Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

kubas369

Zážitek z kina naprosto dokonalej pozdější projekce už tolik šťávy neměla přesto to mužu z klidným srdcem doporučit každýmu kdo se o podobné téma jen trochu zajímá. ()

vipeerr

Velice realisticky zdokumentovaná historie 2. světové a přímý náhled na život Hitlera. Hlavní roli herec zahrál skvostně, místy občas možná i přehrával ale zobal jsem mu z ruky jako hladovej holub. Je zjevně vidět že Hitler měl dvojí osobnost a to milého a zdvořilého pána, a zároveň nelítostného a cílevědomého diktátora který jde opravdu přes mrtvoly. Mrzí mě že nebyl detailnější pohled na jednotky SS nebo že se absolutně neobjevilo například osvobození Dachau ale toto drama je opravdu jen o posledních chvílích Berlína a jeho "Führera". Dílo splnilo mé očekávání, ovšem je nepřekonalo. 80% ()

Andik

Ja už len čakám kto natočí horor Hitler počiatok zrodenie,kde Dolfika uvidíme v pubertálnom veku v kraťasoch,fúziky si len maľuje,lebo ešte nezarastá, dievčatá ho nechcú tak sa snaží onanovať,ale ani to sa mu nedarí, jeho blízke okolie ho má za niemanda a tak si povie: " Ich werde der Fúhrer des deutschen Volkes ." /Budem vodcom nemeckého národa./ Natočené podľa skutočnej udalosti.Mne stačí 10% z čistého zisku. ()

vlKousek

Těžko jmenovat lepší herecký výkon než co předvedl Ganz. Sice akorát přilejvám další chvalozpěvy do už velmi hluboké studny dokonalosti, ale jeho studie zvrácenosti posledních dní Hitlerava života, jeho gesta atd...to je bravurní! Už za to bych musel těch 5* dát. ()

Brano

Filmová dráma, ktorá nám približuje posledné chvíle Hitlera z jeho bunkru. Veľmi reálne podaná atmosféra v ktorej sa dej odohrával. Herecké obsadenie slušné, až trochu na Bruna Ganz, ktorý síce bol presvedčivý, ale podobnosť medzi Hitlerom a ním mi neprišla zrovná veľká (samozrejme až na účes a fúzy). Nemci ho trochu netradične zobrazili, pretože sa film snaží zachytiť aj jeho lepšiu stránku z osobného života, ktorá sa autorom podarila. Opäť vyzdvihnem nemeckú produkciu, ktorej ale ešte niečo chýbalo. Prvá polovica filmu mi prišla trochu pomalá, miestami až nudná, kvôli tomu uberám na hodnotení. Druhá polka bola zaujímavejšia, emotívnejšia a z niektorých scén behal až mráz po chrbte. Ale ako celok to stálo určite za pozretie, takže hodnotím tento film ako nadpriemerný. ()

kedu odpad!

Film o konci Třetí říše a konci samotného Hitlera není nijak zajímavý a důvody zde již uvedli jiní a to se týká jak formální stránky, tak faktografické, kde jde o režijní klopýtání s ohledem na vyžadovanou dokumentaci osobnostních profilů jednotlivých protagonistů, kterým je upřena veškerá normálnost a přirozenost - holt kdo platí, poroučí. Zatím nikdo nenatočil "normální" film o příčinách, souvislostech oněch příčin, druhé světové války. Byla to doba, kdy Hitler neuvažoval o sebevraždě a mohl tak být považovaný za normálního politika s charismatem a vizí, se kterou nemusíme souhlasit, ale nemůžeme popírat její existenci. Takové filmy se ale dnes nenatáčí ani o Napoleonovi, protože panuje obava, že plebejský dav by mohl být historickými osobnostmi ovlivněn v negativním slova smyslu, což je vůči nám (plebejcům) projev krajní nedůvěry. Zbývá tedy otázka, zda je ona nedůvěra oprávněná či neoprávněná. Jsme nesvéprávné děti bez schopnosti uvažovat a samostatně tvořit své názory? Potřebujeme opravdu tak nutně a nezbytně předžvýkanou dávku informací k tomu, abychom získali potřebnou argumentaci k zaujetí těch "správných" postojů? Musí být filmy obecně opravdu tak strašlivě manipulativní a hloupé? ()

