Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

kukkik

Co k tomu říct.. totéž, co u nás, v bledě modrém, respektive v poněkud sytějších barvách ale co není dnes, může snadno být zítra. Hnus, bezmoc, hněv, vztek, nespravedlnost, nenávist, zoufalství. Obávám se, zdaleka ne pouze vzhledem k tomuto pribehu, že slovo "beznaděj" bude v této zemi synonymem pro moji generaci. 4/5 ()

rublik05

Kauzu vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky jsem tehdy zaregistroval jen letmo, nijak zvlášť jsem se o ni nezajímal, takže jsem v tomto ohledu víceméně nepopsaný list. Kauza samotná je zajímavá především svými důsledky, které doslova otřásly a dodnes otřásají celým Slovenskem. Člověku se ani nechce věřit, co všechno se na Slovensku v přímém důsledku s touto událostí odehrálo. Dokument jako takový však vnímám velmi rozporuplně. Na jednu stranu oceňuji jeho „filmařské“ kvality, zahraniční produkce je na dokumentu znát, své ale udělala i dobrá kamera a střih. V obsahové rovině mám však hned několik výhrad. Dokument je často dost tendenční a zaujatý, dělají se jasné závěry i u stále nedořešených záležitostí či u velmi diskutabilních momentů, presumpce neviny zde absolutně nehraje žádnou roli, opatrnost, serióznost a objektivnost je upozaděna na úkor domněnek, emocí a politizace. Strašně divně působilo i to, jak polovina účastníků mluvila špatnou angličtinou, další část normálně slovensky, přitom to snad všichni byli Slováci. Tvůrčí záměr tohoto uši trhajícího nesmyslu mi doteď nejde do hlavy. Výhrady by byly i k některým účastníkům, kteří zde vystupují jako jakési morální majáky a strážci demokracie, přitom realita je úplně někde jinde. Stojím si za tím, že z výše uvedených důvodů tohle není a ani nemůže být objektivní dokument, což je obrovská škoda a mě osobně to velmi mrzí. 2/10. ()

gemi

Neuvěřitelné, že pět let po vraždě Kuciaka, která odhalila, že celý slovenský stát je jedna obrovská mafiánská struktura v čele s Ficem, je v čele slovenského státu opět... Fico. Bratia, to už jste se fakt úplně posrali? ()

Rebeca

"Niečo je  zhnité v štáte slovenskom...."  Vidieť tento dokument vnímam ako absolútnu povinnosť pre každého Slováka a dupľom pre tých, ktorí sa  postarali o to, že RF je opäť a znova predsedom vlády - pre mňa je to nepochopiteľné. Ako sa mohlo stať, že na túto /i politicky/ motivovanú vraždu sa tak rýchlo zabudlo.... ?! Nedivím sa, že sa účelovo prepisujú dejiny a popiera holocaust, keď "sa maže" udalosť spred (v čase volieb) piatich rokov...Oceňujem výrazný odstup a objektívnosť dánského režiséra, informácie, kvalitu spracovania, postupnosť i  zrozumiteľnosť.  Čiastočne mi vadil bývalý minister spravodlivosti za Dzurindovej vlády, ktorý akoby si tam prihrieval svoju polievočku, ale bez jeho výkladu by tento snímok nebol tým, čím je (to mu nemožno uprieť) - svedectvom. ()

Terka_127

Dobře a přehledně zpracované téma, i když překvapivě od amerického režiséra žijícího v Evropě. Kauzou kolem vraždy Kuciaka a jeho snoubenky žijeme už přes tři roky, ale až nyní se k veřejnosti dostanou dosud nezveřejněné záběry z výslechu obviněných (nyní odsouzených), smsky mezi obviněnými apod. Jak dokument odhaluje kousek po kousku vinu a přitom se obrací i na advokáta Kočnera. Hlavními protagonisty jsou ale rodiče zavražděných a novinářka, spolupracovnice Jána Pavla Holcová. Strhující, dojemné, šokující! ()

milwaukee

Zatím hodnotit nebudu, ale je hodně podivné, že okamžitě po vraždě, aniž by se začalo vyšetřovat, už bylo jasné, kdo vraždil a kdo objednával. A to je vždycky podezřelé. ()

Binne

"Slovenští kriminalisté vyšetřují smrt investigativního novináře a jeho snoubenky, dle dostupných informací se jedná o trestný čin" Informovala na začátku roku 2018 všechna média na Slovenku i u nás. Nastal velký šok, který provázelo prozření. Kdo v dnešní době umírá kvůli pravdě, kvůli svobodě slova a spravedlnosti? Dnes, s ohledem na Slovenskou politiku od 90. let, která je dle mého názoru v ještě horším stavu než ta naše se nedivím tomu, že naši sousedé udělali krok a zvolili si čerstvý vítr politického směřování. Touha po skoncování se starými praktikami vynesla o rok později do prezidentského úřadu do té doby neznámou občanskou aktivistku Zuzanu Čaputovou. Snímek stojí v podstatě na základních aspektech každého dokumentu, představí nám rodiče, kamarády i kolegy, následně hrubou kostru života Jána a Martiny, jejich společné záliby a plány do budoucna...což nás vtáhne do dění. Poté přichází to zásadní, důvod, proč sedíme před obrazovkou a je z nás cítit nervozita...proč musel mladý člověk zaplatit svým životem za pravdu a spravedlnost. Předně, protože je (ne)jen Slovenská politická scéna prorostlá korupcí a mafiánským systémem, protože vysocí političtí představitelé, kteří jsou propojení s mafií se nechovali nikdy jinak - jen nyní předpokládali, že to neupoutá pozornost, jako vždy. Média se toho ale okamžitě chytila a po celém Slovensku začaly masivní demonstrace, které byli největší od roku 1989. Všechny tyto události vedly k několika zcela bizarním momentům (namátkou Fico stojící před novináři s nabídkou, která se neodmítá - tedy  1 milion EURO výměnou za jakoukoli informaci vedoucí k pachateli). Vražda Jána a jeho snoubenky odhalila ubohé základy, na kterých stojí dnešní politika - nechci to generalizovat ale nepochybuji o tom, že je to doména především zemí bývalého východního bloku.  A proto museli zemřít dva mladí lidé. Protože v takové zemi žít nechtěli a nechtěli v ní jednou vychovávat sví děti. (Rok 2022, Fico je ve volbách opět první)  ()

RigorMortis

Keď som videl upútavky na film v kine vravel som si, že zasa niekto potreboval z vraždy Kuciaka vydojiť nejaké prachy. Dostal som však solídne spracovaný dokument (možno preto, že bol zahraničný) obsahujúci mnoho materiálu a policajných záberov, ktorý dal priestor obom stranám. Slovo tak dostali nielen príbuzní obetí a vyšetrovatelia ale aj Kočnerov obhajca. Slovensko je ale chorý, do morku kostí prehnitý a skorumpovaný štát. V dokumente tak Kočnera a Zsuzsovú zbavili obžaloby vo veci vraždy a odsúdil za nesúvisiace zločiny; v dobe sledovania dokumentu (jún 2023) som sa dozvedel, že Kočnera opäť v tejto veci zbavili obžaloby a Zsuzsová dostala 25 rokov. Desaťtisíce ľudí v uliciach, protesty na rôznych miestach Slovenska a sveta a odstúpenie viacerých verejných činiteľov, len aby si človek, ktorý túto vraždu zosnoval, mohol aj naďalej veselo chodiť na slobode. Po pozretí dokumentu sa opäť hanbím za to, že som Slovákom. ()

koty2201

Ja sa ani nemôžem nejak nezaujato vyjadriť ku kvalite dokumentu, ale predsa len k tomu aspoň stručne niečo poviem. Pretože emócia, ktorá z neho sála a hnev voči mafii v slovenskej politike, ktorá stále behá po slobode, sú silnejšie ako vnímanie kvality tohto filmu. V istých momentoch mi bolo smutno a do plaču z toho, v akom skorumpovanom hnoji menom Slovensko žijeme. Keď som videl kam to všetko siaha, zamrazilo ma. A myslím, že ľudia na Slovensku by sa v najbližších voľbách v septembri 2023, mali zamyslieť nad tým, či chcú mafiu späť pri moci alebo spravodlivosť a pokoj na duši.  Zábery sú znepokojivé a myslím, že ide o veľmi solídne natočený dokument. Hlavne, čo sa týka podaných informácií. Pretože sa tam uvádza všetko, čo je potrebné vedieť a vysvetlené spôsobom, aby tomu každý rozumel. Lebo ako odznelo aj vo filme, aktuálne vládne v tomto celom veľkom prípade chaos. Takto tomu všetkému rozumiem oveľa lepšie ako keď sledujem informácie z televízneho spravodajstva. Nezostáva nám na Slovensku nič iné, len dúfať, že všetci vinníci budú spravodlivo odsúdení a potrestaní. ()

BadassX

Tezko hodnotit, jedna vec je jista. Maldy sympaticky par mladych nezkusenych lidi, plnych elanu a krasnych myslenek, ze se da cosi zmenit na ne uplne cistem stole nasi letite demokracie at ceske ci slovenske, byl zbabele a ohavne zvarazden a jejich osud politicky vyuzit. Jeste ze Kocner a spol jsou natolik idiotsti, ze si schovaji simku, telefon udelaji si zalohy na flash discich neznici disky v notasech a urcite i pisemne prepisy toho, jak jsem si jednou objednavali vrazdu, udelali....... Jeste ze vseodhalujici nezkuseni novinari dojdou k opacenmu zaveru a zajisti si zabezpecene servery atd, atd, atd... - Kocner si basu nepochybne zaslouzi ale stejne by me zajimalo, jak to valastne cele bylo,  doopravdy bylo. ()

Olafsson

Masakr. A toto je jen špička ledovce. PS: Kdo si myslí, že takovéto prorůstání korupce a mafie do státních struktur se týká jen Slovenska, a že v Česku jsem na tom lépe, je opravdu velmi naivní. ()

iz67

I když tam není nic nového, tak za tu atmosféru to stojí. A za ty ksichty, co tomu sefovaly. Ja som malá žu žu žu... ()

nula87

Mrazivé rozplétání nitek mafiánského státu na Slovensku. A nejhorší na tom je, že jsem to viděl pár týdnů po tom, co se tam sebranka v čele s Ficem dostala zpátky k moci. Děsivé. 80% ()

Elessar.

Ťažko objektívne hodnotiť tento film, ľudia, ktorí by si ho mali pozrieť (takí čo sa divia, že prečo zas niekto rieši túto tému), si ho nepozrú a ostatní, čo sú na ňom v kine, tak vedia, kto, čo a ako. Veľmi hutný dokument, ktorý mapuje a dáva dohromady staré známe fakty, so všetkou úctou, ktorá takémuto prípadu náleźí. Oceňujem zaangažovanie všetkých troch právnikov, i toho Kočnerovho... Silný, naozaj silný film, pri ktorom budete premýšľať, že v akej krajne to žijeme... Ako zmobilizovať Slovensko? Dvoma výstrelmi... ()

3pe3k0 odpad!

Počin o tragédii, ktorý je však tragédiou sám o sebe. Dostávame tu síce kopec informácii, no tie boli už x-krát prezentované inde a po technickej stránke aj lepšie. Navyše, postupom času sa ukázalo, že značná časť týchto informácii, zrejme nebude úplne pravdivá, takže keď sa to tak vezme, dokument vlastne zavádza. Plus, celý prípad je stále živý a tak by sa v prípade ukazovania prstom na vinníka, mali tvorcovia aspoň snažiť o určitú nestrannosť. Po nej tu však niet ani chýry. Za všetky takéto kiksy, spomeniem trebárs výpoveď sociológa Vašečku. Tento pán nemá s prípadom absolútne nič spoločné a tak to, čo povie v dokumente, možno brať len ako jeho domnienky, s ktorými sa tu však pracuje ako keby šlo vždy o nepopierateľné fakty. P.S. Po prečítaní tunajších komentárov, mi nedá nereagovať na užívateľa warrenur a jeho poznámke o ľuďoch, ktorí pokiaľ tomuto pokusu o dokument, dajú 2 hviezdy a menej, tak nechcú  žiť v demokracii. Nuž, práve človek, ktorý chce žiť v demokracii, tento film jednoducho nemôže nejak extra chváliť. V demokratickom štáte totiž platí pojem "prezumpcia neviny". Tá však tomuto užívateľovi, či tvorcom dokumentu, nič nehovorí. ()

blondboss

Tento dokument ma dostal. Nie je to ani tak obsahom, keďže veľa informácií som už mal, ale hlavne svojim prevedením a veľkým množstvom doteraz nezverejnených záberov. Sarnecki to poňal ozaj objektívne a s istým odstupom, ktorý bol na túto tému potrebný. Film krásne ukazuje, v akej prehnitej spoločnosti žijeme a že sme ochotní tolerovať aj tú najväčšiu ľudskú zberbu, aby nám vládla. Je to na zamyslenie a ak si chcete niečo odniesť z tejto vraždy, určite si pozrite tento dokument. Miestami to bolo na "blití", miestami neskutočne emočné a miestami som mal chuť rozbiť plátno od zúfalstva. Keď to budete pozerať, zamerajte sa na priamu konfrontáciu Andruszkoa a Zsuzsovej, až tam pochopíte zvrátenosť tohto sveta. 90 % ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)