Návštěvníci

• Západné Nemecko Die Besucher (viac)
Sci-Fi / Rodinný / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (viac)

20. júna 2484, 22 hodín 31 minút... Centrálny mozog ľudstva objavil v hviezdnom priestore AL36 neznámy objekt smerujúci k Zemi. Zrážka s vesmírnym telesom by mala za následok smrť šesťdesiatich percent života na nej. Ľudia sa usilujú nájsť prijateľné riešenie a padajú rôzne návrhy. Do úvahy prichádza likvidácia meteoritu či presídlenie celého ľudstva na Mesiac, čo sa však nepáči delfínom, pretože to nerieši ich problém... Do živej debaty vstupuje akademik Richard (JOSEF BLÁHA), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, veľkého matematika konca 20. storočia. Tvrdí, že podľa pamätí tohto génia už v jeho mladosti existoval celkom jednoduchý spôsob, ako presúvať celé kontinenty a planéty v priestore a čase.
Majstrove zápisky o vynáleze a jeho výpočty, žiaľ, zhoreli ešte za jeho mladosti pri požiari domu Bernauovcov. Akademik teda navrhuje uskutočniť cestu späť v čase do roku 1984, do chvíle tesne pred vypuknutím požiaru a v bleskovej akcii zaistiť zošity so vzácnymi výpočtami, samozrajme nenápadne.
Rada Zeme s istými rozpakmi návrh odhlasuje a expedícia ADAM 84, zložená z tých najlepších odborníkov a vybavená tou najlepšou technikou svojej doby (šikovne maskovanou za najlepšiu techniku doby minulej) sa spolu s akademikom Richardom vydáva na cestu časom späť do roku 1984...
Po úvodných problémoch sa dostávajú do horiaceho domu Bernauovcov práve včas, žiaľ, hľadaný zošiť č. 1 nie je na svojom mieste, tam, kde jeho polohu udávali pamäti génia. Akademik Richard napokon sám nedopatrením spôsobí, že zošit opäť zhorí spolu s domom. Richard si uvedomuje, že expedícia už nebude tou bleskovou a úspešnou akciou, akú si predstavoval a bojí sa, že génius prelomu 20. a 21. storočia snáď ani žiadnu formulu na presun kontinentov v čase a priestore nevymyslel... Česká televízia nesmela seriál Návštěvníci vysielať od roku 1989 kvôli súdnemu sporu v súvislosti s menom postavy akademika Filipa, ktorú hral Josef Bláha. Vdova po skutočnom akademikovi Filipovi zažalovala televíziu pre hanobenie mena jej manžela a televízia spor prehrala. Aj keď vyrobila dokument, uctievajúci pamiatku profesora Filipa, seriál sa jednoducho nesmel vysielať pre súdny zákaz. Hrozilo, že kultový seriál mládeže 80. rokov bude navždy zamknutý v trezore. Česká televízia nakoniec problém vyriešila tak, že premenovala postavu akademika Filipa na akademika Richarda a predabovala všetky dialógy, kde sa jeho meno vyskytovalo. Tým sa nepatrne zhoršila kvalita dialógov, najmä v prvých častiach seriálu, ale seriál tak môžeme aj po rokoch vidieť v repríze opäť na televíznych obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

Vančura

Můj asi nejmilejší předlistopadový seriál, který je mi blízký v první řadě tím, že je dějově zasazený do roku mého narození. Dále mě okouzluje nádhernou hudbou Karla Svobody - soundtrack Návštěvníků prostě miluju - a konečně je potřeba zmínit i dechberoucí Dagmar Patrasovou, která tehdy byla na vrcholu krásy a v seriálu se dokonce objeví nahá. Ono celkově to obsazení hlavních postav je dokonalost sama a rovněž ve spoustě epizodních rolí se zde objeví celé defilé legendárních českých herců, z nichž mnozí si zde zahráli na začátku své herecké kariéry. Líbí se mi taky triková stránka a to, s jakým málem si tvůrci vynalézavě vystačili, úžasné jsou Švankmajerovy animace amarounů, a celkově je to strašně vtipné a každá epizoda je dokonale vypointovaná, že člověk přímo umírá touhou hned vidět další. A v neposlední řadě si i myslím, že ten seriál byl v některých ohledech i vizionářský a dobře předpověděl věcí, které později přišly nebo ještě přijdou (samořiditelná auta, práva zvířat na stejné úrovni s lidmi, umělá strava, zánik práce a peněz, nesmírný pokrok medicíny a komunikačních prostředků, miniaturizace, ovládání počasí...). Btw. skvělé mi též přijde, jak je apolitický - nezazní tam myslím jedinkrát slovo soudruh - a celkově si drží mimořádný odstup od politické situace v tehdejším Československu, a naopak hezky vykresluje některé národní rysy typu úplatkářství, závist, klevetění apod. Při jeho novém sledování po letech - miloval jsem ho už v dětství - mi u něj bylo trochu smutno, kolik z těch herců už je dnes po smrti nebo už zestárlo, ale současně jsem si to strašně užíval a hltal každý záběr na Dádu, které je zde prostě tak okouzlující, až to není možné. Obrovská retro libovka, která bude s lety jen dál zrát jako víno! ()

