Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiálny text distribútora)

Morloth

Zatím asi nejslabší Gondry. Bohužel nejsem dívka, aby mne Bernal odrovnal jen svou přítomností ve filmu, navíc jeho postava mi nebyla tak ouplně sympatická. Ale hračička to byl pěkný. Problém mám i s hlavní ženskou rolí. Na Bernala, kterého jak jsem řekl nebaštím, mi přišla trochu ošklivá, to je paradox, co? Ale měla spirit nebo se říká esprite? Nebo sprite? Stejně jako Bernal, tak i Gondry je hračička. To už vím od chvíle co jsem viděl Eternal Sunshine... Pokud se člověk zamyslí nad jeho snímky, jsou trochu na stejné brdo, ale neubírá jim to na kráse. Nauka o snech byla krásná. Jen mi někam zmizel trochu smysluplnější, přesněji silnější, příběh. Ne, že by Be Kind... nebo již zmiňované Eternal... byly kdo ví jaké eposy. Jen tady byl ten příběh opravdu banální... V klipu by se mi asi vyjímal víc. Ale za neotřepaný závěr přimhouřím oko... Kdybych tento snímek viděl dříve než dva výše zmíněné, byl bych se jistě nad režisérovou invenčností rozplynul v dým, takto jen trochu tlesknu a řeknu dobré. A ještě zpátky k dvěma zmíněným. Eternal Sunshine of the Spotless Mind měl silnou atmosféru a neodolatelného Carreyho. Bernal je velmi dobrý, ale Carey není. A atmosféra mne také úplně nechytila. Be Kind Rewind mne pro změnu nadchlo nadšením a láskou k filmu. I to mi Science of Sleep poněkud chybí. A opravdu nevím proč... ()

Jonash87

Dosti úchylnej film, s místy vtipnými hláškami (hl. díky Alainu Chabatovi) a hlavně dobrými přechody mezi realitou a sny. Přesto si po celou dobu nedokázal udržet moji pozornost. Prostě to nesedne naplno každému, ale 70 % zasloužených. ()

Martin741

Michel Gondry je perfektny reziser, o tom zadna. La Science de Reves je film o snoch a ich prelinani s realitou. Chvalim vybornu dvojku Gael Garcia Bernal /Amores Perros, Mexicka Jizda/ a skvelu Charlotte Gainsbourg, ktori podali skvele herecke vykony. Sice som si pocas sledovania filmu pripadal ako v psychiatrickej liecebni, ale to mi vonkoncom nevadilo - mam taketo sialene blaznive psycho vylety rad : 100 % ()

vydumnica

The Science of Sleep je jeden z najzvláštnejších filmov, aké som kedy videla. Myslím si, že nepatrím do toho úzkeho okruhu divákov umelcov, ktorým je tento ozaj veľmi zvláštny počin určený. Tiež mávam často divné sny, ale toto bolo príliš. Chlapec inak sympaťák, dievča ani nie. Celé to fakt bolo divné! Natočené to bolo zaujímavo, originálne, ale miestami to bola nuda. Niekedy som si pripadala, akoby som ani nesledovala normálny film, ale nejaký experimentálny študentský, ja neviem. Hlavné postavy boli dospelí ľudia možno tridsiatnici, ale správali sa ako deti a ten chalan si za celý čas neprezliekol posteľ! Skrátka čudný film. Najviac ma mrzí to, že mi toto DVD poslala kamarátka, cestovalo veľkú diaľku až ku mne domov a ja jej nechcem povedať, že sa mi jej film nepáčil. A mrzí ma teda aj to, že druhýkrát si ho už nezapnem. Mama tej kamošky je maliarka, možno aj ona zdedila umelecké gény a tak tento prezvláštny film narozdiel odo mňa neumelkyne vedela viac oceniť a lepšie pochopiť a dokonca si dala tú námahu a kúpila ho aj pre mňa! Hodnotím čudný film, tak aj tento môj komentár je iný než zvyčajne. Najčastejšie sa mi sníva, že vidím padať lietadlo, utekám po nejakom poli, aby nespadlo na mňa. Ak tento môj komentár náhodou niekto číta a vie čo to znamená alebo či to vôbec niečo znamená, nech mi kľudne napíše správu. UPDATE: Niekde som čítala názory, že hlavný hrdina trpí schizofréniou, hmh, to by dávalo väčší zmysel. 30% ()

dezorz

Ked sa povie Gondry minimalne v druhom plane znie Kaufman. Lenze Nauka o snoch nie je Kaufman, nie je scenaristicky dokonale zamotana. Skor naopak a naviac aj po vizualnej stranke je film dokumentarnejsie/prirdzenejsie ladeny. Ale to vobec nevadi, podobne ako vo svojich 2 predchadzajucich filmov, aj v Nauke ide o romanticky pribeh, tentoraz sice s fantastickou zasnenou surealnou omackou, ale v skutocnosti je to prirodenejsi, ludskejsi, uveritelnejsi, realnejsi, skutocnejsi lubostny pribeh ako ste tohto roku (a posledne roky tiez) videli. ziadna korea ci japonsko nauku netromfne, snad len before/after sunrise. :) ()

