Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (Cinemart SK)

vox_populi

Neskutočne nudný film o dvoch teplých, paranoidných oteckoch, ktorí počas celého filmu fňukajú, ako im ten zlý, homofóbny svet ubližuje. Rozhodne tu nejde o žiadny horor, žiadne zamyslenie sa nad (reálne) hroziacou svetovou apokalypsou - je to čistá homopropaganda zvrátenej homoloby. Jediným akým-takým plusom je kamera a niektoré herecké výkony...takže len jedna hviezdička za Rona Vízlyho :-D ()

PlysovyMacko

Námet mi trošku pripomínal Chatu v horách, kde tiež je treba obetovať človeka, aby sa zabránilo apokalypse. Tu je prítomný aspekt skepticizmu, jedna z obetí odmieta uveriť. Film je síce napínavý, ale pointa v zmysle všetko je tak ako sa zdá ma sklamala. Dievčatko bolo veľmi rozkošné. ()

papadoce

Spočiatku zaujímavý film od pána Nočného Shyamalana. Osobne priznávam, že po päťdesiatich minútach som netušil v čom je podstata zápletky a javil som o ňu celkom záujem. Neznámi herci mi vonkoncom nevadili a atmosféra bola pomerne napínavá. Bohužiaľ, sklamaním bola pre mňa pointa. Práve tá radí Klopanicu k tomu slabšiemu čo Shya natočil. Jeho posledné tri filmy ma bavili a tie zo začiatku kariéry ani spomínať nemusíme, to sú klasiky, no tentokrát nič špeciálneho nepriniesol. Možno prvotný nápad, ale s následným scenárom ala ementál. A možno som to len ja nepochopil. Nevadí. Čudné rozuzlenie. ()

JimDeNiro

Jaj, to bolelo. Kde je ten starý dobrý indický chlapec Manoj, který nám trhal duši svými hitovkami Šestý smysl, Vyvolený, Znamení, Vesnice a všichni jsme očekávali jeho mistrovský twist na konci? No, já vím kde je.  V hajzlu. Po Vesnici to se Shyamalanem šlo z kopce, kde záblesk byl pouze ve found footage nepříjemném hororu The Visit (2015), a pak zase trošku nadprůměr. Náhodou Glass (2019) se mi líbil a Čas (2021) vůbec nebyl špatný námětem, ovšem Shy to někdy hodí do těžkých průměrů. Ale tohle jako nee.. Je sice vidět, že se občas zablesklo po tom Manoji, ale Bautista, ať se snaží sebevíc, tak neutáhne náboženské, queer, psychologické drama s prvky thrilleru, horor tak maximálně 100 minutová !!! stopáž. Přitom opět a zase nápad nebyl špatný, myslím teda to zavřít 7 lidí do chatky a spustit dialogovou smršť na minimálním prostoru, jak od Hitchcocka. Pokud měl mít film přesah, tak já ho pro mě osobně nenašel, ale ani jsem ho nehledal. Nechtěl jsem. Co smrt tak samozřejmě totálně mimo záběr, takže já nevím. Tady jsem si s Shyamalanem  těžce nesedl, a to všemi nenáviděnou a prý zmatečnou Vesnici (2004) naprosto žeru, tam můžete hledat smysly a filozofovat. A má naprosto úchvatnou atmosféru a hudbu. Tady ale ani jedno z toho. Tohle zůstalo jen na fajn kameře a hrátky s ní a se zabíráním prostoru a dobrou první půlhodinou, kdy minimálně první smrt byla nečekaná, minimálně mnou, toť twist pro mě od Shye :D Asi od něj stále čekám fakt to nejlepší, a ne, opravdu mi nejde o šokující konec..  Ty dvě hvězdy jsou tu fakt jako těžce vydřené.. 35% ()

oldy

Další apokalypsa trochu jinak. 4 tzv jezdci apokalypsy uvězní 2 tatínky s dcerkou v chajdě a chcou po nich ať jednoho obětují. Sice ze začatku by jim asi nikdo nevěřil,dokud se nezačnou dít katastrofy ve světě(dávají to v TV). Takže jako dalo se to,ale mohlo to být klidně o dost lepší. 5/10 ()

koty2201

Dvom veciam v rámci tohto filmu nerozumiem. Jedna je, že nechápem, prečo je to označované ako horor. Pretože nemá to nepríjemnú atmosféru, nie je to krvák a ani to nie je strašidelné. A pravý horor by jednu z týchto vecí mal mať. Aspoň podľa mňa. A druhá vec, ktorej nechápem je tá, že prečo je tento film až tak kritizovaný a hlavne koniec. Ja mám takéto mysteriózne veci rád a od pána Shyamalana som videl minimálne 2 filmy. Tentokrát ma opäť nesklamal a dokázal, že v tomto žánri je doma. Síce ide o apokalyptický triler so štipkou fantázie, ale aspoň je spracovaný netradične. A na mňa zapôsobil veľmi príjemným dojmom. Áno, uznávam, že to nie je ktovieaký hit, ale ako príjemný film na jeden večer úplne stačí. Taktiež som si to užil ako akúsi rodinnú psychologickú drámu. Snímkom sa celý čas nesie myšlienka, v akom svete vlastne všetci dnes žijeme a predáva pekný odkaz, že ľudia by sa mali nad sebou občas zamyslieť.  Určite to môžem všetkým odporučiť. Škoda, že môj potterovský obľúbenec sa vo filme dlho neohrial :D A aj tu Dave Bautista dokázal, že síce možno špičkovým hercom asi nikdy nebude, ale z bývalých wrestlerov je jeden z tých najtalentovanejších. ()

Hyperbolic

Thrilling zkušenost, chvílemi jsem měl chuť okousat si nehty a vytrhat vlasy. Výborný příběh, nikdy předtím jsem nic takového neviděl. Silnou stránkou filmu je postupné odkrývání, chvíli jsem jasně věřil vetřelcům, chvíli jsem zase váhal a bylo mi jasné, že si to vymýšlí, cítil jsem se nejspíš podobně (ne)důvěřivě jako protagonisté/vyvolení. Dave Bautista tu ukázal hodně solidní hraní, nečekal jsem to a smekám. Jako slabinu vidím asi konec, ale to je dost subjektivní a potom absenci gore, ve scénách kdy to mělo opravdu udeřit (haha) šla kamera jinam a disturbing scéna pro mě byla trošku zkažená, mělo to potenciál být vážně drsné. (viděno v Donostii v originále se španělskými titulky, takže mi semtam nějaká věta utekla, hlavně v hluku, ale dojem to nezkazilo) ()

Maniax

Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Nápad je to neskutečně zajímavej, ale chtělo to trošku líp zrežírovat a dát tomu švih. Nicméně od traileru jsem věděl, že mě to bude bavit, a tak se i stalo. Jen nechápu tu miniroli Grinta. ()

SilentMemory

Som rada, že som nečítala popisok, ktorý napovedá veľmi veľa. Neodporúčam čítať ho! Shyamalanovi sa opäť podarilo vyjadriť tajomstvo, ktoré presahuje ľudský život. Výborná atmosféra a zaujímavé spracovanie témy, ktorá sa v poslednej dobe dosť diskutuje, že čo sa to odohráva vo svete. Kedy budeme dostatočne presvedčený obrátiť svoj život? Nechceme vyjsť z komfortu, zaneprázdnení dobou výkonu a zatvárame oči. To, čo sa deje vo svete sa nás predsa netýka. Asi to bude pokračovať pokiaľ nezačneme byť znova starostliví. Ľudia odmietajú vidieť súvislosti v tom čo sa deje. Individualizmus - je to môj život a je to jedno ako ho žijem. Viera v príčinu a následok už sa nenosí len aby sme neopustili náš komfort. Zabúdame na dôležité veci. Na čom bude skutočne záležať na sklonku nášho života? Na peniazoch alebo na našom správaní k iným ľuďom a na čase strávenom s blízkymi ktorých máme radi? Je dôležité nepremrhať tento čas a nezabúdať na to, čo je dôležité. Namiesto toho aby sme tvorili svet akým ho chceme mať, PRINÁŠALI to čo chceme dostávať od iných sa len sťažujeme. Zaujímame ľahostajný postoj. Je jednoduchšie obviňovať. Nikto sa o mňa nepostará, tak ja sa tiež musím starať o seba, to slýcham čoraz častejšie. Pritom aký život dokáže byť krásny keď niekomu pomôžeme ale pravda načo riskovať problémy s niekým alebo sklamanie. Altruismus nie je až tak in, no a preto tvoríme spoločnosť a realitu taká aká je. . Môžeme byť vďačný za to kde žijeme. Ale pri niektorých udalostiach som si uvedomila aká je naša spoločnosť krehká a tento film je len ďalšou pripomienkou. Reálne ak by sa rozpadla spoločnosť, trh a zásobovanie neprežili by sme ani sedem dní keby sme sa mali o seba postarať niekde v prírode. Mohli sme vidieť počas covidu tie bitvy o toaleťáky nie z racionality ale z obyčajného pocitu nedostatku a syndrómu stáda. Bolo by to vtipné keby sa príbeh filmu nakoniec vyvinul inak. Celkom napínavé. To mi zas pripomínalo dnešnú dobu mediálnej preinformovanosti, kedy nechceme byť oklamaní ale nedokážeme si vyberať z toľkých informácií. Hranica medzi realitou a konšpiráciou je veľmi tenká. Na záver asi len toľko, že Shyamalan je další Kurosawa. Širokoúhlé zábery boli fakt nádherné a sledovanie som si užila. ()

