Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta. Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní. (Forum Film SK)

NiWi

Alex Garland servíruje film žánrově odlišný od své dosavadní tvorby, ovšem jeho rukopis nikam nezmizel. Symbolismus a metafory nahradilo syrové drama, které varuje před lhostejností a před tím, kam může zajít polarizace společnosti. Válkou rozštěpené Spojené státy vnímáme skrz optiku několika odlišných postav a díky tomu prožíváme více druhů emocí. Garland je navíc šikovný režisér a jeho pohled na rozvrácenou krajinu dokáže lusknutím prstů vyvolat melancholii či nahnat mráz do zad. Napětí se dá krájet a hereckým výkonům není co vytknout. Válečné téma tak bývalému spisovateli sedí stejně jako mysteriózní sci-fi a dokáže ho pojmout svým osobitým a přemýšlivým stylem, což je přesně to, proč se vyplatí vyhlížet každou jeho další premiéru. ()

Triple H

Paradoxné že Garland týmto filmom hlási odchod do režisérskeho dôchodku, keďže sa jedná o asi jeho najlepšie zvládnutý počin, na ktorom je vidieť zúročenie jeho doterajšej práce a stále istejšia ruka. Mal som pocit, že si mohol ešte trochu viac veriť, a dej ešte kus vyostriť (ale nie spôsobom, aby skĺzal k lacnej shock value ako v Men) a postavy prepracovať viac do hĺbky - vlastne sa o nich veľa nedozvieme, nevieme skoro nič z ich osobnej histórie, čo by pomohlo niektorým momentom vyniknúť viac. Alebo trošku pridať popisnosť v tom čo konkrétne k Občianskej vojne viedlo, aké sú ideologické protipóly a pod. Ak by sa týmto rozkladom americkej spoločnosti Garland zaoberal podobne umelecky expresívne a silno, ako napríklad svojho času Coppola, Cimino, či Stone analyzovali vojnu vo Vietname, mohla to byť nová klasika, lebo ingrediencie na to byť klasikou film má. Takýto silný pocit, že to má šťavu sa ale dostaví len raz, v scéne s Jessem Plemonsom a v na nej nadväzujúcej jazde horiacim lesom (ktorá je nasnímaná výborne). A možno to chcelo vymyslieť údernejšiu pointu, lebo výsledný dojem je viac-menej priamočiara road movie cez alternatívnu Ameriku, ktorá je sled epizódiek, na konci ktorých nemá človek pocit že povedali v súhrne niečo zásadné či viac. Zase na druhú stranu celok ladí, funguje, nič v ňom neprekáža, má zaujímavé momenty a o pár rokov neskôr, keď aktuálna kríza a nálady odznejú, môže film získať niečo navyše. ()

Swansea

To, že vidíme tenhle film s rozpočtem jaký byl, je jasné, že je možné natočit.  Dobrý počin, není to o útoku z jiných galaxií, ani z vnějšku . Občanská válka. V tomhle snímku bylo spoustu řečeno. Ten konec. Přestaňte nás běžný lidi srát a utahovat oprátku. ()

DJ Rocco iNc

Dnes už zrejme nemôžem veriť ničomu a tento film je toho dôkazom. Všetko, čo stálo za zhliadnutie napchali do traileru a 95% filmu bola iba sračka dialógov, psycho westernovej hudby a priblblých strihov. Celá dejová linka totálne od veci, rovnako, ako aj vymyslená občianska vojna, ktorá z veľkej časti pripomínala vojnový konflikt Ruska a Ukrajiny a aj postojov niektorých ľudí k nej. Obrovská strata času. ()

BROKEN_

Krásně natočený snímek, který opět dokazuje, že A24 umí autorské projekty nejlépe prodat. Alex Garland natočil nepříjemný snímek na aktuální téma okolo Ameriky a její vládě. Je pravda, že se možná tady s tímto tématem moc nepracuje a chtělo by to i vysvětlit, proč se to děje ten konflikt. Ale všechno ostatní mě hrozně bavilo. Atmosféra je v druhé polovině úžasná a scéna ve které se ukáže Jesse Plemons je fantasticky vygradovaná. Od tohoto momentu, až do konce ten film nepustí a u závěrečných titulků jsem si vydechl. Na konci se snímek promění v čistý válečný snímek a zíral jsem s otevřenou pusou, co si tady Garland dovolil. Ano rozhodnutí prezidenta a celé situace okolo Bílého domu nedávalo smysl a bylo to trochu úsměvné. Ale čert to vem. Užil jsem si to. Jinak herecky je to strašně přesvědčivý a ti mi ty postavy pěkně prodaly. Jo, nebudu lhát. Vedle Duny je to pro mně nejlepší letošní kino zážitek. 8/10 ()

hroubek

Nepříjemná, cynická a hodně depresivní podívaná. Režisér a scénárista Alex Garland si pro nás připravil svůj divácky nejvděčnější film, který nám ukáže, jak by vypadala Občanská válka v USA. Garland se rozhodl, že svůj film bude vyprávět víceméně vizuálně a epizodicky. A tahle vypravěčská forma filmu velmi sedí. Režisér se soustředí na to, co se děje, jakým způsobem se to děje, a jak se lidi staví k tomu, že se válčí v jejich domovině. Někoho to děsí, jiní si hrají na patrioty chránící své území, a jiní si užívají, že zmizel řád a můžou dělat bez následků, co chtějí. A pak tu jsou naši hlavní hrdinové, kteří cynicky všechno fotí a zaznamenávají. Je zajímavý sledovat jistou odevzdanost a odosobněnost, kterou vyzařuje hlavní hrdinka. Viděla toho tolik, že se naučila být jen pozorovatel, a nemá žádné emoce a soucit s obětmi této války. Garland ve filmu pokládá zajímavé myšlenky, a nebojí se mnohými scény tnout do živého. Po filmařské stránce odvedl Garland velmi dobrou práci. Film umí být znepokojivý, napínavý, depresivní a smutný. Technická stránka filmu je výborná. Hudba, zvuky, kamera, střih, všechno funguje luxusně. Hodně moc se mi líbilo, jak režisér pracuje s napětím a stupňuje to, co se ve filmu děje, až se dostaneme do velkolepého závěru, který je menší akční inferno. Akční scény se režisérovi dost povedli a jsou velmi působivé. Kristen Dunst odvedla dobrou práci a parádně zahrála svou postavu. Wagner Moura je hodně dobrý a v této roli mi sedl. Cailee Spaeny má velmi vděčnou roli a je v ní moc dobrá. Stephen McKinley Henderson nemá tolik prostoru, přesto si zvládne ukradnou pár scén pro sebe. Nick Offerman a Jesse Plemons jsou výborný a zahráli své postavy přesně. Samotný film se mi dost líbil. Osobně jsem čekal, že se bude více soustředit na postavy a půjde se více na dřeň. To se sice nestalo, ale nemůžu říci, že bych byl zklamaný z toho, co jsem ve výsledku dostal. Občanská válka je silný a zajímavý film, který má co říci. ()

fabecc1222

Asi nejhorší (a nejděsivější) na filmu je to, že vlastně nemusí být tak daleko od reality, jak bychom si možná mysleli. Kdo ví, co se tam těm některým pomatencům bude příštích pár let v USA honit v hlavě a co budou ochotni udělat pro svoje zásady. Z toho je taky patrné, že film jede po jasné sociální kritice s vizí varovat před tím, co by mohlo přijít. A jde na to velmi dobře. Vlastně hodně malý film o partě novinářů, velkou válečnou vřavu si užijeme až v samotném závěru (a i ten přechod z v podstatě roadmovie do válečného spektáklu se povede na jedničku). Jedna mrazivá scéna střídá druhou a film tak pořád drží diváka v mnohdy až nepříjemném napětí toho, co ještě může přijít. Ano, dá se určitě vytknout, že film vlastně nic moc nevysvětluje a hodí diváka do rozjetého vlaku, ale s dostatečnou představivostí se dá vše v hlavně diváka dovysvětlit. A kdo ví, jestli nás třeba ještě nečekají další díly... ()

VanTom

Stovky mil dlouhá jízda týmu novinářů do Washingtonu DC přes občanskou válkou rozvrácené "Spojené" státy mi více evokovala anarchistické postapo, nežli seriózní politickou predikci – ovšem zatímco takový Návrat do Cold Mountain dokázal šokovat a z alegorické odysey ždímat hutné emoce, Alexu Garlandovi se toto úplně nedaří. Nemá zde opravdu silné scény (možná s výjimkou Jesseho Plemonse), jednotlivé střípky neskládají epický obraz děsivého konfliktu (větší – hlasitou a efektní – akci nabídne až ve finále), přičemž nad vyobrazenou úlohou fotografů v přední linii bych dnes již také polemizoval. Unavená Kirsten Dunst je výborná, jenže osud její postavy ve vztahu ostřílený profesionál – horlivý začátečník nebetyčné klišé nad klišé. [CineStar Anděl] ()

Nuach odpad!

Naprostý odpad, velké zklamání. Vzdal jsem to, když se první půl hodiny řešilo, jestli měli vzít mladou s sebou do auta. To snad psaly děti... Uf. A taková to mělo očekávání, vzhledem k současné americké politické situaci... Dialogy jak ze školní besídky, absence jakéhokoli reálného občanského a politického kontextu. Nuda, nuda, nuda... Nedoporučuji. ()

zigíš

Hezky nasnímaný i nazvučený road trip čtyř novinářů Spojenými státy v neklidu a (hlavně) ve zbrani. Osobní konverzační momenty střídají dramatické dojemné a beze slov (taky se hodně fotí). A čím jsme blíže cíli (hlavní město) atmosféra houstne. Bohužel bez kontextu a ke konci mě už i ty postavy lezly na nervy (ne moc, ale stejně). Film co po závěrečných titulcích chvilku rezonuje ale za měsíc si sotva vzpomenu. Dost možná nejslabší Garland. ()

jefff

Ve vztahu divák/tvůrce jsem si s Garlandem nikdy moc nerozuměl. I proto jsem byl k jeho novému filmu skeptický. Čekal jsem hlubokomyšlenou filosofickou vizi, ale místo toho jsem dostal originální, řemeslně skvělou a efektní podívanou, která děsí a mrazí. Je to silný film s poměrně jasným sdělením, což mě u Garlanda překvapuje. Navíc filmařská stránka je opravdu brilantní, tam není vůbec co vytknout. A od druhé poloviny takřka dokonalý film. ()

Almásy

hrôzostrašný portrét toho čo čaká nielen USA ale celý svet najbližších desať rokov. životný výkon Kirsten Dunst za ktorý bude ďalšia nominácia na oscara. ()

