Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Durgas

Bruno Ganz Hitlera spodobnil naozaj úžasne, možno až tak skvele, že sa toho bude v budúcnosti ťažko zbavovať. A film celkovo sa mi nezdal nejako hrozný, je proste len iný ako klasická zámorská produkcia. "Citlivý" prístup filmu k nemcom a wehrmachtu je podľa mňa namieste, pretože tí chudáci, čo boli donútení brániť trosky Ríše, ktorá mala už dávno kapitulovať, boli proste chudáci. ()

bono22vox

Kvalitní snímek, a klobouk dolů před němci, že se této látky tak statečně chopili. Oscarová nominace byla ale v tomto případě spíš za odvahu než za výsledek, dle mého názoru... ()

Kritik.

Čakal som unikát, ale nudil som sa. Navyše podľa môjho názoru sú herecké výkony v tomto filme podpriemerné, nehovoriac o absolútne neprirodzených (a teda aj nepravdivých) charakteroch postáv... ()

Kingjiri

Adolf Hitler vyobrazenej jako postarší pán decimovanej parkinsonovou chorobou společně se zradou jeho nejbližších spolupracovníků a blížícim se pádem jeho impéria může občas u diváků vyvolat zárodky lítosti, ale vzápětí dá většinou nějaká z jeho replik jasně najevo, že lítost neni na místě (viz ochota obětovat civilisty v Berlíně a pozdějc celej národ). Bruno Ganz zahrál famózně, nicméně casting všech hlavnějších rolí je hodně kvalitní. Z Ulricha Mathense jakožto Göbbelse šel díky jeho fanatický oddanosti Vůdcovi a nacistický ideologii ještě větší strach, než ze samotnýho Hitlera. Jen je škoda, že když zrovna nebyl jeden z těhlech protagonistů na scéně, dostavila se občas slabší chvilka. Kvůli tomu nakonec pátou hvězdu nepřihodim, ačkoliv je na spadnutí, čtyři silnější hvězdy. ()

Likan7

Velmi věrohodné ukázání posledních dní války a samotného Hitlera. Už jen z toho slova člověka mrazí, už jen to slovo se stalo synonymem totálního zla. Tady už vidíme jen stín toho muže, kterého nám dějiny vykreslují. Zlomený, nemocný duševně i fyzicky. Velmi zajímavé je ale sledovat jeho následovatele, kteří s ním byli až do úplněho konce. Ta bezbřehá víra ve Vůdce, jejich totální oddanost, přestože všem, včetně Adolfa, bylo jasné, co přijde. Je to důsledek války jako takové nebo toho, že to byl prostě Hitler? Nevím, a doufám, že se nikdy nedozvím. PS - Bruno Ganz si zaslouží každou nominaci a ocenění za tuto roli. ()

rublik05

Troufnu si tvrdit, že tohle je jeden z nejlepších válečných filmů vůbec a jednoznačně nejlepší německý film na točený na tohle téma. Nesmrtelný vynikající výkon Bruna Ganze, který doplňují ostatní herci neméně skvělých výkonů. Dokonale vykreslená atmosféra a charaktery jednotlivých postav. Excelentně odvedené filmařské řemeslo. Válečné drama, které se už asi jen tak natočit nepodaří. 10/10. ()

Amonasr

Velmi přesvědčivě zobrazená atmosféra posledních dnů 2. světové války z pohledu lidí v okolí podzemních bunkrů Hitlerova kancléřství i již sice zlomeného, ale do posledních chvil fanaticky sveřepého vůdce samotného. Cenné je, že jednotlivé lidské charaktery jsou vykresleny nečernobíle, což umožňuje lépe pochopit jejich motivaci i různý přístup ke službě zrůdnému režimu, ať už to byla fascinace vůdcem, ideologický fanatismus či obyčejný kariérismus, oportunismus apod. Nic, co by nebylo běžné i v okolí jakýchkoli jiných nositelů moci v jakýchkoli režimech. Štěstí mnohých spočívá jen v tom, že se narodí v lepší době a na lepším místě... ()

Hellknight12

Dnes pozreté po snáď 10r. Slušný vojnový film, ktorý je za mňa zbytočne natiahnutý. Herecké výkony sú kvalitné. Príbeh filmu je celkom zaujímavý. Je tu ukazaný koniec Hitlera a koniec druhej svetovej vojny. Je tu celkom dobre vykreslený Hitler ako psychopat. Pri dĺžke 156 min mi to príde natiahnuté ako žuvačka. Podľa mňa by sa nič nestalo kebyže sa film skráti na 120 min. Nedokážem si predstaviť pozerať tento film v špeciálnej edícii, ktorá trvá 178 min. Zhruba prvá polovica filmu ubehla rýchlo a v druhej polovici sa to spomalilo. Film môžem odporučiť ale iba ľuďom, ktorý sa zaujímajú o dane obdobie a daného človeka. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