adamix

Shy sa opäť vyhral so šialenými twistmi a zaujímavým námetom, herci s snažia uhrať čo najviac a presvedčivo a kamera je hravá a sníma zábery zo zaujímavých uhlov a perspektív. Lepšie ako tupučké Old (ktoré námetom je doteraz premárnený skvost) ale akosi je toho málo a až na odpravenie štyroch mesiášov/sektárov, jednej vzbury a katastrof zobrazených cez telku je film slabým odvarom so sľubným úvodom, suchým priebehom a neuspokojivým záverom. Tri hviezdy s odretými ušami. ()

uodevr

Krásně natočené, výborně zahrané, solidně gradované...a ve finále naprosté panbíčkářské lejno a pochlustání zdrojového materiálu. Ale pokud razíte pravidlo nevyzpytatelných cest božích, a tak Vás vlastně nakonec i potěší, když Vás bůh přímo donutí zabít milovanou osobu, tak hurá do toho! ()

kubas369

6,5/10. Nemůžu si pomoct, mě ty jeho absurdní, atmosférické ptákoviny prostě baví. Škoda že Ron odejde tak brzo, jeho postava po Bautistovi vypadala nejzajímavěji. ()

Scanerior

O tomto filmu jsem věděl jen málo, ale čekal jsem, že to bude dlouhou dobu už jen o samotném vloupání se do chaty, tak tomu však nebylo a my jsme dostali poměrně úderný začátek. Netrvalo dlouho a byla také odhalena hlavní zápletka filmu, která mě nutno říci moc neupoutala a přišla mi až dosti absurdní. Film měl jinak poklidné tempo a je fajn, že dosti budoval na rozhovorech, nicméně když se došlo na konec filmu, tak jsem měl pocit jako by viděl tak 30 minutový snímek, ve kterém se skoro nic nestalo, protože celý film byl možná až moc "klidný" a repetitivní. Celkově mě tento film nechal celkem chladným a společně s pro mě absurdní zápletkou a nevýrazným dějem i postavami je to zklamání, nicméně režijně fajn a pořád to bylo lepší než jen nějaká obyčejná hororová vyvražďovačka. ()

CZRohlik

Achjo... Takový nemastný, neslaný a hlavně unuděný. Ano film má sice pár silnějších momentů, ale jinak se to atmosférou nedá přirovnat k žádným z předešlých Shyamalanových klenotů. Máme tu nefunkční a plochý charaktery, ze kterých nejde ani strach. Nefunkční romanci prošpikovanou woke píčovinama, což ještě sráží ty dialogy, protože to s něma ani nijak nesouvisí. Není tu žádná větší myšlenka, která by to poháněla. Nejhorší na tom je, že jsem se celou tu dobu snažil uklidňovat tím, že na konci bude aspoň nějakej fajn twist, ale ani to ne. Jediný co je fajn tak je tempo, který z toho dělá aspoň koukatelnou, občas napínavou podívanou s horrorovýma prvkama... Jsem smutnej... 5,5/10 ()

FilmFaktor

Nie sú to Znamenia, nie je to Vyvolený ani Osada a našťastie ani Happening. Je to však kus fakt poctivej dobrej filmárčiny.. na tak malom priestore super vyrozprávané s fajn hudbou. Dávam takých 71%. ps. už vidím, jak tu bude zase väčšina mňaučať... ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)