Big Bear

Bezesporu vůbec nejlepší český sci-fi film a to bez legrace. Koprodukce s NSR zajistila solidní rozpočet a na filmu je to znát. Ale pořádná sci-fi není jen o trikových efektech a o námětu. Tato je navíc okořeněna skvělým českým humorem, ruským Land Roverem - Ladou Nivou (do té doby u nás nevídanou) a sexy Dádou, která v té době poutala k obrazovkám i tatínky, kteří díky ní koukali i na její ostatní požady např. s žížalou Julií ve vysílání pro nejmenší prťata... .-). I nasazení herců bylo dokonale vyvážené a co díl to skutečná perla. Navíc tento film velmi okořenil náš jazyk a přidal do něj další slova jako ,,amarouny'', ,,humidování'' atd... Zejména ty amarouny doslova zlidověly! Tohle se prostě podařilo a jsem rád, že se expedici Adam 84 nakonec podařilo cestou časem zpět za geniálním vědcem odvrátit naši zkázu. Tento film budiž jejich hrdým pomníkem !!! * * * * * ()

hygienik

Po rokoch som presvedčený, že práve v Návštevníkoch dosiahla československá seriálová tvorba (nielen pre deti) nenápadne svoj vrchol. Major Zeman je príliš ideologický a Nemocnica na kraji mesta bola prekonaná americkými nemocničnými seriálmi. Je to práve príbeh Adama Bernaua a Centrálneho mozgu ľudstva, ktorý pre mňa za X rokov nestratil na dynamike ani aktuálnosti. A to napriek konkurencií Star Treku a iných made in USA skvelých soap opier. Jindřich Polák bol skvelý režisér a dodnes ma udivuje, aké jednoduché triky stačili na to, aby sa Návštevníci stali nezabudnuteľnými (amarouny, krtkování). ()

Rodriguez

Když se tenhle seriál vydral na světlo světa, tak se mnou ještě fotřík chcal po plotech a já neměl zdání, co to film jako takový vůbec je. Několikrát jsem se na něj chystal, ale vždy mě do toho něco přišlo. Teprve nyní jsem měl čas a udělal si na Návštěvníky hezký podvečer. Musím ale litovat, né díla jako takového, ale dílů! Sakra, proč to muselo skončit takhle a ještě po tak krátké době! Tenhle seriál prostě miluju!!! A hlavně hudbu PANA Svobody!!! 100% ()

pytlik...

