Notre-Dame v plamenech

• Francúzsko Notre-Dame brûle (viac)

Hrdinský příběh těch, kteří riskovali své životy při nebezpečné záchraně symbolu Paříže. Nervy drásající snímek režíroval držitel Oscara a matador světové kinematografie Jean-Jacques Annaud, který má na svém kontě filmy Jméno růže, Nepřítel před branami či Sedm let v Tibetu. Film v neúnavném tempu rekonstruuje události 15. dubna 2019, kdy katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny a celý svět toho byl v přímém přenosu svědkem. Spolu s hasiči se vydáváme do míst, která zůstala divákům obrazovek skrytá – přímo do nitra hořící budovy. Snímek tak nabízí téměř fyzický zážitek, který nikoho nenechá chladným. Režisér a scenárista snímku Jean-Jacques Annaud se soustředí na věrohodné zachycení boje s nekontrolovatelným živlem, ale především upozorňuje na nezměrnou odvahu a obětavost záchranných sborů. Bez jejich nasazení by nejznámější katedrála světa lehla popelem. (Bioscop)

janesX

Neviem, či je to hrdinský príbeh, možno je skôr nehrdinský. Jean J. Annaud ako správny vlastenec mal zrejme potrebu (možno je to tým vekom?) za ten požiar všetkým nakopať. Počnúc fajčiarmi, stavebnými robotníkmi, bezpečnostným technikom, islámskemu štátu, vedeniu mesta Paríž (pokazené bicykle atď), ale aj cirkvi, správcovi pamiatok Notre-Damu (na toho som mal nervy aj ja) a mohol by som pokračovať. Dokonca aj hasičskému zboru sa ujde. Preto ten film nemá hrdinov. Lebo žiadni nie sú, naopak, všetci sú babráci (oukej, asi trošku preháňam). Ale určite niektorí, čo sa v tom filme našli (predpokladám že nikto), by sa najradšej zakopali meter pod zem. Ale mrzutý režisér má pravdu, každý by si mal svoju prácu robiť poriadne (a teda nakoniec nám ukáže aj pár dobrých hasičov) a k ničomu takému by nedošlo. Výborná kamera. Väčšina hudby (myslím väčšina, takže nie všetká) bola ako z lacného béčkového fantasy. Tak teda, Sklenené peklo to nie je (ani zďaleka), ale Nepriateľa pred bránami mám rád. ()

bobstock

Šikovně namixovaná dramatizace hoření v nejposvátnějším chrámu Francie. Celým filmem proplouvají záběry filmové i autentické z nejrůznějších televizních a telefonních kamer. Své chvilky slávy si užije i divačka se selfie s doutnajícím Notre-Damem podle skutečné předlohy zvirálněné Emmy Smetany. Film jednoduše zobrazuje laxnost chrámových hlídačů při startu ohně, odvahu hasičů vlízt do opravdu těžce přístupných míst a záchrany šíleně vzácné koruny samotného svatého. Vše ostatní musí zaplácnout nadnárodní dounejty a státní rozpočet, protože bez nové střechy po 8. staletích to nepůjde pane Emmanuel.  65% ()

Ant_Antony

Přes veškerou snahu je to "pouze televizní film" doplněn o autentické záběry... Některé umělecké zvraty jsou bohužel někdy k smíchu a většinou k pláči, který vyvolává pocit, že jsou francouzští hasiči neschopní... Dokoukal jsem tak trochu z povinnosti... ()

Brejlil

Annaud dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Jeho rekonstrukce požáru ikony Paříže a Francie je v některých okamžicích dechberoucí, jindy dojemná a tu a tam dokonce i úsměvná. Některé scény jsou skvělé, okamžiky těsně před katastrofou, kdy kouř teprve zahaluje krovy, boj malé skupinky hasičů se schodištěm, dveřmi, tajícím olovem a nakonec nedostatkem techniky a vody. Některé vsuvky jsou ovšem poněkud nefunkční, odyssea jednoho ze správců nebo postávání velitele hasičů v koloně jsou takovými příklady. Taky závěr začal mírně nábožensky třeštit a ztratil na účinnosti. A co se proboha stalo s kočičkou? Jinak ovšem spokojenost. ()

Warhorr

Skvělý filmový počin a zážitek. Pocta pařížským hasičům. Povedená a zajímavá kombinace s autentickými záběry a to nejen samotné hořící katedrály. První půlhodina nás prostřednictvím průvodců seznamuje s tímto symbolem a jeho vzácnými relikviemi, takže tu vlastně člověk nepolíbený historií Notre-Dame pochytí něco zajímavého. Jakmile vypukne požár, tak se to pořádně rozjede. Titěrná práce hasičů a kooperace mezi nimi samotnými, plameny šlehající všude okolo, skvělá kamera zaměřená na detail vypuknutého ohně a tavícího se olova. Emoce tu dokáží ke konci dobře chytnout za koule. Jo, líbilo se mi to. I když jsem tomu ze začátku moc nevěřil, tak pro mě jeden z nejlepších snímků roku. ()

M.E.K.Y

No, čekal jsem víc. O tom žádná. Rozhodně od Annauda, ale poslední roky už asi ztrácí dech. Je to technicky vypiplané, s opojnými dalekosáhlými záběry, prolínající se s reálnými záběry, což je fajn. Ale to je tak vše. Holt scénář není nafukovací, tak proč si vymýšlet. Není to drama, je to spíše dokumentární forma, bez příběhu, bez vyvíjejících se postav, bez emocí. Prostě sledujete záchranu věhlasné Notre-Dame od vzniku požáru, po jeho uhašení. Nic víc, nic míň. ()

Saur.us

Filmu by slušelo ještě víc z žánru "hraný dokument", méně kýče (slza hasící vody na soše), méně patosu (sebevražedný oddíl), méně až nepatřičných záběrů čistě na efekt (příjezd robota vypadal jak nástup Repleyové s nakladačem). Oceňuji první dějství, varianty vzniku požáru. Nemůžu uvěřit, že tohle natočil génius Annaud. ()

Majkak

Akční podívaná, i když je příběh vcelku známý a všichni vědí, že katedrála zůstala stát. Až bolestivě frustrující nedbalost při dodržování protipožárních předpisů, stokrát nastartovaný falešný alarm je jen otravným zpestřením a první, kdo zachytí požár, je žena v Chicagu, která si všimne kouře na fotce. Katedrála měla bezpochyby na mále, protože existovala až moc velká jistota, že tak hořet nebude. Nepatetické, věcné, včetně realistického pohledu – lidské životy jsou vždy cennější než šutry. Kvalitně natočený film, s dobře zapracovanými dobovými záběry. Prakticky s absencí humoru, pominu-li úvodní jemně úsměvnou pasáž. Za mě dobrá hláška: Jak vypadá trnová koruna? No, jako na tom kříži. ()

DAPDO

Tak já nevím, jak moc tohle bylo natočený podle pravdy, ale jestli třeba jenom z poloviny, tak potěš koště. Chvilkama jsem měl pocit, že sleduju výjezd hasičů k dýmovnici na fotbale a né k požáru symbolu Paříže. A to si opravdu nepamatoval jedinej člověk, kterej měl klíč k trezoru s trnovou korunou, třímístnej kod jo ? ()

helraiser

Povedená rekonstrukce požáru Notre-Dame. V podstatě skvělá podívaná na práci hasičů zblízka, tohle se povedlo. Rozhodně jsem se ani chvilku nenudil a můžu doporučit, pro ty které zajímá hasičská tématika to je v podstatě povinnost. ()

Likan7

Trochu se divím, že se k tomuhle Francouzi odhodlali, pokud je totiž tohle podle skutečných událostí, tak se celkem divím, že těm neschopům Notre-Dame nespadl na hlavu. Hasiči nemůžou projet, nemají klíče, nemají tlak, zase nemají klíče, a alarm neberte vážně, že to stará technika. Filmově to ale taky stojí za starou belu. Samotný hašení je určitě reálné, jenže tady nejsou postavy, ke kterým bych se přimkl a trochu se o ně bál. Naopak vznikají dějové totální slepé uličky, které buď nikam nevedou (malá holčička na začátku), nebo jsou nechtěně směšný (týpek s klíčem, co se celý film snaží dostat k chrámu). Realisticky nejspíš přesný, ale ne každá událost je vhodná pro zfilmování. ()

gemi

Krásně natočená rekonstrukce požáru Notre Dame. Nemá to takový ten typický holyvůdský look, ale nemá to ani klasický look dokumentární. Je to něco mezi, takže to vypadá autenticky a prostě moc dobře. Výsledkem je, že zinscenované záběry se mixují s těmi reálnými (třeba s Macronem) a rozdíl mezi nimi není vůbec poznat. Umí vyvolat pocit naléhavosti. CGI tady buď nebyl, nebo byl tak dobrý, že jsem ho nepoznal. Prostě to vypadá jako reálné záběry reálně hořící Notre Dame. Film je dost podstřelený, měl by být vysoko v červených číslech. ()

Slizard

Dal som si double feature od už Oscarového francúzskeho režiséra Jean-Jacquesa Annauda, ktorý má na konte filmy ako 7 years in Tibet alebo Enemy at the gates. Najprv som zhliadol kultový snímok Meno ruže a hneď na to som siahol po jeho zatiaľ najnovšom počine, pri ktorom sa vracia späť do Francúzska, aby natočil film o Požiari v katedrále Notre-Dame a o hasičoch, ktorí sa ten chrám snažili zachrániť. Úprimne bol som po pozretí sklamaný a film ma nechal neuveriteľne chladným. Vďaka absolútne v tomto prípade nevhodnom dramatickom soundtracku a vyzobrazenia hrdinstva hlavných postáv sa film skôr podobal na americké katastrofické blockbustery ako na komornejší európsky film. Jediné plus v tomto filme bolo zaujímavé použitie autentických záberov z požiaru, jednotlivé zábery natočené pre imax a celková stavba filmu. V konečnom dôsledku sa jedná o priemerný snímok a režisér si vybral bohužiaľ túto tému veľmi priskoro. ()

Alex696

Výborne spracovaný film.  Kam sa neho hrabú niektoré americké katastrofické odpady. Pekne spracovaná neschopnosť parížskych hasičov  prísť včas na miesto požiaru, aj keď treba povedať, že nie z ich viny . No najviac bila do očí skutočnosť, ako nechali kompetentní túto národnú pamiatku svetového významu zanedbať. ()

Blazkowicz

No, asi docela dobré ztvárnění oné katastrofy, ale na mě to moc velký dojem neudělalo teda. Hasiči jsou jen bezcharakterní postavičky a počet napínavých scén je nula. Navíc je to docela pomalé. Chtělo by to rychlejší spád. Stejně se ale odvážím napsat můj skromný odhad příčiny požáru: La Baguette. 3-* ()

nula87

Nevím, do jaké míry to reflektuje skutečný boj s požárem, ale jako film je to takový čistý průměr. Nenadchne, ale ani neurazí... 60% ()

xxmurphyxx

Nič moc teda. Chápem, že je to ešte vcelku čerstvá udalosť, ktorú si každý pamätá a ak nerátam obrovskú kultúrnu tragédiu , tak po tej ľudskej to bolo v cajchu, vzhľadom na to, že tam nikto nenatiahol kopytá a preto je celkový námet taký meh..vlažný, no aj tak sa nemôžem ubrániť pocitu, že sa to dalo natočiť ďaleko lepšie. Holt Annaud ale nie je Greengrass alebo Howard a preto na okorenenie deja su pridanú chujoviny typu, stará pani, ktorej utiekol kocúr na strechu. D fuq. Hasiči tu tiež pôsobia ako banda tragédov, ktorí by neuhasila ani petrolejku v stodole a nie to ešte toto. Ale kamera miestami potešila rovnako ako aj koláž s reálnymi zábermi. Akurát mi tu chýbali reálne zábery na tie davy moslimského dobytka, ktorý sa z tejto udalosti radoval v uliciach. Hlavne, že sa podarilo ale zohnať teploša Makrona do pár záberov. ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)