Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

Sejkorka

7 Oscarů, 6 dalších nominací. Ale tak nějak mě tenhle film neuchvátil. Je zajímavý z historického hlediska, ale promne také docela nepřehledný, jak se to prolíná, spousta postav, na které během filmu zapomínám. Pravda, nekoukal jsem v jednom kuse, to mám za to. Je tu plejáda známých herců, někteří / některé se jen mihnou (Olivia Thrilby, Casey Affleck ...).Ale je tu jeden mistr nad mistry - Christopher Nolan. Jako vždy (či spíše většinou) má zajímavý příspěvek Verbal. ()

MovieTom

Oppenheimera jsem viděl v kině dvakrát a podruhé byl zážitek snad ještě lepší. Herecké výkony tu jsou naprosto skvělé a to i u herců, kteří neměly tak velký prostor jako jiní. Technicky je film naprosto úžasný, od zvuku po vizuál. Ale nejvíce mě zaujalo samotné vyprávění, každý jiný režisér by tenhle životopisný snímek pojal z bodu A do bodu B a zakončil jej výbuchem, tady však krásně vidíme celý dopad daného vynálezu a to nejen z pohledu světa, ale i samotného vynálezce. Posledních 45 minut možná bylo až příliš dlouhých, ale při druhé projekci mi to vůbec nepřišlo. A zakončit film ledovým pohledem vědce, který vynalezl nejničivější zbraň historie ve mně i podruhé dlouze rezonovalo. 8,5/10 ()

JohnyL

Nesmyslně dlouhý, což velmi citelně ubírá na hodnocení. V mých očích silně nadhodnocené, film totiž nevyniká vůbec v ničem a ve mě po shlédnutí nezůstává vůbec nic památného. Relativné obstojné hodnocení (lehký nadprůměr) spíš ovlivňuje ještě moje záliba v této problematice. Když odhlédnu od žánru "životopis", téma, které snad má z filmu jít jako poselství, bylo vícekrát zpracováno lépe mnohem méně slavnými režiséry v mnohém hutnějším podání. ()

hirika

Tak neviem. Veľké očakávanie, veľké sklamanie. Stále sa snažím prísť na to, čím si tento film získal takú priazeň. Pre mňa nekonečné tri hodiny. Očakávala som taký vylepšený dokument, že ma to do témy vtiahne. Dostala som zmes mien a tvári, ktoré som nepoznala ani nedostala úplne šancu sa v nich zorientovať. Preskakovanie v deji tomu nepridalo. Na to aby som si dala veci do súvislosti, by to chcelo pustiť si tento film znova, ale to skutočne nedám. ()

stuj

Není to jen o vymyšlení a konstrukci atomovky. Je to i o politice a o poválečných poměrech v USA, kdy se řešilo, kdo mohl sympatizovat s ideami komunismu. Záležitosti ohledně atomovky byly zajímavé, politické hašteření už méně. ()

VerJer odpad!

3 hodiny o hovne. K cemu ten film na byt? Aby dutohlavym americanum predstavil strujce atomovky? Proc je tam tolik postav kdyz se s nima nepracuje? Prijde mi to jako Nolanova onanie. Za mne zbytecne 3 hodiny. Kdo ma alespon zakladni znalost historie tak se nic nedozvi. Nuda s rozpoctem Dunkerku. Smutne. ()

markus186

A komu tím prospějete, co??? Prozaický verš z indického eposu, z ktorého sú slová Sri Krišnu: „Som smrť, ktorá ničí všetko." To ste fakt dosiahli, v ten deň začal počiatok zániku Zeme, môžete byť na seba právom hrdí... Máte plné kecy náboženstva a môj národ židovský, len akurát by ma zaujímalo, kde pak soudruzi udělali chybu, pretože to ste sa už zabudli spýtať na to, že či by toto schvaľoval Ježiš????? takže tie Oscary skúste s úctou položiť na hroby v Hirošime a Nagasaki... Najprv zostrojím End of game celého sveta a potom mám morálne výčitky, bravò... Neviem vôbec, čo na toto povedať... Film megaťažký, z časti chaotický, pretože sa prelínajú v ňom 3 dejové línie, ako bravúrny ťah od Nolana, že jedna je spracovaná v čierno-bielom kabáte, ale pokiaľ človek nepozná poriadne skutočnosti a fakty, tak sa stráca... Epochiálne prevedenie určite, herecké výkony top, hoci Murphyho fanda som nikdy nebol, Damon a Džejár tiež, hoci mi výzorovo pripomínal Itzhaka Sterna zo Schindler's list, Emily sa tiež hecla, rovnako ako zvyšok... Nemôžem si pomôcť, ale hudba mi však príde ako keby niekto vykradol Zimmera... Ale na koniec je to vlastne ukážka pravej tváre americkej spoločnosti, pokryteckej, paranoidnej, intrigánskej, ničiteľskej od svojho počiatku... A veď čo čakať od niekoho, kto ani nemá vlastný národ, pretože táto sebranka pozbieraná z celého sveta vyplienila ako šváby pôvodné obyvateľstvo Ameriky a tí, čo sa uhli guľkám skončili zavretí v rezerváciách, ako zvieratá v ZOO... Za toto ma síce vylúčia aj z komunistickej strany USB, ale dokážem s tým žiť, len či aj vy...Škoda, že sa nedokážete nič naučiť ani od tých pár výnimočných z vás, ako povedal kedysi Mark Twain: „Kdo chce změnit svět, musí změnit nejdříve sebe.“ ()

Ynhoj

Pro mne asi nejslabší Nolanův film...Prostě mne to nevtáhlo do děje jako Interstellar nebo trilogie Batmana. Už i Dunkirk či Tenet bylo slabší... U mne je top 1 Interstellar, kde se fantasticky skloubila hudba s filmem a herci ten film táhli na zlatý stupeň i když tam bylo asi možná moc pláče :-) ()

Kazimyra

Že filmy Christophera Nolana jsou u mě v žebříčku oblíbených filmů velice vysoko, není žádná novinka. Oppenheimer však předčil všechna očekávání a já nedokážu najít nic, co bych filmu vytkla. Práce Ludviga Göranssona se dá popsat snad jen jako porno pro uši, po vizuální stránce je film dokonalý a herecké výkony především Roberta Downeyho (kterému se obvykle vyhybám) a Emily Blunt jsou dechberoucí. A hype kolem snímku Oppenheimer je naprosto adekvátní. ()

Megahead

Z môjho pohľadu je to veľmi precenený film. Áno, má dobrú kameru, čiastočne aj dej (skôr ku koncu, kde si niektorí uvedomujú ničivé následky A.B.), ale je príliš jednostranne zameraný, pričom samozrejme obsahuje aj dosť výrazné prvky americkej propagandy. Nemyslím si, že by vynález atómovej bomby patril medzi niečo najvýznamnejšie v histórii ľudstva. Existuje množstvo významnejších a prospešnejších vynálezov (napr. výroba/uchovávanie/prenos el. energie, parné stroje, motory, automobily, chladničky, práčky, medicína, atď.). Je to len ďalšia zbraň v rukách šialených generálov a politikov, ktorá bola (a v budúcnosti aj môže byť) zneužitá. Je inak paradoxom, že v USA sa radi nazývajú strážcami mieru, pritom boli jedinou krajinou, ktorá 2x využila ničivú silu atómovej bomby na civilnom obyvateľstve a dvoch mestách. A je veľa historikov, ktorí potvrdzujú, že to spustenie A.B. bolo zbytočné a už len teatrálne dokázanie sily, keďže Japonsko bolo už pred kapituláciou a výrazne oslabené. ()

user1982 odpad!

typická nolanovka, 3 hodiny žvástania o ničom a hrať sa na niečo. Príde mi to ako keby som obliekol hovno do fraku a posadil pred piano. Od nolana som dokázal zhliadnuť iba Memento a Insomnia, ostatné sú iba nudné pseudoumelecké kraviny pre deti ktoré sa chcú cítiť intelektuálne keď odchádzajú z kina. Lezie mi na nervy táto sku***á doba kde keď sa vám niečo nepáči, tak ste "ten zlý" lebo ako ste si dovolili mať vlastný názor. Som rád že som tento skvost AKA oppenheimer stopol už po 20 min a NIE nepozriem si to len preto aby som to mohol hodnotiť. načo budem pozerať do konca niečo, čo ma nebaví. Asi ako "daj tomu šancu, po 587 časti ten seriál začne byť dobrý" tak prečo tomu mám dať tak dlho šancu? ()

Morth87

Precenovany film. Na to, ze z filmu bylo i nekolik Oscarů, tak muj dojem byl tento: Strasne dlouhe (proc to udelali na 3 hodiny???) Utahany uvod.  Strasne moc dialogu. Nedokazal jsem se soustredit, porad se jen mlelo a mlelo, tisice slov a diskuzi.  Pomaly spad.  Zajimave tema, Robert Downey jr. k nepoznani. Cillian byl taky fajn.  Dal bych 6/10 ()

ExtremLight

Ok. Viděl jsem to celé najednou, a ani to nevadilo. Fakt je, že by se to celé vešlo i do dvou hodin a půl. Tento film byl jen z poloviny životopisák o Oppenheimerovi. Z druhé to totiž bylo spíš válečné a politické drama o nějakých těch morálních otázkách. Nolan zde najal výborné herce, najal i výborné efekty a sám sebe s dobrou režií, a Ludwig Göransson to vyvedl na úroveň dobře posluchatelného filmu. Stejně tak jsou v příběhu dobré určité náznaky a fakt, že příběh neplyne chronoligicky. To totiž udrží soustředění, tedy aspoň to mé. Co nechápu je, jaký měl pan režisér důvod obsadit do filmu i to nahé křoví, aby se tam objevilo natřikrát. V ostatních nolanovkách od roku 2010 nic podobného není, takže doufám, že si to Nolan příště odpustí. Každopádně je to dobrý film a taky poučný. 4/5. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování