Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

Cushing

Slovenskej Balkán nejdřív křečovitej, ale když se v druhé půlce ozřejmí, že to není Blbý a blbější ve verzi pro Slovensko, ale "krásná" nadsázka, už to jede na vlně vtipu za vtipem a odkaz za odkazem, jenom ten "krasnoarmějec" tam dnes nesedí, ale nakonec se to odehrává hlavně v tom muzeu, tak co. A Štefánik pěkně sestřelenej z piedestalu, myslím, že v dobrým. ()

noriaki

Oceňuji že se Slovákům podařilo vyprodukovat gangsterskou žánrovku, jenže mě ten film úplně minul. Vtipy jsou přepálené - nakupování rádia, nebo křečovité - většina ostatních. Příběh je hrocený způsobem vršení jedné šílené situace na druhou, což funguje Ritchiemu - a ani jemu ne vždycky, ale nefunguje to Karáskovi. Postavy jsou spíš karikatury než někdo kdo by mohl reálně existovat, a ani zápletka není zrovna uvěřitelná. Nepomáhá jí ani politická korektnost, ani tlačení do sociálního komentáře. Výprava, stylizace, herci a střih jsou ovšem hodně fajn. ()

Hennesy

Aaaale dobre to bolo nakoniec. Ako sa vraví na naše pomery :) Akože klenot to nie je, to zase prr - v prvej polovici sa človek až tak veľa nezasmeje, ale potom sa to rozbehne. Niektoré nápady vyšli fajn, niektoré menej, vo výsledku je to príjemný film - u nás nadštandard. Na rande s manželkou akurátna jednohubka. ()

fabecc1222

Invalida se do toho určitě nebojí opřít naplno, a to jak film, tak i samotná hlavní postava. Retro filmů a seriálů na nás tvůrci chrlí spoustu, ale Invalida by se vesměs mohl odehrávat i kdykoliv jindy. Ono to na Slovensku v současnosti ani moc jinak stejně nevypadá...Tvůrci tu doslova odpalují jeden kanón šílených a nepravděpodobných scén za druhým a všechno směřuje k jednomu z nejulítlejších finále v poslední době, kdy se Godla převlíká do značkové uniformy nacistů, invalida ujíždí na motorovém vozíku a známý hypochondr Sáva Popovič rozdává jednu ránu za druhou. Celá struktura nebo námět filmu není v rámci celosvětové produce něco až tak originálního, ale v našich končinách to půsoví velmi svěže a neotřepaně. Tvůrci zkušeně manipulují s dobovými reáliemi a atmosférou a zároveň dokážou vybalancovat to, aby se neutopil v přehršlu narážek (Kdo ti to tu nechal? - Zdena. - Zdena Studénková? - Moje žena - Ty bydlíš se Zdenou Studénkovou?) či obrovském množství cameo rolí, počínaje všemožnými rapery, přes do epilogu vměstnících se několika současných hereckých zvučných jmen až po dobové hudební vsuvky. Invalida se snadno mohl zvrtnout v něchtěnou parodii na sama sebe, ale je vidět, že šikovný tvůrci dokáže poskládat jednotlivé kostky tak, aby z nich mohl postavit celý hrad. ()

Sany33

Príbeh: Dej sa točí kolo Laca Hunera. Okolo jeho stroskotaného súkromného života ako aj podradného života pracovného. Ale všetko sa zmení jednej noci, kedy si Laco povie dosť a postaví sa proti osudu. Herecké obsadenie: Ústredná dvojica je veľmi vhodne zvolená a bavila skoro celú stopáž. Ale aj tak sa mi viac páčili postavy Gogála a Fischera, teda Demsey a Makepisová. Jediný, kto úplne idiotsky prehrával svoju roľu bol ako inak PaťoPrevedenie: Toto je pre mňa v Inavalidovi najsilnejšia kategória nakoľko na Slovenské pomery ide o veľmi inovatívnu a kvalitnú kameru ako aj strih. Jediné čo treba doladiť je príbeh. Opäť raz vykresľujeme Slovákov ako národ ožranov a agresívnych idiotov. Zrejme sa podľa týchto štandardov vymykám z obliga. Pocity: Pár krát som sa zasmial ale inak čo sa týka deja nič moc. Herecké výkony sú dobré až na pár výnimiek. Ale pozitív bolo žalostne málo na to aký má film hype na sociálnych sieťach a ja osobne nechápem ani tunajším hodnoteniam, ktoré vyzdvihujú film do nebies. V svetovom meradle sa nechytá ani na priemer. Pridaná hodnota: Kvalitne natočený slovenský film bez hlbšieho významu a deja. 45% ()

Master19

Po filmařské stránce hodně povedená záležitost. Některé scény naprosto perfektní (žádost o zbrojní pas, vyhození syna z bytu, nákup kazeťáku), a také se mi moc líbilo časté čtení z obličeje hlavního hrdiny, kdy jeho masivní ovar zabírá většinu obrazu a divákovi nezbývá nic jiného. Zdeněk Godla je v roli naivního dobráka taky výborný a dokáže těžit z množství vtipů, které mu scénář přihrál (já dál nejdu...). Bohužel jsem se ale většinu času nebavil tak, jak jsem čekal a už se na to znovu podívat nepotřebuju. Mimochodem doporučuju přečíst si předem Zajímavosti, ať něco omylem neminete. ()

akvatam

Tak predsa sa to dá! Paráda. Film, ktorý má úplne všetky aspekty kvalitnej filmárčiny, Strih, kamera, réžia, hudba, scénografia, zmyslel pre detail, tlieskam, veľmi tlieskam. Piata hviezdička je trošku nadhodnotená, ale na štyri určite a objektívne, nie že lebo je to slovenské. A som na to veľmi hrdý ()

kklepkaa

Velké překvapení tohoto roku. Podobných filmů je na československé scéně pomálu a je to velká škoda. Tvůrcům se podařilo udělat inteligentní humorný film, který baví od začátku do konce. ()

vyfuk

Film má hodně své kontury. Je natočený hezky, využívá dobové momenty a je jednoznačně a očividně prošpikovaný slovenskými kulturními inside jokes, které ne každý Čech pochopí. Trochu mě mátlo, že postavy mnohdy nemluví slovensky. A nemluvím o romštině. Samo o sobě tohle nebylo něco u čeho bych se lámal smíchy, spíše pousmál a občas i zasmál. Humor nebyl napozicován na moje gusto nebo rozpoložení v onen moment. Film hlavně zajímavé využívá inspirace odjinud. Někdy je to jako Nedotknutelní, pak je to nějaký Ritchie, pak Black, pak Sám doma. Šlo by pokračovat dlouho. Stejně jako nějaké motivy jsou ve filmu dobře prohloubené, tak nějaké jsou nakousnuté a nechané ležet. Je super vidět, že se nějaký film takto vytvořil. Zda se zadařil nebo ne, je otázkou. ()

m.a.t.o.

„Lacko robil v múzeu. Chodil tam na bicykli. A Lacko vedel veľmi dobre bicyklovať.“ Za mňa asi najlepší slovenský film za posledné roky. Hravý, vtipný, s dobrým castingom a ešte lepšou hudbou. Vďaka retrospektívnemu rozprávaniu príbehu a režisérovi, ktorý to dokázal zvládnuť, dokonca miestami aj napínavý. 70 % P.S.: Zdeněk Godla by bez problémov zapadol do hociktorej slovenskej cigánskej osady. ()

Danikaa

Toto je taká absurdná komédia, s výbornými hláškami a výbornými hlavnými predstaviteľmi. S vulgárnymi výrazmi mohli trochu šetriť a koniec tiež prestrelili. Ale dobre som sa pobavila a kvôli tým hláškam si to niekedy zopakujem. Dávam 3*, no chýbalo málo k tej štvrtej. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD