Poslední lup

• angličtina The Last Theft

Černá groteska Jiřího Barty o nenasytném zloději, kterého touha po zlatě zavede do světa iluzí a klamů.  Krátký film J. Barty je vlastně hraným filmem s minimem animace a přece s maximem výtvarného výrazu. Výtvarné je nejen scénické aranžmá, maskování aktérů a záběrová kompozice, ale především kolorit, jenž dává této hororové moralitě o tom, jak kosa lačnosti narazila na kámen krvelačnosti, další dimenzi ironického nadhledu. Jde o černou grotesku o zaslepeném lupiči, který je posléze svými obětmi z onoho světa okraden o to nejcennější, o vlastní krev. (oficiálny text distribútora)

topi

Poslední lup je černá groteska s minimem animace, ale s obrovským umem výtvarného citu a umělecké tvořivosti, ve které hrají František Husák (jeho dáma opravdu nahání strach), Zdeněk Martínek (umrlec, jakoby by přímo vylezl z hrobu) a Ivan Vojtek (který se nápadně podobá Vladimíru Menšíkovi, haha). Příběh o zloději, který se dostane do světa mimo lidský dosah je hlavně ozvláštněn již zmíněnou stylizací a různými barevnými filtry na kameru, kostýmy, maskérskou prací a dechberoucí atmosférou. Ojedinělá procházka světem iluzí a fantazie, zabalená do horrorového hávu. O hudební složku se postaral Michael Kocáb a jeho práce je dalším dokonalým požitkem a k filmu pasuje jako baba do kotle. Opomenout bych asi neměl zajímavost, že o scénář se postaral spřízněný tvůrce a animátor Václav Mergl. ()

Pohrobek

Výborná barevná stylizace s působivými zelenými i nažloutlými místy. Slušný příběh, herecké výkony tak akoráť do grotesky (což je dobře) a zajímavý Kocábův hudební doprovod. ()

Karlos80

Velice hezká a doopravdy povedená černá groteska o mladém lupiči, který se nechá oklamat falešnými poklady a nakonec se stane obětí upírů. Krásný a velice osobitý snímek kombinující hru herců a animaci reálů. Ty všechny obrovské a příšerné šlapající stroje na vysávání krve, a vůbec všudepřítomná atmosféra strachu a hrůzy kdy nevíte co bude, to vše tenkrát vypadalo tak moc důvěryhodně že jsem se fakt příšerně bál, jako malý kluk když to dávali v TV mi to skutečně nahánělo strach. A také jsem to skutečně strašně moc hltal. Za zmíňku ještě stojí připomenout hudební doprovod který vznikl za pomoci skupiny Michaela Kocába. Za lepších 5*. Podobný filmeček krom některých Švankmajerovských děl se nám dnes už jen tak natočit nepodaří. ()

gudaulin

Poslední lup je výbornou volbou pro milovníky filmových experimentů, hříček a výtvarně pozoruhodných snímků. Děj je podružný,rozhodující je atmosféra tajemna a karikované dekadence, kterou vytváří množství bizardních rekvizit, hra světel, kolorované pozadí a podmanivá hudba. Samotná zápletka je vlastně jen na 20 minut prodloužená anekdota o potrestané chamtivosti, ale díky obrazové originalitě a výtvarné kompozici je Posledí lup přesně tím druhem filmů, které mě oslovují. Škoda, že jsou takovou vzácností...Stroj na vysávání krve bude navždy patřit do zlatého fondu mých filmových vzpomínek. Celkový dojem 95%. ()

D.Moore

Horor jako řemen, a to rovnou měrou zásluhou Bartovy režie, Merglova námětu, Kocábovy hudby a Malířovy kamery. Nic jako šokující pointa se nekoná, ale ta atmosféra! Fujtajbl. ()

Tom_Lachtan

Ubrat minimálně pět minut a budu spokojen, nápad totiž dle mě nemá na to, aby sám od sebe utáhl dvacet minut a zpracování je sice dobré, ale ne tak závratně, aby dokázalo vyvážit přemrštěnou stopáž. Upřímně, od spojení dvou vynikajících českých animátorů bych rozhodně čekal víc, skoro jakoby Bartovy nesedla absence loutek, škoda, myslím si, že pokud by loutky byli použity, nebo pokud by si Mergl Poslední lup natočil sám, byl by výsledek lepší. ()

darkrobyk

Nechci tvrdit, že pointu si J.Bárta a V.Mergl vypůjčili z Ohavného Dr.Phibese, ale i kdyby, mně to vůbec nevadí. Mistrné skloubení Bártových obrazů s herci a hudbou vytvořilo i dnes působivý...horror? Kdysi mne hodně strašil, dnes ho obdivuji. S jakou grácií se chopil F.Husák postavy krvavé hraběnky, je obdivuhodné. Barevné filtry, stylizace, horrorové prvky - pavučiny, pavouci, holé větve v mlze, šerosvit... Něžná nožka sešlapuje šlapadlo zas a znova a malé děvčátko se již nemůže dočkat. Jeho úsměv je však poněkud zubatý... ()

