Matriošky

• Česko Matrjoški (viac)
TV spot
Belgicko, (2005–2008), 16 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Tvorcovia:

Marc Punt, Guy Goossens

Kamera:

Michel van Laer

Peter Van den Begin, Axel Daeseleire, Luk Wyns, Marc Van Eeghem, Lucas van den Eynde, Ljubomiras Laucevičius, Manou Kersting, Veerle De Jonghe (viac)

Každý rok sú stovky žien odvlečené z domovov a nútené k prostitúcii a k sexuálnemu otroctvu. V desaťdielnej dráme sa odvíja príbeh desiatich z nich... Belgický kriminálny gang si to namieril na východ do Litvy, aby odviedol mladú ženu, ktorá je na hranici biedy. Sľubujú jej, že získa prekrásny život ako členka tanečnej skupiny, preto priam dychtivo ponuku prijíma. Najprv prešla prípravou na Cypre, no neskôr sa do toho zaplietla práca v striptízovom klube a špinavá robota v Belgicku. Od toho momentu je jej život plný znásilnení, týrania, vrážd a utrpenia. Polícia je pomalá, skorumpovaná a zločinci sú vždy o krok vpredu pred zákonom. Iba ctižiadostivý belgický novinár je pripravený riskovať, aby objasnil ilegálny obchod s bielym mäsom. Dievčatá zatiaľ neustále myslia na to, ako by ušli z tejto nočnej mory. To, čo nasleduje, sa dá nazvať nebezpečnou a smrtiacou hrou na mačku a myš. Ich životy visia na vláskoch. (oficiálny text distribútora)

TV spot

kenkaku

Belgičani šli na jistotu. Nějaké to prsíčko, trocha toho násilí, střídmá stopáž (myšleno počtem epizod). Na tom opravdu nešlo nic pokazit, obzvlášť když konkurence tak nějak chybí (o policajtech a doktorech točí seriál každý debil). A celkem jim to vychází. Ta mrazivá atmosféra bývalého Sovětského svazu (zhruba v v době natáčení filmu jsem ve Vilniusu byl a ten dojem byl dokonalý), k tomu různorodý přístup (přece jen, každá holka měla ten svůj osud trochu jiný) a prakticky co epizoda to zacílení na jiný osud dělá ze série zajímavou podívanou (myšleno ne nudnou). Co trochu vadí na kráse je pachuť z nadhledu... pokud se totiž podíváte na "hlavní představitelky", tak většině výstup v tomto seriálu "nakopnul kariéru" a to nejen herečky, ale třeba i několikanásobné playmate ;). Za to mužští představitelé naopak mají již několikaletou filmovou praxi... Tělem se prostě kariéra dá lehce udělat nejen ve virtuálním světě smyšleného seriálu :). ()

dawe787

Zcela náhodou jsem přepínal programy a zahlídl kousek druhého dílu druhé série Matrjošek, což mě donutilo k tomu, abych se podíval na celou první sérii, která mě chytla a bavila po více směrech. Vše začíná daleko na východu, kde si členové zločineckého gangu vybírají naivní děvčata pod záminkou dobrého výdělku na tancování v Evropských diskotékách. To, že se nebude jednat o tanečky, je jasné od první chvíle a je do nebe volající, že i některé děvčata, které byly varovány okolím po tom skočily. Zanedlouho poznávají pravou tvář své budoucí kariéry a úmysly svých nových pánů. Tito bossové s bílým masem byli vybráni velice pečlivě a své role hrají opravdu okázale. Snad nejlepší je výkon Petra Van den Begina, který oplívá nejvyšším IQ a vede celou bandu a řeší problémy po dobrém i po zlém. Nejednou jsem čuměl na bednu s otevřenou hubou anebo naopak jsem se smál jak u Mr.Beana, když jsem poslouchal ty jejich hlášky. Seriál je podán upřímně, syrově a celé je to takové sociální a hodně dramatické, takže ne každý to vsákne, když si ve finále uvědomí, že se to děje každý den a pro některé mladé dívky tato zkušenost bohužel končí i smrtí. ()

esopesokeso

Wau, tak toto je špička medzi seriálmi! Násile a arogancia je na dennom poriadku, hustý dej, fakt pochúťka na osem hodín! Aby ste boli v obraze, tak sa tu dá dočkať takých scén ako nájdenie dvoch hlav stripteriek v mraziaku, odstrelenie gulí... Takže určite choďte do toho a snáď potom niekto z vás spraví titulky na Matroesjka's 2 ;) ()

vander19

Drsný seriál, fakt drsná vec, kde si človek uvedomí ako ho môže túžba po peniazoch zatiahnuť až do hlbokých sračiek. Ako vravel Jules - já som uši a ty si až po uši v sračkách. Presne tak mi pripadajú osudy týchto naivných dievčat. Je to pritom tak ľahké pre tých kokotárov, len ich nalákajú na € a boom zrazu má sexi pipka péro v hube. Výborné herecké výkony, ktoré fantasticky svojim charakterom zapadli do tejto skladačky týkajúcej sa obchodu s bielym mäsom. Myslím, že aj dĺžka seriálu je veľmi vhodne zvolená. Zabezpečuje to, že divák nestráca napätie a nemusí sa to ťahať, len kvôli sledovanosti. Je len smutné, že takto funguje realita. ()

Luk Skywalker

Zpracování je stejné jako u jednoho (snad) britského filmu, který byl před lety na ČT 1, byl dvoudílný, kde se jednalo o slečny ze Srbska a Jugoslávie, které musely šlapat v Británii, název nevím, takže to nemám ani v hodnocených. Jen se zde jedná o seriál, takže čekám, že to bude více rozvedeno. Po třech dílech to má dobře našlápnuto, první dva mě velice zaujaly a doslova jsem je hltal, ve třetím má nadšení trochu opadlo, ale i tak se jedná o velice dobrý seriál a těším se na další díly. EDIT: Další díly se nesou v relativně stejném duchu a posouvá se děj dále až na závěr, kde je to už dost krimi. Až na to, že o mnohých slečnách jsme se nedozvěděli, jak to s nimi skončilo (kromě těch, které zemřely nebo zůstali v Belgii), to má celkem dobrý konec. Sice je to fiktivní seriál, ale mnohé z toho bude to, co se odehrává ve skutečnosti v tomto nezákonném byznysu. ()

• Natáčení probíhalo v Belgii, Litvě a na Kypru, a to celkem 135 dní. (eMeMko)
  • Belgičtí filmaři neovládali jazyk, kterým dívky při natáčení mluvily. Museli si proto najmout několik překladatelů, kteří hlídali, zda se dívky drží scénáře. (eMeMko)
  • V seriálu si zahrálo 120 herců z několika různých zemí, a to z Belgie, Ruska, Nizozemí, Moldavska, Kypru, Řecka, Litvy či Velké Británie. (eMeMko)