Baron Noktur

Pád Tretej ríše je chorý film!!! Je totiž tak majstrovsky natočený a tak bravúrne zahraný, že vám príde Adolfa Hitlera pár hodín pred samovraždou až ľúto.... Toto by sa veru nemalo stávať. Neskutočne silný zážitok! 10/10 ()

Inozuka

Viděno podruhé, po delší době a dojem malinko jiný než při prvním shlédnutí. Pořád je to super, ale ubylo trochu té naléhavosti a pocitu tíživého zmaru a přibylo krapet pocitu jisté lacinosti - hlavně u exteriérů. Také mě překvapilo, že jsem si Pád Třetí říše pamatoval jako hooodně dlouhý film, což mi nyní nepřišlo. Jinak ale všechno funguje, zvlášť základní premisa o tom, že i lidé, které máme zafixované jako nadpozemské bestie jsou pořád jenom lidé a že když kolem pádí dějiny, jejich soukolím otáčí zase jenom člověk. ()

DENIROSIS

4 1/2.Depresivní film o konci války v Berlíně,s výbornými hereckými výkony hlavních představitelů.Vřele doporučuji i těm,co se o dějiny příliš nezajímají. ()

Bukiet

Takových filmů je zapotřebí, protože si stále musíme uvědomovat, že netvoři kolem nás nejsou výplody autorů SF, ale stejní lidé jako my. Hitler se dokázal bavit a smát, pohladit dítě a také posílat na smrt jednotlivce i milióny. Ano, Hitler je v tomto filmu skutečně podán jako člověk, ale právě o to více pak vystoupí na povrch zlo, které zplodil a reprezentoval. ()

Lokran

Vynikající exkurz do posledních desíti dnů života Adolfa Hitlera a jeho Třetí říše. Strhující herecký výkon švýcarského herce Bruna Ganze, jehož Hitler nepostrádá všechny potřebné rozměry (posedlost, zoufalost, aroganci, atd.), velkolepá výprava, čítající stovky komparsistů, rozbořené ulice atd. Pro mě tento film vrhá na celou věc Hitlerova konce úplně nové světlo, předkládá nové prvky o kterých jsem doposud neměl nejmenšího tušení. Například, to že Goebbles spáchal sebevraždu v bunkru, atd. Po celkové stránce silný filmový zážitek. Dávám 85%. ()

lift666

Naprosto souhlasím s uživatelkou Senfi. Přečtěte si její komentář, je i můj, ale napsala ho první :-D ... A jeste bych dodal, ze Hitler: Vzestup zla je mnohem lepsi. ()

marlon

Snímok sa medzi množstvom filmov, námetom ktorých sa stali reálie nacistickej Tretej ríše, bezpochyby zaradil na najvyššie miesto. Ponúka jeden z najzasvätenejších a najsugestívnejších pohľadov do atmosféry v Hitlerovom hlavnom stane v predvečer zániku Ríše, predchnutej na jednej strane rezignovaným duchom zmierenia, na strane druhej absolútnou absenciou reálneho prístupu k hodnoteniu nielen celkovej situácie, ale aj vlastných možností. Zámerne navodzovaná depresívna atmosféra, má len uvedený kontrast zvýrazniť. Film zachytáva diktátorov život, približuje nám málo známe prejavy ľudskosti a usilovne sa pokúša aj o letmý pohľad na spôsob jeho uvažovania. Režisérova trúfalosť má však v tomto prípade zvýrazniť jeho absurdnosť a zvrátenosť, v ktorom vnímavý divák nájde dosť príkladov krutosti. Tvorcom sa tiež podarilo narušiť predchádzajúci zjednodušujúci model fašistického režimu ako perfektne a racionálne organizovanej teroristickej vlády. Poukazovaním na existujúce rozpory medzi jednotlivými zložkami jej mocenského aparátu, svedčiacim o polykracii a vzájomnej konkurencii, jasne ukázali, že Hitler bol čiastočne zajatcom síl, ktoré sám vytvoril a ktorých nástrojom sa nakoniec stal. Autorský prejav je výstižný, úderný a nenútený, naviac vzhľadom na obmedzený priestor sú Hitlerove posledné dni rekonštruované veľmi plasticky a vcelku vyčerpávajúco. Absolutórium najvyššie si potom zaslúžia samotní herci, na výkonoch ktorých je aj celý film postavený (najmä postavy fuhrera a manželov Goebbelsovcov zostanú nezabudnuteľné). ()

prengelo

Nepresvedčili ! Mňa nie ! Tie fanatické zvery som skoro začal ľutovať ! Režisér tlačí diváka tam, odkiaľ som sa ja nechcel pozerať. Pre mňa ten boj a film bola neskutočná nuda. Aneb. Pre mňa kvôli tomu boju, bol film neskutočná nuda. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)