Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

aquiver

Sázka na jistotu - velezkušený režisér a téma filmařiny. A v podstatě bez chyb, až tedy na dvě. První je absence originality, protože s podobným typem filmu již přišla řada režisérů. Trochu originálnější a lepší cestou se vydalo třeba nedávné indické Poslední představení. Druhou chybou je stopáž, která měla být o 20 minut kratší, proto by u mě vyhrála i nedávná a svým coming of age pohledem podobná Lékořicová Pizza, která tu stopáž uhlídala. Suma sumárum, Fabelmanovi jsou také jistě dobrý film, ale nikoli mimořádný. 75 % ()

Nemec

Tohle není recenze, ale shrnutí toho, co vlastně ve mně po projekci zůstalo. Dvě hodiny uplynuly jako voda a mě po celou dobu filmu nepřestávali cukat koutky z toho, jak moc velkou radost jsem z toho měl. Všichni motivační kouči se můžou jít bodnout, protože to co jsem cítil skrz plátno, bylo nepopsatelný. Byl to pocit, jak když máte něco, tak moc rádi že vás mrzí, že to neumíte v plném rozsahu vyjádřit. Zamiloval jsem se zas a znovu a nikdy bych to co dělám za nic na světě nevyměnil. Nebojím se říct, že i člověka, kterého film nijak do hloubky nezajímá, tak ho to bude bavit. Jeden z života měnících zážitků. 170% ()

filipvrbik

Nevím, proč to všichni tak chválí, pro mě jednoznačně největší zklamání roku. Fabelmanovi jsou strašně předvídatelní a nudní...30% ()

mclenin

Je to také vyumelkované, pekné, pestré, dobre sa na to pozerá, má to dobrý cast, dobrú hudbu, všetko to pôsobí ako taký "americký sen", no pre plný počet mi tam chýba niečo osobité, niečo čo sa skrýva za horizontom filmovej kamery ... viď napr. The Hand of God ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Is this s-safe?" "Of course it's safe. I'm your mother."     Veľmi citlivo nakrútená oslava filmovej mágie, pri ktorej Steven Spielberg silne čerpal z vlastného života. Jeho alter ego Sammy Fabelman má ohromne sympatickú rodinku a prežíva doslova čarovné detstvo (pre mňa asi najkrajšia časť filmu), v ktorom ho už v útlom veku postihne nevyliečiteľná choroba - fascinácia filmom a filmovou tvorbou. Ako však Sammy dospieva, v jeho zdanlivo ideálnej rodine to začína čoraz viac drhnúť a dostaví sa aj pravá rodinná dráma. Film, čo pojednáva najmä o moci filmu, ale nevyhýba sa ani niektorým háklivým témam ako sú šikana v škole, antisemitizmus, alebo trebárs aj náboženský fanatizmus. Veľmi vydarený je kasting (hlavne Sammyho a jeho rodičov), tradične výbornú prácu odviedli Spielbergoví dvorní skladateľ (John Williams) a kameraman (Janusz Kamiński). Dielo na pohľad jednoduché, ale s obrovským srdcom (druh, ktorý je v dnešnej dobe na pokraji vymretia), horúci kandidát do blížiaceho sa oscarového zápolenia takmer vo všetkých hlavných kategóriách.     "You do what your heart says you have to. 'Cause you don't owe anyone your life. Not even me." ()

Wishkah

Milostný dopis amatérské filmařině a vzpomínání na dospívání Stevena Spielberga. Dojemné i vtipné, vtahující, i když občas lehce chaotické. Paul Dano a Michelle Williams byli ve svých rolích vynikající ()

bobstock

Rozporuplné pocity ve mě zanechal až příliš komfortním pojetím poskládaných scén, ze kterých občas vykoukla ta podmíjivá jiskra kouzelných osmdesátek a velkých pohádkových vyprávění ve stylu rozjařených dětských očí nad ET ufonkem. Židovský kluk bojující s nepřízní svých větších spolužáků, první platonické lásky, zahálející matka a vlastní utváření respektu pomocí magického světa filmu. Vše je tak krásně uspořádáno a dokonale nasvíceno až to utíká někam z reality. Herci jsou dokonale vedeni a film na pár dojemných chvil ze života budoucí filmové hvězdy pomalu dojde do asi jediné scény, která mi i po uplynutí 14vteřin skončí  v dlouhodobé paměti. Grandiózní postava režiséra Forda v podání dalšího oblíbence Davida Lynche blafající doutník..dokonalost  70%  Jéé teď koukám, že Steven dnes slaví 76 narozeniny, tak všecičko nej a děkuji za splnění dětského snu o dinosaurech. ()

Oralfabet

Jakožto cinefila a syna rozvedených rodičů mě Fabelmanovi zasáhli silněji, než kterýkoli jiný letošní film, i kterýkoli film Stevena Spielberga. Místy očekávatelně sentimentální, ale zároveň celou dobu dospělé, a prostě jednoduše krásné. Jen mi trochu nesedl výkon Michelle Williams, nejspíš šlo hlavně o to, jak byla postava napsaná, a taky za to možná mohl její účes, ale místy mi prostě fakt lezla na nervy, v klíčových scénách ale určitě odvedla dobrou práci. Jo a od Johna Forda jsem myslím nic neviděl, ale proti slovům "greatest director of all time" jsem v tomto případě díky obsazení nemohl nic namítnout :) 10/10 ()

