Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

Renton

Scénář: Alvin Sargent .. Tak takhle, dámy a pánové, vypadá perfektní comicsový film se všemi klady jakožto zápory. Velká, temná story, humor, láska, záporák a především zábava. Právoplatný vrchol série Spider-Man, wtz!! ()

Anthony

Druhý díl je pořád skvělou podívanou, i když jednička mi přišla trochu lepší. Jsou tu výborné akční scény (především nadzemka) jen by jich mohlo být více. Jsou tu výborné vtipné scény (Spiderman ve výtahu). Jsou tu ovšem i spíše průměrné až podprůměrné povídací scény (hlavně Peterova láska-neláska k Jane), které jakoby byly z nějaké telenovely. Padouch Molina se mi líbil víc než Dafoe z jedničky (který ani nebyl moc vidět), Tobey je ve své roli výborný, výkon Kirsten Dunst mi přijde pouze přiměřený. ()

Fr

Peter roznáší pizzu, trošku nestíhá vůbec nic a v lásce má smůlu stejně jako v prvním dílu. Je třeba skončit se Spider-Manem a vypořádat se z minulostí. Vše se daří do chvíle, než se objeví dr. Octopus..... . Dobře zpracované pokračování!! Spousta speciálních efektů, standartní scénář a herecké výkony, výborná režie, hudba a hlavně - vynikající zvuk. ()

Nathalie

"Comicsy jsou pro kluky. Moc obrázků a málo slov! Hollywoodský trhák o pavoukovi-superhrdinovi?! Ani za zlaté prase George Clooneyho" Vzpouzela jsem se statečně, ale nakonec jsem poslechla pána tvorstva. Sam Raimi za 127 minut čistého času dokázal zlomit mou do té doby absolutní ignoraci blockbusterů obecně a těch comicsových zvlášť......Z čistého nebe sjel po pavučince Tobey Maguire s bezednýma očima. Všehoschopní pavouci jsou bez výjimky draví živočichové aktivně lovící svou kořist. Emoční koktejl vstříkne své bezbranné nepřipravené oběti a ta se zmůže jen na : Zahraj to znovu, Same.... a po dvou letech se konečně podívá i na jedničku. Spiderman druhý je film s hřmotným nablýskaným brněním a křehkou duší. Akční romantika a romantická akce v dravě adrenalinových i niterných scénách doslova bere dech a nevrací ho. Hravost brnká na humornou strunu a nadsazených ironických not je větší než malé množství. Ale má ještě něco víc. Nepatetickou víru v příběh, humanitu a lásku. P.S.........It's a superhero movie for people who don't go to superhero movies...Rogere Eberte, měl jste pravdu. ()

Dever

Soundtrack Danny Elfman: 1. Vindicated - Dashboard Confessional [3:19] ,2. Ordinary - Train [3:33] ,3. Did You - Hoobastank [3:18] ,4. Hold On - Jet [4:03] ,5. Gifts and Curses - Yellowcard [5:07] ,6. Woman - Maroon 5 [5:07] ,7. This Photograph is Proof (I Know You Know) - Taking Back Sunday [4:12] ,8. Give It Up - Midtown [3:42] ,9. Lucky You - Lostprophets [4:25] ,10. Who I Am - Smile Empty Soul [3:14] ,11. The Night the Lights Went Out in NYC - The Ataris [3:35] ,12. We Are - Ana [3:55] ,13. Someone to Die For - Jimmy Gnecco/Brian May [5:07] ,14. Spidey Suite - Danny Elfman [4:00] ,15. Doc Ock Suite - Danny Elfman [3:52], ()

novoten

Rozpolcenost, půvab, óda na komiksové souboje a bezelstnost, kterou umí přinést asi jen Peter Parker. Některé filmy se zkrátka musí pouštět zas a znova, přestože v sobě pár chyb mají. ()

