Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. (Itafilm)

Shakers

Prekvapivo dosť dobré. Úvod sa rozbiehal trošku ťažšie a chvíľu mi trvalo, kým som sa pokojne usadil ako spolujazdec a nechal sa unášať touto športovou jazdou, no ako náhle sa začalo jazdiť vo veľkom, film nabral úplne iné obrátky. Musím pochváliť aj vydarený casting (vynikajúci David Harbour!), hudbu, kameru, či skutočný príbeh, ktorý sa stal predlohou pre tento film. 80% - 4* ()

POMO

Dynamické, živé, emotivní a technicky brilantní. Dějově sice šablonovité a dialogama úsměvně přímočaré, ale to vše přebijí fakt, že se jedná o skutečný příběh, kterému bychom neuvěřili, kdyby se nestal (!). Natolik vkusné a umné prolínání hráčských prvků do reálného světa, až z něj dělá do dnešního dne nejlepší a především nejsmysluplnější filmovou adaptaci videohry. Nesrovnávejme ho proto s dospělejšími a myšlenkovějšími, ale diametrálně odlišnými závodnickými dramaty Rush či Ford v Ferrari. ()

verbal

Videjko, dávající falešnou naději všem závislým kompulzivním smažákům degenerativních her, že jednou třeba neskončí jako totální vypatlanci s psychickými poruchami, tiky v oku, skoliózou a atrofií shrbení nad monitorem a s gamepadem přirostlým k prackám, ale budou se možná moci jako totální vypatlanci a štětky automobilek zmrzačit či zabít v nějakých hnusných kraxnách při naprosto zbytečných a nudných závodech. Videjko, zjevně zaplacené dnes k prdeli nezadržitelně mířící a sepsi rychle podléhající firmou Hnissan, jež se ve snaze pojebat mocnou Toyotu bláhově odevzdala do zcela nekompetentní a poruchové náruče podřadné žabožroutské automobilky s pičou ve znaku, čímž si dobrovolně nasypala písek do nádrže. A tak tu máme labutí plíseň v podobě dvouhodinové marketingové kolekce těch nejžluklejších a nejpřitroublejších klišé a patosů, osazenou navíc ke všemu tomu neštěstí jako vždy veskrze gumovým Orlandem Blow s kouřící hlavou, a zejména pak až nesnesitelně nesympatickým a totálně koženým uzenáčem s Brežněvovským obočím a hlasem, jako když serete do trombónu, jemuž celou hrací dobu intenzivně přejete, ať už se někde konečně fatálně vymastí nebo mu vypnou proud ke konzoli. Nasraně druhé, odstoupíte – li od přemrštěných požadavků alespoň na nějakou tu elementární mimiku a nelobotomizovaný děj, napajcujete se nějakými širokospektrálními optosympatiky a nezapomenete si nazout dlouhé gumáky pro brodění se sračkovitým kýčem, je to vcelku pěkně natočené, poměrně svižné, Davča Přístav dává místy šarmantně zapomenout na ty dva výše zmíněné ochrnuté paňácy a pro naše lůzry a hnoje to mile okořenili nechtěnými onomastickými tumory. Když totiž zavřete oči a každou chvíli slyšíte „Šuline vylez!“, „Vidím šulina!“, „Drž šulina za sebou!“, „Protáhni se mezerou kolem šulina!“ nebo „Zůstaň před šulinem!“, máte pocit, že čumíte na reportáž z focení nového progresivního homokalendáře před motorárnou firmy Bukkaki. Tudíž jen nepatrně vinně potěšené hnusné tři s varováním, že to tu leštiči džojstyků prozatím vyhonili do zcela irelevantních čísel. A příště bych chtěl vidět skutečný příběh o tom, jak nějakého závisláka na Volání dutých přijali po konzolovém rekordu do NAVY SYSELS, dali mu do ruky emšestnáctku a on vyhladil celý ISIS. Teda až na dvě hadrové hlavy, ale i tak to na hrobku vítězů stačilo. ()

Lima

Na to, že to je ve svým jádru dlouhá, lehce vtíravá reklama na Sony produkt, je to velmi dobré. Ač to nestálo mnoho, umí to díky šikovnosti Blomkampa zamaskovat a vypadá to jako produkčně výživný kousek. Závodní scény mají drajv, jsou fantasticky ozvučené a zejména střihač při nich předvedl nadlidský výkon a scény, při kterých se zrovna nezávodí, také díky hereckému umu dokážou chytnout za srdíčko. Když pominu Orlanda Blooma, který s tím nemožným účesem a rozšklebeným výrazem vypadá jako čarodějnice z Jeníčka a Mařenky, tak bývalé „spajsce“ Geri Halliwell (velmi nečekaný casting) ty mateřské city věříte, Hounsou je fajn a jeho „slzavé údolí“ při setkání se synem je moc pěkná scéna, dále Harbour je mentor jedna báseň (a jeho oldschool záliba ve walkmany a Black Sabbath mi konvenuje :o) ), ale především překvapil neznámý Archie Madekwe, kluk ušatá to zahrál skvěle. Nečekal bych, že zrovna do příběhu gamera budu tak zainteresovaný, ale stalo se, Blomkamp je prostě Houdini, co za málo peněz dokáže tahat zlatý králíky z klobouku. ()

Enšpígl

Až překvapivě kvalitní. Především kamera a střih tady jedou mistrovský styl. Příběh je jak z pohádky a je to hodně nakažlivé. Mám chuť si jít pustit playstation a trošku si zazávodit. Při sledování filmu jsem si vzpoměl na jednoho herního streamera ve žlutým tričku a žlutých kratesech co při hrách pije prošlý pivo. Jmenovat nebudu, ale nejmenovaný uživatel fandící Slavii a nejmenovaná uživatelka knihovnička (toho času nasraná) jistě budou vědět. ()

Malarkey

Když si film pustíte s pocitem, že hru Gran Turismo znáte a tak tušíte nějaký na stopadesátý pokus průměrně zpracovaný herní příběh, můžete dojít k poměrně solidnímu osvícení. Já jsem popravdě netušil, o čem film je, a pak jsem byl velice mile překvapen tím, jak to tu tvůrci pojali. V podstatě totiž odvyprávěli příběh podle skutečné události. No a jelikož se režie ujal Neil Blomkamp, pojal to velice efektivně, nápaditě a poutavě. ()

Rimsy

Nic proti tomu nemám, i když jsem asi anti-cílovka. Asi každý, kdo si v příštích dnech koupí lístek do kina na film Gran Turismo, bude mít pozitivní vztah k veleoblíbené playstationové sérii či alespoň k závodním hrám/snímkům obecně. Mně je oboje vcelku ukradené, díky čemuž jsem mohl k novince Neilla Blomkampa přistoupit nezaujatě a s otevřenou myslí. Což je ale bohužel chyba. Příběh vycházející ze skutečných událostí sleduje kariéru velšského mladíka Janna Mardenborougha, který se od závodění ve hře Gran Turismo shodou okolností dostal až ke skutečnému profesionálnímu závodění. Janna hraje talentovaný Archie Madekwe, jemuž zdatně sekundují David Harbour a Orlando Bloom a samozřejmě po řemeslné stránce bychom nedostatky hledali těžko. Efekty překypující pasáže, v nichž se maže rozdíl mezi virtuálními a skutečnými závody jsou nejednou dokonce velmi zdařilé a nápadité. Problémy jsou ve dvou věcech. Zaprvé se jedná o ten nejgeneričtější sportovní příběh, v němž dojde k přesně nula překvapením a odklonům od stále funkční rockyovské šablony. Hlavně se ale jedná o důsledně vypulírovanou reklamu na produkty několika značek, jež stojí za vznikem filmu. Kdo něco takového vyčítá aspoň částečně podvratné Barbie, tahle míra komercionalizace umění pro něj může být skoro nezkousnutelná. Ale budiž, pro petrolheady se asi bude jednat o příjemnou podívanou, i když zcela bez diváckých výzev. Skutečnými vrcholy snímku je tudíž Jannovo soupeření s německým jezdcem Schulinem vedoucí k hláškám „Pozor na Schulina!“ či „Zezadu se na tebe tlačí Schulin.“ ()

Fr

„MUSÍME VŠEM DOKÁZAT, ŽE SEM PATŘÍME!… “ Nepatřím k „obejvákovejm“ závodníkům. Vlastně ani motosport mě nijak nerajcuje. O to víc jsem nadšenej, když mě někdo dokáže tímhle tématem pobavit! A tenhle film je o sportu, o lidech s vůlí a ctižádostí… a ty závody jsou udělaný fakt dobře. Je v nich všechno – rivalita, vítězství, porážky, smrt i Le Mans. Patří k tomu i kus toho patosu, ale vážení…. vono je to (tak nějak) podle skutečnosti! /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Film má základ ve stejnojmenném videoherním simulátoru a vypráví skutečný příběh Janna Mardenborougha, který se stal profesionálním závodním jezdcem. 2.) Tvůrci sklidili kritiku za časové posunutí nehody na okruhu v Nürburgringu. Ta se totiž stala před závodem v Le Mans. 3.) Thx za titule „Petr Zenkl“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Blomkamp a povedená videoherní adaptace! Blomkamp natočil po Disctrictu 9 svůj druhý nejlepší film a moc se od Gran Turisma nečekalo. Trailery byly průměrné, všichni známe prokletí videoherních adaptací a tedy samotný výsledek je více než uspokojivý. Fanoušek závodních filmů bude rozhodně spokojen, už jen proto, že podobné žánrovky moc často nevznikají. Příběhově samozřejmě nejde o nic převratného, ale jde o sympatický pravdivý příběh, který má srdíčko, příjemné postavy, emoce, napětí i správný drive s adrenalinem. Hlavní hrdina je skvělý hráč videohry, který dostane možnost závodit v reálném autě proti profi hráčům, ovšem bude muset projít tvrdým tréningem a nebude to zadarmo. Archie Madekwe se nejvíce předvedl v seriálu See, tady má tedy první pořádnou roli a zhostil se jí slušně. Nejlepší na celém filmu je David Harbour, který má jednu z nejlepších rolí v kariéře, který má za úkol hráče připravit na reálný "Fight" a je ho radost sledovat. Velkým plusem jsou i samotné závody, které jsou napínavé, mají skvělou kameru, když dojde na bouračku je efektní a nepříjemná, funguje rivalita mezi ostatními hráči a finální závod Le Mans je opravdu adrenalinová a strhující jízda. Několikrát se mi při filmu ocitly i slzy na krajíčku, s čímž jsem vůbec zde nepočítal. Bavilo mě to neskutečně, rozhodně bych film zařadil do hvězdné závodnické Trojky Le Mans, Rivalové, Gran Turismo. Rozhodně si film pustím ještě jednou. 8.5/10. ()

tron

Jann vs. Šulín (sorry, musel som). V druhej polovici je to prehnane patetické, ale zas herci sú sympatickí (Orlando Bloom sa definitívne prehral do úlohy fotrov, David Harbour je solídny drsný mentor) a postavy fajn, takže to až tak nevadí. Hoc jedným dychom musím dodať, že prinútiť Djimona Hounsoua (Djimona Hounsoua!) plakať, to je číre zverstvo. Závodné scény v pohode, na zadok ma neposadili, ale raz za čas sa tvorcom podarilo prísť s originálnou chuťovkou na oživenie (parádny moment, v ktorom v hrdinových predstavách dôjde k rozmontovaniu vozidla, alebo zábavný okamih, v ktorom mechanik stráca kľúčovú súčiastku). Za mňa to dopadlo oveľa lepšie, než som čakal, ale k zázraku to má ďaleko. ()

dO_od

// Lepší než Need For Speed, horší než Le Mans, Rivalové a podobné pecky. Už jen fakt, že se ale nemusím stydět Gran Turismo zmiňovat v téhle konkurenci je dobrá zpráva a pokud patříte mezi fanoušky rychlých aut, závodění, nebo třeba jen napínavých sportovních příběhů, nebudete z kina odcházet zklamaní. 7/10 ()

Wade Wright

Jsem ready. Kritiky jsem načetl, psychicky jsem se připravil na to, že uvidím dvě hodiny reklamy na Sony a Plystation + hezké záběry od režiséra, u kterého jsem skoro zapomněl jeho existenci. První hodinu jsem byl ubitý tím, že dostávám přesně to co tu zdejší fandom píše. Ale buďto Rockyho šablona a Harbourovo charisma pořád fungují jako kouzlo nebo si Blomkamp v posledním kole uvědomil, že chce krom reklamy na Walkman točit i film. Každopádně, nakonec to všechno funguje obstojně. Tak obstojně, že jsem schopen přiznat, že jsem si Gran Turismo užil, jakkoli klišé a přímočarý ten film je. ()

H34D

Byly doby, kdy jsem jako většina pařanů her měl radost z každé filmové adaptace známé videohry? Tu dobu pak vystřídala doba, kdy jsem měl strach z toho, kterou hru zase filmaři typu Uwe Boll zprzní a jak budeme "my hráči" zase před ostatními za idioty. Gran Turismo v podání kvalitního režiséra předvádí velmi důstojnou vizuální podívanou. Rozhodně to není film, který by nudil, urážel, nebo byl vyloženě hloupý, ale tím výčet kladů jaksi končí. Gran Turismo až příliš strojově následuje předvídatelné schéma všech těchto "sportovních" filmů - vzestup, pád, usmíření, vítězství. V podstatě od prvních vteřin představení určité důležité postavy, budete přesně vědět, jakou roli její jednorozměrný charakter v celém filmu sehraje. Scénář nedokázal přinést doslova ani jedinou nepředvídatelná scénu, či dialog. Nakonec jen díky za toho Schulina! 6/10 ()

fuxoft

Pokud už mají existovat filmy, které jsou od začátku do konce reklama na korporátní produkt, pak je dobře, že jsou aspoň takhle kvalitní. Vlastně docela příjemné překvapení, technicky moderně bezchybné, námětem oldchoolově tradiční. A to mě naprosto nezajímají realistická rychlá auta a tím méně jejich simulátory. ()

Dadel

Young adult pro kluky (kluci, pokud se holkám smějete, že koukají na Stmívání, tak ony mají plné právo se smát vám, že koukáte na tohle). A zároveň jedna velká reklama na Gran Turismo hru, Playstation a Nissan. Bohužel reklamy obvykle netrvají dvě a čtvrt hodiny... ()

M.a.t.t.

Najlepší Blomkamp, ktorý síce neprináša vôbec nič originálne a je len dôsledným prevedením všemožných žánrových klišé, no dokáže fungovať ako po vizuálnej tak i emočnej stránke. A to u neho vcelku nevídaná vec, pričom jediné čo stačilo, aby vôbec prvýkrát nerežíroval podľa vlastného scenára. ()

choze

Scénář je totální sportovní šablona, ke které scenáristi nepřidali ani o chlup navíc. Až se mi nechce věřit, že je to podle skutečných událostí. Ale řemeslně to funguje a Madekwe a Harbour jsou velcí sympaťáci, kteří to v pohodě odtáhnou. ()

3DD!3

Gran Turismo jsem asi nikdy nehrál. Neměl jsem PlayStation. Need For Speed nebo Forza to bylo moje. Naštěstí nejde o adaptaci hry jako takové, ale spíše Rockyho v závodním prostředí. Navíc funguje na jedničku. Hlavně od pasáže s létajícím Nissanem nabere grády a nepustí. Bloomkamp se výživá v krásných záběrech na závodní trať a má všechno pokryté. Harbour drží po hromadě příběh a všechno to šlape. Parádní hudba. Jen ten Bloom mi tam úplně nesedí. Schulin  letí vzduchem… ()

Kaka

Spíše pěkný fan-servis, než-li plnohodnotné drama s emocionálním nábojem a tezemi ze života ala Rush. I tak má však Gran Turismo pěkné momenty. Obstojně natočené závodní scény z okruhů, solidní nevtíravé triky a neokoukané tváře, plus ty okoukané jsou na pohodu a nijak tu vyloženě nepřekáží. Hounsou s Harbourem hrají to, co se od nich očekává a Bloom je prostě Bloom. Vztahová linie je však zcela zbytečná. Moc se o filmu nemluví zřejmě kvůli slabší propagaci, nebo specifické cílovce, určitě se nestane tak populární jako příběh Nikkiho Laudy, ale ucházející kvality má. ()

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

Spider-Man, Kraven a další se odsouvají

29.07.2023

Máme dva týdny od začátku herecké stávky a místo nějakých pozitivních zpráv nebo náznaků, že si chtějí zástupci studií sednout s odbory a domluvit se na férových kompenzacích tak, aby se celý byznys… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Gran Turismo nabírá obsazení

Gran Turismo nabírá obsazení

17.09.2022

PlayStation produkce filmů podle her se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky a jeden projekt, který nyní studio Sony prioritně tlačí před kamery, je závodní Gran Turismo. To před několika týdny… (viac)

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)