Marius_ss

Kvalitne natočený film s pekne podanou myšlienkou "sily kamery", ALE nudným dejom, ktorý sa síce v poslednej hodine zlepší, no aj tak to za veľa nestojí. A to hovorím ako fanúšik Spielberga a filmu ako takého. Podobne ladené diela oslavujúce filmové umenie, ako "Babylon", či "The Offer", sú o level (možno aj dva) vyššie, čo sa zábavnosti týka. Prepáč Steven. ()

Muel

| Universal Pictures | Furt je to tam. Minuloročné West Side Story som si strašne užil, čiže som sa na Fabelmanov veľmi tešil a jo, je to opäť Spielbergovská kvalita se vším všudy, ale nie tak silná, aby som jásal. Jednu vec som chcel, aby tento film vo mne plne zarezonoval: napojenie sa na emócie. To mi jediné chýbalo. Možno to nie je chyba filmu, možno potrebujem rewatch, každopádne na prvýkrát to nevyšlo. Inak ale nemám veľa čo vytknúť. Jo a áno, cameo v závere a posledný shot snímku sú fakt geniálne. Spielberg vie, ako naplno oživiť film. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

hemul

Každý človek má príbeh, ktorý by bol nádherným filmom, ale nie každý je Spielberg, preto je takýchto filmov málo. ()

JoVanGogh

Musím povedať, nečakala som žiaden zázrak, ale reálne, tento film ma odpálil z miesta. To, ako nám Steven ukázal jeho začiatky s natáčaním bolo zaujímavé, ale čo ma vzalo najviac, bolo, ako opísal vzťahy s jeho rodinou, hlavne mamu Mitzi. Na prvý pohľad bezproblémová rodina s pestrým židovským dedičstvom privezeným z východnej Európy, láskou ku kultúre a vede, materiálnou a rodinnou stabilitou a zdravými vzťahmi, avšak ani toto nestačí ku šťastiu všetkých členov. To vedie k postupnému uvedomeniu si, že riešenie problémov bude bolestivé, ale musí eventuálne nastať. Tento aspekt - situácie, ktoré nastanú vinou nikoho a ich rozuzlenie je smutné, ale nevyhnutné, bol to najkrajšie na tomto filme. Podčiarknutý skvelým herectvom asi všetkých hlavných postáv. Film núti k introspektíve, je smutný a zároveň krásny a veľmi ho odporúčam. ()

M.E.K.Y

Pro někoho prej film roku hmmm, asi vítr, Máchale! Od Spielberga jsem čekal hodně, ale holt někdy se stane, že mě film neosloví. Nechytil jsem začátek a pak už se jen vezl na vlnách podivna. Nezáživný příběh s přepálenou stopáži, bez emocí. Možná s další projekcí změním názor, ale zatím bohužel. Sorry Steve. ()

Klajnik

Takový lehce hřejivý a lehce dramatický film pro celou rodinku. Snad by mi to připadalo jako Spielbergova intimní zpověď, kdyby to mělo hravější, důmyslnější režii a výraznější/půvabnější postavy. Výsledek však působí příliš zaměnitelně, a celé to má o 30 minut delší stopáž, než by mít mělo. ()

VictorMartel

Místy trochu přefňukané, dcera trochu moc intelektuál. Ale film jako celek je v rámci Spielbergovy tvorby nezvykle skutečný svým příběhem, popisem i vyjadřováním. Biograficky autentická a na rozdíl od Babylon/2022 masově srozumitelná oslava filmového UMĚNÍ. ()

bratr.Milan

Úplně jiné než jsem čekal, ale líbilo se mi to velice. Rodiče si zde Spielberg asi idealizoval, ale vůbec to nevadilo. Řekl co chtěl říct. Napadlo mě, jak bych asi zfilmoval své dětství a dospívání, pokud bych to uměl. Pravděpodobně bych stejně idealizoval a fabuloval. Dal bych tam lidi co mě na mé cestě oslovili a důležité události, které nasměrovali mé povolání a poslání. Snažil bych se nějak ukázat, za co své rodiče obdivuji a proč si jich vážím, ale zároveň bych poukázal na jejich největší chyby. Ukázal bych své důležité úspěchy v životě i tvorbě, ale nezapomenul bych i své velké pády, a to jak jsem je řešil a vždy se zvedl a pracoval na sobě. Hledal jsem naději a smysl. Každý by mohl natočit svůj film. Každý žije neopakovatelný příběh, který má nějaký hluboký smysl, jenž během života postupně objevuje. Tento film mě inspiroval. V klidu si zalezu do skříně, osobního promítacího sálu a pustím si svůj film o mém životě. ()

warrenur

WoW, takuto paradnu pribehovku som nevidel poriadne dlho a pan reziser ho "prerozpraval" dokonalo. Zobrazenie nalad, nadsenia a zapalu pre film od ranneho detstva bolo miestami az uhrancive a rad som to sledoval. Prekvapil ma i Paul Dano, ktoreho som mal doteraz zafixovaneho ako "creepy" a znepokojivu "entitu". :) Postava uja, co pracoval v cirkuse vysvetlucujeho lasku pre umenie a prehovaral mlademu filmarovi do duse bol tiez velmi silnym prvkom. Co mi zabranilo dat suverenny plny pocet, bol obcas herecky vykon Michelle Williams...resp. moj dojem z neho, kedy som nebol presvedceny, ze mu verim. Zaverecna scena s David-om Lynch-om v ulohe Johna Forda, bola dokonala...i utekajuca sekretarka so servitkami tesne pred nou. :D. Silne 4orhviezdie. Odporucam, vyborny Spielberg, iny ako sme z filmov doteraz videli. 85% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům