Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Hoyt

Působivý film se silnými scénami. Je zde ale velké množství postav a ti kteří se aspoň trochu nevyznají v nacistickém Německu se budou hodně ztrácet v ději. Dají se zde najít i postavy se kterými se dá sympatizovat jako lékař Schenck, nadporučík Fegelein nebo architekt samotného Vůdce Albert Speer. Mezi nejsilnější momenty patří určitě poprava Goeblesovic dětí a pak samozřejmě sebevražda Hitlera a jeho manželky Evy Braunové. ()

corpsy

Herecké výkony a dôraz na realističnosť scén klincuje divákovu pozornosť. Avšak snímok predsa len pôsobí ako plagiátor Spielbergovho, či Polanského hitu. ()

themic

Dost možná nejautentičtější filmové zpracování postavy Adolfa Hitlera, co jsem kdy viděl! Film má skvělé herecké obsazení v čele s Bruno Ganzem, ale tedy občas sem měl takový pocit, že Hitlera obhajují od jeho hrůzných činů. Jinak se mi film líbil. ()

Turiec

Film zobrazujúci posledné dni Hitlerovho hlavného stanu, ukazuje úchylnosť a obludnosť vojny. Hoci herci takmer bez výnimky podávali výborné výkony, hlavne v prvej polovici filmu pôsobili nejako chladne a umelo. Držali si divákov od tela a nedarilo sa vtiahnuť ich do deja. Cítil som sa len ako nezúčastnený a odmeraný pozorovateľ. Až v závere získava Der Untergang na sile, keď sa nacisti začínajú vysporiadavať s vlastnou zodpovednosťou. K silným scénam patria tie nemocničné a samozrejme najmocnejší moment filmu s Goebbelsovcami a ich deťmi. K pozitívam patrí, že sa filmári snažia byť až dokumentaristicky presní. Niektoré akčné scény a vojaci idúci so zbraňami mi pripomínali iné pozérske scény z hollywoodskych akčných a vojnových filmov. Celkovo hodnotím na ***1/2 ()

verbst

Zklamání velikosti Třetí Říše... Ač je Brunův výkon takřka geniální, film to vůbec nezachránilo a podráží mu nohy i zbytečná délka ()

Paxxx.cz

Konec Hitlera byl hodně dramatický. Proto jsem se na tento film dost těšil a nebyl jsem zklamán. Bruno Ganz skutečně skvěle ztvárnil vůdce, navíc byla dobře zachycena nejistá situace nacistů a ponurá atmosféra v bunkru...8/10. ()

mustafa

mám rád válečné filmy, mám rád politické thrillery. I přes tato fakta se mi tento film vůbec nelíbil. Příliš dlouhý, nudný. Hlavním faktem, proč se mi film nelíbil je, že jsem od počátku nedovedl přistoupit na myšlenku "polidštění" Hitlera. Dovedu si ho těžko představit jako shovívého, upřímného a politováníhodného člověka. Příšlo mi, že tvůrci se až příliš snažili v divákovi vzbudit emociální rozpolcenost a pochopení (vraždění Hitlerjugend vlastní matkou, zpívání malých dětí, Hitlerova smrt, opilí hitlerovi přisluhovači, atd.). Mně se hodně líbil Vzestup zla a možná i díky tomu mě tento snímek neoslovil.Je sice hezké, že film je historicky zcela přesný, ale to je jediný fakt, který mohu pochválit. No ještě dobrá myšlenka byla zfilmovat i Hitlerovu smrt v zákopu (která se jeví jako nejpravděpodobnější). Celkově se mi film jevil spíše jako nějaké školní představení pouštěné k výročí války...... ()

Historik

Výborný, ale děsivý film. Scéna, kdy madam Goebbelsová tráví své děti, je asi nejhrůznější scénou, jakou jsem kdy ve filmu viděl. ()

ivishka

"Já jsem měl velikánské plány s Němci i celým světem...nikdo mě nechápal ani mí staří spolubojovníci....mohli jsme si podrobit celý svět..je pozdě..a to jediné co si mohu připsat k dobru je, že jsem zvítězil nad Židy a že jsem německý životní prostor vyčistil od židovského jedu..." No co na to říct? Je to vůbec první film kde vidím věrohodně zobrazeného Hitlera a jen se tam o něm nemluví nýbrž je brilantně ztělesněn Brunem Ganzem. Zajímám se o tuhle část naší historie, která jistě vcelku změnila myšlení lidí. Jelikož mám jakousi averzi k německému jazyku tak jsem se dívala v českém dabingu a ani mi to nevadilo, protože vím, že dvě a půl hodiny bych němčinu storpocentně nevydržela. Jsem zastáncem myšlenky, že Hitler byl jenom figurka na hracím poli a za jeho nitky tahala vlivná skupina lidí, která by si podobně jako on zasloužila zhnít někde v díře ne-li hůř. Byl to vlastně jenom takový pošahaný starý chlápek - žid, který paradoxně zbrojil proti lidem své rasy. Obrnil se před svou rodinou a svými blízkými a stýkal se pouze se svými pohlaváři - esesáckými zrůdami a Evou Braunovou a když to bylo nutné tak i se sekretářkou. Dost dobré bylo zobrazení sebevražd všech jmenovaných a také rodiny Goebbelsů líp by to asi ani nešlo...Přesně podle výpovědí svědků jejich sebevražd, které místo jejich předepsané "oddanosti" a "hrdinství" nesou akorát tak stopy zbabělosti a d*mence. Co je na tom asi nejšpičkovější je to, že všichni tihle srábci se zabetonovali do země a žili si tam alternativním vyhnanstvím zatímco civilisté padali na zem s prostřílenými těly. No abych to shrnula nemám ani jedno slovo proti a závěrečné zobrazení faktů a osudů hlavních aktérů byl dokumentárně přesný a tudíž i mimořádně zajímavý. ()

Praxis

Syrovým způsobem nám Hirschbiegel předkládá poslední dny, kdy se hroutila "největší" říše všech dob. Možná to vypadá, že nám chce Hitlera představit v trochu lidštějších barvách, ale to se jen tento film takto tváří. Naopak, bez příkras ukazuje, jak nevypočitatelnou zrůdou Hitler byl. Každopádně Bruno Ganz ho ztvárnil tak odzbrojujícím způsobem, že ačkoliv to jeho rozčilování mohlo působit až parodicky nebo komicky, vtipné to vážně nebylo. Prostě zahrát Hitlera - magora muselo dát Ganzovi obrovskou práci, bohužel tato práce je tak často dneska terčem nejrůznějších parody videí na téma: "Hitler se dozvěděl..." Na jednu stranu skvělé ukázky válečné akce, na stranu druhou pro mě hodně se táhnoucí děj, který místy až nepříjemně neodsýpal. Asi jsem čekal něco o trochu jinačího. 70% ()

Mr. Filuta

uznavam ze je to pro nekoho dobry a ma to i svoje kvality, ale jelikoz me tento zanr vubec nebere, dostal sem se na to do kina prez skolni navstevu a reknu vam, kdybych nesedel na extra nepohodlnych sedackach kina oko, myslim ze bych tam usnul... ()

Vyrida

V celku monotóní válečný film, ve kterém není přímo zobrazena ani jedinkrát nějaká bitva či přestřelka, ale spíše se děj soustředí na hlavní bunkr, kde se vůdce říše Adolf Hitler schovával se svými nejvěrnějšími před útokem bolševika na Berlín. I přesto všechno se mi film hodně líbil, jelikož jsem o posledních dnech života Hitlera nic moc nevěděl a tento film mi aspoň naznačil, jak to mohlo kdysi vše zhruba probíhat. Bylo toho taky hodně napsáno o Brunovi Granzovi, který ztvárnil hlavní roli a každé tvrzení má něco do sebe. Nevěřím, že by Hitler byl až tak na dně, jak bylo ukázáno, ale spíše se bál pocitu utrpení na šibenici před zraky celého světa, tak se raději otrávil a nechal spálit. Ikdyž si myslím, že právě tento moment měl patřit k vrcholu filmu, tak pro mě vítězí vraždění paní Goebbelsové. Hodně silná scéna a to i přesto, že ve filmu její děti zase nebyly tak na očích. Jelikož mi tento film několikrát ukázal něco o čem jsem neměl ani páru a přitom byl velice slušně natočen, musím hodnotit 5 hvězdami, ale abych si ho pouštěl hned znovu? To asi né... ()

GodComplex

Poctive odehrany Hitler a pekna filmova rekonstrukce o konci imperia, ktera zafunguje jako vyborny vyukovy material. Hitler amoky, efektni chroupani suicide pilulek a pruchod ruskym vojskem byl super, jinak me to ale nestrhlo ani filmove nenadchlo tak jak bych cekal. "Heil Hitler!" 5/10 ()

MikO_NR_1909

Ak mi niekto povie Hitler na filmovom plátne, poviem mu určite Bruno Ganz! Skromný veľkofilm s vynikajúcou výpovednou hodnotou opreté skvelými hereckými výkonmi (s jedinečnou Marii Larou) a zpamäti nezmazateľným záverečným prechodom hlavného mesta. S odstupom času filmová delikatesa. ()

numi

Nejde o další válečný film z období Druhé světové války, ale o docela podařenou psychologickou sondu do hlav Adolfa Hitlera a jeho "nejbližších". Film stojí na výborných hereckých výkonech (i samotného Bruno Ganze v roli Hitlera zastiňuje naprosto dokonalá Alexandra Maria Lara v roli jeho sekretářky) a padá se svojí přílišnou délkou. [září 2005] ()

Lum3n

Zachytit Hitlera jako teměř hodného zmateného stárnoucího strýčka a ještě z něj udělat oběť zrady nacistických generálů?...Tenhle film je výsměch a fraška, která se skutečností má jen málo společného(to si nechci hrát na odborníka), Adolf Hitler v tomhle filmu vyvolává téměř lítost a to by se nemělo stát, prože ať už si po shlédnutí myslíte cokoli tak to pořád neměnií nic na tom že tahle nacistická svině je nejspíš to nejhorší co nás v dějinách potkalo a nemělo by se to zlehčovat!(film sám o sobě stejně za moc nestojí) ()

Vojcl

Hodně zvláštní film. Po řemeslné stránce není absolutně co vytknout - skvěle natočené válečné drama v polo-dokumentárním komorním stylu, kterému dominuje strhující herecký výkon Bruna Ganze, ale zaujme i řada vedlejších postav (třeba Ulrich Matthes). Avšak vůbec nechápu, co vlastně mělo být jeho hlavním poselstvím. Měl bych snad nacistické zrůdy litovat?? Nemyslím, že by snímek Hitlera přímo idealizoval (že se choval slušně ke svým nejbližším, nebo uměl svojí osobností vyvolat u svých věrných totální fanatismus, na to se dá klidně přistoupit), jen prostě ve mně umírání fuhrerových přisluhovačů nevzbuzuje žádné emoce. ()

Alementina

Nechtela jsem se na to divat, nemam tyhle filmy rada, ale i tak, prestoze jsem zacla od pulky, tak jsem to musela do dodivat a dneska si pustit i druhou pulku. Proste to fascinuje. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)