Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. (Itafilm)

rasttea

Holy shit..... takhle se to dělá! Nevadí, že člověk nehraje playstation, nezajímají ho racing cars a stejně je u obrazovky přikovanej jako už dlouho ne. Původně to mělo být jako: "I am here for the plot......"  The Plot: Josha Stradowski a David Harbour (a taky trochu Orlando, co si budem...)  Nakonec to byl nečekaně herecky, kamerově, střihově, trikově a hudebně filmový zážitek! A opět se ukázaly zlaté české ručičky u VFX ( hezky česky světová UPP). Skvělé! ()

Lachtaan

Vkládané naděje do konečně dalšího závodního filmu byly nemalé, obzvlášť v momentě, kdy adaptace videohry začala sklízet velké ovace a procenta se zde zastavila na takhle vysoké příčce. Bohužel se film ale rychle překlopí v předvídatelné klišé, kdy vás nedokáže překvapit zhola nic. Vzal se klasický mustr a jinak skvělý rejža Blomkamp do něj nedokázal vložit sebemenší náznak inovace. A hlavně se tu absolutně dlabe na prokreslení postav. Ale Schulin (chcete-li “Šulin”) ftw! ()

Johnny.ARN

Ako sme sa dozvedeli, GT nie je hra, je to simulátor. A v takomto duchu sa tak nejak nesie celý film. Ide po povrchu, s jednoduchými, typickými postavami, že divákovi sa až veriť nechce, že je to podľa skutočnej udalosti. Zároveň sa však dotýka toľkých tém, že keby sa išlo viac do hĺbky, film by mal pol dňa. Rozdeliť to môžeme na tri časti: Hrám sa, skúšam to, idem prvú ligu. Môžeme si však úplne na rovinu povedať, že tie prepojenia medzi časťami už jednoduchšie nemohli byť. Plus to má veľa takých logických nedostatkov, nad ktorými sa už po čase prestanete pozastavovať. Načo, veď je to hra, teda simulátor. Obsadenie, hlavne v závere pri porovnávačke, vyzerá až smiešne. Čo je ale fajn, je kamera, efekty a rôzne typy autíčok. Občas aj vtipná hláška. Ako race film to celkom funguje. Verím, že niekto sa ku GT vráti, alebo dostane prvý krát, možno začne sledovať závody. Hlavne to neprenášajte na cestu do plnej premávky. Ako prerábka hry na plátno to až tak veľmi nešlape a ako športová dráma to nefunguje vôbec. Dokáže to ale udržať pozornosť, len nesmiete riešiť detaily. Už len pre ten zvuk je kino dobrá voľba. Lepšie 3 z 5 ( predpremiéra, CC, 4DX ) ()

Ryuuhei

Za mě mnohem osobitější, přívětivější a obecně příjemnější snímek z prostředí profesionálních závodů, než byl třeba Le Mans '66. Aneb nepodceňujte hráče! I pouhé nadšení ve virtuálním prostředí může vést k úspěchu. Skvěle zpracované a napínavé závody, hezká auta, výborný David Harbour, obecně skvělá práce s dynamikou mezi postavami a náhledem do místy šokující reality, která se s tou správnou perspektivou zase tolik neliší od věrně zpracované fikce. Asi takhle si představuju kvalitní životopisný a obecně závodní film. Neil Blomkamp se nezapřel ani na trochu jiném písečku, než na jaký jsme od něj zvyklí - zvládl to bravurně. ()

viperDavid

O Jannovi Mardenbroughovi jsem nikdy neslyšel, ale taky jsem nikdy neslyšel nic o GT Akademii, takže se to tím asi srovná. GT ve skutečnosti mám a sem tam i hraju, ale zas tak zábavné jako třeba Forza to pro mě není. Otázka tedy zní jestli film je pro každého. Asi není, příběh je sice super, ale místy slbší. David Harbour je opět skvělí a Orlando Bloom průměrný až podprůměrný. Zbytek tam hraje druhé housle i když hlavní hrdina je celkem sympatický. No nic asi si půjdu zahrát. ()

