Kobra 11

• Česko Kobra 11 (viac)
TV spot
Nemecko, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scenár:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (viac)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (viac)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (47)

Dedičstvo, 2. časť (2019) (S25E10)

Hned na úvod diváka, pamětníka, potěší krátká variace na "smutnou znělku", které se aspoň na pár vteřin objeví. Krugerové osud se tedy definitivně naplnil, a spolu s ní i spousty dalších kriminalistů, jejichž odchod zatím nebyl z nějakého důvodu vysvětlen... Tak třeba za 20 let :) :). Aspoň Paul se dočkal důstojného odchodu, a kdo ví, třeba se s ním také ještě někdy potkáme. ()

Nový kolega (2020) (S26E01)

Ze začátku poměrně nezáživné, postupně se ukazovali nové postavy, které nahradili odcházivší Jenny či Paula, a začínáte si říkat, jestli má ještě smysl tu Kobru sledovat, když už z ní vlastně nic nezbylo.. Jakmile však nastoupí zpátky Semir, příjde do šatny, a začne hrát variace na původní znělku, tak víte, že jste zpátky ve svém dětství, a sledování může pokračovat. Samotný případ tu tak není moc důležitý, a divák se i přistihne, že ho ani moc nesleduje, a spíše se zaměřuje na nové charaktery. Bál jsem se, jak to bude vypadat s Vicky, první parťačkou, ale v prvním díle to fungovalo dobře, tak snad to tak půjde i dále. ()

Tím, 1. časť (2021) (S26E13)

Série plná změn spějě do svého finále, a první díl finále se nese v podobném duchu, jako několik předchozích dílů. Tvůrci už se ani nesnáží předstírat, že by tu měla být nějaká dálnice, honičky nebo tak. Celé vyšetřování se přesunulo do více osobní a psychologické roviny. Když vezmeme ty dlouhodobé linky, které se tu začínají uzavírat, tak v kontextu předchozích mnoha řad je asi 150té vyšetřování Semira dosti ohranou písničkou, ačkoliv teďka to má mýt najednou nějaký fatální dopad, když dřív to každému prošlo...Vicky mezitím vyšetřuje na hranici života a smrti, jelikož její ledvina pomalu vypovídá službu. ()

Tím, 2. časť (2021) (S26E14)

Na tenhle díl se dá oproti jiným dílům nahlížet hned ze dvou pohledů. První pohled je jako na klasický díl. Je to druhá část závěrečného dvojdílů této řady, v čase jsme se posununli o dost dopředu, což je u Kobry nezvyklý, a nový prvek. Tak je vidět, že se stále dalo udělat něco nového :) Potěšila i závěrečná honička, snad první pořádná v této řadě. Možná by Max byl vhodnější parťák, než Vicky :). Jinak to byl klasický Kobrácký díl, s několika šílenými zvraty ohledně vstávání z mrtvých, záchraně v poslední vteřině, "šokujícím" záporákem, korupcí u policie...Tak a teď druhý pohled. U tohoto dílu totiž opravdu poprvé reálně hrozí, že bude závěrečným dílem celého seriálu, a je dost vidět, že s tím tvůrci vůbec nepočítali, a pokud ano, tak vymyšlení takovéhoto závěru je na doživotní zákaz tvorby. OK, uznávám, takový konec by mě pro Semira nenapadl, ale tohle je úplný ústřel, a naprosto mimo v návaznosti na všechny předchozí díly. Takhle prostě Semir dopadnout nesmí... Nemluvě o tom, že pro pořádný závěrečný díl by bylo třeba hostů z řad herců z minulých epizod, a pořádnou nostalgickou a rozlučkovou atmosféru, a to tento dvojdíl vážne neměl. ()

Nesmiřitelně (2022) (S27E01)

Tak a máme tu začátek nové éry, kolikáte už? Tentokráte přecházíme z klasického seriálového formátu na filmový, a s tím souvisí i natažení délky na 90 minut. V podstatě se dá říct, že se budou vysílat už jen klasické pilotní filmy...První film nenabídne extra zajímavý děj, dokonce se dá říct, že je místy zbytečně překombinovaný a dá se v něm snadno ztratit. Tvůrci vesměs jako vždy ignorují vše, co jsme viděli v minulých dílech, a zkušeně to smázli během dvou scén, a jedeme dál, jakoby se nic nedělo. Na druhé straně, akce je fajn, zajímavým prvkem je zapojení Kramera do akce, což je logicky něco, co se moc často nevidí. Celkově je to takový průměr moderní Kobry, kdy se na dálnici podíváme tak na dvě minuty. ()

Bezmocnost (2022) (S27E02)

Ty jo, ale že tvůrci dokážou ještě napnout svoje scénáristické svaly k takovému výkonu, to bych nečekal. Dokonce tomu i těch 5* hvězd napálim, ačkoliv v porovnání s klasickými, staršími TOP díly to neobstojí, ale v rámci moderní Kobry bych se to nebál označit jako jeden z nejlepších dílů. Čistějch 5* to asi není, pač s dálniční policií tenhle díl orpavdu nemá nic společného, ale to není v rámci moderní Kobry nic výjmečného. Jinak to ale tvůrci připravili velmi pěkně. Ať už po technické stránce v rámci úvodní honičky, ale pak dokonce v rámci děje. Sociální přesah, dvojí vrstva záporáků, to zas tak často v Kobře nevidíme. Plus hodně nečekaný zvrat v půlce dílu, kdy si divák říká, joooo, jasně, tenhle motiv pomsty za újmu v rodině známe, to jsme viděli v Kobře milionkrát, ale tady se to vyvrbí úplně jinak...Po delší době tak příjde reálný strach o postavy, který vrcholí dost nečekaným zvratem v samotném závěru. A jako bonus, je dokonce vysvětlen i odchod Hartmuta, to jsem popravdě ani nečekal, že se ho někdy dočkám. ()

Bezbrannost (2022) (S27E03)

Třetí samostatný film mi přišel z nové řady jako nejlepší. Bylo jen otázkou času, kdy se podobně laděná linka v Kobře objeví, když angažovali před časem jako nového parťáka ženu, tedy poprvé parťačku. Jako záporáky tak máme bandu psycho šovinistů, vylévajících si své mindráky na více či méně feministických ženách. Po minulém, velmi zdařilém díle zřejmě tvůrci usoudili, že jsou na tvůrčím a scénáristickém vrcholu a mohou se tak pouštět do ještě hutnějších vod. Bohužel, snaha o rádoby edukativnost se jim ale bortí pod rukama a vlivem těžce béčkových zvratů a logických děr tenhle díl nedosahuje kvalit toho předchozího. Plus už se opravdu těžce hledá jakékoliv logické napojení na Kobru jako součást dálniční policie. No, ale závěrečný happy-end pochopitelně rozněžní každého :) ()