paascha

Beanova představa "mládí" je dost úsměvná, protže lupič je taková obtloustlá cigorka s knírkem, která si svůj osud beze zbytku zaslouží. Ne že bych byl rasista, ale krást se nemá:-))) ()

mchnk

Ty nejnovější metody k získávání oblíbeného, živočišného nápoje pro nemrtvé, si na vlastní kůži vyzkouší nenasytný zlodějíček, náhle obklopený nádherným mámením, jenž mu servírují velmi podezřelí hostitelé. Nekonečné pohledy trvající až do rozednění. Potom už jen věčný spánek, můžete si zatleskat, je jedním z Vás. Brilantní atmosféra, skvostná role pro Frantu Husáka a pro mě osobně pozvánka na další Bartovy počiny. ()

pornogrind

Jíří Bárta mě zaujal už svým Krysařem. Nyní jsem na jeho tvorbu narazil podruhé a určitě né naposled. Oproti Krysařovi jde o hraný snímek s minimem animace. Příběh nenasytného zlodějíčka mě zaujal, nechybělo tomu napětí a měl i slušnou atmosféru. Pochvílit musím i kameru, střih, obstojné herecké výkony a skvělou hudební kulisu. Celkovej vizuál působil potemněle ale ku prospěchu věci. Místy to bylo dobrý psycho. K dokonalosti tomu ale ještě něco chybí. ()

Vančura

Toto mě tak neskutečně rozsekalo, že absolutně nedokážu pochopit, jak mohlo něco tak krystalicky geniálního vzniknout. Každá vteřina tohoto skvostu tak přetéká nezměrnou krásou a netušeným děsem, že jsem v pokušení napsat, že jsem lepší horor snad v životě neviděl. Umřel jsem u něj hrůzou a estetickou slastí. ()

Oktavianus

Veksláckej zlodějíček s mimořádně nechutným řídkým sumčím knírem byl extra slizkej a šíleně osmdesátkovej, že by to na horor stačilo samo o sobě, a já mu přál krutou smrt. Zklamán jsem nebyl, jen klidně mohla být o něco hroznější. K tomu výtečná Kocábova hudba, práce s kamerou a barvami a František Husák v barokním a nemocničním. To by se Heduš divila, co dělá Ludva po nocích. Působivé. Zatraceně působivé. ()

SOLOM.

Hudba, kterou složil M. Kocáb je skutečně okouzlující. Nikdy bych to do něj neřekl. Co se týče tohoto snímku, tak jde do jisté míry o velice zajímavé a působivé dílo. Ačkoliv se mi líbilo, tak mám k němu určité výhrady. Hrátky s barevnými filtry jsou super, stejně jako mimické výkony většiny herců, ale nemohl jsem se občas zbavit pocitu lehké nudy. Tato chvíle nastala v okamžiku, kdy se začaly hrát kostky. Styl střihu, který použili není zrovna můj šálek čaje, protože chaotické střídání scén (navíc často se opakujících) je trochu otravné. I tak si však tento kousek určitě zaslouží nadprůměrné hodnocení. 70% ()

eraserhead666

Vizuálně nápadité a působivé, pointa až komická. Líbila se mi hra s barvami a hudební doprovod, ale jako celek to ve mně zase nějak extra velký dojem nezanechává. ()

Tommassi3

"Néééé !!" Ale ano !! Of course, Husák rulez !! Podobně jako Jiří Barta.. Další perla hozená sviním, další Bartův skvostný filmový experiment na poli animace jasně naznačuje, proč ho spousta odborníků, pod jejichž mínění bych se jen podepsal, považuje za hrdého následníka odkazu Jiřího Trnky.. Byť tedy Poslední lup asociuje spíš páně Švankmajera.. Zaujme i Kocábův hudební motiv, stejně jako otázka, proč vlastně člen Pražského výběru jako ryze filmový tvůrce boduje jen zřídkakdy.. Proč však platí Barta s Trnkou ve své domovině nadále za silně nedoceněné persony, už je zase otázka zcela jiná.. ()

corpsy

Takto odvážne synopsie, sa aj napriek uvedeniu v čase perestrojky, nevídali často. Výtvarne a štylisticky je to na Oscara, ale keďže sme boli vo východnom bloku... Aj tak, sem tam človek podrieme. ()

curunir

Toto krátkometrážne dielo som našiel v akomsi zozname najlepších československých hororov. Bez predošlých informácií o tom, kto je jeho režisérom a scenáristom ma na ňom skôr lákalo spracovanie netradičnej upírskej tématiky vo vtedajšej totalitnej kinematografii, ktorá mohla nájsť väčšie uplatnenie v prepojení s animovanými prvkami. Napriek krátkej minutáži by išlo z obsahovej stránky vyťažiť isto viac a ako už bolo napísané, dej je ľahko čitateľný. Formálne však ide o veľmi solídny a pozoruhodný počin, kde sa mi pri scéne s nohami pod stolom na okamih zastavil dych. Vo svojej úlohe ma prekvapil Ivan Vojtek, ktorého som spoznal až kdesi v polovici. (444. hodnotenie, 33. komentár k filmu) ()