Režisér Kristoffer Borgli v tejto čiernej, satirickej komédii zobrazuje toxický vzťah, ktorý rýchlo eskaluje do desivých nových úrovní narcistickej sebaprezentácie. Signe a Thomas sú mladý pár so vzájomne nezdravou súťaživosťou, ktorá naberie nebezpečný smer, keď sa Thomas náhle presadí ako súčasný umelec. Signe v reakcii na to, urobí zúfalý až sebazničujúci pokus o znovuzískanie svojho postavenia tým, že sa úmyselne stane chorou, aby prilákala na svoju stranu pozornosť a súcit. Kristoffer Borgli brilantne satirizuje sebaprezentačné tendencie v súčasných médiách a impulz hľadajúci pozornosť v nás všetkých. (Film Europe)

Detektiv-2

Zdařilá černá komedie o narcismu, který se vymkl kontrole a škodil, co to jen šlo. Námětově, herecky a hudebně není co vytknout. Hlavní mínus bych viděl v tempu, které bylo ze začátku jako na houpačce, pak se ustálilo tak, že nudilo a ke konci se zase řítilo z kopce zbytečně rychle. Scénář byl místy děravý, i když trefné humorné poznámky, se mu musí nechat. Ve výsledku lehce nadprůměrná práce, ale Norové to umí i lépe. ()

caMen

Přísná holka. Každej chceme fame, jasný. Někdo je ochotnej udělat víc, jinej ještě víc, ale tahle holka je všechny jasně strčí do kapsy. Postelová scéna pobavila. ()

blondboss

Ako čierny humor to po väčšinu filmu funguje vcelku fajn, ale potom ku konci sa to už zvrhne v melancholickú selanku o chuti žiť a to už mi až tak nesadlo. Masky veľmi kvalitne spracované, miestami mi bolo fyzicky zle. Každopádne je to zaujímavá severská sonda do duše egom nabitého človeka, ktorá satiruje jeho túžby, postoje a hodnoty. 65 % ()

Drozdo57

Severská komédia. Kto vie, do čoho ide a má to rád sa bude baviť. Kto nevie, tak prezradím toľko, že je to veľmi suché, trpké a pokiaľ sa vám to zapáči, uvedomíte si, že sa smejete na nevhodných veciach. Toto je miestami vtipné, ale inak vlastne desivá, veľmi, veľmi ľahko hyperbolovaná ukážka našej dnešnej posadnutosti pozornosťou. Ľudia možno neužívajú lieky, ktoré ich znetvoria, ale sú ochotní pre subskriberov a lajky robiť challenge, ktoré im alebo ich okoliu môžu ublížiť. Kopa ľudí si aj ničí vlastné telo rôznymi úpravami a "vylepšeniami". Tento film je inteligentnejší, ako sa môže zdať, ale nie je zasa taký hlboký a/alebo príjemný na pozeranie, aby som ho ohodnotil nadpriemerne. Btw. teraz som si všimol: Kto toto zaradil do hororového žánru nie je úplne mimo, ale nie som si istý, či to myslel tak ako ja som to pochopil. ()

kamigava13

Drahá narcistka Signe nakonec přece jen dostala to, po čem tak toužila - slávu. I když si kvůli tomu musela něco vytrpět a téměř si sáhnout na dno. Spoiler! Myslela jsem, že ji nechají tvůrci umřít, aby ukázali, jak se narcismus vůbec nevyplácí, ale neudělali z toho smutné a korektní drama, které vás má varovat nebo ponaučit. Signe přece jen nebylo ze sebe samé tak špatně a ani nemůže být, protože jí to osobnost nedovolí a dočkala se i “happyendu” Název filmu je hezky ironicky a trefně vybrán. Tahle černá komedie s lehkým nádechem hororu mě bavila. Teď více filozofie a úvahy. Mám taky v hlavě stále otázku, co je vůbec na narcismu špatného? No co? Nacismus chápu, že je trochu ujetý, ale narcismus je pouhé zaměření na sebe a nic na tom není přece. Podle mě jsme všichni narcisti, akorát nás společnost a rodiče vychovali k tomu, abychom to zamaskovali a přetrvařovali se v rámci nějaké nepsané slušnosti a morálky. Narcisté se nebojí být sami sebou a nenechají si diktovat život od stáda. To nám běžný člověk musí uznat. Předstírání zájmu o věci kolem je tak nudné a unavující. ()

Howard72

To bylo poprve v zivote, co jsem odesel z kina. Film o tak zbytecnych lidech, ze jsem to ani nebyl schopny dodivat. Jako kritika spatnych zivotnich hodnot asi dobre, ale vubec jsem nepochopil, proc by tito dva jedinci byli spolu - ona dle meho psychicky nemocna, on celkem narcis, i kdyz jakz takz snesitelny. ()

PanJelen

Neromantická skoro komedie, která ze mě vyloudila spíš takové hysterické výkřiky údivu, jak někdo takový může existovat. Thomas je umělec co krade, je ve společnosti oblíbený a jeho partnerka Signe, to těžce nese. Zoufale touží po pozornosti a je ochotná nechat se pokousat od psa, předstírat těžkou alergii a nakonec se i přizabít nebezpečnými ruskými pilulkami, jen aby se proslavila jako ta, co nejvíce trpí. Navzdory názvu, jí ze sebe špatně být ani nemůže, to přece její ego nedovolí a špatně může být akorát jen vám. Toxický vztah plný lítosti, sebestřednosti a touze po obdivu i za cenu sebezničení. Mnoho vážných témat k zamyšlení, ale provedení tragikomicky severské, tak jak to mám rád. ()

Tomas_PO

Och, och! Ťažké, depresívne, až desivé. No výborne natočené a autenticky zahraté. Film skôr na ťažké jesenné či zimné večery, rozhodne nie do letného kina :) ()

hony23

Hlavní hrdinka Signe, to je čirá esence narcismu. Když se její přítel dočká mediální pozornosti zkrze umění, ona se rozhodne ho trumfnout i za cenu fatálního zohavení se. Celé je to vlastně o psychopatce, která touží po obdivu a pozornosti a je proto ochotná obětovat i své zdraví. Film je to vlastně výborný, ale také náročný na sledování, protože už v půlce máte chuť tu piču umlátit holýma rukama. ()

MrKrahujec

No, komedie to tedy opravdu není, ani trošku, ale zato jsem si při ní hned několikrát vzpomněl na "Život a dílo skladatele Foltýna" od Karla Čapka a možná i na větu z filmu Zelig Woodyho Allena: "V touze být oblíbený znetvořil se k nepoznání". ()

Slepejsek

Za nejvýstižnější bych považoval trochu jinou variantu překladu z angličtiny - NEMOCNÁ SAMA SEBOU. V tom mi rezonují i oba možné výklady - jak nemoc, kterou si hrdinka sama přivodí, tak i stav mysli, který ji k tomu dovede. V komentářích se hojně mluví o narcismu, ale já bych raději použil termín sebestřednost. Téhle hrdince totiž na jejím vzhledu vlastně nezáleží, její potřebou je být centrem pozornosti. Jakkoliv. Těžko se s ní budete ztotožňovat a stejně těžko vás bude bavit. A možná tak utečete i z otázky, ke které celý film spěje: není to nakonec jenom strach ze samoty, co tuhle dívku žene vpřed? ()

futislav

Vcelku nudný film o dívce, která se pro trochu pozornosti a prchavé slávy zohaví. Není to ani komedie, ani drama, není to vlastně nic, než příběh vyšinutých myslí, které produkuje dnešní styl života, sociální sítě a nuda, které si vrchovatě užijete od začátku do konce. ()

anjan

Vztahové drama, jež budí v divákovi znechucení, opovržení, údiv a zároveň pochopení a zvědavost v jednom. Autoři ukazují postavy tak moc naturalisticky a nezastřeně, že divák vnímá hlavní hrdinku/hrdiny spíše jako antagonistku/ty. Zároveň…bylo by podle me dost pokrytecké tvrdit, že se v nějaké ze scén a otevíraných témat každý aspoň trochu nezhlédne. Autoři zvládli velmi realisticky a nenuceně zpracovat téma pozornosti ve vztahu, bolístek z dětství, smyslu přátelství a vztahu k sám sobě. ()

c.mravenciar

Brilantný scenár, ktorý je aktuálny a nadčasový bez toho aby okato používal sociálne siete či modernú technológiu. Borgliho zaujíma človek a akási rozšírená choroba narcizmu, ktorú sme vždy v sebe mali, ale akoby až teraz, v čase kedy západná civilizácia dosiahla istý bod komfortu a bezpečia, je viditeľná ba priam do očí bijúca. Camusov Pád pre 21. storočie. Film majstrovsky a s mrazivým humorom symptomatizuje ducha doby. Čo nie je videné akoby ani nebolo. Jediné čo mi chýbalo bola trochu nápaditejší vizuál. Inak skutočný skvost scenáristiky, maskérstva a herectva. Trpká komédia, ktorá je desivejšia ako väčšina hororov. ()

Jenda1cz

Snímek pěkně ukazuje narcistickou poruchu osobnosti a chování, které známky narcismu vykazuje. Vždyť podobné případy se už staly. Ačkoliv to tito lidé mají nesmírně těžké; ve chvílích, kdy narcisté ubližují i svému okolí, se můj soucit omezuje. Rád bych dal o hvězdu víc, kdyby film o špetku odlehčili. ()

motyka52

Careful what you wish for. Povedený mix žánrů, v němž kladného hrdinu aby člověk pohledal. Stejně jako komediálních prvků. Což ale vůbec není na škodu. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)