a redaktorkou z nakladatelství. P.S.2: Ten podpis pod souhlasem s pohlavním stykem nevnímám jako špatnej vynález. Z toho aktu se vytratí člověčina, ale máme tohle zapotřebí..? ()

Chmur

Znásilnil, či neznásilnil? To je to, oč tu běží. Je fajn, že se seriál zabývá tématem znásilnění s absencí černobílého nazírání. Znásilnění už dávno není křičící a bránící se žena uchylákovi v podchodu. Je to všechno nějak rozmazané. Bohužel některé dialogy až příliš šustí papírem a působí občas až trapně edukačně viz rozhovor Davida s Emou v posledním díle. Cením ale obsah, který v tomto případě vítězí nad formou. ()

bohemia_regent

Nejsem zrovna příznivcem názorů typu „dnešní mladí herci neumějí mluvit“. Když pak ale dojde k takové koncentraci mladých a neklidných jako v tomto dílku, a ty pak ve vzácných chvílích vystřídají skuteční herci hodní toho jména (Vanda Hybnerová, Gabriela Míčová, Pavel Řezníček), kterým je perfektně rozumět, aniž by přitom jejich projev ztrácel civilní výraz... nezbývá mi nic jiného, než uznat, že na té kritice nejspíš něco bude. Alžběta Malá ze sebe své většinou velmi krátké repliky vypálí, co nejrychleji se je snaží mít za sebou a pro jistotu ještě polyká koncovky. Samuel Toman a Petr Uhlík si vystačí - v replikách o trochu delších - s neměnnou intonací, která tím pádem samozřejmě často vůbec nekoresponduje s obsahem toho, co právě říkají; nějak se vytratilo zapojení mozku... Ale pochválit se dá dobře vybrané téma, které je aktuální a vzhledem k době vzniku seriálu dokonale vyvážené ve smyslu otázky kdo je viníkem a kdo obětí (znásilnění / pomluvy). Před třiceti lety by měl všeobecné mínění a nejspíš i zákon na své straně on, za třicet let to bude (vzhledem k vývoji, který směřuje k systematicky řízenému vyhynutí lidstva nebo aspoň té jeho části, která si říká euroatlantická civilizace) jednoznačně ona. ()

Lukin413

Seriál táhnou především herecké výkony ústřední dvojice, téma je zpracováno bez patosu a oba účastníci v rámci příběhu dojdou k určité katarzi vlastního pocitu z celé události. Emoce jsou dávkovány velmi úsporně a v podstatě se omezují spíše na postavy mimo hlavní protagonisty (rodiče, redaktorka, partneři). Filmařsky je vrcholem seriálu ztvárnění samotného aktu a především závěrečných dvou scén, kdy za minimalistických, v podstatě ničím objevných, filmařských prostředků je dosaženo velmi silného emočního vyústění. ()

Amper01

Z tohoto seriálu mám velmi smíšené pocity. Ale už chápu, proč se chystá legislativa pro "písemný souhlas k sexu". Ikdyž v tomto případě by nejspíš podpořil právě Davida, neboť si to rozmyslela ve chvíli, kdy už by to bylo podepsané... Nicméně co mohla čekat, když mu posilněná alkoholem vlezla do postele a až tam si to rozmyslela? Tak jo, tak se teda dnes vklidu vyspi a zítra to zkusíme znova...? Zároveň i v tom stavu měl repektovat její STOPku... Podstata problému ale tkví ještě někde úplně jinde - že sex na jednu noc je v dnešní době považován za normální. A k tomuto by vůbec nedošlo, kdyby - k tomu vůbec nedošlo. Ale oba s tím dlouho souhlasili a i ona udělala vše pro to, aby se to stalo a pak se diví... Ale seriál nechápu ani dál. Proč je "útočník" zasazen do podporující rodiny, zatímco "oběť" do prostředí nemilujícího? A oběť si kdovíjak dlouho vydržuje zase svou oběť... Alespoň závěr je solidní, i když smutný. Útočník se ukáže jako chlap, oběť se přeci jen také zarazí a nedokoná zničující skutek... Ale oba mají životy alespoň na nějaký čas opravdu zkažené... ()

Kaštan

Ty kostýmy nikdy v módě nebyly a snad nikdy nebudou něco tak strašného jsem v životě neviděl .Celý film to neskutečně kazí. Namísto sledování děje člověk prská smíchy smíchy nad tím co si pro něj kostymérka zase připravila za překvapení. Ty hadry by si nevzal nikdo ani na doma natož na párty. Zvuk je taky hodně amatérský, když šustění v pozadí překrývá hlavní dialog. Kvůli těmto detailům je dost těžké sledovat cokoliv jiného. ()

Rockerman

Před časem se západní společností přehnala módní vlna, kdy se každou chvíli rozpomněla nějaká žena, že před třiceti lety na firemním večírku jí nějaký "násilník" sáhl na koleno či zadek a nešťastník pak lítal v nepěkném průšvihu. S určitým zpožděním vlna dorazila i k nám. Na příběh lze pohlížet dvěma pohledy. Ten první z hlediska "mítů - feministického", ale i právně-morálního je všechno jasné. Dívka odmítla soulož, mladík ji přesto vykonal - jasné znásilnění. Druhý pohled je konzervativní. Celý večer dívka projevuje náklonnost k chlapci, popíjejí spolu, načež dívka s chlapcem jede dobrovolně k němu domů, dobrovolně jde s ním do postele a teprve pak ucukne. Problém je v tom, že to NE mělo přijít daleko dřív. Nejlépe s ním vůbec nejet, když navíc řečeno slovy Chefa ze South Parku, co se týče sexuální orientace "Kope za jinej tým". Jenže ona jela, lehla a myslela si snad, že v posteli budou hrát Člověče, nezlob se? Tam se hrají úplně jiné hry. V ovíněnosti prostě zábrany padají. Proto jsem rád, že závěr byl takový jaký byl. Jestli se tak Tereza rozhodla proto, že Davidovi odpustila nebo uznala, že i ona má na tom incidentu kus viny nechť posoudí každý sám. ()

chrispe

Myslím, že diskuze k této minisérii mluví za vše. Vzbuzuje emoce, ukazuje jak různé pohledy na jednu a tutéž věc mají různí lidé. A mě jen překvapuje, pro kolik lidí je scéna v posteli považovaná za úplně normální první sex. Tvl. ()

AloeB

Snahy tematizovat sexuální násilí si vážím, ovšem tento nenápadný seriál, jehož název poměrně přesně popisuje, jak dlouho čas diváku utíká, bohužel u snahy zůstává. Fabule jako taková není špatná, námět vyrovnávání se s nechtěným stykem po letech by bylo velmi nosné, to by tu ale nesměl být kostrbatý scénář, u kterého mi krvácely uši a musel jsem to prokládat četbou trapáren, které jsem psal na střední, abych to přežil. Netuším, zda je to toporností herců či spisovatelským uměním scénáristky, ale jednotlivým postavám jsem nevěřil ani slovo - snad možná s výjimkou samotné Terezy, která by snad mohla mít přes to, co si prožila, určité mezery v komunikaci či v empatii (viz její vztah s přítelkyní). Ale šablonovitě napsané postavy jako redaktorka, Terezina matka či někteří kamarádi hlavních postav jsou prostě větší pain in the ass než závěr osmé epizody. A než se za tohle dostanu do pekla, tak si dovolím hodnotit dvěma hvězdami. ()

kondor77 odpad!

Zajímavé téma, které je zrealizováno tak nenápaditě a nudně, že bych se nechal raději análně znásilnit, než to muset dokoukat. ()

Mngwa

Byla jsem zvědavá, jak bude tohle téma zpracované a nebyla jsem zklamaná. Velice chytrý a dobře zpracovaný seriál o problematice, kde by bylo jednoduché sklouznout k černobílému vidění "hodný-zlý" a slzopudnému tlačení na pilu, ale nestalo se tak. Nenadržuje se ani jedné straně, postavy jsou pěkně trojrozměrné a v podstatě jde vidět, že vyznění příběhu diváka nutí udělat si závěr sám a nic mu nepředžvýkávat pomocí různých berliček. Což je ještě umocněno tím, že středobodem děje je incident, který je poněkud komplikovaný a pro mě osobně bylo docela obtížné se přiklonit na jednu nebo na druhou stranu. Tohle mi bude v hlavě šrotovat ještě tak týden. ()

Flexaret

„Seš mladej člověk, který do toho přináší perspektivu, kterou my starší nebudeme nikdy mít!“   Otázkou je, o jakou perspektivu se vlastně jedná. Z minisérie od první chvíle ční značná didaktičnost, postavy zcela jasně skrze dialogy deklamují své životní postoje a city přesně tak, aby to bylo všem jasné o co jde a nedošlo k žádným pochybám. To, že většina postav má v krvi neustále nějaké to promile je ukázáno jako fakt, ne jako problém který má své následky. Schůzky s nakladatelkou slouží jako nezáměrně humorný meta komentář celé série, kritické připomínky však nepadají na úrodnou půdu a celá série spěje do zcela očekávaného konce. Svůj účel seriál splnil. Nastolil ožehavá témata, nastavil zrcadlo, jen se přitom tak trochu pozapomnělo na to vytvořit funkční fikční svět, který jde dál za stokrát ohrané šablony a schémata (zláště pak postavy rodičů). Ano, ideální na vyplnění času občanské výchovy, kde to část žáků bude ignorovat, někteří se budou smát ,,vážným" dialogům a zbytek bude rád, že může dělat pod lavicí úkol do dalšího předmětu. Trocha nekašírovaného realismu by tomu jen prospěla. Vystoupit ze své komfortní zóny a nevytvářet mramorově mrtvolnou hru na vážná témata. ()

Karp

Natočené i zahrané je to skvěle, ale za mě nereálné. Kocour v troubě a jen tak ležím a čekám až to přestane? Nechci, odmítám, je mi to nepříjemné, ale mlčím, neodtáhnu se, znovu se neohradím? Daný mužský jedinec nebyl vykreslen jako zase až takový syčák, aby nebylo možné usuzovat, že by s ním přeci jen nějaká řeč ještě byla... Nemíním jakkoliv obhajovat i méně obvyklou formu znásilnění, ale spíše než o znásilnění vypráví uvedený příběh o neschopnosti komunikace. Neschopnosti sdělovat své pocity a neschopnosti vnímat pocity druhých. A někteří lidé se tomuto tajnému umění učí celý život. 3.5* ()

Jablek

Konečně něco českýho, kde se mluví a píčuje jako v reálným světě. Díky bohu za to. Herecký výkony obou hlavních postav super! ()

bearmeedek

Dobře natočeno, dobře zahráno, dost depresivně podáno. A zbytečně se to táhlo. Opravdu, na to, co jedna psychicky labilní, sobecká a lesbicky orientovaná kravěna otevře, aby se děj dostal od nuly k nule, akorát s nevratnými vedlejšími škodami, je to rozvleklé. Je zde samozřejmě dobré téma manipulace osoby k vlastnímu prospěchu. Pojem znásilnění, po všem co mu předcházelo, je spíš výzvou k dalšímu "trestnému činu" - dát té holce přes hubu. ()

petr12

Sára Zeithammerová se bohužel hned na začátku střelila do vlastní nohy, ve scéně, kdy je Terezino téma cancel culture smeteno ze stolu a vzápětí přichází s třaskavějším tématem znásilnění. Jistě, mohlo se jednat o vypuštění pět let spícího džina z lahve a nebo také o nápad, jak prodat žádané téma a náležitě ho přifouknout. Chyběla mi pasáž, která by objasnila její chování v mezidobí. Ano, udržovala dysfunkční lesbický vztah. A...? Bylo to zklamáním z prvního "vztahu" nebo   Davidovým jednáním? Nastolila několik otázek a zbaběle od jejich objasnění utekla a nechala na divácích, aby si sami odpověděli. Proč šla z večírku k němu domů, když celý namlouvací taneček sloužil pouze ke snaze vyvolat žárlivou (?) reakci spolužačky, která epizodku s Terezou brala za uzavřenou? Další prostor pro divákovu představivost? Podobnými děrami je prošpikován celý seriál. I Davidovo chování prezentuje ženský pohled na svět . Jde cítit  nepochopení základních principů mezilidských vztahů. Vážně, na vyhraněné hetero chlapy musíte jít přímo. Bez zcestných představ, že se domyslí. Nedomyslí! Ze scénáře jde cítit nevyzrálost a jedná se spíše o medvědí službu. ()

Sebastianek1

Tady by se spíše měla rozpoutat diskuze stran terminologie. Buď změňme významovou hodnotu slova Znásilnění, nebo vyberme nový výraz pro tento způsob Znásilnění, protože znásilnění vypadá jinak. Je natolik rozdílné od tohoto způsobu, že si oba akty nezaslouží házet do stejného pytle. Chlapec vyvinul mírný sexuální nátlak na dívku na svém loži, která ho celý večer líbala, ovíjela se jako liána, opíjela ho, šla k němu domů, vlezla mu sama do postele, u samotného aktu se vymezila jedním zašeptáním přestaň, jinak nekladla žádný odpor, chtěla spát s holkou, ale ta jí dala košem, tak sama rozehrála jinou hru, balila kluka a nakonec jí to ten kluk udělal. Osobně bych na tohle děvče necílil, protivná, vypočítavá, nepříjemná a hlavně nalitá, to nemám rád, ale říct o mně, po takovéto noci, po pěti letech, že jsem ji znásilnil, že mě jmenovitě uvede v knize, nikdy mezitím nic nevyčte, nedá najevo, že jsem jí ublížil, to bych se jí poděkoval. Ale dobré téma, bavilo. ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky