Irský zázrak

• USA The Wonder (viac)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

ScarPoul

It works until it doesn´t. Lelio ide na istotu. Má výborne sychravé Írske prostredie. Osamotenú chalupu. Mystickú zápletku a uveriteľnú hrdinku. V rámci nastavených kauzalít a logickostí ten film nevybočuje a napĺňa s istotou a bez výraznejších zakopnutí základnú premisu. V rámci logiky deja a atmosféry tak nie je viac menej nič, čo by sa dalo filmu vytknúť. O to viac zamrzí vzťahový chlad medzi postavami, ktoré nielenže za celý film nevedia vytvoriť zmysluplnú emóciu ( aj keby sa jednalo o negatívnu emóciu), ale zároveň film ochudobňujú o niečo pamätné, čo si divák vie v sebe ešte chvíľu po dopozeraní ( myslím tým pár dní) v sebe niesť. Je to bezchybný chlad, ktorý v konečnom dôsledku sklame svojou nepriestrelnou logikou. Pugh ako obvykle skvelá. ()

Padme_Anakin

Zcela upřímně musím přiznat, že začátek mě za srdce nevzal, bylo to zdlouhavé a v podstatě asi i nudné, nicméně cca v půlce snímku došlo ke zlomu a příběh zdravotní sestry a její malé svěřenkyně si mě získal.. Od chvíle, kdy se k divákovi dostanou informace o tom, co události předcházelo a v čem ta dívenka žije, mě měli na lopatě.. Za zmínku stojí nepochybně skvělá Florence Pughová, která zřejmě zvládne jakoukoli roli, vypadá velmi nadějně..  Celkový dojem dobrý, tedy ode mne slušné tři hvězdy.. ()

italka63

Já zkrátka vím, proč tyhle zeměpisné šířky bytostně nesnáším. Tmářství, pokrytectví, fanatismus i černé svědomí, na oltář toho všeho dáme vlastní dcerku. Tma, ošklivo, ponuro, venkov na úrovni počátku středověku. Vítejte v Irsku! Jinak skvělá Florence Pugh v roli zdravotní sestry a nepěkná hudba, co spíše evokovala vyvolávání duchů. Jenže oni byli živí. ()

M.i.k.e

čas od času se na Netflixu objeví film, který v rámci jejich tvorby působí jako pěst na oko a tohle je přesně ten případ. Pomalu plynoucí drama v kulisách okouzlujícího a zároveň nehostinného irského venkova devatenáctého století, které svojí atmosférou slušně zalézá pod nehty. Základní premisa kdy zdravotní sestra přijíždí na pozorování mladé dívky, která už několik měsíců nejí je celkem jednoduchá, nicméně v dalším pohledu v sobě skrývá několik rovin a je na každém jak si tenhle příběh přebere. Je to opravdu zázrak? Nebo snad jen lidská touha po zázraku, popřípadě šmé ze strany církve? Nebo snad ještě něco jiného? Florence Pugh opět potvrzuje, že po zásluze patří do absolutní herecké špičky a s přehledem zvládá jak rozjuchané marvelovky, tak podobná artová dramata. Wonder rozhodně neosloví každého, ale kdo má rád podobný druh filmu, bude spokojený...70% ()

Martin741

Pomale zabery samy o sebe este automaticky neznamenaju, ze film je kvalitny. Reziser Sebastial Lelio je ale talent, reziser je z Chile a z mnoho scenok bolo vidno, ze ma filmy rad a vyzna sa.  Ten dom uprostred irskej prirody bol dost ....osarpany a zdevastovany   63 % ()

Aljak

Podľa popisu to znelo zaujímavo, no film ako taký ma takmer vôbec nenadchol. Za všetko môže to nesmierne pomalé a strnulé tempo, ktoré sa vlečie takmer celým filmom. Scenár a zápletka boli relatívne jednoduché, a celé to držalo nad vodou asi jedine to tajomno ohľadom "zázraku", ktorý držal Ann pri živote, napriek tomu že vraj nič nejedla. Keď však nastalo odhalenie, tak aj celá doména filmu padá a už zostalo len dúfať, že sa to v závere nejako rozbehne. Napokon sa dočkáme celkom prijateľného uzavretia, ale celkový dojem z filmu to už nezlepšilo. 2* ()

Lenka.Vilka

Irský zázrak se hodně rychle posunul v mém žebříčku top filmů za rok 2022. Příběh samotný jsem si zamilovala už během čtení knihy, takže jsem byla zvědavá na adaptaci. A ta se moc povedla. Florence Pugh (Lib) předvádí skvělý herecký výkon, přičemž Kíla Lord Cassidy (Anna) jí zdatně dohání a hned v několika scénách jsem se rozsypala společně s nimi. Celkově bych řekla, že právě na tomhle celý film stojí. Je jedno, jak je myšlenka hluboká, a co si budeme, tohle se dá pochopit více způsoby, když je špatně podaná, vyšumí do prázdna. Byť je pravda, že Irský zázrak asi nebude film pro každého. Protože on plyne jako voda a očekává spolupráci od diváka, aby se do té vody ponořil a splynul s příběhem. Rozhodně to není snímek, během kterého můžete dělat ještě něco jiného, než se pouze dívat na film. Mrzí mě pouze jedna věc. Že přestože šel film i do kin před premiérou na Netflixu, tak naše zemička do toho výčtu nepatří. Mě by vůbec nevadilo jít na Irský zázrak do kina. ()