Pár poznámek: 1. Proti plánu přestěhovat ohrožené lidstvo a delfínstvo na Měsíc protestují ti druzí zmínění - proč, vždyť na Měsíci je tolik moří? 2. Proti kometě přesun kontinentů nepomůže, i když žbuchne do vody, změní klima natolik, že Země nebude obyvatelná (nehledě na delfíny, viz bod 1, z jejich pohledu musí být ten přesun kontinentů projevem vrcholné lidské sobeckosti... vůbec bych se nedivil, kdyby za neúspěchem expedice Adam měli nějakým způsobem prsty, nebo spíš ploutve, oni.) 3. Ti plešatí lidé jsou vyslovený logický lapsus. Plešatost by se šířila pouze tehdy, kdyby byla sexy a lidé si vybírali protějšky podle hesla, čím míň, tím líp. Pak by v dlouhodobém horizontu holá hlava doopravdy zvítězila. Ale lidé budoucnosti se ve skutečnosti za svou lysinu stydí. Možná také, že kromě doby železné, bronzové apod. byla i doba vzteklá, minimálně v jednom českém přitroublém filmu, který jsem viděl nedávno, hlavní hrdina prohlásil, že mu „vztekem slezly všechny vlasy“. 4. Řešením celého problému s kometou by bylo přesunutí všeho lidstva hluboko do minulosti, mohli si užít přírody dosytosti a nedělních pikniků s dinosaury. 5. Film je důkazem, že v budoucnosti feministky nezvítězí, CML má hluboký mužský bas. Místo aby měl buď nějaký pisklavý ženský, nebo neutrální androgynní. 5. V budoucnosti buď nebyly akční filmy, nebo na ně Dáda zásadně nekoukala (neboť měla vlastní, výživnější kovbojky s Felixem, pro kterého musí ladit jen senát, nálada doma je mu buřt), když jí tak vylekalo pár starých nekvalitních filmových pásků. 6. Soucítím s tím hlídačem na stavbě, kterému nikdo nevěří, co viděl… Bůhví, kolik z nás v životě uvidělo podobné věci, ale byli nalití, popř. si je nějak „logicky“ vysvětlili a blaženě na ně zapomněli. 7. Celkem by mě zajímalo, jak to v budoucnosti měli se sexem? Celá ta čtyřka na mě působila poněkud frigidně, i když měli ve svém středu Dádu v nejlepších letech, a byli dlouhé noci pospolu uzavřeni v malých prostorách, nikdy nedošlo k tomu, že by se ráno probudili a zničehonic si začali tykat, v českých filmech samopříznak toho, že k něčemu v noci došlo. No, je dost možný, že se mravy změnily a v budoucnosti si lidi vykají, ať se stane cokoli. Ale ani žádný jiskření mezi nima neprobíhalo, čemuž jsem nemohl uvěřit ani já, ani Cízler, příhodně návštěvníky varující „žádné vylomeniny!“. Je také možné, že ta chladnost vyplývala z toho, že se lidé budoucnosti nestyděli za nahotu, takže ji zcela oderotizovali a sex pro ně přestal být zajímavý. I když… ten doktor měl takový záchvěvy orlovství, snažil se lovit tamější kočky (kromě chudáka Molavcové, ale v tom případě se mu ani nedivím). No jo no, ale to nebyl člověk, to byl Datel, že jo. 8. Amarouny – vskutku fascinující pasáž, coby dítě jsem se na ní vždycky těšil nejvíc. Jako dospělému mi vrtá hlavou, při jejich přípravě se v želatině objevuje spousta pokrmů, které jsou ale posléze rozpuštěny. Návštěvníci ale přitom tyhle pokrmy neznají, v minulosti na ně čučí jak šest na osm. A co mě na amarounech zaujalo nejvíc, je, že při přípravě vydávají zvuky, daleko sofistikovanější, než je u nás poskakování poklice na hrnci, bublání vařící se vody atd. Holt pokrok je pokrok. 9. Vzhled CML mě hrozně zklamal. Velká skleněná krabice a v ní v podstatě jen vzduch a pár blikajících větviček, za který by se styděl i ten nejskromnější vánoční stromek. To mě teda jako uráží, něco takovéhleho by mělo být chytřejší než já, kterej má v hlavě miliardy neuronů, miliardy spojení mezi nimi a vzduchu jen minimálně!? () (menej) (viac)

• V epizodě "Sólo pro návštěvníky" hraje kapela Kameničtí brontosauři kytarový riff písně "Až se bude psát rok 2006" od Katapultu, jejíž obsah se také týká budoucnosti. (MTHRFCKR)
  • Jídlo budoucnosti vymyslel režisér Jan Švankmajer a bylo inspirováno stravou kosmonautů. Herci se nechali slyšet, že bylo odporné, i když se rekvizitáři snažili a obarvenou želatinu dochucovali octem. [Zdroj: epochaplus.cz] (Duoscop)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

01.11.2011

Po dlouhé, těžké nemoci zemřel dlouholetý člen činohry Národního divadla herec Bořivoj Navrátil. Kroměřížský rodák studoval na ekonomické škole v Jihlavě, následně na brněnské JAMU, kde absolvoval v… (viac)