_DAVE_

Co se na začátku tvářilo jako podprůměrná nerdí reklama na Playstation, stalo se v druhé půli lehce nadprůměrným, řemeslně velmi dobře zpracovaným “závodním” dramatem s pár silnými momenty. David Harbour konečně přestal nahánět seriálová monstra, ukázal se na velkém plátně. A byl dobrej. Cílové skupině se film zavděčí velmi. Alespoň dle reakcí syna ()

elanius

(35/2024) / Celkom som bol vďaka dobrým ohlasom zvedavý a hlavne dobre vieme ako zväčša dopadajú filmy podľa hier. Hlavný ťahák je jednoznačne David Harbour, a tá rola, no presne šitá na neho. Film je to dostatočne zábavný, ťaží z super cool real life story, ale dokopy neponúka nič prevratné. Ale natočené je to slušne. Fanúšikom závodných hier a dajme tomu aj motošportu jednoznačne film odporúčam. Ten zostatok sa asi môže zabaviť snáď tiež. (6/10) ()

fabecc1222

Tam kde jsem u Rivalů velký fanda série F1, tak herní série Gran Turismo, potažmo závody klasických monopostů mě jaksi míjejí. Což je možná trochu zádrhel pro potenciální fanouškovství tohoto filmu. Každopádně tu objektivně vidím potenciální slibné kvality Archie Madekweho směrem do budoucna, dobře zvládnutou technickou stránku filmu a výborné prolínání s herními mechanismy závodních her. Problém vidím v až příliš jednoduchém a naivním příběhu, kdy je od začátku jasné, jaká scéna bude následovat, jak se daná postava bude chovat, a i jak to celé skončí. Pokud jste fanda herní série, tak si určitě jednu hvězdu z fanouškovství přidáte (Je možné, že se ve filmu nachází ještě více odkazů na hry, kterých jsem si jako nehráč nevšiml). ()

hroubek

Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem celkem dost. Popravdě jsem se na film nijak zvláště netěšil a trailery mi připadaly lehce nadstandartní. Jenže pak přišly první ohlasy a já začal být malinko zvědavý jestli přeci jenom film nebude kvalitnější, než jsem si myslel. A on opravdu kvalitní je. Režisér Neil Blomkamp mi několikrát dokázal, že je neskutečně talentovaný, má kupu nápadu a skvělé vize. Jen se mu občas scénáře rozpadnou a příběhy se začnou bortit, jelikož Blomkamp toho chce říci hodně. To naštěstí není případ Gran Turismo. Film má jednoduchý a prostý příběh, a Blomkamp ho řemeslně a precizně přenáší z papíru do reality. Je vidět, že Blomkamp má řemeslo v ruce, a když dostane možnost, tak si se spoustou scén hraje, dělá je po svém, nebo se jim snaží dát vlastní obličej. Prostě ví, co má dělat, a taky to dělá, jak nejlépe umí. Po příběhové stránce to nijak nepřekvapí, naštěstí jsou tady dobří herci, kteří to s přehledem odehrají a podrží film ve slabších momentech. David Harbour si krade každou scénu pro sebe a je nehorázně cool. Orlando Bloom je dost v pohodě a je vidět, že na to pořád má. Archie Madekwe není vůbec špatný, ale je znát, že má jisté herecké limity. Musím film pochválit za to, jak moc hezky má natočené závody, které jsou napínavé, zábavné a hlavně dobré.  Gran Turismo je příjemné překvapení, které mi udělalo radost. ()

JohnSmith

Natočené je to opravdu pěkně, závody jsou super, vizuální stránka je fakt moc pěkná. Bohužel vizuál není všechno. Je potřeba také trochu toho herectví a to zde zajištuje pouze Harbour. Ostatní jsou jen slamění panáci. Osobně mi nejvíce vadil hlavní hrdina, což je špatně. Při castingu měli dát větší důraz na sympatie. Asi se raději znovu podívám na Le Mans 66. ()

Sany33

Príbeh: Projekt GT sa rozhodol niekoľko vybraných hráčov posadiť do kokpitu skutočného auta a dokázať svetu, že virtuálny pretekári sa môžu vyrovnať skutočným. Aký to na nich ale bude mať dopad? Herecké obsadenie: Vedľajšie úlohy obsadené dokonalo ale na mieste hlavného hrdinu by som si predstavoval niekoho iného. Ale možno mi jeho look kazil iba príšerný český dabing, ktorý sa ozaj nedal počúvať. Prevedenie: Vizuálna stránka bola zvládnutá dokonalo a príbeh sa hral aj s napätím. Súťaž o finálnu trojicu a zvádzané mikro súboje podtrhávali športový príbeh. Pocity: Film mal našliapnuté veľmi slušne lebo u mňa podobné športovo ladené veci vždy víťazia ale ku dnu ho ťahajú nezmyselné dialógy a tým umelo naťahovaná stopáž celého filmu. Pridaná hodnota: Závodné prostredie a príbeh štýlu "from zero to hero". 76% ()

