Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

Yomega

Film jsem viděl před mnoha lety a pamatuji si, že se mě líbil. Teď jsem si ho připomenul...a bohužel už se mě líbil méně. Samozřejmě Burtonova režie je skvělá, stejně jako zobrazený kontrast mezi barevným městem a sídlem Edwarda, ale je to vše tak nějak moc umělé. Umělě vyvolaná dojemnost, soucit, humor, napětí, atd. Lidé jsou svině, to víme i bez Burtona a tak hodnotím spíš průměrně. Pro mě osobně zůstává Burtonův vrchol v dílech Ed Wood a Big Fish. ()

albionlady

Nádherný film, ktorý môžem vidieť miliónkrát a stále bude rovnako zázračný (a stále posledné minúty - a ešte dlho po nich - preplačem). Edwardova nevinnosť, dobrota, jeho smutný výraz tváre a otrasné správanie väčšiny postáv voči nemu trhajú srdce. ()

katmandzoo

Jeden z mojich top20 filmov, ktorý si zakaždým veľmi rád pozriem a pri ktorom sa nechám unášať jeho krásou, chuťou do života a podmanivou hudbou. Viac k tomu nemám čo dodať. ()

tranquill

Příběh o strachu, ale i obdivu a zneužití někoho nestandardního, avšak s čistou duší, je dojemný až smutný, ale ne docela. Když vidím zjizveného Deppa, okamžitě se mi vybaví Dani z Cradle of Filth, Jistě se nechal Johnnyho bizarní vizáží inspirovat. Ostatně, bylo by to zajímavé, poslouchat k tomuto romantickému příběhu takovou A Gothic Romance. Ale to by asi musel být Burton black metalista :-))) ()

Biopler

Burtonove svety sú niečo do čoho rád vpadnem. Ide vlastnou cestou a nikdy sa nebojí experimentovať. Ako aj v tomto prípade na príbehu chlapíka s nozničami namiesto rúk. A nie hocijakými, ale rovno so záhradnými, ktorými skrášľuje prostredie, účesy dám i psov. Poznám i jedného kocúra, u ktorého by Edward našiel uplatnenie. Každopádne svojská postavička skrášlená crazy účesom, make-upom a jazvami. Za týmto nánosom predvádza Depp asi najlepšie herectvo čo som u neho videl. Svojej postavičke vdýchol istú melancholickosť a tichosť, pomocou ktorých si u diváka získava sympatie a ten mu drží palce, aby tú kočku získal. Na plný počet mi predsa len chýbajú poctivo dotiahnuté vedľajšie linky príbehu o Edwardovom stvoriteľovi a jeho motiváciách tvorenia, o motiváciách Peggy vytrhnúť Edwarda z jeho doterajšieho života. Taktiež i to, že nech je to akákoľvek fantasy, istá logika v rozprávaní príbehu a zároveň nadväznosť by mala byť zachovaná. ()

Dienzenhofer

Role která dostala Deppa na vrchol. Winona Ryder, asi její nejlepší role a rozhodně nejznámější (škoda že nehrála v tom Kmotrovi 3). Vrchol Burtonova nejlepšího období(1988-1994), ale vrchol Burtona samotného je podle mě Velká ryba. Burton se tu divákovi vysmívá a ukazuje jak to ve skutečném světě chodí. ()

Razzor_82

"Kevine, chceš si zase zahrát kámen, nůžky, papír?" Burton vyčaroval temnou a silně atmosférickou pohádku. Depp na hereckém výsluní. Když jsem byl malé dítě, tak jsem se Edwardovi vizáže strašně bál. Perfektní příběh o lidskosti, který chytne za srdce. Jedna hvězda za dětskou nostalgii. 9/10 ()

Vabr

Jedná se o všem známou klasiku a má to své nezpochybnitelné opodstatnění. Nemá tedy smysl kdovíjak dlouho vypisovat, co vše je na filmu skvělé a povedené, že se z toho stal devadesátkový kult přetrvávající až do dnešní doby. Může za to především osobitý inovátorský vhled Tima Burtona, který se projevuje jak na vizuálu celého tohoto počinu, tak i na průběhu děje, zajímavých scénách i samotné postavě Střihorukého Edwarda, a zacílení na celou rodinu, čímž si film získává ještě o to větší úspěch. A to se mi na tom přesně líbí - s tímto filmem nikdy neuděláte špatně. A rád bych podotknul jednu poslední věc. Bělásek, kterého tu hodnotil dříve brácha, je za mě, po zhlédnutí Střihorukého Edwarda, ve skutečnosti nehorázný kopírák. Opravdu, fakt jak přes kopírák, jenom se zamění outsideři a jejich „superschopnosti" a máte nový film - Běláska. Brácha mi sice toto vyvrací, ale je to tak. Vyhodnocení: Je hezké, jak je to vlastně vánoční film, přestože tam jsou Vánoce hodně vedlejší ()

FeriusParfax

U tohohle filmu, který jsem vídala v dětství se mi vždy vybaví slovo DEPRESE. A na film, který ve vás vyvolává jen DEPRESI asi moc koukat nechcete. ()

Sosak

Film mého dětství, nemůžu hodnotit jinak...ani když se na to podívám po letech. Typická burtonovská jízda s krásnou hudbou a sympatickým příběhem. ()

waska

Čekal jsem od Murtona něco míň romantického. Johnny Depp byl v roli výbroný, nicméně si myslim, že mu úplně nesedla. Spolupráce Deppa a Burtona byla prostě v jejich dalších společných filmech lepší. Určitě je to zajímavý film, stojí za shlédnutí, ale nic víc ani nic míň. ()

elshish

No co dodat...už asi bylo vše v komentářích řečeno..nezapomenutelný Depp a síla v jeho kouzelných nůžkách ukazuje dvě strany poznání.. ()

Henry Morgan

Když tento film vznikl, tak jsem koukal ve školce holkám pod sukně, pak na základní škole v družině pouštěly učitelky dětem film o chlapci, co má místo rukou nůžky. Tím absolutně tenhle film znevážili, jelikož se nejednalo o pohádku, šlo v něm o víc a to jsem pochopil teprve nedávno, jelikož jsem si odmítal tohle dílo pustit. Důvodem byly vzpomínky na dětská léta a fakt, že mě to vůbec nebavilo. Teď musím uznat, že jsem nenašel ani jednu chybu a navíc mě to bavilo. Velmi kreativní a typické pro Burtona. ***** ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)