Marcel, ulita s botami

• USA Marcel the Shell with Shoes On (viac)

Maličký Marcel je drobná mušle. Žije sám se svojí babičkou ve velkém domě. Přistěhuje se k nim však amatérský dokumentarista Dean a začne o Marcelovi natáčet krátká videa. V nich se mu Marcel svěřuje se svými trápeními, vypráví mu o zmizení své rodiny nebo ukazuje všemožná vylepšení, která mu usnadňují život. S Deanem se nakonec rozhodnou využít popularity jejich videí, aby se pokusili vypátrat Marcelovu rodinu, čímž se společně vyrovnávají s různými změnami ve svých životech. (Myslivir)

Pepe_cz123

Tady není o čem. Marcel si kompletně ukradl mé srdce na plné čáře, a zároveň jsem se tak dlouho u animovaného filmu nebavil a dlouho jsem si i nepobrečel. Marcel the shell with shoes on to kompletně zlomil. Příběh se točí okolo mušličky Marcela který byl nalezen doma u jednoho filmaře. Marcel vypovídá o tom jak ztratil rodinu, že se ji snazí najít a že v domě žije spolu s babičkou. Film je prošpikován jak vtipnými momenty tak naprostými dojáky u kterých si pobrečí takřka všichni. Do toho tu máme úplně nadhernou stop motion animaci spojena spolu s mocumentary stylem. Tohle je naprosto jasných 10/10 a tady nejde volit jinak. Poctivý animák s krásnou stop motion animací která má i to emoční jádro. Škoda že to nebylo u nás v kinech. To bych si s velkou chutí dal. ()

papadoce

“Ahoj, volám sa Marcel a som mušľa, ako iste vidíte, ale mám tiež topánky a …. tvár … a to sa mi na sebe páči a mám sa rád a mám aj kopec iných skvelých vlastností.” Toto nie je komédia a nie je to ani veľmi pre deti. Marcel je vlastne smutná mušľa, ktorá prišla o zvyšok komunity kvôli rozchodu dvojice žijúcej v dome. Film je plný životných múdrostí, ponaučení a právd. Je to taká kniha života z ktorej by si ľudia mali niečo významného odniesť. Pozrieť si to má zmysel len vtedy, ak sa chcete nad vašim konaním v živote hlbšie zamyslieť. V takom prípade to padne na úrodnú pôdu. Ak ste povrchný sledovateľ, ktorému sú životné múdra putna, len stratíte čas. Marcela nejde nemilovať. Znamená to prekonávať prekážky, všetky prekážky, bez výhovoriek prečo to nejde. Marcel sa vydal na cestu za tými ktorých stratil, no nestihol sa rozlúčiť. Jeho putovanie je dojemné a chytí za srdce. Je to taká smutno krásna terapia života. “Život nemôže pokračovať, keď sa zastavíte, keď sa neotvoríte.” A keď som videl ten prívesok z môjho detstva, mal som slzu. Za umelecké prevedenie a že som dojatý dávam päťku. Originálne vstúpenie do svedomia ľudí. “Nechcem o všetko prísť len kvôli niečomu, čo už je dávno preč.” “Ja by som bola rada keby si to aspoň skúsil. Nepoužívaj minulosť ako výhovorku prečo nezačať znova a lepšie.” ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

shade000

Neskutočne nádherné animované predstavenie v reálnom svete. Tak citlivé, jemné a dojemné. Neskutočne krásne, neskutočne čarovné a neskutočne emotívne. Každopádne na toto človek musí mať rozpoloženie a mňa to chytilo v tom správnom okamihu za srdce... ()

Scintila

Extrémně superroztomilé a přitom velmi citlivé, vtipné a přemýšlivé. Tady se vážně povedlo skloubit všechno. Obzvlášť jsem si ve filmu užívala, jak celý ten nutně zmenšený životní prostor malé mušličky zvětšuje prožitek z tolika věcí - ať už z kapky vody, počítačové klávesnice nebo proudění vzduchu vlastním tělem. ()

Grázl83

Nic pro mě, vůbec nás to neoslovilo a vydržel jsem 15 minut. Nechápu že někdo tvrdí, jak je to vtipné a roztomilé. Nevím kdo je teda cílová skupina, když dospělí i děti po 15 minutách řekli, že je to nekoukatelná kravina a vypli jsme to. ()

ricmont

Marcel je vtipný, dojemný, napínavý a mnohem víc. Je neuvěřitelné jak příběh o malé mušli dokáže chtít tak moc za srdce. To jak Marcel objevuje svět a přemýšlí nad životem vás musí chytit za srdce. Tohle je opravdu výjimečný film s výjimečným hrdinou v hlavní roli. Je neuvěřitelné že všechny emoce které znám ve mě dokázal probudit právě Marcel ()

SirAduard

Šíleně roztomilá, ale i velice dojemná ukázka toho, jak daleko může zajít filmařina. No a ten nápad skloubit stop motion animaci s amatérským mocumentary je naprosto geniální. ()

Sopholojong

"Animentary" s najsmutnejsim a najnizkejsim hlasom animovanej postavicky ever. Nenasilne posolstvo o dolezitosti priatelstva a rodiny, o tom ze v viacclennej komunite to vzdy ide lepsie, ako v jednotlivcovi. Tvorcovia nezabudaju ani na zhubnost virtualnej reality... Chyba vsak nejaka odzbrojujucejsia scena, vlecie sa to skor v priamociarejsom rozpravani o trampotach dvoch opustenych clenov obrovskej "shell" rodinky. Tou jedinou je u mna "babickine" citanie knihy v subehu so zjavenim lienky na okne a transcendentalnym odchodom do "vecnych lovist". Nezvycajny, inovativnejsi projekt, ktory ale potreboval pevnejsi pribeh. PS: Rodinka pavukov by si zasluzila tiez svoj spin-off. 7/10 ()

Mikey_Silver

Tak tohle jsem nečekal. Spojení dokumentárního filmu se stop motion animací, kde hlavní postava je malá mušlička s botičkami, kterou jeden amatérský filmař natáčí a poznává. Tenhle film mě hodně chytil za srdce a nepustil. Byl krásný, dojemný, zábavný a byl plný mouder, hřejivých momentů a emocí. Nejvíc se mi líbily scény kde je Marcel se svojí babičkou nebo když se mu vrátí rodina. Už dlouho jsem nic tak kreativního v životě neviděl, Marcel je krásná podívaná, kterou určitě doporučuji. ()

Kaleidoskop

V poslední době se mi stává až nějak podezřele často, že narážím na skvělé filmy, které mi v době jejich premiréry naprosto unikly. A tento je jedním z nich. Ještě, že mám kamarády, kteří mě na ně upozorňují (díky :-)). Wow. Ten film se mi fak hooodně líbil. V prvé řadě bych ocenil to, že ačkoliv má příběh "pohádkové" rysy, celý se odehrává v přítomnosti, v současnosti, v reálných kulisách. To se u animáku příliš nevidí. Za druhé je potřeba ocenit ten příběh. Mám pocit, že zde autor zhmotnil v malé ulitě veškeré své zklamání z okolního světa, jak se říká: nastavil mu zrcadlo a navrhl mu, jak by se mohl stát lepším. Vždyť, když to zvláde tvoreček vysoký ani ne tři centimetry, proč by to nezvládl člověk?  Další aspekt ke chválení je rozhodně technické zpracování. Animování miniaturní figurky musel dát obrovskou námahu a navíc tím, že film se snaží působit jako dokument, stává se animace ještě těžším. V něčem mi to trochu připomnělo třeba Kuky se vrací (malá podivná figurka se snaží znovunalézt místo kam patří), anebo Toy story ovšem autoři zde používají několik odlišných tvůrčích přístupů, kterými se jejich dílo stává originálním. Vůbec nechápu, že tento film dostal tak málo cen. Protože málokterému filmu se podaří takovýmto způsobem obsáhnout všechny důležité aspekty, které se mohou v lidském (či mušlím) životě vyskytnout... ()

Tusak

Ako môže niekoho napadnúť natočiť toto a ešte k tomu tak sakra dobre??! Marcel je neskutočne rozkošná mušlička, ktorú si ihneď zamilujete vďaka jeho príjemnému hlasu, humoru, či rôznych myšlienok, ktoré vás nútia na hlboké zamyslenie. Krátka stopáž tomu takisto dopomáha. Je to môj debut so štúdiom A24, o ktorom som počul veľa chvály a rozhodne budem pokračovať v objavovaní ich filmov. 8/10 ()

Argocz

Úžasná animace, s takovým docela jednoduchý maleni tak hezkým příběhem. Obdivuji ty kreativní modely postav a celkově hravost. ()