Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

mzss1

Hodně zajímavý a povedený film o II.světové válce a dění, kdy se blížil Hitlerův konec. Představitel Adolfa Hitlera Bruno Ganz hrál doslova perfektně. Všechny gesta, mimika, styl chůze atd. S dlouhou stopáží filmu problém nemám. Ve filmu je dost zajímavých postav a i hudba se mi líbí. Nejsem nějak fanoušek válečných filmů, ale tohle mi opravdu sedlo. Takže film hodnotím tak na zasloužených 87% = **** ()

Legas

Kontroverzní? Nezdálo se mi. O tomto filmu se hodně diskutovalo, což mě osobně minulo, takže jsem se na film díval nezatížen jinými názory. Pohled na konec 2. světové války z pohledu "druhé strany" se mi zdál , dá-li se to tak říct, poctivý. Mimo zajímavého příběhu mě naprosto strhly herecké výkony všech hlavních představitelů v čele s Bruno Ganzem. V hodnocení si ještě nechávám malou rezervu, protože jsem film kvůli jeho délce musel z nedostatku volného času rozdělit na dvě části. Příště půjdu raději do kina. ()

Webb

[6/10] (Constantin) (Barevný /// Produkce: Bernd Eichinger /// Scénář: Bernd Eichinger /// Kamera: Rainer Klausmann) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Příšerně utahaná, i když atmosférická story o tom, jaké asi byly poslední dny Třetí říše. Patetické a na můj vkus trochu staromódní. Dnes by mnohem lépe působilo, kdyby se kamera v těch nejdrsnějších scénách cudně neodvracela. Proboha, kdy už někdo konečně natočí film, který konečně Němce té doby ukáže jako pořádně fanatický blbečky, co si z nějakýho důvodu mysleli, že jejich národ je lepší než jiný - a ne jako oběti. Pche... ()

Anderton

Všetci vieme, že Bruno Ganz je najlepší nemecký herec široko ďaleko. Takže logicky bol asi jedinou voľbou pre úlohu najväčšieho kostlivca v skrini nemeckého národa. Jeho výkonu sa nedá nikdy nič vytknúť. Veľmi sugestívny pohľad na posledné dni moci tretej ríše, kde sa tvorcovia snažia ukázať jej predstaviteľov z ľudskej stránky. Predovšetkým ženy nemali príliš na výber. Najsilnejšia scéna je podávanie liekov deťom v posteli. Asi lepšie riešenie, keď vieme, ako sa chovala červená armáda pri oslobodzovaní Európy. Po druhom pozretí uvažujem nad plným počtom, stále však tá dĺžka mi v tom nejako bráni. Na režisérsky zostrih sa rozhodne necítim. ()

stilgar1

Celý film na mě působil až moc uměle a co víc, hodně často jsem se příliš nudil. Po zhlédnutí traileru, fotek z filmu a přečtení recenzí jsem si myslel, že se mohu těšit na nějakou skvělou filmovou lahůdku, ale nakonec jsem byl zklamán. A už vůbec mi nesednul snad nejvíce vychvalovaný Bruno Ganz, který se do této role naprosto nehodil. Do role se vůbec nedokázal vžít a působil z celého filmu snad nejuměleji 5/10 ()

boshke

Hrát takto Bruno Ganz v nějakém francouzském životopise, španělském příběhu z občanské války či americkém filmu natočeném podle skutečné události, minimálně nominace na Oscara by ho minout nemohla (vzpomeňme na Bardema, který dostal Oscara za kamennou tvář udržovanou po celé délce filmu). Tu pitomou sošku ale přeci nemohou dát Němci, který hraje Hitlera, nota bene v německém filmu. Ne, i kdyby se v tom filmu rozkrájel (k čemuž v přeneseném slova smyslu stejně došlo). Škoda. Bruno, příště si střihni třeba Edith Piaf, ta je z politického hlediska mnohem přijatelnější... Krásný (možná spíše "krásný") obraz rozkladu národního socialismu. Je vidět rozdílná psychika všech zúčastněných. Někdo bere (nebo by nejraději bral) nohy na ramena a chce se dostat do Bavor či Jižní Ameriky, ostatní stěhují celé rodiny do Hitlerova bunkru, aby mohli zemřít s ním. Protože co je to za život ve světě bez národního socialismu, že? A hrstka lidí stále fanaticky doufá, že nějaká z (prakticky) neexistujících armád přispěchá na pomoc (je to přeci past, sám Vůdce to říká)... Opravdu skvělý film, nota bene pro mne, pro kterého je němčina rajská hudba... 100% ()

swamp

Poměrně komorně natočený a velmi netradiční pohled na poslední období 'vlády' Hitlera nad postupně zanikající Třetí říší. Hlavní roli - a opravdu si myslím, že není jednoduché zahrát jednoho z nejdiskutovanějších tyranů všech dob - brilantně ztvárnil švýcarský herec Bruno Ganz, jenž mi svou gestikulací a ústním projevem zařídil na nějakou dobu neklidné spaní. ()

Okara

Silně depresivní film. To je ostatně většina válečných snímků, nicméně tento čerpá z trochu jiného soudku ponurosti. Jako jeden z mála se totiž zaměřuje na samotný konec války; skličující atmosféru rozlehlých krytů pod troskami zpustošeného Berlína. Velmi realisticky pak především za pomoci trefného výběru protagonistů vykresluje tíživou atmosféru, která zde panovala. Ostatně nevím jak je to možné, ale kdykoli se němečtí tvůrci podílí na vzniku jakéhokoli snímku s negativním vyzněním, tak vždy šáhnou po těch správně psychopatických hercích. Ganz se totiž může pyšnit dost pravděpodobně nejvěrohodnějším ztvárněním archetypu kníratého despoty. Kdykoli je na scéně, jako by vše ostatní vymizelo a na diváka tak dopadaly pouze spršky slin při jeho frenetických rozlícenostech nebo slzy při agóniích. Panika, strach, vztek, nenávist, rezignace. Aspekty obsažené v každém okamžiku mírně přepálené stopáže na diváka doléhají postupně a pomalu. Pokud tedy neusnete, i přes evidentní závěr dokáže film celkovým dojmem člověk dosti sebrat. Ať už naturalistickými záběry amputací končetin, Sofiinou volbou naruby nebo cynickým rozebíráním způsobu sebevraždy. Tak či onak, snímek už jen kvůli roztomilé Alexandře M. Lara za zhlédnutí stojí. Nejlepší soundtrack z filmu 70% ()

meave

Nekonečná arogancia moci zverenej národom: „Tento národ si to zvolil sám a nech teraz príde o svoju naivnú hlavu.“ Je to tak a takáto naivita sa, žiaľ, v dejinách ľudstva cyklicky opakuje. Ale utrpenie človeka vyplývajúce z bolesti a straty ilúzií je rovnaké na všetkých stranách. Nevidím priestor na odpustenie Hitlerovi za genocídu, ani za vojnu. Vnímam iba pohľad z druhej strany, slepotu a neospravedlniteľnú krivdu, ktorá pošliapala duše všetkých európanov na desaťročia vopred. Vnímam varovanie pred fanatikmi, ktorí stále žijú medzi nami. Pociťujem voči Hitlerovi tú ľútosť, ktorú nenávidel – nad duševným mrzákom a úbožiakom. Všeobecná strata morálky a dôstojnosti dokazuje, že aj nacisti boli ľudia, rovnako ako my. A to len potvrdzuje to najhoršie. Že na tom všetkom nie je najstrašnejšie, že sa to môže stať aj nám, ale to, že to môžeme urobiť aj my! Tento film je na danú tému príliš dlhý. História nedáva žiaden priestor na prekvapenia ani zaujímavé závery a na opis situácie i získanie celkového obrazu by bola stačila aj polovica času. Film by tak získal divákov, ktorí pri tejto minutáži zaspali, alebo odišli domov. A ak vydržali polovicu, tak ani nestratili veľa. Rovnako, ako pri tomto pridlhom komentári. ()

Campbell

Výborná věcička, která prakticky nikde neklopýtne a ukazuje zajímavý kus války. Tuším že jsem v životě neviděl ještě takový válečný film. Hitler byl fakt hajzl, a jeho společníci taky. Film je ale dokonalý. ()

nascendi

Nemám rád filmy tohto typu. Vôbec ma nezaujímajú ich filmárske kvality, iba posolstvo, ktoré prinášajú divákom. Predstierať pseudodokumentárnu rekonštrukciu posledných dní pohlavárov Tretej ríše a vykresľovať ich ako nešťastných, sklamaných, podvedených, ale inak úplne normálnych ľudí považujem za rovnako nevhodné, ako heroizovanie iných zločincov v iných filmoch. Generácie bez kontaktu s daným historickým obdobím, bez poznania prác historikov si svoj názor vytvárajú z takýchto filmov a ich zmätok pri jeho posudzovaní je pochopiteľný. Preto sa nečudujem komentáru The Makera, ktorý považujem za prejav rovnakého typu, akými sú demonštrácie proti popravám sadistických vrahov iba preto, že počas čakania na popravu vyštudovali nejakú školu, napísali nejakú knihu alebo iba preto, že príťažlivo vyzerajú. A tiež manifestácie duševných úbožiakov nesúcich Stalinove portréty. Aj keď som na začiatku napísal, že ma nezaujímajú filmárske kvality tohto diela, tie dve hviezdičky sú práve za ne. ()

Slarque

Fascinující pohled na konec války z hlavního bunkru poražené strany. Debaty o „polidšťování monstra“ bych klidně vypustil a výkon Bruna Ganze označil za vynikající – teď už vím, že kromě anděla zvládne i ďábla. Ale film ani zdaleka nestojí jen na něm, zajímavých postav tam je celá plejáda. Třeba sledovat manžele Goebbelsovy mi připadalo jako pozorovat nějaký odporný hmyz, prostě fanatici až do morku kostí. Režie na sebe moc neupozorňovala, ale to bych tentokrát hodnotil jednoznačně kladně. ()

