Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (Cinemart SK)

papadoce

No toto je aj od Wirkolu hodne silná recesia. A to hovoríme o režisérovi, ktorý poňal po svojom aj takú perníkovu chalúpku a zvládol to na parádu. Tentokrát si vzal na paškál samotného Santu a to doslova. Santa ožran, Santa cynik, Santa zabijak. Bohužiaľ, vybrakoval tu všetko zo Sám doma, len pre kategóriu 18+. Navyše tá vysielačková pasáž medzi Santom a Trúdy zase pripomínala McClanea s Alom z Die Hard a to vrátane úplatného záchranného komanda z dvojky. Po tejto stránke mi plagiátorstvo doslova vadilo. Nápad so Santom možno nebol úplne špatný, ale naplniť 111 minút súbojom 6 na 1 to chce viac ako len nápad. Bohužiaľ ani zopár prvkov násilia, ani pár technicky lepšie prevedených scén film z prúseru nevytiahli. Humor bol roztrúsený počas celej minutáže, niektorý zodvihol kútiky, niektorý pomohol uchechtnúť sa nahlas, ale nešlo až o taký záhul, aby som to nazval komédiou. Jediná pútavá časť bola bitka s komandom. To bola metelica so zaujímavými vraždičkami hodná hviezd a preto všetky dve, ktoré som nakoniec rozdal, sú práve zato. Ale David Harbour bol dobrá voľba. Úlohu Santu si zrejme užil. Popravde, do tohto experimentu som išiel s veľkými očakávaniami, a tie neboli naplnené ani omylom. Trochu sklamanie od Wirkolu. Palicu nad ním síce nelámem, ale už budem opatrný, keď budem vidieť, že si berie do rúk nejakú notoricky známu látku, lebo nemusí to hneď byť paradzina. Tento vianočný príbeh sa klasikou nestane. Škoda. ()

koty2201

Musím povedať, že tento film bol pre mňa celkom milým prekvapením. Samozrejme, že sa zase nejedná o nič špeciálne v rámci svojho žánru. Ide o klasický príbeh bohatej rodiny, ktorá sa háda o dedičstvo a robia všetko pre to, aby ho získali. Ale potom sa to zvrtne a o peniaze majú záujem aj zlodeji, ktorí sa do domu infiltrovali a naplánovali krádež. A rodinu držia ako rukojemníkov. Takže základ by už bol. Ale celý zážitok ozvláštňuje niekoľko prvkov, ktoré nie sú typické pre takýto triler a dodali tomu šťavu. A to je tým, že sa do tohto konfliktu zapletie skutočný Santa Claus, ktorý práve na Štedrý večer prišiel deťom nadeliť darčeky.  Davida Harboura poznám (neprekvapivo) zo seriálu Stranger Things a aj z Black Widow. Jeho prítomnosť si vždy užívam, pretože on vie komediám dodať ten správny šmrnc. Táto vianočná akčná (a celkom drsná) komédia je pre Davida ako stvorená a aj jeho rola Santa Clausa mu veľmi sadla. Humor tu je prekvapivo naozaj vydarený a našťastie to nebolo suché a ani trápne. Kvalitu akcie neviem posúdiť, pretože na toto nemám nejaké posudzovacie metódy. Poviem vám len toľko, že či už sa jedná o Santu alebo ostatných členov domácnosti, tak súboje a fatality pri boji so zlodejmi sú fakt celkom originálne a veľmi som sa na tom bavil a akciu si užíval plnými dúškami. Niektoré akčné scény (čo poznamenala aj dcéra hlavných hrdinov) boli skvelou paródou na filmy Sám doma. Až na to, že toto je taká surová a trochu gore 15+ verzia. Páčilo sa mi, že aj samotný Santa nebol plochým charakterom bez bližšieho predstavenia. Dozvedáme sa jeho skutočný pôvod a jeho históriu a dôvody, prečo sa stal Santom, aj keď bol povodne obyčajným smrteľníkom. Celý film nesie aj pekný odkaz, že keď konáte dobro a možno si aj myslíte, že to nemá zmysel, vždy vás niekto podrží a nasmeruje na tú správnu cestu a vy pochopíte, že to predsa len zmysel má. Takže aj keď to miestami trochu krívalo a nie všetko sa vydarilo na 100%, aj tak si tento film zaslúži svojich divákov. Teoreticky sa z toho stane tradícia ako to je v prípade Smrtonostenej pasci. ()

PAVLIS

Snaží se to být novodobou Smrtonosnou pastí se špetkou Sám doma a krvavé jak od Tarantina. Jenže to není ani napínavé, ani vynalézavé a veškerá brutalita je čistě samoúčelná. Navíc je ústřední rodinka nesympatická, Santa se mění v hrdinu mávnutím proutku a komedie to také moc není. Tohle může ohromit asi jen teenagery, co toho ještě moc neviděli. ()

borohub

To co jsem od filmu očekával jsem přesně dostal - absurdní vánoční akčňák, který si dělá v první řadě prdel sám ze sebe. Na své si přijdou milovníci sám doma, smrtonosné pasti, ale třeba i Johna Wicka (myslím, že zabití vánoční ozdobou je originálnější, než zabití obyčejnou tužkou). Film má pár hluchých míst, které kdyby tam nebyly, tak by se asi nic moc nestalo (vesměs většina scén, kde Santa není :D ). Co je ale asi nejdůležitější, tak z kina jsem odcházel skutečně s Vánoční náladou, takže účel to splnilo. Nejsem si moc jistý, jak bude fungovat případný druhý díl, ale tak necháme se kdyžtak překvapit. 75% ()

whysoserious

Tak tohle můžu! Kombinace toho nejlepšího ze Sám doma a Smrtonosné pasti s vynikajícím Harbourem v čele! Rozjezd to má na začátku trochu pomalejší, ale potom se rozjede ta pravá zábavná směs černého humoru a akce. Tenhle biják si s radostí budu dávat každý rok znova- je to super vyvážení ke vší té přeslazenosti pohádek a romanťáren, které se v tuhle dobu na člověka valí nemilosrdně úplně odevšad. ()

Dejvecd

Santa Claus is coming to town! Pripravený nakopať zadky neposlušným zlodejom a namiesto darčekov bude rozdávať bodné rany. // Violent Night je zábavný mix Die Hard a Sám Doma, so skvelým obsadením v podobe Davida Harboura, ktorý sa do kostýmu Santu neskutočne hodí. Do toho tu máme skvelý hudobný podkres a úžasné akčné, pri ktorých som sa hlasito smial, a výsledok je zábavná blbina, ktorá tento rok fakt prišla vhod. Možno to bolo v niektorých častiach trošičku pomalšie, ale aj tak som si to skvelo užil. 7/10 ()

CaladanChmur

Vánoční masakr. Nějaké drobné chybky by se určitě  našly, ale jako celek brutální a zároveň dost často i vtipné. Rozhodně doporučuji. 80% ()

hrumsrt

Aktuálně jeden z nejzajímavějších žánrových tvůrců Tommy Wirkola to dokázal znovu.. A dokazuje že loňská Cesta za smířením nebyla náhoda, že v něm něco je, což nám zase zopakoval. Vánoční mix nejrůznějších akčních a vánočních klasik s ulítlou nálepkou. David Harbour je naprosto výtečný cast na Santu Clause, ať už vzhledem, tak nakonec i tím samotným hereckým projevem. Karty a obraz příběhu jsou nastaveny dosti rychle, a tak stačí do toho jen vmíchat Santu a jede se po přímočaré akční jízdě až do cíle. Ačkoli několikrát navozuje až béčkový feel, tak právě díky Wirkolově ulítlosti se zase zvládá všechno vybalancovat. Akční scény tak překypují nápadem.. Ultimátní vánoční klasika, kterou si chci pouštět znova a znova, protože její kouzlo netkví v příběhových zvratech ale ve vtipném mísení vánočních a akčních filmových klišé. V druhé půli už poctivě pestrá zábava, kde uspějí jen ti, co věří... Samozřejmě nejde v žádném ohledu o vychytrelejší snímek, který si nakonec i v těch poselstvích a "v čem tkví kouzlo Vánoc" stejně dělá legraci, avšak tohle není účel.. Pakliže bude už dost pohádek a přibarvených romanťárek, tohle je ten nejlepší katalizátor, který Vás přesto ani na vteřinku nevyvede ze sváteční nálady. Chci to znovu, chci to každý rok... A zrodila se vánoční kultovka! 80% ()

johnny01

Příběh není příliš originální a spojuje motivy z filmů Sám doma a Smrtonosná past. I přesto jsou scény se Santou fantastické a brutálně naturalistické záběry násilí za to stojí. Bohužel všechno bez Santy je docela nuda. Škoda, kdyby se to lépe prostříhalo, mohlo to být mnohem lepší. ()

adamix

Wirkola tentoraz udrel do Vianoc, respektíve do všetkými zbožňovaného Santu a jeho tradičnej štedrovečernej idilky roznášania darčekov, kým nenarazil na nesprávnu adresu. Ako nápad to znie zaujímavo, pretože Wirkola má dodnes povesť šialeného ale produktívneho európskeho filmára krvavých komédii a Harbourovi červený kostým s fúzmi (a stavebníckym kladivom) neskutočne sadne. Prvé dva súboje sú fantastické pretože pôsobia reálne s dávkou brutality, pri zvyšných už potom Santa preklopí do ,,John Wick" módu a kosí nepriateľov jedna radosť a do istej miery to kazí aj dojem, nehovoriac o tej nesympatickej rodine a naivnom americkom fanatizme ohľadom Vianoc, akú vídame vo všetkých vianočných filmoch a ktorú niekde tolerujeme alebo niekde nám zasa lezie na nervy. Violent night je Wirkolov horší, ale zato stále solídny a zábavný update jeho poslednej výbornej Cesty za zmierenímktorá bola tvrdšia a vedela sa stále držať pri zemi a ktorú považujem za Tommyho vrchol. Za mňa 65%. ()

PlysovyMacko

Co sa stane keď reálny Santa Claus skríži cestu gangsterom? Potom čo sa nasere, tak ich všetkých poriadne zrychtuje. Film sa nebojí explicitneho násilia. Páčil sa mi Santa ako bývalý viking s kladivom, kerkami a so všetkým. Pobavila ma scéna so Sám doma. David Harbour je vo svojom živle. Ako variácia k iným vianočným filmom v pohode. ()

johnsnow

Naozaj parádna jazda. jasné má to isté hranice a niektorý tu píšu, že sa Wirkolla ustrelil, no ja by som povedal, že sa dosť krotil a tie vážnejšie scény sú fakt podarené. Potešila aj Backstory sanťáka a aj záporáci boli fajn. Scéna v humne či čo to bolo epická. Ja som spokojný a trošku ma sklamalo, že Wirkola santu nezabil, ale určite by na to gule mal len amíci by mu to nedovolili, kebyže to navrhol. P.S. vyradenie záporáka naozaj brutus. ()