Čtyři maskovaní a dobře ozbrojení muži přepadnou vlak metra v New Yorku. Mají pečlivě připravený plán celé akce a brzy každého přesvědčí, že z jeho realizace rozhodně nehodlají ustoupit. Jako výkupné za zadržované cestující požadují milion dolarů, které mají být doručeny na určené místo v metru za pouhou hodinu. Kapitán dopravní policie Zachary Garber se pokouší v rekordním čase zajistit požadovaný finanční obnos a přitom hledá způsob, jak neznámé muže zastavit… Napínavý příběh o terorismu, který natočil na motivy knihy Johna Godeyho režisér Joseph Sargent, neztratil nic na své působivosti a zůstává aktuální i v dnešní době. Úlohu policejního kapitána Garbera ztvárnil americký herec Walter Matthau známý především komediálními rolemi ve filmech Apartmá v hotelu Plaza, Kaktusový květ, Průvodce ženatého muže, Dej si pohov kámoši. Snímek Přepadení vlaku z Pelhamu se stal jedním z inspiračních zdrojů Quentina Tarantina pro jeho Gaunery. O potenciálu filmu Přepadení vlaku z Pelhamu svědčí i to, že se dočkal nejednoho remaku, původní zpracování z poloviny 70. let ale dodnes zůstává nepřekonáno. (Česká televize)

bakeero

Správně napínavé a rozhodně lepší, než remake. Navíc tu Tarantino našel pány Zeleného, Modrého, Šedého a Hnědého, které pak zrecykloval v Gaunerech :-)) ()

Likan7

Solidní film, už pěkných pár desítek let starý, ale funguje celkem dobře i dnes. Není to žádné dílo, ale na jedno podívání dobrý. Sice mi nesedí Walter Matthau ve vážné roli, ale několik skvělých hlášek tam má. Na dobrý film ale tohle nestačí. ()

neo93

Skvěle napínavý snímek o přepadení vlaku. Skupina čtyř po zuby ozbrojených mužů, oslovujících se podle barev, tedy pan Modrý, Zelený, Šedý a Hnědý, obsadí velmi jednoduše jeden z podzemních vlaků v New Yorku. Poté, co mají naprostou kontrolu nad daným vagonem, začnou si klást své požadavky. Jako první si žádají 1 milion dolarů, pokud ho do hodiny nedostanou, zavraždí každou minutu jednoho rukojmího. Od začátku film baví svým podáním, kdy sledujeme na jedné straně únosce vlaku, kteří jedou podle přesně připraveného plánu, tak i jejich rozličné rukojmí, tak na straně druhé operační železniční středisko v čele s hlavním policistou Garberem, který vyjednává se zločinci po telefonní lince. Právě dialogy po drátě dodávají snímku potřebnou dávku napětí. Walter Matthau se jako Garber se velice zdatně snaží najít potřebný čas pro splnění požadavků tak i zároveň přemýšlí, jak únosce přelstít. Naopak Robert Shaw v roli pana Modrého, jenž šéfuje bandě, si dokáže zjednat pořádek a respekt ostatních. Na to, že se má jednat o akční film, je samotné akce poskromnu, za to je ale pěkně přímočará. Nebýt trochu slabšího konce, hodnotil bych plným počtem. ()

Lavinia

Bohužel film zestárlý, a ne šťastně. Neděje se v podstatě nic, jen se kecá, remake mnohem lepší. Napětí nikde, akce taky nic moc, dobovost z toho čiší. Dnes už to mnoho neříká. ()

pushover

Poctivej dobovej heist film, postavenej víc na dialozích, než akci a skvělou muzikou. Scottův remake vidět nepotřebuju. Konečně jsem se dozvěděl, kde vzal Tarantino ty barevný krycí jména. 😀 ()

Duke90

"Zdravíčko!" - Tak tohle byla setsakramentsky krásně odvedená práce ze staré školy! Vůbec se nebojím zařadit tento film mezi ty nejnapínavější v celé historii filmu, protože po celou dobu jsem samým napětím ani nedutal a Robert Shaw dokázal pořádně rozpumpovat můj krevní oběh svými "téměř" nesplnitelnými požadavky. Moje první slovo tohoto komentáře samozřejmě odkazuje na naprosto geniální zakončení, kdy to tvůrci utnuli přesně podle mých představ a tím pouze stvrdili mé finální hodnocení. Také jsem nemohl přehlédnout tehdy ještě poměrně "mladého" tatíčka Bena Stillera - Jerryho a panu Tarantinovi děkuji za výbornou inspiraci, která vznikla skoro o dvacet let později. ()

Amonasr

Místy nuda, místy humor, místy nevinná oběť a k tomu v závěru i napětí - takový zvláštní pell mell. Vcelku slušná zábava, ale nic víc. ()

ostravak30

Já jsem měl od počátku s filmem tu potíž, že působil jako komedie. Nabyl jsem smíšených pocitů z některých situací a také z dialogů. Angažováním Waltera Matthaua to tedy nebylo, byť jej jen z komedií znám. Postupně se ale z filmu stal docela dramatický thriller, který ovšem mj. pokazil i horší konec. Vzhledem k průběhu filmu bych čekal něco méně banálnějšího a jednoduššího. ()

Pete

Standardní únos rukojmích, tentokrát v newyorské podzemce. Původní Pelham 123 je o něco lepším a rozhodně napínavějším filmem, než pozdější remake Tonyho Scotta. Co je ale na tomto snímku pro mě z dnešního pohledu nejzajímavější, je chování postav k sobě navzájem - nekorektní je slabé slovo, vypadá to, že všem chybí elementární základy slušnosti. O nějaké rovnoprávnosti žen si tenkrát mohly nechat jen zdát, jistě, ale dále - běloch řekne černochovi "Drž hubu negře" a jednu mu flákne, Matthau otráveně provádí delegaci japonských ředitelů Tokijského metra, a pak zahlásí "Odveďte ty opice" (oni mu přitom velmi dobře rozumí), atd. - WTF? To už teda i ten Tarantino, který se 70. léty nejvíce inspiroval, ve svých filmech vyjadřovací prostředky dost zjemnil, naštěstí je to nicméně fakt zábava. Vlastně všichni jsou tu navíc buďto retardovaní burani (většina rukojmích a policistů), kteří ve své naivitě vůbec ani nechápou, jak může někdo unést vlak, nebo trpí těžkými traumaty či dokonce závažnými psychickými poruchami (únosci, dispečeři metra). Ať už zde tedy byly ty sedmdesátky vyobrazeny v NY věrně, nebo pouze tvůrci zobrazovali to, co chtěli doboví diváci vidět, každopádně společnost se do dnešních dnů diametrálně změnila. ()

Blackadder

Ale ano, dá se na to koukat. I s ohledem na téměř 50 let od vytvoření. Jen je to lehce odhadnutelné... situace s panem Zeleným jasná od začátku. ()

morepower

Čtyřicet let není na tomhle snímku vůbec znát. Napětí umocňuje stísněnost a tma v tunelech metra, hlavní postavy působí opravdově a celé je to takové poctivé až na konec. Trochu mi chybělo vysvětlení, ale budiž, prachy jsou přece motivací dostatečnou! Konec vzal rychle za své a celé gradování do finále rozstřelil na prach. Finále, tak jak bych si to chtěl po zhlédnutí filmu užít, se tedy nekonalo. Na jedno zkouknutí dobrý. ()

Muf911

Zvláštní. Viděl jsem i ten novější film, ale vůbec jsem si neuvědomil, že je tohle je originál. Asi mi ten remake tolik neutkvěl. Tohle bylo velmi zajímavé a na svoji dobu super thriller. Z tohoto filmu si snad budu pamatovat čtyři stejně oháknuté únosce, kabáty, klobouky, falešné kníry a brýle. Pánové Green, Grey, Blue a Brown ()

pursuer

Vzpomínka na dobu, kdy se padouchům zase tak moc nefandilo, nikdo z nich neměl hluboký, sentimentální a omluvitelný popud k onomu činu a nehrál v tom Denzel Washington. Překvapivě film taky funguje jako zajímavá sonda do špíny New Yorku v 70. letech, než tam banda ženských, které mluvily jen o šu*ání, propagovaly zboží luxusních značek. ()

PTuranyi

Výborná únoscovská dráma v New Yorkskom metre. Napätie však nevytvára ani tak položenie rukojemníkov ako snaha seržanta Garbera a tímu dopravnej polície zachrániť ich a dolapiť únoscov. Perfektná práca produkcie využíva potenciál príbehu naplno a vďaka kvalitným hereckým výkonom vznikol plnokrvný dobrodružný film s atmosférou 70-tych rokov a vtipnou iskrou. Walter Matthau v hlavnej úlohe prekvapuje sviežim šarmom. ()

Zemřel herec Jerry Stiller

Zemřel herec Jerry Stiller

11.05.2020

Ve věku 92 let dnes ve Spojených státech zemřel komediální herec Jerry Stiller. Zprávu na svém twitterovém účtu zveřejnil jeho syn, hollywoodský herec a režisér Ben Stiller. Podle příspěvku zemřel… (viac)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (viac)