WANDRWALL

Mám doma parádní sbírku herců, co kdy hráli A. Hitlera. U tohoto filmu mě zaujaly mi jiné dvě momentky. jedna je z doby, kdy se vše odehrávalo na tvrdo, tedy historie, a jedna z tohoto filmu, který tu fotografii se snaží věrohodně napodobit pro film. Rozdíl je nápadný. Ve všem podstatném. Herci sice připomínají historické postavy, ale už si jen na tu dobu hrají. Skutečná fotografie z té doby - tak je v ní napětí, je v ní poraženská nálada, které nemůže A. Hitler přijmout, takže posílá na smrt celý zbytek národa, protože když už prohrát, tak ať Němci nejsou, a že prohráli, tak mu dojde, až se projde po městě, které už je rozborbardované, a nikdo z jeho nejbližších spolupracovníků mu nedokázal říct pravdu, kterou by stejně nepřijal. Nepcohybně ěm osobně zajímá, jak se německo vyrovnávalo a vzpamatovávalo z poválečné situace. A jak je možné, že poraženecká země předstihla po čase vítězné? A proč do německa emigrovalo už při nástupu komunismu v ČSR tolik lidí? ()

Joker Punx

Po delší době jsem to teď v noci zase zkouknul a musim říct že se mi ten film líbí čim dál tim víc. Samozřejmě dal jsem si to v origoš jazyce s titulkama a na plný volume do sluchátek :D Nejlíp tak zní Hitler hlavně. Hitler s českým dabingem nikdy nepůsobil tak dobře i když Jiří Prager ho namlouval docela solidně. Prager k Robertu Carlyleovi mi seděl víc. Ovšem co tady předvádí Bruno Ganz je geniální - Mluva, grimasy, gestikulace a tak dále - Zatim nejlepší a opravdovej Hitler co byl na filmovém plátně. Ostatní filmy kde jsem ho viděl byl buď jako komická figurka nebo úplnej psychouš a dement. Píčoviny! Žádnej jinej herec nebyl lepší Adolf Hitler jak Bruno Ganz - Ten byl fakt bez chyb. Ganz si to dal jak sviňa - Precizní výkon. Jinak tenhle film má všechno - Kamera, střih, hudba a zvuk na jedničku. Atmosféra války skvělá - Depresivní a brutální, nějaký krve a uřezaných končetin se tu taky dočkáme. Vizuál taky pěknej a lokace skvělý - Nejvíc se mi ve filmu líbí ten bunkr kde je Hitler a Němci. No Ulrich Matthes co hrál Josepha Goebbelse byl strašnej, to byl ale ksicht a vykulený oči jak nechápavá sova :D Absolutně se Goebbelsovi nepodobal. Naopak herec Ulrich Noethen byl skvělá volba pro Heinricha Himmlera. Herci skvělý, dialogy mezi nima skvěle zpracovaný. Jeden z mála filmů o Hitlerovi co stojí fakt za to. Bruno Ganz - ✝ 16.02.2019 (77 let) - Rest in peace mistře!!!!! ()

Arsenal83

"Je smutné konštatovať, že jediné dobré, čo po mne ostane, je fakt, že som Nemecko zbavil židov." Až desivo sa to počúva a pri majstrovskom výkone Bruna Ganza sa to pritom pozerá tak skvele. A opakovane. A tak hnusného Goebelsa, akého dal Ulrich Matthes, to by ani sám ten krivonoh nedal v originále. Posledné dni zlorežimu sú znázornené vynikajúco. Fanatizmus až do konca. Máte pred sebou šialenca, ale chválite ho, pochlebujete mu, pretože jedno jeho slovo vás aj na konci vojny, na konci jeho síl, pošle do večných lovíšť. Ako vravím, desivé a pritom tak autenticky vyzerajúce. ()

eLeR

Takže takto nejako vyzerali posledné Hitlerove dni a posledné dni ľudí okolo neho. Ja som ich extra naštudované nemala. A vlastne ani jeho osobu ako takú. Tak som si pozrela pár jeho prejavov a prečítala nejaké tie články a myslím si, že Bruno Ganz odviedol fantastickú robotu. A vôbec, celá nemecká herecká elita sa vyznamenala. Film to bol výborný, hlavne, čo sa historickej výpovede týka. Veľká spokojnosť! ()

FrodoF

Trochu zdlouhavý válečný film se skvělými herci. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, ale některé zase dosti nudné. Herecké výkony bez vyjímky dobré, ale ono není těžké hrát takto vypjaté role. Je to vůbec celé extrémně vypjaté (na můj vkus až moc). ()

Chrustyn

Dobře natočený film o posledních dnech Adolfa Hitlera s výborným Brunem Ganzem. Bohužel si však film neudržel mojí pozornost až do konce a občas jsem se docela nudil. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)