Stanley

Nikdy bych si byl nepomyslel, že lze tak věrohodným a citlivým způsobem znázornit ty nejniternější pocity, které člověk chová v hlubokém nitru a s nimiž mnohdy sám v sobě úspěšně či neúspěšně zápasí. Ovšem jedná se o výsledky natolik osobních prožitků a zkušeností, že není vůbec divu, když některé diváky musí tento film minout, poněvadž jednoduše to, o čem se zde pojednává, vůbec neznají. Nemluvě o jedinečném vypodobnění snů a snové atmosféry, které stejně tak mnoho lidí prostě nezná, neboť sny k jejich nesmírnému ochuzení nemívají nebo si nikdy žádné nepamatují. Nad tímto filmem nikdy nepřestanu žasnout! ()

Aelita

Každý sen má svoji strukturu. Každá struktura má svoji frekvenci. Každá frekvence má své posluchače. Toto byla falešná frekvence. ___ Vyprávění o snech ve švankmajerovském stylu mi paradoxně ukázalo, jak omezená je lidská fantazie. ()

4daPeace

Verdikt: Wow! Naprosta bomba, takhle jsem se v kine smal jenom dvakrat, a to u Austin Powers Goldmember a Borata. Mel jsem strach, ptz vsemi do nebe vychvalovany Vecny svit me vubec neohromil. Ale Gaela Garcíu Bernala jako herce mám velmi rád a respektuji ho, takze jsem se tesil, ale s mirou, at nejsme potencialne zklaman z prehnaneho ocekavani, jak uz se nekolikrat stalo. Herci v cele s Gaelem a jeho cool cepickou jsou super, animace jsou uzasne, pribeh je totalne blaznivy a hlasky jsou az uchylne :o) Presne jak to mam rad, takze nemejte obavy a shlednete tento film s klidnym srdcem, nudit byste se nemeli a kdyz prijmete reziseruv snovy zamer, ceka vas uzasna jizda. -''How are you?'' -'I'm super fine.'' ()

clementinka

Kebyže mám vyčísliť počet replík, ktoré som si v tomto filme zamilovala, asi by som sa nedopísala. Scenár je jednoducho úžasný. Ak by si tu zahral Rhys Ifans, tak ako to malo byť pôvodne, nemyslím si, že by film nadobudol rozmeru, aký nadobudol s Gaelom. On mu dal tvár a dušu, tak ako aj spolu s Charlotte. Film, hneď po Večnom Svite Nepoškvrnenej Mysle ( Gondry je proste môj ), je mojím druhým najobľúbenejším filmom. Je možné vôbec zostaviť rebríček? Asi ani nie, ale uprednostňujem filmy, ktoré ma dokúžu aj rozosmiať a nie vo mne iba vyvolať zvieravý pocit z celého sveta, zo všetkých zlých emócií ( ale aj také býva dobré ). Gondry má krásnu fantáziu! A najviac scéna, kde často skoro plačem od smiechu ( a pri dnešnom stom pozeraní som sa aj ) je v kartónovom autíčku! Avšak takého pošahaného chlapca by som radšej ani stretnúť nechcela, aj keď ... :) ()

annihilation

Šílený příběh a ještě šílenější zpracování. Hlavní hrdina tohoto filmu – Stephan - má poněkud problém rozeznat, kdy sní a kdy bdí. Zamiluje se do své sousedky a bláznivý kolotoč, kde se realita promítá do snů a sny do reality může začít. Postavy ve filmu jsou téměř komické, hlavně jejich dialogy. A zpracování Stephanových snů se pohybuje na tenké hranici mezi krásou a naprostým magořením. Podle mě jde o snímek, který na vás nemůže zapůsobit neutrálně. Říkám si, že se mi něco takového přece nemůže líbit. Zmatek nad zmatek, na který navazuje ještě větší zmatek. Jenže tenhle snímek má v sobě cosi kouzelného: látkovou lodičku plující na vodě z celofánu, stroj přepínající mezi minulostí a přítomností a Zlatého koníka, který vás odveze až do říše snění. Jemně vychází z teorií o vzniku snů a možná také celý film nebudete vědět, jestli se smát, nebo ho vypnout. ()

