Berlínský hacker a umělec objevili v 90. letech převratný pohled na svět. Teď o něj ale musí svést právní bitvu s gigantem jménem Google. (Netflix)

oasismanik

Naozaj skvelo spracovaná miniséria, ktorej niet veľmi čo vytknúť. Ak viete do čoho idete, pravdepodobne sa nebudete ani sekundu nudiť, každá jedna veta má zmysel, herecky naozaj veľmi kvalitne zvládnuté, hudobne taktiež a tvorcovia si pripravili pre nás aj pár drobných experimentov, aké by ste pri takejto minisérií dokumentárneho typu asi nečakali. A treba povedať, že sa im to podarilo. Vďaka takýmto projektom Netflix naozaj milujem a bolo naozaj veľmi potrebné niečo takéto natočiť. ()

Mamutol

Tu dobu jsem zažil, když jsem si v roce 1999 postavil svoje první PC a o Google jsem neměl ani ponětí. Názorná ukázka toho, že Google může všechno ... ()

Filans

Celý seriál je skvělý. Doporučuji všem co se na něj chtějí aspoň podívat pro zvědavost, pokud mají rádi novodobou historii internetu a počítačů.   10/10 ()

Perunwit

Prachy dělaj prachy aneb nikomu nevěř. O tom se v průběhu IT dějin přesvědčili nejen tito dojče geekové. Poslední díl jednoznačně nejlepší a vyplatí se, si na něj počkat. Stopáž je jinak velmi střízlivá a jsem rád, že se nekonala minisérie o 12ti dílech, viz další Netflix, série Služka. ()

hony23

V 90.letech vymyslela parta počítačových nadšenců převratný program, díky kterému mohl uživatel sledovat jakékoli místo na Zemi díky satelitním mapám. O 10 let později představil Google prakticky identickou službu Google Earth. Tato povedená minisérie přináší příběh dvou mladíků, kteří díky své naivitě o své životní dílo přišli a po letech se u soudu snaží získat odškodnění za svůj ukradený patent. ()

rigby

Přistupoval jsem k tomu trochu s odstupem, protože jsem nevěřil, že tohle by mohl být tak výborný seriál, jak ho recenze vychvalují. Ale zmýlil jsem se. Naštěstí. Protože je to opravdu skvělý miniseriál, který neobsahuje žádnou vatu, ale neustále se jde tvrdě k věci. Možná to pro někoho bude trochu náročné na sledování, jisté soustředění to vyžaduje, ale zato se divákovi vydatně odmění. Každý díl stojí za to a poslední bitva v soudní síni je opravdu dramaticky a skvěle natočená, že jsem ani nedýchal. 4+ ()

Kusbi

Německý Netflix umí a nabízí další povedený počin. Příběh je dobře zpracovaný, dobře zvolení herci (tedy z většiny), svižně to ubíhá a celkově je to takové povedené retro. Pokud bych někde měl hledat chyby, tak asi v tom, že "američtí" herci na mě působili strašně uměle, což bylo patrné zejména v závěrečném soudním procesu (měl jsem pocit, jako by snad byli nějak předabováni a to jsem sérii sledoval samozřejmě v původním znění), a že je na sérii možná až trochu moc vidět, že je to počin s nepříliš vysokým rozpočtem. ()

Razz

Mám rád filmy /seriály "based on true story", ktoré mi prinesú niečo nové. V tomto prípade naozaj priniesol úplne neznámy príbeh súboja malej nemeckej firmičky vystavanej na sne a zručnostiach jej majiteľov a veľkého globálneho koncernu. Herectvo na slušnej úrovni, primeraná dĺžka, atraktívny dej, dobová atmosféra. Samozrejme som po skončení googlil či používal youtube a naozaj som žasol, čo sa kedysi v digitálnom praveku skutočne podarilo.  Naozaj odporúčam! ()

PoprockCZ

Zajímavý hraný dokument o projektu Terravision neboli o současnému Google Earth. Dosud jsem o tomto sporu neslyšela, takže pro mě bylo zjištění, že Google chytrou právní kličkou s patenty prakticky zneužil nápady desítek malých start-upů ve svůj prospěch, poměrně překvapivé. Rozhodně poutavý příběh i zpracování a člověk si aspoň po čase zase procvičil němčinu. ()

pz314

Fajn natočení soudního procesu, tak že to nebylo nudné. Vlastně to bylo docela fajn. Jen mi tam chybělo vysvětlení softwarového patentu - obecně mi přijdou dost nesmyslné, neboť konkrétní použití quadtree a číslování mapových dlaždic prostě má být public domain. Vlastně jsem rád, že nevyhráli. A hlavně jsem rád že SW patenty mimo ameriku nejsou. ()

supEnoc

Yet another story of big tech being thives, as they do. Velmi důležitej příběh, kterej by měl každej vidět, protože tohle se děje dnes a denně ve světě technologií. Plejáda noname inventorů a innovátorů, nicméně veřejnost ve výsledu zná jenom jména těch pár zlodějů. Felt the pain. ()

rostsoft

Tento seriál je sice plný faktů, ale zároveň tak strašně nudně natočen, že jsem měl co dělat, abych její vůbec dokoukal. Spíše než zábavný seriál, by to měl být dokumentární seriál. ()