Comics.jto

O co jde?  V kinech máme další film od (mého oblíbeného) studia A24. Tento válečno-dramatický film zobrazuje občanskou válku ve Spojených státech. To proč se konflikt děje je divákovi trošku tajeno, ale dle mě to není potřeba úplně vědět, protože snímek se na tohle nezameřuje. Soustředí se na zobrazení bojů a násilí z pohledu válečných fotografů. Snímek je velmi nepříjemný na sledování, za mne více než jakýkoliv film o holokaustu. A to přestože tento film je fikční scénář budoucnosti a nemusíte u toho cítit tu tragičnost historické události.            Scénář  Jako protagonisty tu máme tedy novináře, kteří chcou zachytit co nejlepší (řemeslně) fotografie, čímž chtějí varovat ostatní státy a u toho se přinejlepším nenechat zabít. Toto téma mi přišlo velmi zajímavé, protože jsem se s ním ještě nesetkal a film celkem splnil to co jsem od něj chtěl. Scénaristicky to není tak zajímavé, hlavně konec se dá, pokud jste viděli přes cca 400 filmů, lehce odhadnout. Hlavně díky jedné postavě a tomu jakou má cestu příběhem. Plus jsem slyšel že tam je dost klišé. Z pohledu válečných filmů to nemůžu posoudit, protože tento žánr nemám moc následovaný. Nečekejte ode mne žádný politický komentář. Politice se záměrně vyhýbám.    Postavy Ve filmu jsou obsazení skvělý herci. Problém je že jsou celkem statické.  Taková hlavní postava filmu je fotografka hraná Kirsten Dunst (známá hlavně jako Mary Jane v trilogii Spider-mana s Maguirem), která je dost sympatická i když taková odtažitá a moc se emočně nevyjadřuje, jen v soukromí. Je to takový mentor mladé Cailee Spaeny, která je tady ten hlavní emoční ukazatel silně nepříjemných situací a i hezkých momentů v pekle. Dále tu máme Wagner Moura, kterého považuji za skvělého herce, již kvůli skvělému seriálu Narcos, kde si zahrál mistrovského zločince Escobara. A do ctveřice pak ještě Stephen McKinley Henderson (Duna, On se bojí).    Režie Co je na filmu kromě herecké stránky bomba, tak to je parádní režie, to Alexovi Garlandovi jde o hodně víc. (např. Ex machina - 8/10). Scény mají skvělou kompozici. Výrazný a zajímavý střih. Jedno z nejvýraznějších kombinací obrazu a zvuku - ticho, hluk, černobílost, filtr na stranách obrazu, statický obraz. Celý to vytváří silnou atmosféru a zvukovo-vzualní jumpscary - odborně smash cuts. Čímž vyvolává emoce lepší než ve většině hororech :D. A záběry působí autenticky a naturalisticky. Což může vést k tomu že se mi to líbí subjektivně více, jakožto člověku co dá přednost před tím jak je to vyprávěno, než co je vyprávěno. Plus tento snímek krásně střídá realismus a formalismus.   Shrnutí  Vizuál jsem popisoval už tak nějak předtím. Ale ještě chci na závěr pochválit práci s detailama v pozadí nádherných scenérií. A to jak krásně využili rozpočet (nejdražší film od A24) na realistické zpracování lokací v krátkodobým post-apo světě. Velký počet komparzistů a různé válečné techniky.  Film je dost žánrovka se skvělými herci, takže 💯 to není pro každého a navíc ten film není natáčen mainstreamově ze strany scénáře. Může být subjektivně jinak viďen z politické stránky věci. Je těžko koukatelný, ale rychle běží, jsou to spíše takové kapitoly. Takže je těžké určit pro koho nakonec ten film je. Možná pro čím dál více fanoušků studia A24 :).  Celkově 7,5 /10, 🪖🪖🪖🪖❌ () (menej) (viac)

FilmysMartym

Rozvrácená Amerika není zas tak nereálná představa a tady dostáváme možnou vizi toho, jak by to mohlo vypadat, Západní armádní složky táhnou na Washington s cílem zneškodnit prezidenta a my sledujeme skupinu novinářů, kteří přes USA cestují 1300km a po cestě naráží na drsné a krvavé situace, podivné lidi a také na osudové zvraty. Mladá nezkušená fotografka, ostřílená foto novinářka a 2 novináři jsou skvěle a dynamicky fungující skupinou, která se ve všech ohledech doplňuje a dochází ke střetu jejich dosavadních zkušeností s krutou realitou občanské války v Americe. Filmařsky je to naprostá pecka, nádherné záběry, kreativní střih a kompozice, především prolínání s fotkami, které jsou během filmu foceny a i zvuk umocňuje někdy naprostou bezmoc a jindy mírumilovnost situací, ve kterých se postavy ocitají. Geniální a velice osobní drama s válečnou tématikou! ()

Frantisek.Fu

Neuvěřitelně brutální surová jízda, která se nesnaží o žádný myšlenkový přesah, ale pouze a jen o  vykreslení pravděpodobné podoby druhé občanské války v USA a vzhledem s blížícími se prezidentskými volbami to zvládá až děsivě realisticky. Dokonale do diváka vypálí pocit jaký hnus (myšleno zlo války) to vlastně teď viděl a donutí ho o celém snímku dlouho přemýšlet. To vše podtrhuje perfektní kamera, hra s barvami a hudební tóny country odrhovaček. 8,5/10 ()

Renfield

Série válečných událostí pohledem reportážních fotografů, takže vlastně bez emocí a těžce odosobněně. Pro postavy to neplatí pouze v jediném případě, když jde o jejich blízké, o kterých ale divák neví nic, ten tak zůstává u nezúčastněného sledování. Samozřejmě jde o scénu, ve které je přítomen Jesse Plemons a nemohu tvrdit, že každý bude mít tento nezúčastněný pocit. Z veškerého dění je bezesporu nejsilnější, čemuž velmi přidává právě i fantastický Plemons! Každopádně celá tahle cestovní část solidně funguje, výjevy jsou realistické, často podpořené výborným zvukem nebo hudbou dvojice Barrow/Salisbury, aby přejezdy občas odlehčilo americké country. Až na několik chvil (hořící les) úplně chybí Hardyho poetická kamera, tolik typická pro filmy Alexe Garlanda, což ovšem dává smysl. Ve Washingtonu se vše mění, nastupuje jiný film, který sice nemá špatnou akci, ale k náladě předešlého dění příliš nesedí. Přesto by to nebyl špatný závěr, kdyby se postavy nedostaly tam, kam se dostaly a kdyby nebyla pronesena slova... ()

Arnyfe

Vize rozkladu společnosti za velkou louží neforemně vykresluje spletitost událostí v širším pojetí. Zastřešující systémová propaganda pseudoliberálního patosu rozkrívá tendenční principy, leč hlavní pointou je dehonestující kapitalistický establisment. Kritéria obsahu u hlavních postav jsou jaksi bez formálního projevu. V samém závěru konfliktu vleklé mašinérie předčí očekávání svrhnutí kolabující vládní garnitury. ()

Klajnik

Druhá americká občanská válka. To je panečku téma! Skýtá mnoho zajímavých motivů a současně je tak atraktivní, protože jestli (nebo až - protože nic není věčné a vše se proměňuje) USA padne, tak to bude v důsledku vnitřních rozkolů a rozhodně to téma má podklad v tom, co můžeme pozorovat v současných Spojených státech amerických. Ačkoliv se film ale jmenuje Civil War, tak není pojat tak, jak bychom očekávali... Garland nefantazíruje a nevytváří predikci toho, co by mohlo vést k druhé americké občanské válce a jak by celé dějiny konfliktu mohly probíhat. Ukazuje, že potencionální druhá americké občanská válka by vlastně v mnoha ohledech probíhala stejně jako každá jiná válka (jednoduché rozlišování na my/oni, masové hroby, zmatek a zmar). Autor centruje pozornost na různé výjevy války, různé střípky a velká pozornost je věnována válečnému zpravodajství a přidruženým tématům; nezaujatost/odstup novináře a správný moment/fotka. Ač to stále považuju za zajímavé, tak bych osobně upřednostnil, aby film o druhé americké občanské válce byl prvoplánovější a zaobíral se právě tou potencionální občanskou válkou - tím, jak impérium rozložil populismus, úpadek občanské společnosti, nezodpovědnost politických elit, dezinformace umožněné svobodou slova, resentiment obyvatelstva a tak dále. Lze si to do filmu jakoby dosadit, ale není to tak, že by k tomu autor vyloženě vybízel. Naopak se takovému výkladu do jisté míry vzpírá. Garlandovo pojetí by mohlo být zasazeno prakticky do jakékoliv války, a proto jsem trochu zklamaný. Atraktivita onoho tématu není zužitkována, protože se film zaměřuje na jiné motivy. Garland možná ani nechtěl dělat film o druhé občanské válce, ale učinil tak, protože věděl, že to bude chytré marketingové rozhodnutí. 3,5/5 ()

Muel

| A24 | Miestami trocha nechápem, kam tým Garland chcel mieriť týmto filmom. Konflikt tú totiž nie je ukázaný celý, divák celý čas nevie, prečo nastala vojna a tak sme iba hodený do toho hnoja, ktorý ovplyvňuje celú Ameriku a sledujeme partiu novinárov, ktorí to celé dokumentujú. A úprimne, ten film je zábava a fakt ma bavilo všetko, čo sa na plátne dialo, ale neviem, prečo sa to všetko dialo, prečo chcela jedna strana zabiť prezidenta a prečo je to tak vážne. Aj ten záver je trocha splašený. Ale všetky bojové sekvencie sú natočené lahodne autenticky, priam villeneuveovsky. Celkovo ale u mňa prevláda spokojnosť, i keď Garland sa mohol posnažiť trošička viac. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)