Guran

Naprosto krásně sfilmovaný úpadek Hitlera a celého Německa, musím říct, že se to filmařům povedlo, protože natočit něco takového bylo hodně riskantní. ()

subic

Tento film není ničím výjimečný a navíc je neskutečně dlouhý. Zajímavá je snad jen ta scéna v původním znění (s původním textem), kterou jsem viděl už na mnohá témata parodovaná na youtube, poprvé snad jak JUDr. Hilterovi sebrali titul a že chtěl jít původně na zemědělku :-) 55% ()

tatopulos

Nekrofilní netvor jako bytost s lidskou tváří ? To snad ne !Nestíhám si utírat slzy, když vidím smutného Hitlera, v které předává vyznamenání hitlerjugend. Podprahově lítostivá scéna made in Hollywood... "Chudák" strýček Adolf, tak sám, tak nepochen... A plačící sekretářka milující svého Adolfa.. Nerozpoutal náhodou vůdce válku ?Nebo se tady nějak perverzně přepisují dějiny a z viníka se dělá nevinný či lidský ztroskotanec ? Po tomhle filmu by měl neznalý historie zřejmě věřit v dobrotivost zbraní SS a einsatzgruppen.. Člověk úplně "posmutní" nad kamikadze osudem wehrmachtu a jejich věrnosti mrtvému vůdci....:-) Proč nám režisér vlastně ukazuje tolik mrtvol ? Jinak Hitler z Ozerova "Osvobození" byl 100X věrohodnější. Co se týká hereckého výkonu Bruno Ganze,neměl náhodou Hitler charisma skrze něž zblbl stomilionový národ ? Klidně ho mohl zahrát Bolek Polívka, Ada by alespoň zůstal netvorem s humorem... a "francouzským šarmem" :-) Zřejmě "postmoderní" slza za nacismus... ()

helrohir

Jeden z najlepších európskych vojnových filmov. Nejde pritom o žiadne veľkolepé deštrukčné divadlo, ale skôr o komorne ladený príbeh zameraný na posledné dni nacistického Nemecka. Kľúčovým prvkom filmu je klaustrofobická atmosféra, ktorá vás zožiera naprieč filmom, keďže podstatná časť deja sa odohráva v stiesnených priestoroch bunkra. Zaujímavosťou je aj fakt, že za úhlavného nepriateľa (pre väčšinu postáv) nie sú vo filme považovaný útočiaci Sovieti, ale skôr nacistickí pohlavári, propaganda, ktorá mnohých presiakla do morku kostí a vojna ako taká. Jednotlivé scény pôsobia neuveriteľne realisticky, čo je dané aj famóznymi hereckými výkonmi. Bruno Ganz ako Vodca je dokonalým zosobnením napoly zlomeného, ale stále desivého a zároveň (svojím spôsobom) charizmatického človeka. Podobné pocity som mal aj pri postavách Goebbelsovcov. Trebárs na scénu zabíjania vlastných detí nikdy nezabudnem. Možno by bolo treba film trochu skrátiť, pretože časom sa neustále pozeranie na steny bunkra stane mierne úmorné, ale inak je to naozaj výborný film. 80%. ()

hiding

Někteří kritizovali, že je v tomto snímku Hitler ztvárněn moc lidsky. Já si naopak myslím, že je to dobře, že mu byla vnuknuta tvář člověka. Tím nechci tvrdit, že to nebyla zrůda, spíš si jen cením toho, že nepůsobil jako ultimátní záporák z komiksovek, na kterých prostě není nic dobrého. Myslím si, že hlavní postava, Traudl Junge, to v jedné části filmu popsala velice dobře, když řekla: "V soukromí dokáže být tak starostlivý, ale pak začne říkat tak brutální věci." Tento film mi dal i tak trochu druhý pohled na určitou problematiku. Což je podle mě dobře a myslím si, že by takových filmů mohlo vznikat více. Také jsem si velice vážil toho, že film byl z Německé produkce, takže se tam pochopitelně mluvilo německy. Vždy totiž hrozně trpím, když u historických filmů musím poslouchat nacisty mluvit anglicky. 85% ()

Jehan

Němci se umí vypořádat s lecčím. Kupříkladu s vlastní minulostí. Bruno Ganz v životní roli, ovšem jednoho z hlavních hrdinů zahrál Christian Berkel: doktor v uniformě SS lpící stále na životě nejen svém. Velmi vítaná vložka do filmu, který je z podstaty děsivý a depresivní. ()

PaulCZE

I přes určitou aroganci Němců, kteří ukazují např. doktora Schencka v dobrém světle a jako někoho s kým se dá sympatizovat a i přes to, že některé podklady pro film byly čerpány od sviňské a tupé Hitlerovi sekretářky (četl jsem od ní knihu) se jedná o stěžejní dílo s velmi hutnou atmosférou a skvělými herci. Z filmu je znát cit pro detail a poctivý přístup. Škoda, že nenatočili nic dalšího. ()

donnovann

Poslední dny a okamžiky jedněch z největších lidských zrůd naší planety. Tísnivé prostory bunkru, scénář a režie ale hlavně herecký výkon Bruna Ganze určitě stojí za shlédnutí. Samozřejmě v německém originálu je atmosféra tisíckrát lepší takže zde určitě nepřemýšlejte nad dabovanou verzí. Jenom škoda, že většina z nich odešla libovolnou, rychlou smrtí, Hitlerova sebranka si zasloužila daleko horší odchod ze světa. ()

mosem

Hodnocení někde mezi oslavnou nominací na Oscara, a hodnocením kritičky Mirky S., která nedala ani svých obligátních 60 %, ale jen 50. Těm, kdo se specializují na historii II.WW asi nepřinesl mnoho nových informací, a jim ani zřejmě nebyl určen. Naopak pro ty, které zajímá historie obecně, doplnil kusé informace, které známe z dějepisu,o detaily, které ukazují i jinou než jen technickou stránku války. Ukazují zrůdnost fanatismu, který zde představují především Göebbelsovi, kteří usmrtili svých 6 dětí. Postava fanatika Goebbelse na mne také působí snad nejvíce věrohodně. Ukazuje, jak v závěru války i dosud ukáznění vojáci z bunkru ztrácejí morálku (pitka těsně před dveřmi Hitlerovy kanceláře). Otázka v každém z nás může vyvolat smrt mnoha německých důstojníků, zda za jejich sebevraždou stojí otázka cti, nebo je hnacím motorem strach z budoucího osudu v rukou Rusů. Stejně tak závěr filmu, ve kterém je cítit zděšení těch, kteří žili dosud izolování v bunkru, z toho, jak vypadá skutečný svět, skutečný život v Berlíně v závěru války. ()

SAINTS

Film konči slovamii skutočnej Traudl Jungovej z roku 2002,ktore povedala tesne pred smrtou.Spomina v nich,že v čase,ked Hitlerovi služila a verila,bola mlada a zaslepena.Zaroven zdôraznuje,že mladost ani neskusenost nemôžu byt ospravedlenim zločinov. ()

mrclTV

Pozeral som to iba kvoli memečkám a parodickým videám... ale nie, chcel som tento film skutočne vidieť. A stojí za pozretie. Ale príde mi, že v drvivej väčšine minutáže neprináša nič nové, nič, čo by diváka úplne odrovnalo, či aspoň zaujalo. Stačí, keď si pozriete jeden, alebo dva dokumenty o konci druhej svetovej vojny a máte z toho rovnaký zážitok a nebude to ani tak rozťahané - jediná pridaná hodnota je rozuzlenie príbehu Traudl, posledných 20 minút dostane asi každého. Dal by som tri a tri štvrte, ale som nútený zaokrúhliť na 4. ()

johnsnow

Nebudem k tomu písať veľa to už urobili iný. Silná dráma ktorá síce nie je tak drsná ako stalingrad z 1993 ale vie chytiť za srdce. Áno i na nemeckej strane ľudia trpeli. ()

ostravak30

Komisař Rex a pak Pád Třetí říše, to je opravdu zajímavý posun Olivera Hirschbiegela. Celý film pochopitelně stojí na bravurním ztvárnění samotného Ádi Hitlerů. Film je velmi dlouhý, ale období strávené v bunkru je nesmírně zajímavé. Už jen proto, že slyšíme opravdová vůdcova slova. Jeho názory o možném útěku, podepsání kapitulace či vymazání Německého národa z mapy v případě porážky, to všechno dohromady nám zase o něco víc říká o této ač ďábelské tak svým způsobem zajímavé osobnosti. A to nemluvím o dalších postavách a vývoji, kterým procházejí. Vidíme ty, kteří Hitlerovi zůstali věrni, ty, kteří ho zradili a i ty, kteří propadli strachu. Film obsahuje i emocionální scény, třeba (sebe)vražda dětí. Na druhé straně se snímek omezil čistě na kostýmy a ztvárnění bunkru a jeho bezprostředního okolí. Nelůze očekávat žádné velké válečné scény ani techniku. Pravdou je, že od Německého filmu je to posun, natočit podobný snímek a snad se v něm nachází i jistá sebereflexe za způsobené škody a kaňku, kterou z historie už nikdy nevymažou. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)