Tosi

Ač je film pomalej až běda, tak jeho promyšlená přeměna v drama slepé víry ve mně probudila nutkavost ho dokoukat se zaujetím. Holt zbožnost tě nenakrmí a tím pádem je po zázraku. Pěknej historickej kousek s výbornou Florence Pugh a dávám zázračně nadhodnocený čtyři pecky. ()

Johnny.ARN

Skutočne sme potrebovali ako ľudstvo tento film? Čo nám dal? Lebo úplne presne viem čo nám vzal, čas a vyšklbané kotlety. Leilo je zmrd. 1 z 5 ()

Pavlínka9

Tento film má velice zajímavou atmosféru, protože do určité doby nevíte, co za tím tedy je, o co se jedná....Je to tak krásně "temné" a ponuré. Hudba či spíše zvuk je tady za mě skvělý. Obsazení vynikající, téma - no, dala bych tam pár postav pár facek, rozzuzlení - dobré ;) ()

bizz_mjc

Pomalý únavný mordor zasazený do syrového Irska, kde sledujeme vyšetřování v jedné bohem poblázněné rodině, kteří nejsou jediní, kdo "krmí" místní zázrak a snaží s jej i za tragickou cenu vykoupení udržet při životě. Jak jsem to mohl vydržet do konce? ()

fabecc1222

Dřív jsme se v rámci Viktoriánské éry dočkali zpravidla velkých sídel, šlechty, vyšší vrstvy obyvatelstva, pozlátka...Ale letos jsme dostali nejprve seriál Nestvůra z Essexu a teď tento film. Znázornění značně depresivního a zaostalého venkova je tu v obou případech dost podobné. I styl vyprávění se dost podobá, spíše rozvleklé tempo, pomalé budování vztahů (které jsou nakonec tím hlavním tématem). Pro mě ale v tomto filmu prostě až moc pomalé, a bez něčeho navíc, co by dokázalo vtáhnout. Nevim úplně, co vlastně chtěl film říct a vyprávět. ()

Skeksis

Anorektická modlivka s pomätenou mamou veria, že to dá aj bez jedla. A keď nie, tak nie. Minule som videla interview s Aileen Wuornosovou ako s mega vypleštenými nepríčetnými očami hovorila, že sa smrti nebojí, lebo že tam bude Boh a všetci anjeli budú spievať. Tak oni to mali asi podobné. Mimochodom, jasné, že nemôžete nič žrať, lebo váš brat zhorí v pekle! ()

sedm.1

Irský zázrak sice disponuje zajímavým a poměrně originálním příběhem, ovšem jeho zpracování je nejvýstižněji řečeno, opravdu sakra nezáživné. Především v podstatě celý prostředek filmu se to dějově absolutně nikam nepohne, takže díky tedy alespoň za úvod, který nabízí náběh na zajímavou podívanou, konkrétně na střet fanatické pobožnosti s reálným pohledem na danou situaci, a jednoznačně se jedná o nejpovedenější část filmu, jenže onen následný střet, respektive hledání pravdy je pak ovšem plytké, absolutně nevyhrocené a zcela nedramatické, zbaveno jakýchkoliv emocí, jednotlivé postavy se jen po celou dobu bezvýznamně potulují a mdle diskutují, aby ve výsledku ale vlastně stejně ani ničeho moc nebylo dosaženo, a když se tedy k jakési pointě film nakonec přeci jen dokulhá, o nic zásadního se stejně nejedná, spíš je to až takový skoro otravný, naprosto nenápaditý happy end. Pozitivní dojem ve mně jinak nevyvolali ani jednotlivé postavy, nejsou totiž nikterak výrazné, ani ničím opravdu zajímavé, a co se týče jejich hereckých představitelů, tak ani to není žádná hitparáda, jinými slovy, tento herecký soubor prostě příliš sympatií nepobral. A tak jediné, co mě skutečně oslovilo, je dobová vizuální podoba filmu, která zároveň díky tomu nabízí i přesvědčivou atmosféru, jinak ale musím zopakovat, Irský zázrak rozhodně žádný zázrak není a je to docela škoda, jelikož samotný námět měl podle mě slušné ambice. P.S. ten úvod a závěr z ateliérů měl znamenat jako co? Za mě zcela mimo mísu! ()

Adramelech

Pěkný výpravný film: kostýmy, interiéry, exteriéry. Kdo nesnáší nábožensky laděné filmy, nemusí se bát, není to žádná křesťanská nalejvárna, spíše jde o psychologické drama trochu volnějšího tempa. Některé morbidní rysy křesťanství jsou zde však vystižené dobře. Zajímavý je vztah zdravotní sestry, která dohlíží na dětskou kajícnici, a novináře, který chce o dívence napsat pokud možno senzační článek. Zdravotnice se s ním snáší jako kočka se psem a přesto se od něj v náhlém hnutí mysli nechá s evidentním potěšením opíchat. Averze mezi mužem a ženou se totiž může změnit v sympatii mnohem snáze nežli vzájemná lhostejnost. Podobně platí, že ten, kdo by chtěl zahlédnout ďáblův dráp, měl by začít hledat tam, kde je nejvíc svatosti. Řekl bych, že ten příběh je v podstatě právě o tom. ()