Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu

• USA Turning Point: 9/11 and the War on Terror
USA, 2021, 5 h 15 min (Minutáž: 59–67 min)

Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)

HonzysKISS

Nejdřív musím potvrdit to, co tu všichni píšou. Opravdu mírné zklamání toho, že se dokument nezaměřuje hlavně na dvojčata, ale je to celkově o terorismu. Záběry na dvojčata a po nich je tu opravdu bohužel minimum. Hodně se o 9/11 v dokumentu zmiňují, ale padne tu taky jak vznikla Al-kaida a celkově se spíš mluví tak deset let před hlavními útoky. Především o Afghánistánu nám řeknou hodně, jak to mají s Amerikou. Dokonce ani o dopadení Bin Ládina toho moc neřekli, to mě taky zklamalo. Každopádně je to ale i tak pěkně natočený. Dal bych devět bodů z jedenácti, ale tak 80/100 ()

Tuzinho

Výborný dokument ku příležitosti 20. výročí. I pro znalé okolo těchto událostí se v celém dokumentu jistě vyskytne několik novinek a dozví se něco nového. Velké + za to, že se rozhodli jít cestou reality a poukázat na to, že ne vše bylo jak mělo být a dost následujících událostí doprovázelo mnoho chyb až zbytečností. Parádní zpracování, dramatické záběry, nemohlo být pojato lépe. R+ Netflixu. ()

Warhorr

Zkušený Knappenberger si vzal tentokrát do rukou snad nejožehavější americké téma v moderních dějinách, a i když se může zdát, že tato už mnohokrát omílaná událost nemá čím překvapit, tak může být vyveden z omylu. V prvé řadě je nutno podotknout, že dokument se nezaobírá čistě 11. zářím. Tomuhle se věnuje tak epizoda a půl. Vždy si říkám, že už jsem viděl z onoho kritického dne všechny záběry, co kdy byly pořízeny, ale i zde se vyrojí několik nových, z různých úhlů pohledu. V minisérii hlavně sledujeme příčiny a důsledky 9/11. Sovětská intervence v Afghánistánu, následná USA pomoc, vznik Tálibánu, Al-Káidy, válka USA s Irákem a Afghánistánem, Guantanámo, mučení, novely zákona, hon na Bin Ládina apod. To vše pohledem investigativních novinářů, bývalých členů USA kabinetu, vojáků, očitých svědků ale co mě nejvíce překvapilo - bývalých vůdců Tálibánu a některých teroristů, pokud to tak mohu nazvat. Dokument otevírá a zkoumá mnoho témat, které jsou dodnes v Americe probírány. Opravdu nečekejte něco velkého o samotných teroristických útocích. V tomto případě bych doporučil 11. září: Ten den v Americe, který je tím nejlepším, co se dá dnes vůbec vidět. ()

fixaman

Těžko věřit, že americký Netflix natočil dokument, který naprosto nepokrytě ukazuje, že americká vláda si de facto ve svém chování nemá s Usamou co vyčítat. Jsou to stejní, možná ještě větší z***i. Pro mě tahle série obsahovala spoustu věcí, které jsem neznal a rozhodně doporučuju každému. Dokument roku. 10/10 ()

tomik99

Pamatuji si to přesně, co jsem dělal na 11. září a jak moc to změnilo svět. Ale asi jsem si neuvědomoval všechny ty následky, které se promítly do dalších let. Toto není totiž jen dokument o onom incidentu, boji proti terorismu a hledání zločinců. Celý dokument pojednává i o strachu a paranoie USA, která byla schopná jít až za hranu svých pravomocí, nafukovat informace a vlastně si je i upravovat. Konečně lze dostat kompletní obrázek na válku v Afghánistánu a Iráku. Smutné nejsou na tom jen oběti na (obou) stranách, ale především i vojáci, kteří si mysleli, že bojují za správnou věc, i když jejich generálové neměli žádný dlouhodobý plán v nekonečné válce - bojovalo se s neviditelným nepřítelem a prakticky žádnou vizí, čeho chtějí dosáhnout. Doporučuji dokument naprosto všem, které zajímá válečné téma, 11. září, islamismus apod. ()

Luxocculta

Hodně silný dokument, který nahlíží na události 9/11 a ty, které přišly po nich, s dostatečným odstupem a nechává prostor širokému spektru hlasů a názorů, včetně těch kritických. Jediné, co mi v obsáhlém vyprávění chybělo, nebo možná co jsem jen přehlédl, byl pohled na motivy brutálních útoků a na jejich cíle, pokud nešlo jen o vyvolání hrůzy, paniky a trvalé nejistoty. Tíživé obrazy, výpovědi a pohledy zpět dávají tušit, že ani po 20 letech ještě nic neskončilo a že zkoušky, kterými si Amerika a Západ prošly, budou nejspíš následovány dalšími. 90 % ()

rublik05

Důstojné a z mého pohledu velmi povedené zrekapitulování amerického boje s terorismem, kdy se na ploše pěti hodinových epizod tvůrci (vesměs nezaujatě) snaží představit události, které předcházely onomu osudnému datu 11. září, takže máme možnost nahlédnout do sovětské války v Afghánistánu, budeme svědky zrodu al-Káidy, následuje samotný útok na dvojčata, invaze do Iráku, další boje v Afghánistánu, až se dostaneme ke stahování amerických vojsk a postupnému ukončování bojových operací na Středním východě, které definitivně završilo nedávné drtivé vítězství Tálibánu. Tvůrci nám přiblíží i nechvalně známé vězení na vojenské základně Guantánamo, lehce nahlédneme do zákulisí americké politiky, nejsou zde opomenuty i některá kontroverzní témata, divák má tedy šanci se leccos dozvědět, byť tato série nejde úplně do hloubky, což při její délce asi ani není možné, nicméně i tak je množství informací více než uspokojivé. Některé výroky zúčastněných mi přišly zbytečně přestřelené a emočně vyhrocené, je proto třeba je brát tak trochu s rezervou, spíše se zaměřit na podstatu daného tématu a popřípadě si ještě rozšířit obzor podrobnějšími dokumenty. Jinak ale dobře odvedená práce, prostor dostalo spoustu lidí s různými názory, takže v rámci možnosti se dá hovořit o určité objektivitě a pluralitě, hluchých míst je minimum, sebekritikou se nešetří, vypovídající hodnota obrovská, za mě spokojenost. 9/10. ()

pushover

Povedený doku seriál, který je až neamericky kritický. Opravdu podrobně zdokumentovaný útok na WTC a vše co tomu předcházelo a následovalo. Člověk si při tom doplní moderní dějepis. ()

celticek

Solidní rekapitulace událostí z 11.9.2001. Bavil mě hlavně začátek v Afghánistánu, plánování útoků. Precizní práce. Nikdo mi nevymluví, že o ropu nejde. Respekt obětem, statečným z letu 93, záchranným složkám. USA vůbec nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát, přitom indicie měli už od útoků na ambasádu a dokonce i na samotné garáže WTC. Dalo se na to podívat. Budoucnost ovšem růžová není. Bude to ještě horší. Fajn, že to nebylo tak proamerické. Prasácký vstup do Iráku a nakonec i mír s Talibanem. Usáma by měl radost. ()

Dslike

Dokument, ktorý detailne popisuje 11/9 2001, čo všetko tento den predchádzalo a čo všetko sa dialo po ňom. Na moje prekvapenie bol naozaj zdravo kritický. Emočne velmi silný snímok, tento dokument sa nepozerá jednoducho. V človeku vyvolá mnoho otázok na to čo je správne a čo nie. Rozhodne jeden z najlepších dokumentov, nie len na tému 11/9, ktorí som mal možnosť vidieť. ()

Arkagas1989

Pamatuju si, jak jsem ležela na gauči v obýváku, protože jsem byla nemocná a najednou se mi zrušilo vysílání Simpsnů v televizi se objevily záběry dvojčat.. bylo mi 13 a vlastně jsem nechápala co se děje, ale i teď po letech mě při té vzpomínce mrazí. Tenhle dokument je jeden z mála, kde je to komplexně shrnuté a Amerika se ukazuje i v černějším světle. O tom, jak terorismus ve své nynější podobě je důsledkem její pomsty. O tom, jak spoustu kroků bylo nezákoných, o vyhozených penězích oknem, o tisících zbytečně vyhaslých životů.  Pro ty z nás, kteří se o události 11 září a celkové události mezi Amerikou - Afgánistánem - Irákem zajímáme léta průběžně je to vlastně jen rozšíření obzorů, ale věřím, že lidem, kteří tuto problematiku nesledují to může dost otevřít oči. Výpovědi lidí, kteří byli přímo ve WTC, ale i na ulicích, výpovědi vojáků, kteří absolutně nevěděli, co v Afghánistánu dělají, protože jim to nikdo neřekl, ale i pohled z druhé strany. To vše tu je.  U prvních 3 dílů jsem si slušně pobrečela, u posledních 2 jsem byla vzteky zralá na panáka.  Vítejte ve světě, ve kterém žijeme.    K současné situaci v Afghánistánu a konání Talibanu se nebudu vyjadřovat, ale posledním díle tohoto dokumentu je myslím hezky řečeno proč se děje to, co se děje.  ()

Kinofil

|| TV-14 || Netflix || Rozpočet: N/A || Konspirace stranou. Tenhle dokument není o nich, místo toho se opírá o podložená fakta, která paradoxně konspirátorům přidají další munici. Po 20 letech nemůže snad nikdo pochybovat o tom, že by válka v Afgánistánu byla jakýmkoliv úspěchem pro USA. Většina dokumentu, s výjimkou prvních 2 dílů, se právě válce a následujícím 20 rokům věnuje a pohodhaluje, jak moc Bushova vláda jednala iracionálně, až protiústavně a spousta toho se obrátilo spíše proti obyvatelům USA než proti teroristům. O to zajímavější zjistění to je přímo z úst Bushových posluhovačů, poradců, pracovníků Pentagonu, generálů atd. Jestliže to nebylo naplánované, pak Amerika jednoznačně jednala bez rozmyslu, v agresi a bez jakéhokoliv cíle, což je zde i řečeno vrchním vojenským generálem: "Máme taktiku, ale nemáme strategii." Kam se hrabe Vietnam. Co se týče audiovizuálu první dvě epizody jsou velmi strhující díky zrestaurovaným záběrům z 11. září do HD/4K, takže i ten, kdo pád dvojčat tehdy zažil v přímém přenosu, si ho prožije znovu, intenzivněji. Jako katastrofická událost se to (snad) nikdy nevyrovná žádnému hollywoodskému filmu, takže jde o úchvatnou, nervy drásající podívanou s epickým měřítkem srovnatelnou jedině s populárním Černobylem (jako událost i seriál). V rámci aktuálního dění (odchodu USA ze středního východu a "ukončení" této zbytečné války) je to dobré (smutné) shrnutí všeho, na co se za 20 let postupně zapomnělo. 85%. ()

HennessyVSOP

Po 20 letech velmi přínosný seriál shrnující histroii i kontext, který naposté většině lidí u nás naprosto uniká. Nemohu jinak než doporučit. Asi nejděsivější na tom všem nicméně zůstává, že na některých muslimských webech se toto recenzuje jako proamericky zaujatá blbost.... Ani po 20 letech utrpení na všech stranách není konec a zjevně za našeho života ani nebude. ()

Tomas_PO

Príliš vysoké hodnotenie (86%) dávalo nádej na nezabudnuteľný dokument, no u mňa sa to napokon ledva vyšplhalo na 4 hviezdy. Seriál sa v 5tich, cca 1hodinových dieloch snaží zosumarizovať celú genézu 9/11, od počiatku problému (vpád Rusov do Afganistanu), cez samotné útoky na Štáty, vojenskú odvetu, kontroverznú zmenu vnútorných zákonov, sledovania vlastných občanov, držanie väzňov mimo Ženevskej konvencie, až po zistenie, že táto vojna nemá víťazov. Škoda, že nezachycuje aj najposlednejší vývoj už reálneho odchodu amerických vojsk, ktorý prebehol extrémne kontroverzne...a smutne. Stačilo vydanie série načasovať o pár týždňov neskôr. Čo mi prekážalo asi najviac bol formát série, uprednostnil by som celovečerný dokument, ktorý by hutne a úderne spojil tento 40 ročný vývoj do jedného celku. A to je vlastne najväčšia devíza celej série, že ako jedna z prvých sa na problém pozrela komplexne s presahom do súčasnosti. No rozsekano, na jednotlivé diely, ktoré si divák nepozrie v celku. Navyše osamotene strácajú na sile, pretože v 60 minútach nestihnú zachytiť to, čo už iné dokumenty na jednotlivé témy rozpitvali dopodrobna. Asi najviac sa to prejaví pri útokoch na Štáty, kde sa nepodarilo dramatizáciu vystupňovať tak, ako v iných dokumentoch. Zábery útokov sú stokrát videné, použité sú navyše tie najznámejšie. Nezaskočia ani hlasové nahrávky dispečerov, pozemného či vojenského personálu. Skrátka nič naviac oproti známym dokumentom, až na pár z Pentagonu. No prekvapí, a zároveň poteší celková pointa série, ktorá sa veľmi otvorene vyjadruje proti vojne a poukazuje na jej nezmyselnosť a hlavne na to, že vlastne nič nerieši. ()

YugoBoss

Naprosto silná a strhující dokumentární minisérie, která popisuje události před/během a po 11/09/01. Přestože zde byli zpovídáni lidé různých názorů a různého náboženského vyznání, je zde dokonale vystižen kontext tehdejších událostí. Nechybí záběry, které mnohdy až zamrazí. Nechybí ani otřesné příběhy (např. o tzv. technice vylepšeného výslechu, masakrování afghánských a iráckých civilistů, atp.). Dokument precizně popisuje syrovou realitu, bohužel si ani nic nemusí přibarvovat. Jedná se o famózní počin, k jehož dokonalosti takřka nic nechybí. Zlomové okamžiky budu nějakou dobu rozdýchávat. Doporučuji zhlédnout všem, kteří si stále myslí, že USA stojí na světlé straně Síly... ***** ()

Alex.V

Moc hezky zvládnuté velice těžké téma. Moc se mi líbilo zapojení přeživších a převyprávění celé události jejich pohledem, jediné mínus je za mě občasné vmísení štábu, které pro mě osobně trochu ruší celkový zážitek, ale zase nic co by se nedalo přehlédnout. Skvělé je také obsáhnutí událostí, které následovaly po útocích 11. září, jako je válka v Afganistánu a Iráku. Za mě skutečně solidní dokument 8/10. ()