Aftersun

• Veľká Británia Aftersun (viac)

Niekedy v deväťdesiatych rokoch, kdesi v tureckom prímorskom rezorte trávi dovolenku rozvedený mladý otec Calum (Paul Mescal) spolu s jeho jedenásťročnou dcérou Sophiou (Francesca Corio). Pohodové vystupovanie otca, ktorý nepokazí žiadnu zábavu a baví sa tým, že ho okolie považuje skôr za staršieho brata Sophie, však zastiera znepokojivý závoj melanchólie. (Filmtopia)

elinaa15

Silný příběh o vztahu mladého otce a dcery, která každou chvíli skočí do puberty. Calum, který s matkou Sophie nežije, se snaží dceři jejich málo strávený čas alespoň takhle vynahradit. Sophie, která vždy brala Caluma jako idylického tátu, postupně však začíná vidět jeho problémy, i když se je otec snaží dobře skrývat. Celý film se táhne v pomalém tempu a ukazuje nám většinou obyčejné situace na jejich dovolené. Nejedná se o dějový film, ale trochu jinak pohlíží na otce a dceru a dovolenou, která bude mít na jejich životy neskutečný vliv. Nelineární vyprávění dodává tajemnost a na konci filmu člověka až mrazí v zádech, když si vše uvědomí, zejména posledních pár minut s podkresem písně Under Pressure. Je to přesně ten typ filmu, který je potřeba vidět dvakrát. Poprvé jsem se snažila vnímat emoce celého filmu a pochytit, kdo vlastně hlavní dvojice jsou. Podruhé, když už jsem si trochu srovnala myšlenky, jsem dokázala vnímat každý detail filmu a že každý záběr má svůj význam a dozvídáme se o jejich komplikovaném vztahu a povahách co nejvíce. Jeden z nejvyspělejších filmů za poslední dobu. PS. Po zhlédnutí seriálu Normal people oceňuju výkon Mescala ještě o něco víc, těším se na jeho další projekty! ()

MatyRock

Těžko stravitelná artovka s výbornou kamerou a silným poselstvím. Přesto na mě film začal působit a vyvolávat emoce až v samotném závěru, který byl sice vybudován na silných základech, přesto je to možná trochu málo a jako celek to až tak nezasáhne. ()

oleg121

Mne tam chýbal nejaký väčší presah, niečo navyše, pointa či vygradovanie deja. Nemožno uprieť remeselnú poctivosť a zaujímavosť, no práve kvôli tomu, že som v priebehu sledovania od filmu očakával viac, predsa mám pocit mierneho sklamania. ()

Untouchabl

Bílý lotos tentokráte z Turecka, melancholická edice. Velmi umně natočené nic, které ovšem po skončení dokáže vyvolat slušnou depresi. ()

doubravkaa

Ti dva byli senzační. Paula Mescala miluju už od Normal people, Frankie Corio byla taky perfektní. Ta atmosféra je silná, kamera svěží, hravá Zanechalo to ve mě dojem a tak dávám 4 hvězdičky. Ale přece jen jsem čekala trochu víc určitosti a doslovnosti, víc informací. Nechali nás v tom nakonec tak nějak samotné. ()

Luposos

Proboha, ať vás to ani nenapadne chtít se tohle podívat!! Těm místním vyhajpovaným pětihvězdičkovým hodnocením opravdu nevěřte. Nikdo se nechce přiznat k tomu, že strávil hodinu a půl u totální píčoviny, kde zcela marně očekáváte jakýkoliv děj, příběh, pointu.. Ne, nic takového tam není. Blábol nemocného člověka o děvčátku, která je s taťkou na dovolené v Turecku, točí si to na kameru a podle toho to taky tak vypadá. Pro milovníky zrnění, dlouhých, pomatených záběrů nikam, bezobsažných keců, depresivních pohledů, ošklivých lidí a rádoby katarzí, které ovšem nedávají naprosto žádný smysl, protože z neexistujícího příběhu jen sotva vymlátíte nějaký smysluplný závěr, asi dobré. Jasně, místní umělci namítnou, že jsem to nepochopil, ale to je pouhý žvást pozérů, kteří v tom vidí hloubku, která se však jen zoufale plácá na mělčině. Jedna hvězda pouze za závěrečnou zajímavě zmixovanou Under pressure od Queen, což je však jediný světlý moment této zcela zbytečné, hodinu a půl trvající strašlivé hrůzy. ()

jirikzaboj

(Ne) příjemná 90’s přístupnější artovina, která hitne především generaci X/Y. Všechny ty dovolenky all inclusive, animátorské programy, karaoke R.E.M. a sluníčková idýlka dělala vždy radost jak dětem, tak i rodičům. Nebo ne? Síla nostalgie byla vždy oslnivá svou působností. Kdybychom však měli či mohli dokumentovat každý okamžik pár let nazpátky a pohlédnout do nitra doby, kdy vše od kultury, socializace a rodinné pohody bylo lepší, tak bychom nejspíš narazili a byli bychom pěkné “under pressure” . Za mě geniální myšlenkový pochod, který se dokáže přiblížit k divákovi víc, než by chtěl. Intenzivní, kamerově vypiplané a herecky velmi dobře obsazené. ()

Dstar

Příběh sic nudný, ale realistický...výprava dobrá, příběh ze života( depresivní stav rozvedeneho muze ), ktery miluje svou dceru nadevse...herecké výkony obou hlavních postav jsou vynikající, hodné oskara... Bohužel to neni snímek, který bych rád viděl opakovaně, ale jsem rád, že jsem jej shlédl. 4 hvezdy za kameru, fenomenální herecký výkon , realitu ........75% v korelaci ... ()

Enon

Jak to jenom říct, bylo to náročný. Ten film je dosti náročný na sledování hned z několika důvodů. Jednak kvůli tomu o jak hluboký a emoční příběh se jedná a druhak kvůli tempu a hromadě detailů, které ve svých scénách skrývá a které vám postupně odkrývají tajemství o hlavních postavách. Ten, kdo má rád filmy, tak se tady bude rozplývat blahem, avšak pro někoho, kdo se v tom neorientuje, to může být jenom zbytečně dlouhý nudný film s prostým dějem. Jenomže to, jak je to prosté je na tom právě to nejhezčí. Mám s tím jediný problém, já si k těm postavám nevytvořil absolutně žádný vztah, nevím, čím je to zapříčiněné, ale je to tak. Tudíž celé to kouzlo a konečné vyvrcholení pro mě nebylo tak dechberoucí, jak všichni popisují, ale pouze dobré. Dokážu na tom filmu ocenit kvality a věřte, že jich má fakt nespočet, ale zároveň nedokážu za sebe dát větší hodnocení, když jsem si to prostě nedokázal užít do maxima. Je to jeden z těch filmů, které pochopím, když ostatní lidé budou milovat, ale které mě prostě nějakým způsobem nesedli nebo jsem je neviděl ve správnou dobu. 65% ()

Dannyss

Těžko čitelné drama využívající prostý děj založený na mixu vzpomínek. Každý druhý divák si jistě řekne, že snímek nic nenabízí, navíc je zdlouhavý a plný repetitivních záběrů. Ze začátku jsem vnímal obdobné pocity, příliš jsem nevěděl, kam se scénář chce posunout a co poodhalit. Aftersun splňuje formát a styl, který nesedne každému, naopak jen malému procentu lidí, kteří dokáží příběh pochopit a ocenit finální rozuzlení, jenž pro mě nebylo zcela zřetelné. Budování atmosféry skrze některé scény se povedlo, přesto však jich několik stagnuje či postrádá hlubší pochopení jejich výskytu. Navzdory mým výtkám se jedná o poutavý rodinný příběh, jenž nastiňuje drobné rodinné konflikty a buduje jistou formu zalíbení k oběma hlavním postavám. 7,5/10. ()

teekanee

Za mě docela film o ničem. Nevím, jestli jsem se úplně nenaladil na tuhle artovou vlnu festivalového snímku, ale fakt ve filmu není moc scén, co by stáli za zapamatování. Ano, Mescal je výborný herec a scéna, kde brečí mi fakt naháněla husí kůži, ale to je tak vše. Asi bych mu za tohle nominaci na Oscara nedal. Dětská herečka je taky dobrá, o tom žádná, ale scénář mě prostě zklamal. Od takto hodnoceného filmu jsem čekal o mnoho víc. 61% ()

stret

Z vysokého hodnotenia a ocenení sa dá vytušiť, že film bude obsahovať množstvo filmových umeleckých klišé. Je to tak a je ich požehnane.  Príbeh je fragmentom - nákladným spracovaním spomienky dcéry na otca v čase, kedy mať dobrý vzťah otca a dcéry je pomerne jednoduché. Otec zomrel veľmi skoro a ich vzťah nebol preverený pubertou. A tak je celý príbeh len jednou idealizovanou fotografiou, ktorá je vo svojej podstate banálna, neprenosná a má hodnotu len pre režisérku filmu. ()

Olicsfdias

Až nepopsatelně unikátní zážitek. Tenhle film jsem si dal jen tak z doporučení a byl jsem totálně vypnutej obsahem, který na mě byl vyhozen. Tohle pro mě bude nejspíše nepřekonatelný zážitek, který zážitky právě úžasně a pokorně reflektuje. ()

FawayitanaXX

Zajímavá záležitost. Už v tom ohledu, že ve fimu nic dohromady neděleje a my jen sledujeme dcerku s otcem na jejich společné dovolené. Je to nostalgické, nenudil jsem se, ale na konci jsem čekal nějaké zdrcující odhalení a nějaké velké haló, kterého jsem se bohužel nedočkal. 4* za krásnou nostalgii, za pěkně nasnímaný filma za krásné zobrazení vztahu otce k dceři. ()

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

14.04.2023

Jubilejní třicátý ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF) letos proběhne od 20. do 25. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 26. do 30. dubna v dalších městech celé České republiky. Žánrově pestrá… (viac)

Ceny BAFTA ovládla válečná vřava

Ceny BAFTA ovládla válečná vřava

19.02.2023

Gladiátor 2 má datum premiéry

Gladiátor 2 má datum premiéry

05.02.2023

Historické drama Gladiátor dodnes patří mezi kriticky i divácky nejúspěšnější filmy Ridleyho Scotta, a zvlášť v dnešní „zlaté éře franšíz“ je těžko se divit, že na něj chce navázat. Jedinou otázkou… (viac)