Notre-Dame v plamenech

• Francúzsko Notre-Dame brûle (viac)

Hrdinský příběh těch, kteří riskovali své životy při nebezpečné záchraně symbolu Paříže. Nervy drásající snímek režíroval držitel Oscara a matador světové kinematografie Jean-Jacques Annaud, který má na svém kontě filmy Jméno růže, Nepřítel před branami či Sedm let v Tibetu. Film v neúnavném tempu rekonstruuje události 15. dubna 2019, kdy katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny a celý svět toho byl v přímém přenosu svědkem. Spolu s hasiči se vydáváme do míst, která zůstala divákům obrazovek skrytá – přímo do nitra hořící budovy. Snímek tak nabízí téměř fyzický zážitek, který nikoho nenechá chladným. Režisér a scenárista snímku Jean-Jacques Annaud se soustředí na věrohodné zachycení boje s nekontrolovatelným živlem, ale především upozorňuje na nezměrnou odvahu a obětavost záchranných sborů. Bez jejich nasazení by nejznámější katedrála světa lehla popelem. (Bioscop)

TheEvilTwin

Co jsem si z filmu odnesl? Jo, dalo práci to uhasit. Ale víc mi film zkrátka nedal. Výsledek je hodně rozporuplný, protože na jednu stranu cením foto/video záběry z reálné události a stejně tak se mi líbilo nahlédnutí do interních praktik hasičů, ukázka jejich reálné techniky, strojů a robotů, stejně tak popel létající všude okolo a tekoucí olovo z chrličů je fajn, ale na druhou stranu je to kvalitativně tak trochu TV film jak z prima love. Po chvíli už děj trochu ztrácí tempo, divákův zájem lineárně upadá a ve výsledku mě film nechal vlastně vcelku chladným a žádné výraznější emoce ve mně nevyvolal. Zkrátit film o 30 minut a udělat jej více „dokumentárně“, byl by výsledek znatelně lepší, takhle to působí možná až zbytečně moc zdlouhavě, ale ve výsledku rozhodně nemohu říct, že by mi film nějak změnil život či pohled na onu událost. Pro fandy podobných událostí a hasičů asi povinnost, ale jinak nevidím důvod, proč bych Notre-Dame v plamenech chtěl někomu doporučit... ()

Othello odpad!

Takhle, ono se s tím nedalo nic dělat už z podstaty, protože požár Notre Dame je filmově naprosto nevděčná situace. Všichni byli včas evakuování, nikomu se více méně nic nestalo, mohla za to nudná technická chyba, všichni jsme to viděli ze všech úhlů v první řadě a proběhlo to navíc ještě někdy předevčírem, takže nebyl čas zapomenout na to, že se vlastně nejednalo o kdovíjaké drama. Nemluvě samozřejmě o ikoničnosti samotného výjevu. Je ale tahle ikoničnost schopná kolem sebe obtočit celý filmový tvar? Éé těžko říct, Berg by to asi třeba dal, ale ty vole fakt né úplně, ale úplně vyřízenej Annaud. Ten si pravděpodobně akorát uvědomil, jak zde není z čeho brát, tak film zahltit naprosto příšernýma minihistorkama o vylekaném mladém hasiči, přesvědčené dívce se zapalující svící, dramatickém sekuriťákovi hypnotizujícím žluté tlačítko, v kolena padajícím knězi a spontánně zpívajícím davu pod chrámem, na který dojatě a přesvědčeně shlíží od požáru z věže vyčerpaný hasič. Míra cringe se zde dá přirovnat k oné slavné metro scéně ve Wrightově Darkest Hour, akorát roztažené na délku celého filmu. Filmařskou bezradnost (kulminující závěrečným záběrem na dohasivšího hasiče, což je jenom dramatické odzoomování a opětovné zazoomování kamery na jeho tvář, dokud neskončí hudba) pak tmelí soundtrack epickej tak, že působí jak z nějaké hudební banky, což se vyjevuje poměrně často také díky tomu, že je většinou dost špatně použitý a snaží se vytvářet epický scény prakticky z ničeho. Odpad si normálně vymezuji pro filmy, které mě nějak osobně urážejí, protože jsem si myslel, že neexistuje něco tak prostě jen špatně natočeného, aby to zároveň nebylo zábavné, čímž by se póly kvality/nekvality navzájem setkaly. Požár v Notre-Dame je ale fakt jenom ta nejhorší filmová šmíra, kde ani smrt nebere (doslova). Annaudovy potomci by se měli zasloužit o to, aby se k filmům z jeho posledního období již nikdy nikdo nedostal. ()

JohnCZ

Po té netflixácké katastrofě jsem si tímhle filmem výrazně napravil chuť. Annaud pořád umí a i když mi na francouzských filmech zpravidla cosi neurčitého vadí, Notre-Dame brûle zaujme tím, jak dobrá je to montáž fiktivní dramatizace s herci a reálných záběrů. Zároveň je to ale jako celek velice obstojná rekonstrukce událostí, které jednak otřásly Francii a jednak daly za vznik jednomu lahůdkovému smetanovému memu. ()

corpsy

Samozrejme sa z tohto námetu dal vytrieskať bombastický pyrotechnický spektákel, s hutnou dávkou patriotizmu. Išlo sa na to ale triezvejšie, menej hollywoodsky a viac európsky. J keď režisér natočil rozsiahle veľkofilmy, tu sa nám aj napriek okolnostiam, kedy zamrzli úsmevy na perách, stiahol ku komornejšej polohe. ()

M.i.k.e

nejlepší Annaudův film od Jména růže. Po logicky pomalejším rozjezdu vrhá diváka prakticky přímo doprostřed katastrofy, k čemuž využívá kombinaci klasického filmu a reálných záběrů z televizních kamer a mobilů přihlížejících a je to pekelná jízda, která by mohla dávat školení jiným katastrofickým filmům. Někdy si sice nedokáže odpustit zbytečné vsuvky jako neposlušná holčička, která se musí běžet pomodlit do již hořící katedrály a podobně, ale třeba to, že pořád dokola zdůrazňuje důležitost katedrály - ať už jako památky, nebo z pohledu náboženství - a staví hasiče do pozice hrdinů vůbec nevadí. Hasiči hrdinové jsou i bez hašení katedrál a tady poté co naráželi na jednu překážku za druhou to měli asi ještě těžší než obvykle. A samotná katedrála důležitá je taktéž. Nejsem věřící, ale když sem měl tu možnost jí před lety navštívit i na mě jako obyčejného ateistu dýchla ta monumentálnost a kus historie a do dnes je to jedna z nej staveb kterou sem měl možnost vidět na živo. Jelikož sem viděl dabovanou verzi, tak si pátou hvězdu nechám ještě v záloze pro originál, ale i v češtině k ní zas tak moc nechybí...85% ()

Aljak

Vynikajúce! Až som prekvapený, že hodnotenia nie sú o kus vyššie - no ľudia zvyknú byť kritickí a skeptickí k filmom, ktoré sú natočené podľa skutočných udalostí (aj keď mám pocit, že skôr kritizujú skutočnú udalosť ako samost. Mne sa však tento film nesmierne páčil, a to nie som žiadny fanúšik filmov o požiarnikoch a záchranároch. Ale toto mi úplne učarovalo a musím vyzdvihnúť najmä výborný vizuál vo všetkých ohľadoch. Celé to pôsobilo veľmi vierohodne, aj keď určite sú niektoré veci upravené pre dramatizáciu. Ale tie zásadné veci boli určite dodržané. Na takéto niečo sa rozhodne nedalo vopred pripraviť. Ešteže to statoční hasiči zvládli! Merci. ()

bourec

Francouzům se nedá upřít, že ve stávkách a demonstracích pro sebe a svoje rodiny dokážou na sociálních mechanismech vybojovat kde co. A já se po promítnutí filmu ani nedivím. Protože jen obyčejnou prací by si nekoupili ani suchý z nosu. Podcenění situace, absolutně nezvládnutej přesun k požáru, celkově nekoordinovanej zásah. Na mě to spíš než jako hrdinskej film působilo jako obžaloba systému. Samozřejmě pokud se film držel nějakejch historickejch reálií. Pokud ne, tak Annaud nachcal francouzům slušně na hlavy. Film mě vůbec nevtáhnul, nebylo tam skoro nic. Pochvala jen pro dokumentární vsuvky a melodii. Veskrze slabší průměr. 50%. ()

PROCESOR

SPOILER ! Jestli snímek mapoval skutečné události, tak potěš koště. Vypadá to, že mají ve Francii, neskutečnej bordel a byrokracii. A jestli mají všechny památky takhle "hlídané", tak to mají blbý. Nechci spoilerovat, ale co má být úžasného na tom, že vypukne požár, lidi jsou evakuováni, takže tam zbyly už jenom nějaký obrázky a hasiči pomalu hodinu po vypuknutí požáru, vězí někde v koloně? Když už je jasný, že je na vše příliš pozdě? ()

Juto

,,Notre Dame Brûle" je obžaloba celého systému (alebo jeho nedostatku), ktorý mal chrániť pred rizikom požiaru jednu z najstarších a najkrajších pamiatok sveta. 7/10 ()

SeanLSD

Annaudov opus magnum. Zase raz. Intenzívny a maximálne autentický zážitok, ktorý pôsobí, že ho museli pripravovať pár rokov - keby Notre Dame nevyhorela iba v apríli 2019. ()

sir-dave

Příjemné překvapení na Francouzské půdě. Jestli se to vše vesměs odehrálo jako ve filmu, tak klobouk dolů, zápletka hodna smyšleného hollywoodského katastrofického snímku. Já měl v podvědomí o Notre-Dame jen požár s Emmou v popředí, víc detailů jsem nezkoumal a tempo, příběhy lidí, efekty, zpracování byly na vysoké úrovni. Osud byl k památce krutý, ke scénáři přívětivý. ()

Radiq

Když to tenkrát hořelo, nějak extra emocionálně dotčenej jsem tím nebyl a jen jsem si říkal: pěknej požár, ale líto je mi jedině té monstrózní stavby a né její náboženské symboliky. Kdybych byl Francouz, asi by to pro mě bylo víc vlastenecky zajímavé, ale pro mě bylo spíš zajímavé to, jak si s tím hasiči snažili poradit. Žár, tavení olova, zhroucení částí budovy, špatný přístup, vysoko. Horší to bylo s těmi náboženskými relikviemi, které mě osobně jsou spíš pro smích a byl bych nasranej, kdybych byl Francouz ateista a věděl bych, že někdo koupil takovou blbost a cetku za 50-letej dluh, chch. Stejně tak mě pak fascinovali (ironicky) ti různí čumilové, zavazeči, vyjadřovači podpory a jiní hňupové. Jean-Jacques Annaud mě kdysi dostal Sedmi lety v Tibetu a od té doby mu odpouštím vše možné. Ale už toho mám dost. Sice řemeslně to nebylo to špatné, ale uchvácení se nekonalo, zachvácení plameny se konalo, ale jestli tam bude zas někdy hořet a natočí dvojku, asi už si ji nechám ujít. ()

Johnny.ARN

Ja len dúfam, že niečo bolo prikrášlené na efekt a drámu. Lebo ak skutočne neexistujú protokoly a návody ako v takýchto situáciach postupovať, ako sa tam dostať, kto sa tam má dostať v akom poradí a ako pracovať, tak som veľmi prekvapený, že sa im to nezosypalo celé. A dúfam, že toto im dalo poriadného facana a protokoly a postupy už vypracovali. A nie len oni, ale snáď celý svet. Veď nehorel Modrý kostolík, ale svetová pamiatka. No tak či onak, nedozvedeli sme sa, kto za to môže. Možno trochu alibisticky, možno sa to fakt nevie. Čo sa stalo s robotníkmi na lešení? Kde trčala helikoptéra a lode? Na kiu matku tam išiel prezident? Upchať ešte viac upchaté cesty? Je to však film o hasičoch a o ich schopnostiach, je to film o ľudskej hlúposti, ale hlavne, pripomienka toho, že drevo dobre horí a nič neni večné. 3 z 5 ()

Skeksis

Výborne natočený a spracovaný film plný tupých Francúzov.  Ich stupidita bola taká absurdná, že som nevedela, či sa mám od údesu chytať za hlavu ako postava z Munchovho Výkriku, alebo si dať plienky od smiechu. Odvaha a rozum sú rozdielne veci - tí z toho balkónika, čo hasili celú vežu jednou hadicou, boli milí, ale bolo to proste nanič, iba ohrozili seba. A nedomyslené priechody pre hasičské auto boli tiež nonsens. Tiež mi nepripadá reálne, že by holub ďobal do do elektrických káblov, ktoré boli mimochodom zaletované a na dreve... Macron ma nasral asi úplne najviac, keď súhlasil s nejakým samovražedným komandom, ktoré by to ešte nejako kus uhasilo. Proste panák debilný! Tam nešlo o nijaké životy, lebo tam už nik nebol, išlo iba o uhasenie budovy. Nijaký život za to nestojí. Ani pekné chrliče, ktoré z nej boli mimochodom najkrajšie. Pobavilo ma naháňanie sa za tŕňovou korunou - vôbec neverím, že tá "pravá" je pravá. Nejaká škaredá papečina, o ktorej niekto prehlásil: "Hľa, toto Pánova koruna." Moja riť! Tento film je o neschopnosti, a to sa mi páči. Nik nemôže vedieť, ako to presne bolo. No ak takto, tak je to film o tom, ako si Francúzi zničili jednu zo svojich najväčších pamiatok. Do Francúzov celkovo sa nebudem navážať, pretože nám zhorela Krásna Hôrka, lebo ju vraj podpálili nejaké debilné cigánske deti. ()

blackJag

"TY POPLACHY MI LEZOU NA NERVY." Film navozuje dojem dokumentu, určitě obsahuje reálné záběry neštěstí, vždyť v tom účinkuje i prezident Macron, to je mazec, na druhou stranu to chápu, požár Notre-Dame musel pohnout srdcem každého Francouze, proč nevzdat hold těm, díky nimž to celé nespadlo. Ovšem pokud je film věrným obrazem sledu akcí, kromě "vítězného" momentu se také ukazuje, jak byl celý zásah zmatečný, pomalý, skoro amatérský, a nebo to Annaud nezvládl podat tak, jak plánoval. V každém případě jsem při záběrech ohně požírajícího téměř tisíciletou památku cítil šílený zmar, jak se tohle mohlo stát? 65% ()

Maynard.

Velké očekávání, mírné zklamání... V jednom týdnu druhý film podle pravdy z ne příliš vzdálené minulosti (ten 1. je 13 životů, což je nesutečná pecka). Jasný, tohle nešlo natočit asi víc vzrušujícně, ale přeci jen sem od týpka, kterej má za sebou pár fakt dokonalých filmů, čekal mnohem víc. Hlavně asi víc té krásy Paříže. Jako z některých záběrů mrazilo v zádech i když tam bylo přes 500 stupňů. Asi nejvíc, když padala samotná ta věž... Ale jinak slaboučkej film o ohromným neštěstím... A navíc se člověk ani nedozví, esi to zapalílo retko nebo stará elektroinstalace. ()

kenkaku

Hodně smíšené pocity… z jedné strany, natočené je to poutavě. Díky prolínání filmových (které jsou fenomenální) a skutečných (autenticitu nic nenahradí) záběrů, jsem měl pocit, že ten kostel znovu zapálili, jen aby to mohli natočit. Bohužel ze strany druhé, pokud scénář následoval skutečný proces likvidace požáru, divím se že neblafnul do základů. Některé scény jsou doslova groteskní (“tudy neprojedeme, couvej…”, nebo cokoliv ohledně klíčů…), pak ta scéna s babou a kočkou na střeše… Jako proč? Jednou OK, zasmějete se… ale proč opakovaně? Prostě občas to vypadalo jako parodie. Jsem se divil, že nezačali hasiči i stávkovat… ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)