Gróf Monte Christo

(TV film)
  • Česko Hrabě Monte Christo (viac)

Edmond Dantes (Richard Chamberlain) môže ďakovať životu za tak rozprávkový život. Nielen kapitánska hodnosť, ale aj milovaná Mercedes (Kate Nelligan) sa čoskoro natrvalo stanú súčasťou jeho života. Čosi tak rozprávkové však ktosi môže aj závidieť. Fernand Montego, vzdialený príbuzný a tajný ctiteľ Mercedes má všetky dôvody na to, aby Edmondove plány prekazil. Nespravodlivé obvinenie z lojality Napoleonovi je Dantes odsúdený na kruté väzenie v samote na vzdialenom ostrove. Po viac ako desiatich rokoch sa mu podarí dostať na slobodu a vydať sa hľadať ukrytý poklad. To všetko vďaka Abbé Farriovi, väzňovi a učiteľovi, ktorý sa pre Dantesovu slobodu obetoval. Teraz, ako majiteľ pokladu s novou identitou grófa Monte Christo prichádza pomstiť nielen svojich stratených desať rokov, ale aj smrť svojho otca. A v neposlednom rade prichádza opätovne získať ruku krásnej Mercedes... (STV)

the_weaver

Práce kvapná málo platná Neviem, či sa režisér chcel dostať do Guinessovej knihy rekordov ako ten, kto vmestnal príbeh grófa Monte Christo na najkratší pás filmu, ale keby áno, nevyzeralo by to inak. Dej síce všetko podstatné obsiahol, no bol osekaný a zhustený do menej než 100 minút, a niektoré scény tak boli neúmerne zrýchlené - ako trebárs odkväcnutie Abbé Fariu. Za túto cenu sa podarilo zachovať logickú nadväznosť; a na hlavu postavené bolo iba jednanie vyhadzovačov mŕtvol, ktorí čakali na príliv, len aby súčasne mŕtvolu zaťažili kameňom, takže by ju odliv aj tak nikam neodniesol. Viac mi však vadilo prehnane strojené vystupovanie hercov v mnohých scénach, snáď s výnimkou predstaviteľky Mercedes. Najotravnejším prejavom bolo časté patetické gánenie či zatínanie pästí v posledných 25 minútach ako z nejakého komunistického budovateľského filmu. ()

pekkanik

Oproti knihe veľmi stručné, oproti seriálu s r. 1980 plné života a ja hovorím - takmer výborné. Asi za to môže fakt, že som najprv videl tento film a až potom som si prečítal knihu. Po rokoch som to videl znova a nič sa nedá robiť, je to síce hodne skrátené, ale dynamiku to má ako hrom. ()

energo

Určitě není snadné natočit, tak rozsáhlý román do dvouhodinového filmu. Ale podařilo se. Film je dobrodružný a napínavý více než kniha, i když některé dobré scénky z knihy ve filmu nejsou. První polovina filmu odehrávající se v pevnosti, až po útěk má své kouzlo. Pak v druhé polovině se mi to zdá rychlé a ne tak napínavé. Verze s Depardieum navzdory jeho kvalitám, tahá za kratší konec. ()

mina_harker

Právě jsem dočetla knižní předlohu, takže mám bezprostřední srovnání. Jako nešťastné se ukázalo už jen zhuštění děje do necelých dvou hodin. Scénář je velmi slabý - děj je osekán na kost a ještě místy pozměněn, mnoho postav se zde neobjevuje, takže se divák nedobere téměř jakékoliv motivace postav, některé scény jsou spíše nechtěně vtipné. Nevhodné je i herecké obsazení, které věkově či národnostně většinou neodpovídá knize. Jednu hvězdičku dávám pouze za Richarda Chamberlaina vystupujícího už jako Monte Cristo - za charisma. Lépe nemůžu film hodnotit ani kdybych ho nesrovnávala s předlohou - velká slabota. ()

MatyRock

6/10 důstojná, ale značně zrychlená adaptace knižní předlohy, ovšem je samozřejmostí, že kvalita nelze s knihou ani srovnávat (a to jsem ji nečetl celou). Průměrný film s párem dobrých herců. Zub času se na filmu podepsal, proto jsem na sebe nesouvisle navazující záběry a divné střihy nebral moc v potaz. Přesto jsem měl často pocit televizní produkce a u některých dialogů jsem se doslova chytal za hlavu. ()

Scott67

Ve snaze nacpat toto rozsáhlé dílo do dvouhodinového filmu, musela vyjít tato zkratkovitá adaptace. Naštěstí drtivá většina diváků (asi tak 100%) zná román z dřívějších zpracování. Někteří jej dokonce i četli. Když si představím, že bych román a jeho děj neznal, myslím, že bych přítomnost některých postav vůbec nepochopil. Nakonec mě ovšem pobavil dabing, když sultánova dcera předkládá u soudu křestní list ! Větší nesmysl snad ani nejde vymyslet. ()

jjemi

Po shlédnutí několika novějších adaptací, jsem změnila 3* na 4*. Toto klasické provedení mi nejvíce připomíná příběh, jak jej napsal Alexandr Dumas. ()