Bad Guy

Gran Turismo je zdařile provedený sportovní životopisný film, který od začátku do konce srší energií, neotřelým stylem a dynamikou. Sice to není dokonalé, ale je to zatraceně dobré. A stává se živoucím důkazem, že filmy o videohrách mohou být zdařilé, napínavé a emotivní zároveň. ()

dragon94

Tehnicky naprosto vybroušený závodní film, který na začátku stoupne na plyn a až do konce z něj nesleze. O to víc zamrzí neautentičnost celého filmu. Chápu že se jedná o film a spoustu věcí musí být trošku víc vyhroceno, musí zde vzniknout nějaká rivalita atd. Chápu i to, že se film snaží udělat z GT Academy novou věc, i přesto, že Jann nebyl jejím prvním vítězem, a ani né prvním úspěšným závodním jezdcem. I posunutí té Jannovi bouračky na start jeho kariéry z hlediska příběhu naprosto chápu. Co mě však štve, když film má potřebu věci dramatizovat až natolik, že si naprosto zbytečně vymyslí, že Jann pokořil světový rekord na trati v Le Mans. Nepokořil téměř jej dorovnal, ale rozhodně jej nepokořil. Navíc tahle informace není pro děj filmu absolutně důležitá, nikdo už se k ní pak nevrátí a přidá pouze 20 vteřin stopáže. A přitom stačilo jen říct, že je to nový rekord jeho stáje, a že tímto výkonem také prakticky dorovnal světový rekord. Čert tedy vem trošku slabší finále, protože jsou to bohužel přesně tyhle zbytečnosti, kvůli kterým mi po shlédnutí v puse zůstává lehce nahořklá pachuť. 4* 77% ()

Danikaa

Námet ma hneď zaujal. Počítačové hry, verzus realita.  Môže byť. Svet rýchlych áut to ja môžem, slušné herecké obsadenie a vedomie, že sa natáčalo aj na Slovakia Ringu, poteší. Zdá sa, že takýchto filmov bude stále viac. Uvítala by som najmä z lekárskeho prostredia. ()

blackkocour

Jen čert dobře ví, proč jako mastění her nepolíbený ignorant vytuněných závodních formulí jako já si tenhle film pustil, a to kvůli Neillu Blomkampovi, coby mému nejoblíbenějšímu režisérovi (hned po Tarantinovi), kterýmu ještě neodpustil dvojku Districtu 10: Verze Chánov (jo ještě Scorsese ty vole, a Zemeckis, Burtonovi, Kevinu Smithovi, Spielbergovi..). Holt, i když se to tak muže stát, jsem generace která se už narodila s gamepadem v ruce přikovanej, s rozmazanou oční rohovkou od toho civění 24/7 u 4k 240fp monitoru, ale jsem bohužel, nebo bohudík výjimka, že jediná obrazovka, která mě od malá fascinovala byla jen obrazovka od bedny, ze které jsem takový číhofil bez soukromého života, a vlastním stínem na gauči. Gran Turismo, jako korporátní marketingová reklama, jako celek filmu, je tenhle příklad úžasný, a asi nejlepší z celku, protože pokud se něčemu podobnému snažili i v roce 2014 s Need for Spýd, tak budu věřit, že filmy jsou podle skutečné události. Na Blomkampa zatím nejslabší kousek, škoda, že není z toho cítit žádný odkaz, takže nemám k filmu co nabídnout, ani odebrat. Nuže, morální poučení zní: NnnnnNnnnnnNnnn 🦽 ()

