Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

Facerr

Zase jeden "trhák", při jehož hodnocení si dovolím čůrat proti větru. Fakt hrozná nuda. Jediný, co mě udrželo u filmu, byla věrná dobová atmosféra, reálie slavného rejži a docela ok obsazení. Za mě zklamání roku. ()

blondboss

Oprávnený kandidát na všetky možné ocenenia. Kinematografia sa dožíva dlho očakávaného autobiografického debutu režiséra číslo jedna medzi režisérmi. Steven Spielberg si natočil oduševnenú sondu do samého seba a vyjavil nám najpamätnejšie pasáže svojho dospievania so všetkými strasťami aj radosťami. Človek, ktorý natočil množstvo filmových skvostov, sa nám v plnej nahote ukazuje ako obyčajný chalan, ktorý si len šiel za svojimi snami. Dámy a páni, pohodlne sa usaďte a nechajte sa unášať harmóniou, ktorá z tohto snímku vyžaruje, s doplnením nádherných melódií od Williamsa, a aj keď vás možno sem-tam niečo jemne unudí, celkový výsledok stojí za to. Fabelmans for Oscars. 75 % ()

Kinofil

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $40 mil. || USA: $17 348 945 - ČR: 1 370 494 Kč - Celkem: $43 977 543 || Spielberg si jednoduše natočil film o své cestě k filmu a dospívání, jen bez sebe samotného. Fabelmanovi se totiž snadno dají zaměnit za Spielbergovi. Ten, kdo mu řekl, že je jeho životní příběh vhodný filmového zpracování měl pravdu. Na druhou stranu je tu určitě mnoho scén smyšlených anebo výrazně odkloněných od reality. I přes to je zajímavé, vlastně to nejzajímavější sledovat, jak se Spielberg k filmu dostal. Ta rodinná linka, silně napojená na tu uměleckou, mě totiž nijak zásadně neučarovala a kombinovalo se v ní příliš mnoho od vztahu otce a matky se synem přes náboženství až po snahu uspět v Hollywoodu. Naštěstí je všechno klasicky něžně spielbergovsky natočené, především v nostalgickém duchu padesátek až sedmdesátek, že film nepřestává bavit. Každé vědecké okénko týkající se filmografii potěší každého, kdo sní o něčem podobném a dokáže mu, že dosáhnout toho s dnešní technologií je maličkost. Sammy Fabelman zkrátka miluje filmy nadevše a my, diváci, jeho lásku sdílíme. Gabriel LaBelle to hraje famózně a z celého castingu je nejlepší volbou. Naopak Dano mi do role (opuchlého) otce nijak nesedl, byť je to skvělý herec, a Williams coby matka byla až moc střelená a odváděla mou a Sammyho pozornost od filmařiny. Chápu, že to bylo dáno příběhem, ale bez rodinné linky bych se tu asi zcela obešel a vykreslil Sammyho jako samouka a osamělého jezdce jdoucího čistě za svým snem. Ačkoliv je škoda, že se Spielbergovi v posledních letech nedaří finančně vyhrávat, filmy pořád točí skvělé. 75%. ()

jokino

Od tohto snímku som teda čakal podstatne viac. Bol síce plný emócií, tak, ako to jeho tvorca dokáže podať vo filme (jeho filmografia a čo doteraz dokázal, má môj obrovský obdiv..), to mu nemožno uprieť, no zároveň mi prišiel taký dosť prázdny. Skáče z obdobia do obdobia, síce chronologicky, no i tak tomu niečo chýba. Čakal som asi trochu viac strhujúcejšie "rozprávanie". Dokument o Spielbergovej kariére bol podľa mňa lepšie / pútavejšie spracovaný a natočený. ()

Juraxin

Spielberg je stále najlepší režisér na svete, a z tejto bibliografie vytrieskal maximum a ja som to sledoval obrovským nadšením. A musím sa priznať že takto silne emočný príbeh, ktorý nám zobrazuje úsmev, náladu, nadšenie a lásku k filmovému umeniu už od raneného detstva som nikdy pred tým nevidel. Príbeh je veľmi osobný až nostalgicky, a zobrazuje užasnú spoveď jedného z najviac legendárnych režisérov na svete. Snímka obsahu nespočet momentov kedy vám ako divákovi padne nie jedna slza, okrem toho nás príbeh obohacuje úžasným humor, ktorý je poňatý citlivo. Po hereckej stránke všetci podávajú výborné výkony, najme ma prekvapil mladý začínajúci herec Gabriel LaBelle, ktorý má našliapnuté k veľkej hereckej kariére, a bavilo ma aj vedľajšie obsadenie hlavne dve čerešničky na torte a tými sú dvaja herci: Judd Hirsch a David Lynch, ktorý sa postarali o najlepšie momenty celého filmu. Okrem dokonale napísaných dialógov a postav, príbeh samozrejme exceluje aj po vizuálnej stránke ,čo je poznať v každom spielbergovom filme. Príbehu môžete vidieť užasne natočene scény a kamerové uhly Janusza Kamińskeho, ako aj výstavbu scén, kostýmov, užasni strih či aj legendárnu hudbu od John Williamsa. Je to vskutku dokonale, Spielberg nás vzal na 151 minutovu plavbu jeho spomienok, od ranného detstva až po dospelosť a urobil nám tým tento režisér z veľkým Č obrovskú radosť. A preto zrelo odporúčam 10/10. ()

Fin_429

Spielbergův osobní počin. V první polovině jednoduché, až trapné. Poté sledujeme plynulý přechod do vážného tónu, který rezonuje po zbytek filmu. Já sám si myslel, že je film průměrný, ale ono se to prostě změnilo a já se koukal na něco, úplně jiného. Něco, co mělo i hloubku. Film se mi líbil - zjistil jsem toho mnoho. O filmech, sobě a Stevenovi. Byl to prostě filmařský sen. A ještě k tomu originální! ()

imaginer21

Spielberg to vůbec nemá jednoduché. Při všech těch Netflixech, Disney+, HBO a kdovíco natočit vesměs komorní dílo a vsadit ho měsíc před Vánoci do kin. Mnozí přitom do "sálu, kde se plní sny" hodlají davově naběhnout na veleočekávaný příběh vody, takže sály ještě tlí vesměs prázdnotou (ano, i můj případ - v sále jsme byli jenom 3). Ale jak se tomu jednou poddáte a dáte i v dnešní době multiplexů šanci dospělé poctivé filmařině před mainstreamovou pestrobarevnou ale vesměs bezduchou cinematic-show, vyjde vám, že 75-letá režisérská legenda i po tolika "zářezech" má pořád co nabídnout. Je to především ta dokonalost v každém záběru, o které mistr vypráví a zároveň ji umně využívá přímo na plátně. Je to o nevtíravém a přesto silném ždímání emocí z minimalistického dramatického děje. Jde o využití každé postavy, každého herce, v dokonalém záběru či sekvenci, která sice může trvat jen pár minut (part Judda Hirsche), ale do konce filmu na ni nezapomenete. Jde o nádherné prokreslení psychologie postav formou zdání naprosté civilnosti, která je ale umocněna perfektní kamerou v každé sekundě dané scény za doprovodu stejně zdánlivě civilní, ale do každé chvilky naprosto dokonale vsazenou notou hudby Johna Williamse. A neposledně jde o nenutivé poselství filmu, že i přes vnitřní tragédii způsobenou rodinným či školním trápením je vysvobozením pro každého z nás ten kus dítěte, který nechce přestat snít a nechce odhodit tu radost z dětské hravosti, protože ta i přes všechny klacky pod nohama nás nakonec dovede na místa nevídaná. "Provinilost je promarněná emoce." Prosím Oscara pro fantastickou Michelle Williamsovou! Proč teda jen (silné) čtyři hvězdy? Tak nějak jsem doufal v ještě snověji (či na plátno hravěji a častěji) převedenou potřebu Sammyho uniknout z všedních bolestí. Ale kdo ví, třeba ještě mi ten dojem dozraje a tu pátou přidám. ()

Skylwalker42

Krásný film. Prostě famózní. Steven Spielberg podává opět životní výkon. Hudba Johna Williamse křehká a dojemná. Poslední jejich spolupráce. Budete mi chybět. Navzájem jste se doplňovali a vaše dlouholetá spolupráce je fascinující. ()

bonovox

Krásne natočený čiastočne autobiografický snímok o dospievaní mladého Stevena s ktorého sa stal jeden z najlepších režisérov všetkých čias. Takéto firmy vie točiť len samotný maestro...po hereckej stránke taktiež skvelé, všetci herci si idú minimalne pre oscarové nominácie. Jednoducho Fabelmans sú jedno krásne filmové pohladenie na duši...90% ()

hony23

Částečně autobiografický film Stevena Spielberga o jeho dospívání a probuzené vášni k filmu je precizně natočenou 2 a půlhodinovou nudou. Dozvíme se, že jako chlapec byl šikanovaný na škole, že pocházel z disfunkční rodiny a že jeho první dívka byla náboženská fanatička. Určitě tento film nasbírá spoustu ocenění, ale pro většinového diváka je poněkud nestravitelný. ()

Marchellonzo

Do kina jsem na Fabelmanovi šel s minimem informací a s pozitivním očekáváním kvalitní Spielbergovské filmařiny. Můžu s klidem říct, že v tom mě film nezklamal a kvalitní filmařinu zde divák vskutku dostane přímo na stříbrném podnose. Dobová atmoška, hudba, kostýmy, rekvizity a technicky vymazlené začátky s kamerou, to vše je na svém místě a funguje skvěle. To čím si mě ale Fabelmans nezískali je pojetí příběhu, který je prokládaný notnou dávkou vaty a klišé, skrz které se snaží tlačit na emoce a přes jehož plýtkost se prostě přehoupnout jen tak nedokážu. Nepřirozeně působí i rodinné retro záběry s nenápaditou improvizací herců a vyumělkovaným nastavovaným sentimentem. I přes všechnu častou předvídatelnost nejbližšího děje však film až na vyjímky nenudí a občas i pobaví. Paul Dano a Seth Rogen zde hrají svůj osobnostní standard a neurazí, ale ani nenadchnou. Michelle Williams, jejíž postava je nejvíc komplexní, je ovšem bravurní a její výkon vyčnívá. Celkově jsou Fabelmanovi koukatelným filmem, avšak z pohledu dramatu, ne příliš obsahově originálním nebo nápaditým. ()

Lykr

Fabelmanovi jsou nejosobnějším a nejdojemnějším filmem Stevena Spielberga. Je to jeho Portrét umělce jako mladého muže. Zatímco témata dospívání a stávání se kreativní osobou jsou v těchto velmi osobních filmech velkých režisérů podobná, Fabelmanovi je nepochybně filmem, který dokázal vymyslet, napsat, procítit a procítit pouze Spielberg, umělec na vrcholu svého talentu a vize. Je to oddanost hlavnímu nástroji filmaře, jeho kameře, síle a kouzlu, jimiž baví, těší, otevírá nové dimenze, zastavuje okamžiky, vyzdvihuje nečekanou podstatu věcí, ale dokáže i lámat srdce a životy. Manipulací se záběry a úhly kamery dosahuje Spielberg v nejlepších scénách svého polobiografického filmu Rashomonův efekt a otevírá divákovi svou duši způsobem, který ještě nikdy předtím neudělal. Jeho tvůrce silou svého talentu zachytil důležité, šťastné i bolestné okamžiky hledání smyslu a umístil je na plátno jako působivý rodinný portrét. Takovou upřímnost a podivnost ocení divák, který je připraven je přijmout. Ale stejná upřímnost může způsobit zmatek, nepochopení a dokonce i odmítnutí. Spielberg o tom musel vědět, ale stejně musel film natočit. Podle mého názoru jsou Fabelmanovi upřímný, krásný a nezapomenutelný film. ()

Sebule

Steven Spielberg dokázal všem tímto dílem, že filmařinu má prostě v krvi. Ty detaily v dialozích, v záběrech, v hudbě, prostě všechno. Velice zajímavý pohled do jeho života, a co všechno ho vedlo k tomu, aby se stal režisérem. Příběh je vyprávěn s lehkostí, nic tam není dané na sílu nebo tak něco, všechno je, jak má být. Musí se ocenit herecké výkony, který byly všechny skvělé! Teď nějaké ty mínusy... Délka dvě a půl hodiny, člověk se místy nudí. I když je skvěle všechno udělané, neřekl bych, že ten příběh je zase nějak výjimečný, nebo že by tam bylo něco nového, téma šikany, rozvodu atd. Hodnocení: 8/10 ()

Tomas_PO

Spielbergova autobiografia, ktorá sa pomerne prekvapivo, a až do detailu zameriava najmä na komplikované rodinné trable, ale aj tie krajšie momenty, výlety, prvé lásky a nekonečné sťahovania, vzájomne poprepletané doslova unesením z čara filmu. Ako stále, spracované s nesmiernym citom, zmyslom pre detail a naservírované divákovi v tej najdokonalejšej filmárskej podobe. Popravde, čakal som viac fokusu na filmovú tému, než tú rodinnú, no keďže Spielbergovi odvaha nikdy nechýbala, tak sa nevyhol ani tým najintímnejším zážitkom od detstva až po dospievanie. No a ten ďalší príbeh už poznáme. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům