Dvojník

(festivalový názov)

V blízkej budúcnosti sa žena menom Sarah (Karen Gillan) dozvie, že je nevyliečiteľne chorá. Aby zachránila svoju rodinu pred bolesťou zo straty, rozhodla sa pre svoj klonovací postup a vycvičí klon, aby sa cítila ako ona. Potom sa však Sarah zázračne uzdraví, čo ju privádza k novému problému: v spoločnej budúcnosti ľudia nemôžu existovať dlhšie, ako je časový limit ich klonov. Podľa zákona musí Sarah a jej klon nakoniec medzi sebou bojovať až do smrti. (ČSFD)

BoredSeal

Slibný sci-fi námět bohužel drtí nezajímavý vizuál způsobený zřejmě velmi nízkým rozpočtem, kvůli tvůrčí volbě nechat postavy mluvit a tvářit se monotónně si nevytvoříte k hlavní postavě vztah a herečka to bohužel nezachrání. ()

M.i.k.e

Dual je lepší než Stearnsův předchozí počin, ale pořád je to primárně lehce bizarní festivalovka. Nápad s klonem, který vás nahradí v případě že umíráte, aby člověk ulehčil svému okolí není zas tak originální. To že ale ze zákona nemůžete fungovat vedle sebe ve chvíli kdy nějakou náhodou neumřete a musí se to v krajním případě vyřešit soubojem už zajímavé je. Konec bych nicméně čekal trochu vyhrocenější...60% ()

Aljak

Námetovo vcelku vydarená bizarnosť! Dokonca mi to trochu pripomenulo tvorbu Yorgosa Lanthimosa, a to najmä svojou bezemočnosťou a antipatiou. Ale čo sa týka scenáru, tam už to bohužiaľ pokrivkávalo a skvelý potenciál celého princípu nežiadúcich "náhradníkov" išiel do kytek. A pritom, nábeh to malo viac než sľubný. No napriek tomu pokrivkavajúcemu scenáru to bolo obstojné, dialógy presne také, ako sa na bizarnosť tohto typu patrí, takže z tohto pohľadu spokojnosť. Každopádne, malo to rozhodne na viac... ()

honajz2

Pseudo-intelektuální sci-fi, ze které je ta opravdu silná inspirace Lanthimosem strašně znát, takže má i hromadu shodných prvků - bezemoční herectví, neexistující psychologii, slabě vykreslené postavy, žádná hlubší myšlenka nebo přesah, časté zoomování, zajímavá zápletka, která je sice vedená bizarně, ale zároveň strašně slabě a k ničemu nedospěje... A mě osobně Lanthimos nesedí vůbec a považuji ho za silně přeceňovaného, takže když mi tohle přijde jako jeho béčková verze, je jasné, že to moje hodnocení nebude vůbec dobré. Mám strašně rád všelijaké bizarnosti, ale tomuhle pozérskému typu jsem nikdy nepřišel na chuť a netuším, co na nich obdivovat. Tyhle filmy jsou podobně nepropracované a hloupé jako kdejaké hororové céčko, jenže se tváří dostatečně jinak a odlišně a svoje nedostatky obhajují tím, že je to prý umělecký záměr. A některým to bohatě stačí. Prostě je to další z těch filmů, které jsou nejideálnější pro ty lidi, co si dají jeho plakát na profilovku a snaží se tím před všemi strašně machrovat, jak moc jsou nároční diváci jsou a jak koukají jen na těžké umělecké filmy. A pak si to člověk srovná se skutečnými umělci, jakými byly třeba Bergman nebo Tarkovskij a dojde mu, že označit něco takového jako artový film je pro tenhle druh filmů spíš obrovskou urážkou. Sorry, ale tohle fakt není pro mě, i když natočené to je celkem slušně. Btw, ta urputná snaha být jako Lanthimos a strašně napodobovat jeho bezemoční postavy tu byla místy tak přehnaná, že mi to přišlo až směšné. A to už je co říct, mě přijde směšný i celý Lanthimos. Lepší 1* ()

bourec

Odpad tomu nedám, ale bylo to blizoučko. Herci jsou v tomhle depresivním blábolu děsný, ovšem vede Karen. Chladnej projev, věty jako "Metal je hromada hluku" a podobný moudra. Prostě sympatie nemá vůbec nikdo. A proč taky.  Ale přiznám se, že jsem to čekal. Je to festivalová artovka, a já byl jenom zvědavej. Hrůza. 10%. ()

dubinak

Riley Stearns má hodně osobitý, chladný přístup k látce a od toho se odvíjí také charakter většiny jeho postav. Možná bych s tímhle filmem měla menší problém, kdyby hlavní postavu hrála přece jen o něco sympatičtější herečka, ale věřím, že to byl prostě jen záměr a Karen Gillan vlastně splnila účel a nastolila dobře pocity, které měla v divákovi vyvolat. Dual je ale na mě až moc robotickým snímkem a i když většinou dávám těmto indie scifárnám obvykle tři hvězdy, tady jsem dost přemýšlela, jestli nezůstat na dvou. Za ty pseudoapokalyptické dialogy ale tu třetí hvězdu nechám, přece jenom dokázal Stearns vytvořit poměrně zajímavý svět, který jako by vypadl z epizody Black Mirror, která by na mě asi zapůsobila víc, než tento celovečerák. ()

SHI-SHA

Nic si o filmu nečtěte, nekoukejte na trailer a pusťte si to. Teda pokud máte rádi thrillery trochu řízlé sci-fi tématikou. Je to originální, nápadité a celkově oceňuji dost osobitý styl vyprávění i dialogů. Aaron Paul byl skvělým bonusem! Do úplné spokojenosti mi chyběl jen trochu lepší konec. ()

vyfuk

Totální bizárek, jehož rozjezd je v celku pomalý, ale v moment, kdy mě mohl háček chytit i za komoru, tak jsem jel. Výsměch principů strachu ze smrti, bizarní situace, ze kterých jsem šel do kolen a navíc vyprávění z pracování, které nenudilo. Za mě neuvěřitelné překvapení a zatím nejlepší film roku. ()

blackkocour

pozvolnější klonovinka v blízké či alternativní budoucnosti, co je černější než moje prdel. Jen jsem doufal spojení Aarona Paula a Mouchy 🪰 ()

sedm.1

Dual sice disponuje naprosto parádním, originálním a zajímavým ústředním nápadem, ovšem mě to i přesto z mnoha důvodů nesedlo. Zápletka tedy vypadá skutečně velice dobře, a krom všeho výše zmíněného ji lze ještě k tomu označit klidně i za nepředvídatelnou, jelikož její vývoj mohl ubíhat skutečně spousty směry, a to dokonce i směry žánrovými, ovšem právě ten výsledný se pro mě osobně stal nakonec asi tím nejméně vstřebatelným, sympatickým a zábavným. Ono jsem to každopádně mohl, vzhledem k předchozímu filmečku tohoto tvůrce, očekávat ale již dopředu, nicméně toto jeho dílko je stravitelným snad ještě méně a za hlavního viníka lze považovat především jeho celkové zpracování, které je sice možná záměrně chladné, strojové a syrové, pak je to ovšem už jen o přístupu jednotlivého diváka, což je v pořádku, mě k dané látce ale prostě právě toto provedení nepřišlo vhodné. Veškeré postavy, herci, dialogy, atmosféra a v podstatě i pointa je prostě odtažitá a nepříjemná manipulace, se kterou se nelze ztotožnit, celé to má navíc i strašně miniaturní a nepřesvědčivý vývoj podaný v depresivním komorním duchu, no a především k tomu nic z toho nefunguje a nepůsobí tak, abych to tedy mohl ocenit alespoň jako povedený tvůrčí záměr pro cílové publikum. No a když navrch připočtu fakt děsivě hrající a odpudivou Karen Gillan v ústřední roli fakt nevídaně podivné postavy, tak se mi tato podívaná hodnotí vážně nějak pozitivně, a to i s vědomím, že působivost celého filmu, jak už jsem zmiňoval, měla třeba být právě záměrně taková, když to ale nefunguje, tak co s tím? ()

Harpy

Mne sa to teda celkom pacilo, uplne sko keby som pozerala diel z Black Mirror, malo to aj vtipne momenty kedy som sa dobre pobavila a zaver no, ako inak….poviem len ze som to cakala. Ale za mna fajn. ()

warrenur

So sipom v plucach typek v uvode velmi rezko utekal. :) Taktiez doktorka oznamujuca smrtelnu diangozu britskym posh prizvukom, je prvym "znakom" filmu. Totiz, tento nezucastnene az "roboticke" rozhovory. Nuz a v tomto duchu sa dalsie rozhovory vedu odosobnene a posobia schvalne "awkward". To bolo zabavne a jedinecne. A samotny vycvik s instruktorom Aaron-om Paul-om vo vsetkej svojej vaznosti bol dokonaly - "arrow to the head" "I'm looking for an outfit to die in". "At least my dog is still alive." "We both have great breasts". Pobavil zaver a zdemolovane auto. :D Zaverecne titulky a dozvuky v lese boli az filozoficke. Za tu atmosferu polhviezdie navrch, hoci to tak 3/4 filmu nevyzeralo. Odporucam, ojedinely zjav. Karen Gillan si zahrala celkom dokonalo bezvyraznu a bezemocnu postavu. ()

dannyyy

Tento divnofilm mě pořádně usadil na zadek. Mám z toho hodně divné pocity a hlavně ten Karenin divnotanec nemohu dostat z hlavy :) Dávám divné tři hvězdy... a role Theo James (nar. 1984, Velká Británie) je asi vůbec nejdivnější v jeho kariéře. Ten jeho výraz v poslední jeho scéně tomu i naznačuje. CSFD jej raději ani neuvádí :) ()

Ydrosten

Bez emoční, táhlá sonda do mysly holky s nulovým výrazem ve tváři, která se snaží poznat sama sebe skrze klon, který ale musí zabít. Přiznám se na rovinu že jsem někde od půlky přestal dávat pozor, takže mi konec tak nějak unikl a vlastně ani nevím kdo a jak koho dostal. Nápad to není úplně blbý ale stejně, nemyslím že bych měl rád kopii / klon někoho koho jsem znal celý život (dceru) takže postrádá výroba kopie tak nějak smysl. Nejsem si taky jistý tím že by se v tomto světě neděly ilegální hony na lidi, kdy by si parta mentálů nechala vyrobit svoje klony a pak je lovila někde v lese, protože co jsem tak vypochopil, tak je tu v podstatě vražda legální. Potěšil Aaron Paul, kterého jsem nikde dlouho neviděl. ()

Kingjiri

Originální námět se bohužel vůbec nepodařilo zužitkovat a výsledkem je tak nudná podivaná bez jakýhokoliv napětí nebo akce. Málo se mluví, hodně se blbě čumí a každá druhá scéna je dvakrát tak delší než by bylo potřeba. Blízká budoucnost s mobilama, který maj dvoubarevnej displej, místo plochejch TV se používaj starý CRT bedny a hlavní hrdinka jezdí olítanym Focusem z roku nebreč byla pořádnej bizár. Z hlavní představitelky pak nešlo žádný charisma a maximálně dávala najevo znudění životem. Nevim, jestli tohle byl záměr nebo si tak herectví Karen Gillan "užívala", ale bylo to hodně otravný. Budu zlej a po hodně dlouhý době dám jenom jednu hvězdu. Už jsem totiž dlouho nekoukal na biják, u kterýho jsem šel v závěru radši dělat něco produktivního a jenom tak koutkem oka jsem pokukoval, co se tam děje. ()

Maximilianus

Príbeh je jednoduchý, ale zaujímavý, a musím povedať, že mne to stačilo a bavilo ma to. Bavila ma aj Karen Gillan, páčil sa mi jej výkon a celé to psychologické pozadie, morálne dilemy, výcvik a podobne, hoci to bolo všetko povrchne načrtnuté, bolo dobré a pre mňa dostačujúce. 6,7/10. ()