Koda

Gran Turismo je obrovským překvapením, které zamíchalo karty u mých nejočekávanějších filmů. Já jsem se rozhodl, že tomuto filmu dám šanci, protože původně jsem na to nechtěl jít, ale když je doba, kde se hrají závodní hry typu NFS a spol. A upřímně? Udělal jsem jen dobře, protože zrovna tenhle typ podle skutečné události mi zlepšil den. Úžasný příběh, respekt nad hráčem i herci, kteří pro to udělali maximum. Je tam ochota, je tam srdce, je tam napětí a do poslední sekundy nevíš, jak to dopadne. Přesně tohle je to, co kinematografie potřebuje. PS: Hned jsem si vzpomenu na krásné dětství při páření Total Immersion Racing nebo jak to bylo <3 ()

kenkaku

Grand Turismo je důkazem, jak woke může být škodlivý. Prakticky vše co jsem tento týden viděl mi tabulkově vnucovalo pocit, že nežít v etnicky diverzním partnerství je nenormální. Praktický díky tomu jakmile jsem viděl filmové rodiče Janna Mardenborougha, film se mi zhnusil. Pak ještě ta kravina, posadit hráče do skutečného auta. Vždyť je to idiocie! U monitoru člověku nejde o život (rozhoduje se beze strachu), nejde mu o škody (rozmlácené auto), necítí přetížení, necítí žádný tlak na fyzickou stránku. Jenže v tomto je film (tabulky diverzity i scénář) nevině, protože jde o historicky korektní událost i obsazení. Samozřejmě že divák - méně militantní anti-woker - si toho vůbec nevšimne a neřeší. Pro mě, ale byla první polovina filmu vyloženě shit a vypnout to zhnusení moderní dobou a zneužívání CGI ve filmech (př. prolínání animace hry a závodů) se povedlo až v té půlce druhé. Druhá polovina je pocitově úplně jiný film a provedení i forma válcuje vše. Jako celek tedy nechám průměr. ()

MartinS96

Tak takhle ne. Další vcelku slibně vypadající závodní film nakonec dopadl tak, jako když zkombinujete všechny neduhy hollywoodských produkcí, směřujících zejména k naprosto zbytečné dramatizaci. Gran Turismo je šablona všech šablon a i když si na to většinou nestěžuju, tak i jeden kýč vedle druhého, což mi vadilo nejspíš proto, že se z něj film jen málokdy vykoupí něčím, co by mě potěšilo. Nejvíc do očí bijící je pak slovy čtvrté dokončení závodu, kdy hlavní představitel dojede na vysněné pozici tak, že svého posledního soupeře pokoří až na fotofiniš na cílové čáře. V celkovém součtu na průměr s těží dosahují i herecké výkony, Madekve je nevýrazný, Bloom přehrávající, Harbour OK a zachraňuje to až MVP celého filmu Djimon Hounsou. Viuzál v trailerech také lákal na lepší podívanou, Blomkamp zbytečně nadužívá záběrů z dronu, jindy stříhá zběsile moc a to vše jen v případech, kdy se jedná o opravdové záběry, opravdových aut, kterých jsem právě čekal ve filmu více. Když dojde na CGI, je to do očí bijící a nehoda již nechvalně proslulého Schulina vypadá naprosto katastrofálně. Plusem rozhodně je, že ani vzhledem k docela dlouhé stopáži se člověk nenudí, děj zejména v první polovině staví před hlavního hrdinu jednu výzvu za druhou, jejichž zdolávání je docela urychlené, že si až člověk říká, co pro něj tvůrci chystají do poloviny druhé. Bohužel je to závěrečný závod na okruhu Le Mans, který tvoří jedna reálně nasnímaná zatáčka z tohoto okruhu, digitální Mulsanne Straight a zbytek jsou jen úseky Hungaroringu maskující se za zmíněný slavnější závodní okruh. Bohužel Gran Turismo zůstává proklatě daleko za Le Mans '66 a Rivaly, někde v propadlišti dějin šedého průměru, spolu s dalším herním titulem zvaným Need for Speed. 6/10 ()

Soweek

Na jednu stranu kvalitně zpracovaný závodní feel good movie ( Blomkamp je prostě dobrý režisér ). Na stranu druhou jde vlastně pouze o velice stupidní reklamu na Playstation a Nissan, oproti konkurenci závodních filmů nemá zas tolik co nabídnout. Zároveň považuji za trochu nebezpečné, jak film tlačí na zdůraznění toho, že si každé dítě má jít za svým snem, i když to znamená prosezené dětství u videoher na úkor socializace a jiných aktivit. Sám se považuji za gamera, ale prosím nepleťme dětem zbytečně hlavu. Šance, že si Vaše dítě bude gamingem vydělávat se skutečně blíží nule. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (viac)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)