Kráska dňa

(festivalový názov)
  • Česko Kráska dne (viac)

Jiskřivé dílo, oscilující na rozhraní pikantní reality a surrealistické vize a řadící se k nejdůmyslnějším průhledům do podvědomí moderních žen. Na příběhu mladé mondénní dámy - oddané manželky i rafinovanou děvky - se Buñuel opět zabývá dvojí morálkou měšťácké společnosti. Séverine žije v ohleduplném, zjevně však neuspokojivém manželském vztahu s bohatým chirurgem Pierrem. Od rodinného přítele se dozví o existenci luxusního nevěstince, do něhož začne každý den odpoledne potají docházet, aby zde poskytovala pod pseudonymem "Belle de jour" sexuální služby. Buñuel vedle sebe bez přechodu klade útržky snů, představ a reality a tak bez velkých technických prostředků dosahuje surrealistického účinku svého filmu. (oficiálny text distribútora)

simply

Zvláštní film, zajímavé téma podlle mě na svou dobu dost pobuřující. Na druhou stranu od Buñuela jsem po andaluzském psu čekala o trochu víc surrealistické dílo. ()

fredisek

Jsem rád, že jsem to viděl, jelikož je to klasika a protože Bunuel. Nejsem rád, že je to docela nuda, že téma ničím nenadchne a všichni vypadají strašně prkenně a Deneuve je tady akorát hezká a nic jinýho. ()

aLPaC

Ve své době jistě dost kontroverzní film, který má ale i dnes co říci. Catherine Deneuve je nádherná. Na první pohled působí stydlivě, křehce a uzavřeně, takže byste určitě nečekali, jaké nevšední sexuální záliby skrývá. Ty pak dere na povrch v jednom pařížském privátu. Samozřejmě ale nečekejte nic explicitního. Ani kozy nejsou vidět. Ale ty fantazie snad dráždí ještě víc. ()

Oralfabet

Do Buñuelovy filmogragie jsem se už nějakou dobu chtěl dostat, a to především díky mé lásce k surrealismu, takže Kráska Dne možná nebyla nejlepší volbou, protože tohle byl (až na pár scén) celkem normální film. Že bych byl nějak zklamán, to však říct nemohu. Hlavně díky Catherine Deneuve, která je tu stejně jako v Polanskiho Hnusu nádhernou, ale zároveň značně znepokojivou enigmou, a jen těžce se z ní spouští oči. Konec jsem moc nepobral, ale to asi byl účel. 8/10 ()

Pawlisman

Ne že bych u filmu trnul a nedýchal i tak krásná klasika s puncem originálu. Kam se hrabou moderní američtí režiséři. Tomuto já prostě věřím a ještě to je zábavné. 8/10 ()

Florfila

Neuvěřitelně dokonalý film. Nenásilný ve všech směrech, ale přesto velice napínavý. Buñel dokázal vykreslit sexuální submisivitu, masochismus a prostředí vykřičených domů s takovou grácií, že to bylo až neuvěřitelné. Sexuální touhy a imaginace promítající se v andělském vzhledu Catherine, podtrhovaly falešnou buržoazní společnost s nesmírnou elegancí! Čistota snímku na pozadí nejniternějších tužeb udělala snímek neopakovatelným mistrovským dílem. Za mě téměř dokonalé, ale bohužel mi závěrečná scéna zůstává otevřena. Snad to při dalším ohledání dostane jasnější světlo. ()

Filomena.I.

Boňuelovy filmy prý vyvolávají pobouření, u mne se však dostavilo otrávení. Úchylný námět pro 3 v 1 - sexuologa, psychologa, psychiatra. Unuděná panička léčící si své sexuální problémy úletnými představami. Teprve až představa (neb skutečnost?) dojde do tragického konce, je ze svého chladu k manželovi vyléčena a její láska se rozehřeje?! Rozpor mezi konzervou navenek a zkažeností uvnitř? Jedna hvězda za zajímavé záběry kamery a hudbu. ()

fNdEsIECLE

Hmmm. Bunuel je realističtější než Balzac a Josef Holeček dohromady. Surrealismus nevidět, ale celé se mě to dotklo jako chladný sen.Taková ta kocovina ze špatného spánku. Jako feministka musím souhlasit. Muži vykreslení jako hovada, v lepším případě jako hlupci, ženy jako děvky prodávající svůj intelekt i cit a svaté mučednice zároveň. Po půlnoci jsem si vyšla na balkón zakouřit. Nejjasnější hvězda na obloze zapadla za strom. Jakoby výsměšně v půlkruhu. Típla jsem cigaretu, které nesnáším, třeba už jen kvůli tomu, že snižují mužům plodnost, do odpadového koše naplněného vodou. Vzduch byl vlahý a vše se zdálo v normálu. Pěkně nám začíná nový den. ()

edie sedgwic

Skvele, krute, miestami vtipne. Catherine Deneuve nikdy nebola ktovieaka herecka, ale na tuto ulohu to ani nepotrebovala. Su tam ovela vyraznejsi herci, ktori cely cas nepovolia a robia z filmu skvele divadlo s jemnymi surrealistickymi prvkami. ()

Joey(1)

Rozhodně se Buñuelově dílu nedá upřít originalita, ale místy na mě bylo toho surrealismu až moc. Tradičně výborná Catherine. ()

BOURQUE

Odvážny film natočený na konci 60-tych rokoch, kde všetko stojí alebo padá na odvahe prekrásnej C. Deneuve. Z vonku to vypadá ako „pekne“ zachytený príbeh, ale vo vnútri to z určitého hľadiská v sebe občas nič nenesie. Tie jednotlivé „sny“ sú síce dobre natočené, ale nie sú dobre využité a ani správne načasované. Ch. Deneuve však dobrá a dobrá je aj asistencia od G. Page. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Fredericus

Typický Buñuel: hlavní je scénář a herecký výraz; práce s kamerou, zvukem atp. jsou nutné zlo. Bizarní výjevy neodbytně svádějí (normálního diváka) k sofistikovaným interpretacím, zatímco režisér je vysvětluje banálně. Opět nechybějí rozpustilé narážky (Millet, Godard), když laciné, pak dovedené ad absurdum (Vy čtete anglicky? - Ne, nevím proč jsem si to koupil.). K pravděpodobnému myšlenkovému zázemí filmu zde, mám za to, hovoří nejvíce Deverant; Buñuel si patrně zavzpomínal na mladické poznatky z bordelů a libertinské klasiky. (A tu mě zase přepadá pocit, že sáhne-li se do této tradice, je výsledek překvapivě ubohý.) ()

NightPorter

Ten obličejík! A ty vlasy! O tom by složil písničku nejeden Ledecký. Taky bych se nechal sešvihat. Nad myšlenkou filmu jsem moc nehloubal, na to to dávaj moc pozdě a po jídle, jen jsem se tedy kochal a dávám pěťuli! Podobně oku lahodící film jako starý filmy s Faye. ()

Joski

Catherine Deneuve sa mi páčila v Polanského freudovsky traumatickom filme HNUS, ale tu pôsobila v celej svojej jemnej Kráske dňa ešte viac. Dokonale sa vedela prispôsobiť Buňuelovej predstave. 5 hviezdičiek dávam skôr herečke ako filmu. ()

Chosef76

Pro mě vynikající filmové občerstvení. Dobově nekonvenční Buñuel na lopatě předhazuje nejhlubší ženské emoce společnosti, která ho tím pádem musí milovat i nenávidět. Hlavní hrdinka s andělským tělem a roztomile hříšnou duší proniká do spárů mužského chtíče a pokoření. Nikdo jiný než krásná Catherine Denevue se takové "zatraceníhodné" role nemůže zhostit lépe..... ()

Brinkley

Já jsem Krásku dne vnímala ani ne jako kritiku manželství, jako spíše nedostatku komunikace ve vztahu obecně. I když v tomto případě vzhledem k manželově naprosté oddanosti chápu Sévereniny rozpaky (když jí během první čtvrt hodiny filmu ten dobrák několikrát vybídne, ať si odpočine, tak se asi těžko kontruje slovy "radši mi pořádně seřež") . Jde o opravdu bohatý, nepodbízivý snímek, jež se nelaciným způsobem dotýká nitra rozpolcené krásné mladé ženy. A Catherine Deneuve svou Séverin zpodobnila takovým způsobem, že jsem jí naprosto vše věřila a navíc mi jí bylo opravdu líto. Ty rozpaky, když poprvé přišla k Madame Anais, i onu následnou samozřejmost, s jakou se již vinula k třetímu (nebo kolikátému) zákazníku. A to vše bez explicitních scén. Určitě si Krásku dne ještě v budoucnu pustím. ()