tomtomtoma

Tímto filmem dokázal Michel Gondry s ojedinělým mistrovstvím propojit svět reality se světem fantazijního snu. Po technické stránce zobrazování snů je to snad až podnětně dokonalé dílo, plně kreativity, nápadů, invence, překvapivých asociací a způsobů vyobrazení. Reálný svět je někdy až moc tíživý a nechceme, či nejsme schopni v něm normálním, či přijatelným způsobem fungovat. Úkrytem a útěchou je pak svět snů, kde nacházíme svůj vysněný ráj, své jediné potěšení, úkryt před strachem, chvilkové štěstí a pochopení. Stéphane Miroux (skvělý Gael García Bernal) je cizincem ve své staronové vlasti, je cizincem ve svém životě, je cizincem ve své neuspokojivé práci, je cizincem ve svých citech, je cizincem ve svém počínání. Jeho reálný život je neuspokojivý, nic není tak růžové, jako jsou představy, ničeho se nedosahuje v pouhém okamžiku, nevyzná se v reáliích, nevyzná se ve svých citech a pocitech, nevyzná se v komunikaci, nevyzná se v běžnostech a stereotypech. Jeho nespokojenost a nenaplněné ambice a touhy se promítají do fantaskního světa snů, ve kterých nachází otázky, odpovědi, útěchu, radost a pocity štěstí a uspokojení. Dva světy se prolínají v jeden, ve kterém dochází k nejednomu nedorozumění a nešťastné náhodné události. Z dalších rolí: Stéphanova sousedka a objekt jeho touhy Stéphanie (zajímavá Charlotte Gainsbourg), která je zmatena Stéphanovou dětinskostí a obtížemi v běžné komunikaci a jeho představou, Stéphanův kolega z práce Guy (dobrý Alain Chabat), který je posedlý lidskou tělesností, Stéphanova matka Christine (Miou-Miou), snažící se udržet svého syna ve svém okolí, pan Pouchet (Pierre Vaneck), Stéphanův zaměstnavatel, provokativní Zoé (půvabná Emma de Caunes), Stéphanina kamarádka, domovnice Ivana (Yvette Petit), a Stéphanovi kolegové z práce Martina (Aurélia Petit) a Serge (Sacha Bourdo). A tak vznikl jedinečný snímek o strachu z reality a utíkání do snů. O prolínání dvou světů, které matou svou živostí svého snílka, který touží žít a prožívat, milovat a uspívat. Ale ze strachu stále utíká do svého malého bezpečí. I přes svou zdánlivou beznadějnost je to dílo plné zábavy, které potěší, inspiruje a zahřeje. Je plný naděje do života, ve kterém je správné jít za svým snem. ()

C0r0ner

Kromě Věčného svitu neposkvrněné mysli pro mě prozatím Gondry znamená úžasný vizuál, originalitu, zajímavé nápady, ale zároveň taky nudu a obsahově prázdné hezké obrázky (identicky jako u Jeuneta). Na Nauku o snech se sice hezky kouká, ale po skončení člověk netuší, co se tam dělo. 55% ()

Wormboy

Dalsi vyborny Gondryho film, v ktorom hlavnu ulohu hraju sny. Neda sa ubranit nutnosti konfrontovat Science of Sleep s Eternal Sunshine...Samozrejme, ide o odlisne filmy, avsak snovy ramec a vyborne herecke vykony su to co ich spaja. "Kaufmanov" Eternal sunshine... mi vsak pripadal komplexnejsi, aj ked menej hravy a rozpravkovy ako Gondryho Science of Sleep. Kazdopadne je to velmi dobry a originalny film, ktory stoji za vzhliadnutie. ()

iommi

Film to bol viac ako zaujímavý, to je bez diskusie. Má však jednú podstatnú vadu v tom, že Gondry, hoci sa snažil ako chcel, nedokázal to klipové spracovanie ukormidlovať počas celej dĺžky filmu. Takto som sa viac ako hodinu a pol pozeral na klip, ktorý mal mať maximálne 10 minút, aby bol dobre stráviteľný. No a scenár tiež nič moc teda, ale zámer sa pánu režisérovi podaril splniť - občas som už nerozpoznal sen od reality a bol som z toho teda pekne zmätený. ()

montana_cz

Těžko popisovat. Naprosto šílený styl Gondryho režie a stejně tak šílený scénář, kdy stejně jako hlavní hrdina těžko rozpoznáváte rozdíl mezi snem a skutečností. K tomu neustálé míchání a prolínání angličtiny s francouzštinou... úžasné snové sekvence... nádherná staromódní animace... a to... a tam to... a hlavně tamhleto! Gael García Bernal jako Stéphan překonává sám sebe, nemluvě o Charlotte Gainsbourg jako Stéphanii. Vcelku obyčejné holka kterou potkáváte každej den v šalině a pořád po ní pokukujete, jenže ne a ne se odvážit. Stéphane ale měl to štěstí, že se přistěhoval vedle ní (nebo ona vedle něj, to máte jedno), zmetek... a už to začíná... Jednoduše geniální film od geniálního autora. ()