Rise.Fall

Příjemná záležitost. Připomínalo mi to Social Network o Suckerbergovi, nebo filmy o Jobsovi/Gatesovi. Německej umělec spojil síly s hackerem a vytvořili něco revolučního, ale přišel strýček gooogle a ukradl jim to! Je to film pro veřejnost, takže netrápí detailama kódu ani GIS problematikou. Zajímavá je v celém dění ale jedna věc, na kterou všichni nějak zapomněli. Jak by řekl Homer: "Na jednu věc si zapomněl Wiggume, ty koule jsem plnil trychtýřem." Čím oni naplnili tu původní databázi satelitních snímků Terra Vision? Nebyla to náhodou kradená data Nasa a podobně? Hmmm...  Nikdo se neptal odkud data jsou? Nějaký attribution a podobě v hlavičce programu? V tý době mít jen tak satelitní snímky v různejch detailech celýho světa? Normální ne?  Nikdo to u soudu nevytahoval, ale to že byl členem hackerský skupiny chtěli... Google pak určitě nemohl vzít kradený snímky a použít je, musel si je legální cestou obstarat předpokládám (taky už byla trochu jiná doba sdílení dat atd.). Jak správně řekli, kdo má data ovládá svět, ale Terra by bez dat neměla co zobrazovat. Okradli jsem někoho, google okradl nás, kruh se uzavírá... Další věc je pak soud v poslední epizodě. Celkově mi připadá hrozně funny americkej systém poroty složený z náhodnejch vidláků v jakýmkoliv [odborným!] sporu. Lidi nejsou programátoři/gisáci, tak jak proboha můžou rozhodovat o něčem čemu nerozumí a ani nemůžou? Zase jim to jenom někdo zaujatě papouškuje a snaží se jim trychtýřem vlít svoje názory do hlavy. Je to jako kdybych já měl posoudit jestli zákrok, kterej doktor udělal je z lékařskýho hlediska správnej. Jak to mám vědět? Americký soudy jsou úplně jinej sport, kde jde spíš o prezentaci než pravdu, ale o tom už bylo taky spousta kinematografického materiálu, že? :) ()

wel.wel

Německý seriál Olivera Ziegenbalga (scénář) a Roberta Thaleima (režie) o tom, jak mediální umělec a programátor vymysleli geniální program a jak o něj (rozuměj prachy) přišli. Evropské devadesátky v IT byly něco jako Klondike v roce 1896. Kdo měl štěstí a uměl v tom chodit, vydělal. Většinou na práci a bezbřehém nadšení jiných. Příběhů jsou desítky až stovky. Tenhle příběh je skutečný a pro nás je o to víc zajímavý, že má českou stopu. Hlavní hrdina se totiž v reálném životě neodstěhoval pěstovat kytky do Budapešti ale, jak sám někde uvedl, odjel do Prahy. Reálný příběh je stejně zajímavý jako seriál, jen těch RIP v reálu je na mne trochu moc. Takže, až si zase někdy zazúmuji v gúglért, určitě si vzpomenu. Geniální věci vznikají z nadšení a víry. Tečka. Hodnotím 9/10. Za odvážný příběh osm, a extra bod za jeho devadesátkovou atmosféru. ()

sourekm

No nevím, celá série je o mladících co na tom makali a stálo je to strašný práce a výsledek bylo něco co je pro běžného smrtelníka tak drahé, že by na to musel chodit do nějaké knihovny. Ale někdo na těchto základech rozjel otevřený projekt s podporou Google díky kterému si mohu tento vynález spustit kdykoliv se mi zachce a nemusím nikam chodit a vlastně mě to nestojí ani žádné peníze. Jó ty korporace jsou fakt zlé. Já to nechci mít v mobilu, nechci to mít ani doma na psacím stole. Chci to mít v městské knihovně za poplatek, chci na to stát frontu. Pokud někdo dokázal na základě slibného projektu udělat projekt lepší, tak je to něco za co by měl být pochválen a né žalován. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD