Na jednom z newyorských dálničních obchvatů se v ranních hodinách, kdy každý spěchá za svými povinnostmi, srazí dvě auta. Zdánlivě se vlastně nic nestalo, jen jedno auto zůstalo nepojízdné. Ale pro oba řidiče má jejich náhodné setkání nedozírné následky. Tím jedním je úspěšný mladý advokát Gavin Banek (Ben Affleck - Nejhorší obavy, Pearl Harbor ad.), který zmeškal klíčové stání a omylem našel klíč k nekalým praktikám v rodinné firmě, druhým Doyle Gipson (Samuel L. Jackson - Shaft, Vyvolený ad.), nešťastný otec, který se opozdil k rozvodovému řízení a zřejmě ztratil ženu i své děti, přestože by s nimi chtěl být každou minutu. Banek a Gipson jsou naprosto odlišní muži. První mladý, toužící za každou cenu po penězích, úspěchu a vysokém společenském postavení, druhý stárnoucí, který už se jen zoufale brání, aby se neocitl až na samém dně.Drobná autonehoda, která je svedla na okamžik dohromady, je ve svých nečekaných důsledcích staví proti sobě. Promění je v nepřátele na život a na smrt a zavede je až na samý okraj sebezničení... Ironie osudu, film o zcela nepředvídatelných zvratech lidského osudu, je americkým debutem britského režiséra Rogera Michella, který je mj. tvůrcem mimořádně úspěšné komedie Notting Hill s Hugh Grantem a Julií Robertsovou. O svém filmu, který se jednoznačně opírá o skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů, řekl: Scénář mne zaujal hned při prvním čtení. Líčí náhodné setkání dvou mužů, po němž se doslova protnou jejich životní kruhy. Zavede je, do jisté míry proti jejich vůli, na podivné cesty plné násilí a brutality, kterou by v sobě oni sami ani nehledali. Jenže z cest, po nichž se ti dva vydali, už není návratu. (oficiálny text distribútora)

pakobylka

Byl to jen drobný incident - nic víc. Nedošlo při něm k žádnému zranění a na první pohled se zdálo, že nikdo neutrpěl ani žádnou jinou závažnou újmu ... přesto se stal prvotním impulsem k otevření pověstné Pandořiny skříňky. Protože odstartoval řetěz událostí, které už nešlo zastavit - sami uvidíte, jakými cestami a kam své hrdiny přivedly ... a posoudíte, nakolik je pro vás pointa akceptovatelná. Buď jak buď, mně vyhovuje. P.S.: Víte ... netuším, jestli existuje Bůh, ale věřím na Ďábla našeptávače. Je všudypřítomný, nezná únavu a číhá v záloze doslova a do písmene na každou příležitost. Zná všechny naše výhry i prohry - a připočítává k nim i zjevné a skryté slabiny, tajná přání a promarněné šance každého z nás ... jeho snažení je velice systematické a přesně cílené, tudíž je únavné a téměř nemožné den za dnem mu znovu a znovu odolávat. ()

otík

Nikterak výjimečný a ničím zvláštní thriller o dvou mužích, které svede proti sobě vlastní tvrdohlavost a náhodná bouračka. Nezachrání to ani slušní Afflack a Jackson. ()

Decker

Pro me docela prekvapeni z ktereho se vyklubal nadprumerny thriller se zajimavou zapletkou a vybornou atmosferou. Pro me snad jedina vada na krase je trochu nedodelany scenar a zbytecne prehravani hercu. ()

Triple H

Pozerateľné a zručne spravené drámo, ale výdatne zaliate hollywoodskym bullshitom. Takže prechcaný newyorský právnik má morálny problém pripojiť stránku s podpisom k pár iným stránkam? A urobiť to, aby nahradil dokument, ktorý niekde stratil? Ľudze mojo, to je väčšie sci-fi ako predstava, že nový Jánošík zarobí celosvetovo viac ako Avatar. Zvyšok deja je nadto síce zábavný, ale strááášne vykonštruovaný (právnik nevie, že existuje ručenie a bankára sa naň pýta ako úplný idiot???). To ako hrdinovia riešia svoje problémy je absurdne blbý. Ďalej sa musím priznať, že mi tieto americké moralitky občas lezú na nervy. Ona celá továreň na sny je totiž v zásade len mäsokombinát, ktorého cieľom je zisk a v zákulisí sa to s morálkou rozhodne nepreháňa. A dostať od tých najväčších smradov naservírovaný takýto blábol za 45 miliónov dolárov (čiže určite sa použili "účelne")? No nabúchajte si to niekam do treniek. ()

lennyd

Situace, kterých se (bohužel) denně stává spousta. Po cestě do práce se spojí osudy dvou zcela neznámých lidí, při automobilovém ťukanci - jeden je úspěšný právník Gavin Banek (Ben Affleck), který právě spěchá k soudu, aby obhájil chování své právní kanceláře při převodu miliónů dolarů z konta umírajícího miliardáře na konto kanceláře a druhý je Doyle Gipson (Samuel L. Jackson), který spěchá také k soudu, ale proto, aby zachránil své manželství před rozvodem. Arogantní chování nadutého právníka, spoždění Doyla Gipsona a záměna dokumentu mezi oběma rozpoutá válku, která pomalu ale jistě směřuje k tragédii ... Až překvapivě reálný film. Tohle to se může stát komukoliv z nás, a lítáte v tom ani nevíte jak. Sice zde nechybí hollywoodský happyend, ke kterému by v reálném životě asi nedošlo (když je někdo svině, tak ho většinou jedna malá událost nenapraví), ale i tak film určitě stojí za zamyšlení (hlavně plně naplňuje přísloví - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá). Skvělého Samuela L. Jacksona (ten chlap je neuvěřitelnej, jednou hraje tvrďáka a o film dál by se nad ním srdce ustrnulo) doplňuje tak trochu statický Ben Affleck (od něj zas naopak nic moc neočekávám, ale na roli namyšleného právníka se hodí perfektně). Moc hezký... ()

hroubek

Perfektní drama o tom, jak Vám jedna událost může změnit život a také o tom, že si konečně připustíte, že se všechno může zbořit jako domeček z karet. Robert Michell natočil velmi dobré drama a díky tomu, že má dva hlavní hrdiny, tak si mohl moc pěkně pohrát s úhly pohledu a vnímání správných rozhodnutí. Oba hlavní hrdinové se snaží dělat správná rozhodnutí a činy, ale bohužel jsou svými rozhodnutími a okolím vytlačeni na úplnou hranici, kdy některé činy překračují morální hranice a stírá se to co je správné a to co je nutné udělat. Oba herci podávají perfektní výkon a jejich morální rozhodnutí je zajímavé sledovat. Ben Affleck je zde hodně dobrý a mě si hodně získal v samotném závěru filmu. Samuel L. Jacksonovi tahle role naprosto sedla a podává opět parádní výkon. Herci ve vedlejší rolí hrají také velmi dobře ať už jde o Toni Collette, Sydney Pollacka nebo Amandu Peet. Zaujalo mě jakým způsobem se oba hrdinové "trumfují" a jak jsou čím dál víc agresivnější a dravější. Incident je povedený dramatický film s parádními herci. ()

JohnSmith

Po lehké dopravní nehodě se rozjíždí špinavý souboj právníka a zoufalého otce, kdy si každý o tom druhém myslí, že mu zničil život. Affleck nevýrazný, Jackson nevýrazný. Režie mdlá. ()

VanTom

Namísto lehkovážné zábavy z eskalujících vzájemných "zlomyslností" se více zdlouhavě rozebírá psychologie a zpytuje morálka obou zúčastněných (pramenící ať už z neutěšeného rodinného stavu či kariéristického zaměstnání). Závěr dle očekávání z afektu smířlivě vyměkne do růžova, že to námět (a tradičně toporný Affleck) taktak ustojí. ()

venca163

Sice si pořád myslím, že Ben Affleckovo herectví nejlíp vystihuje parodie v South Parku, ale tentokrát musím uznat, že jakžtakž ušel. Jeho kolega Samuel El Džeksn exceloval na plný čáře. Nechápu ale, jak o tomhle filmu může někdo napsat, že je Nehollywoodský, tohle je Hollywood jak hovado. Nepravděpodobný, nelogický a moralizující příběh se s berličkama blíží vstříc jistému závěru. Celkově takový běžný, zapomenutelný, průměr. (65%) ()

Smileface

Samuel L. Jackson a Ben Affleck rozehrávají hru nervů a těžkou volbu životních priorit.Napínavá podívaná bez jediného výstřelu je ve videodistribuci přejmenována na "Inclident" a bůh ví jak film nazvou až bude distribuován v TV,proto doporučuju orientovat se na originální název Changing Lanes.Film můžu doporučit opravdu všem. ()

sedm.1

Téměř až komorní příběh boje dvou mužů,kteří oba ztratili téměř vše a jen díky vzájemnému boji mohli zas vše získat zpět.Film zajímavý,herci přesvědčivý(ovšem Affleck opět nijak nepřesvědčuje),konec zbytečně optimistický.Tip filmu,který ne každý může zkousnout,ale on ani není podle mě pro každého stavěn. ()

ranp

Průměrná záležitost..scénář je fakt místy docela nepravděpodobný a konec po tom všem docela naivní nebo zvláštním způsobem nečekaný. Affleck opravdu nepatří mezi top herce a Samuel L. Jackson má určitě taky lepší role (i když ani tady nezklamal). Zapamatovatelný je tu určitě Sydney Pollack, jinak ale bohužel další film, kde jsem čekal víc, než jsem následně viděl. ()

PALINO

Zaujímavá zápletka a môj filmový inštinkt mi napovedali, že sa z IRÓNIE OSUDU vykľuje nadpriemerný film, no nakoniec každý prvok filmu (až na Samuela) možno označiť za priemerný, ale priemerný samozrejme neznamená zlý a v prípade IRÓNIE OSUDU to platí dvojnásobne. Možno by bolo pre film prospešnejšie, keby postava SAMUELA L. JACKSONA bola v hĺbke duše predsa len poriadna sviňa a nie sympatický otec dvoch detí a keby si to s postavou BENA AFFLECKA poriadne rozdali na život a na smrť. Samuel sa o to síce jedným kúskom pokúsi, no o to naivnejšie potom pôsobí záver filmu. ()

Lukoboss

Dobří herci v tak málo pravděpodobným a náhod plným filmu, že to ani není možný. Po nehodě na dálnici si vymění číslo pojistky, a to takovým způsobem, že jednomu chybí nejdůležitější složka kariéry a druhej kvůli tomu přijde pozdě k rozvodovýmu soudu. A pak se stane ještě tolik šíleností, že jsem nestačil zírat. S. L. Jackson je neskutečně paličatej, takže složku nechce vrátit, a B. Affleck se naštve o chvilku později, takže mu zase začne blokovat účty atd. No a až se na sebe pořádně naštvou, uvědomí si, že se chovají jako kreténi, a snaží se vše napravit. Hm no a takhle to funguje celou dobu. Takže nic moc. Občas jsem jejich chování nechápal, takže s tím mám celkem problém, proto nižší hodnocení. ()

Hopper

Pokiaľ odhliadneme od totálne nevieryhodného príbehu o tom, že zať nevie a ani netuší o svojom svokrovi, s ktorým už nejaký ten rok pracuje v právnickej firme čo je zač a tvári sa značne šokovane, netuší o tom, akú má doma manželku (ktorá je tu však takmer v polohe cameo) a o "zázračnom" prerode na spasiteľa ľudí a ochrancu slabých a sociálne odkázanejších, dá sa film celkom dobre pozerať ale hlavne vďaka S.L. jacksonovi, lebo Affleck vie všeličo iné, len nie presvedčivo hrať. Záver okrem toho ešte pomerne spoľahlivo zadupáva do zeme aj tú trochu reality, ktorá mohla byť prítomná. Ale na jednorázovú záležitosť to zase nebolo tak zlé, a 100 minút uplynulo pomerne bezproblémovo... ()

Revolver

Svižný , napínavý thriller s originální zápletkou a skvělými výkony nejen Samuela L. Jacksona , ale překvapivě i Bena Afflecka. ()