tron

"Ja teraz na dievčatá nemám veľa času.“ – "Prečo? Si mŕtvy?“ Monštruózny komiksový veľkofilm Sama Raimiho nadchne každého, komu sa páčil priemerný originál a vďakabohu prekvapivo aj tých, ktorým sa nepáčil. Raimi sa konečne poriadne a naplno odväzuje a ponúka strhujúce akčné sekvencie, plné pôvabných nápadov (vrátane odkazov na samého seba - motorová píla). Plus brutálne dobre kombinuje gigantické akčné scény (prelet auta až do reštaurácie alebo obrovské ručičkové hodiny) s komediálnymi/sitkomovými scénkami (Spider-Man vo výťahu, BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID). Je to správne temné, pestrofarebné, odviazané a tentokrát dokonca o čosi lepšie fungujú aj inak dosť trápne patetické dialógové dojemné scény s ryšavou Kirsten Dunstovou a tetou May (používajúcou v obrane pred hovoriacimi chobotnicami výlučne starý dobrý parazol). Lepšie triky, lepšia akcia, lepší zlosyn (Alfred Molina z FRIDY). Lepšie ako originál, lepšie ako „prehnaná“ (v úplne všetkom) trojka. Najlepší je ale stále J.K. Simmons (šerif z TAKMER DOKONALÉHO ZLOČINU) ako šialený šéfredaktor novín Hlasná trúba J.J. Jameson. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/158781/Spider-Man-2-80.html ()

B!shop

Druhej dil Spider-Mana je zhruba na stejny urovni s prvnim dilem, s tim rozdilem, ze zaporak je lepsi. Ale tim myslim postavu Doc Ocka, ne herectvi Alfreda Moliny. Sice se do role perfektne hodil a hraje super, ale Dafoe hral podle me lip. Ostatni herci tu pak hrajou podobne dobre jako v prvnim dile, takze na Tobey Maguirea, Kirsten Dunst, Bruce Campbella, J.K. Simmonse, Teda Raimiho, Stana Lee si nemuzu stezovat. Prekvapil James Franco, kterej byl hodne dobrej. Parkeruv zivot uz pokrocil, takze se film spis venuje tomu, jak se Parkerovi zije v roli Spider-Mana a to je trochu problem. Misty je toho kecani zbytecne moc na ukor akce a uz neni tak zajimavy, jako v prvnim dile, ale ono taky co vymyslet, kdyz jak komiksy, tak animovanej serial, jsou kazdej dil o bitce Spideyho se zaporakem. Akce spolu s trikama je opet bezchybna. Navic pribilo vic odlehcujicich scen a sou fakt docela vtipny, ale misty jsou nevhod. Nekomu mozna vadi az moc dobrej happy-end, ale me se libil. Jen bylo debilni, jak se ukazal Spidey bez masky asi 30 lidem. Jedina vytka, a vsiml jsem si toho uz pri prvnim dile, je to, ze tu snad nepadne ani jedno sprosty slovo a i kdyz se rubou hlava nehlava kusama nabytku, baraku, atd. a odnasi to civilisti, nikde neni ani kus tela nebo cakanec krve, jako by to ani netocil reziser uchylnejch Evil Deadu. Opet jsem se dobre bavil, uz se tesim na treti dil. ()

dO_od

// "We need a hero, couragous sacrificing people, setting examples for all of us. Everybody loves a hero, people line up for 'em, cheer for them, scream their names, and years later tell how they stood in the rain for hours just to get a glimpse of the one who told them to HOLD ON a second longer. I believe theres a hero in all of us, that keeps us honest, gives us strength, makes us noble. And finally gets us to die with pride. Even though sometimes we have to be steady and give up the thing we want most, even our dreams." Hands down druhý nejlepší Spider-Man, a to jenom proto, že klukovské dobrodružství z Homecoming, kvůli kterému je Spider-Man tím ikonickým hrdinou z komiksových stránek už bezmála 60 let, mi je přeci jen o kousek bližší, než dospělý rozervaný Peter Parker, který obětuje vlastní štěstí pro dobro ostatních. Téma bylo stejné, 13 let mezera, provedení se nemohlo lišit víc, a přesto oba naprostým vrcholem své doby. ❤ ()

movie

Hm, no neslyšel jsem na tenhle film od známých pět chválu, ale asi jde o to, co od něj čekáte. Akce tam je, ale Spidey 2 není ryze akční film, tentokrát se soustředí spíše na příběh, který mě zajímal a bavil třeba víc než ten v HULKovi. Sice tomu chybí takové to mrazení, které mě doprovázelo při sledování geniální jedničky, ale i tak jsem bavil nad míru dobře. A ta jedna velká akční scéna, kterou snímek obsahuje, je skvělá a fakt stojí za to. Na trojku se těším. A BTW, potěšilo jak Raimi popustil uzdu svému horrorovému stylu, Octopusova likvidace doktorů je husta - ve stylu Evil Dead, včetně ruky tasící motorovku ... ()

Boss321

Hodně povedené pokračování, které řadím na stejný stupínek jako první díl. Jen mi tu chyběl Willem Defoe a jeho Green Goblin, který mi přišel charizmatičtější než Dr. Octopus. Maguire ani Kirsten Dunst nezklamali a opět se na ně velmi pěkně kouká. Celkově jsem se dobře bavil a jít na to do kina, tak bych tohle pokračování docenil jiste ještě víc...... ()

Jossie

Příklad toho , že dvojka se dá natočit lépe , než jednička. Moc se mi líbilo , že tentokrát Peter řeší obrovské dilema , jestli žít normálním bezproblémovým životem nebo zachraňovat svět , k čemuž byl předurčen ( trochu mi na těch komiksových filmech vadí ta obrovská zločinnost , ale chápu , o čem by to pak bylo , kdyby hrdina neměl s kým bojovat ). Hlavní záporák ve skutečnosti vůbec záporný není , takže musí bojovat sám se sebou , tedy spíš se svým nuceným druhým já. Scéna , kdy Spidey zapomene , že nemá masku a všichni ti cestující ho vidí , mě opravdu dojala k slzám a scéna ve výtahu mě zase velmi pobavila. Dala bych skoro i pět , ale přece jen , půlku filmu pořád někdo ječí - opravdu by to nešlo bez toho? ()

Jara.Cimrman.jr

Chudý superhrdina, dlouhodobě ignorující fyzikální zákony, se vrátil s poruchou svištění vláken, trochou rozpolcenosti a chapadelným protivníkem. Novotou to sice nijak nezavání, ale já jsem nadšen z nabízené úvahy na téma - co se nedá zastavit, to se dá utopit. Prubnu to s krokodýlem a pak dám vědět. ()

EdaS

Lepší než jednička. Raimi je bůh a Maguire taky. :o) Tady bych mohl skončit, ale ještě pár poznámek:Tenhle film bych strašně chtěl vidět, když mi bylo 12-13 let, myslím, že bych blahem slintal. Ale i teď v 25 jsem si užíval, jako kdyby mi těch 12 bylo. Vytýkat naivitu nebo prvoplánovost je naprostým nesmyslem. Takové ty přiběhy vždycky byly a to je na nich to pěkné. Tenhle civilní přístup ke comicsové látce je vyloženě šťastnou volbou, protože jsem se víc zajímal o hrdiny než o triky. Konečně blockbuster se srdcem, šarmem a inteligencí. ()

xxmartinxx

Rozhodně krok kupředu. Zábavnější, bombastičtější, stále trochu moc vlastenecké, ale jinak naprosto funkční a zábavné. Navíc s hodně povedeným záporákem. ()

Skejpr

mnoo.. dvě akční scény (dost dobře natočené), spousta nudné omáčky okolo (docela dobře natočené), několik dobrejch fórů (docela dobře natočenejch) a jedna scéna ve výtahu (naprosto skvěle natočená)... Hlavní Záporák skvěla zahranej a dokonale vytrikovanej.. težko říct, jestli byl lepší první, nebo druhej díl... ale nejlepším Comicsem pro mě furt zůstává Hulk ()

Shit

Druhej jako první, nic moc se nezměnilo a zase se jedná o skvělou předělávku komixu. Nicméně svojí slabší chvilku druhej díl má a to podstatně velkou a celkem zbytečnou, což v prvním díle nebylo a tak ho řadim přece jenom o něco výš, ale nutno podotknout, že Alfred Molina coby doctor Ock je zase daleko lepší nez Green Goblin Wiliama Dafoea, takovej lepší padouch s většíma možnostma a hlavně se v duelu se Spidermanem daleko líp orientuje a bitkáří s nim fakt báječně, jen škoda uspěchanýho konce, ve kterým by se určitě daleko líp vyjímal jeden závěrečnej gigantickej souboj než to morální rozhodování a zachraňování. ()

Dadel

Od prvního dílu se to příliš neliší, což je vlastně dobře, uvědomíme-li si, jak neslavně dopadla mnohá pokračování. Přestože mnohé dialogy působí dost sentimentálně, vyvažují to svižné akční scény a výborný Molina. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)