Panstvo Downton: Nová éra

• Slovensko Downton Abbey: Nová éra (viac)

Panstvo Downton si počas svojej filmovej a televíznej existencie prešlo mnohým, ale asi nikto by netušil, že v minulosti starej mamy Violet (Maggie Smith) sa skrýva tajomstvo, ktoré môže otriasť základmi celej šľachtickej rodiny Crawleyovcov. Všetko sa začína šokujúcou správou, že Violet sa stala dedičkou zámku na juhu Francúzska, ktorý jej odkázal muž, ktorého stretla v mladosti. Čo sa medzi nimi mohlo stať, že si na ňu po toľkých rokoch spomenul v závete a odkázal jej taký majetok? Časť rodiny sa s nadšením vydá na Francúzsku riviéru, aby preskúmala novozískaný majetok, ale Violetin skeptický syn Robert (Hugh Bonneville) tuší, že za dedičstvom zámku sa môže skrývať príbeh, o ktorom by radšej nechcel počuť. Počas Robertovej neprítomnosti preberá vládu nad Downtonom jeho najstaršia dcéra Mary (Michelle Dockery), ktorá sa musí vysporiadať s inváziou amerických filmárov. Tí chcú na pôde nádherného zámku nakrútiť poriadny hollywoodsky film. Stret strnulých britských tradícií s americkou ľahkovážnosťou a rovnosťou by sotva mohol byť zábavnejší, najmä keď sa do natáčania aktívne zapájajú obyvatelia a zamestnanci panstva. (CinemArt SK)

Johnny.ARN

Tak ako pri predchádzajúcom filme. Ako film to funguje, ale pokiaľ ste nevideli seriál, nič vám to nedá. Tu je pridaná hodnota len prechod z nemého na dabovaný film. 2 z 5 ()

elanius

(65/2022) / Parádny fan service. Filmu nechýba nič čo nás tak bavilo na seriály. Som rád, že sa podarilo znovu dať dokopy starú partiu a ešte k tomu pridať Dominica Westa, výborný výber. Myslím, že človeku ktorý nepozeral pôvodný seriál film moc nedá. Vsetky tie referencie, vzťahy, narážky, bez znalosti seriálu sa v tom divák nevyzná. Dufam, že sa ešte tvorcovia vrátia s ďalšími filmami. Hodnotím trochu neobjektívne ako verný fanúšik. (9/10) ()

Pavlínka9

Za mě krásně ztvárněné, jako předešlý film, hezky návazné a doufám, že mě toto nikdy neomrzí...Dokáže Vás to vždy přenést do tak zvláštního prostředí a atmosféry a říkám si, jak by mi bylo, kdybych žila jako oni....A na závěr bych řekla, že tam je konec jedné éry... ()

terunka003

Opětovné shledání, milé, příjemné x rychlé, splašené, místy trapné. Kdyby tento film nenatočili, nic moc by se nestalo. To jen tak na úvod. Bylo milé se vrátit do Downtonu ke starým známým, ale to bylo asi tak všechno.  ..Violet byla střed tohoto světa, kolem kterého se vlastně vše točilo. A ty hlášky..  ()

fabecc1222

Jestli předchozí film působill jako vybraná epizoda ze seriálu, a nenabízel vesměs moc posun v charakterech či ději jako takovém, tak filmová dvojka působí spíš jako děj celé jedná řady nahuštěný do dvou hodin. Díky tomu tak film působí tak, že je větší, osudovější, důležitější a i lepší, než filmová jednička. Některé postavy se loučí, ať už s Downtonem, nebo definitivně, a vypadá to, že jsme definitivně na konci. Tam kde vlastně seriál začal, tedy u generačních změn spojených s dobou, tak tam film končí, doba se opět posouvá dále, a spolu s tím i některé osudy postav, které jsme po celé ty roky sledovali. Zápletka jinak není komplikovaná, opět se podařilo sehnat několik solidních jmen do vedlejších rolí, a pokud vás bavily zápletky v seriálu, tak vás bude bavit i film. ()

Zagros

Panství Downton: Nová éra není žádnou novou érou, ale spíše takové milé a důstojné rozloučení s tou érou starou. Po předchozím filmu Panství Downton z roku 2019, jde o další příjemné setkání s původní partou ze seriálu. Tvůrci znovu dokázali sehnat všechny hlavní postavy seriálu (a že jich je), za což jim patří uznání. Příběh vlastně při tomto setkání nebyl důležitý. Pro mě šlo znovu o krásnou výpravu a atmosféru z meziválečného, radostného a prakticky bezstarostného období. Pro fanoušky seriálu to jsou čtyři hvězdy. Pro ostatní spíš jen tři. Přeci jenom orientace v mnoha postavách je bez znalosti jejich charakterů a historie obtížná. Film může tak působit jako povrchní výpravná zábava. ()

kolemjdouc

Jsem fanda Downtonu a miluju paní Smith.Je tady jako šperk na sametu.Z tohohle filmu až moc dýchá nostalgie  ale i snaha učit se něco nového do budoucna.Základ je nově vynalezená věc to co máme v naší éře je už jen zdokonalené. ()

filipvrbik

Trochu snobské, jako vždy, ale nápad natočit na Panství Downton film je super, a bylo docela zajímavé sledovat, jak film vzniká. Jinak je to takové to klasické Panství Downton, nenadchne, ale neurazí...60% ()

anatheman

Uděluji značně nekritických a nostalgických 5 hvězd. Jedná se zkrátka o milý přídavek, který sice může působit jako ždímání z dávného seriálového fenoménu. Ale na druhou stranu - pokud jste se po celou dobu sledování seriálu bavili, prakticky nemůžete být zklamáni. Jasně - tento film má pouze cenu pro fanoušky, jinak je prakticky nepoužitelný, ale totéž platilo i pro předchozí celovečerák. Cílovka je tedy jasná. Co tedy dále říci? Musím poznamenat, že i tento snímek reprezentuje to, díky čemu byl Downton úspěšný. Máme tu mraky sympatických postav, které jsou všechny zapojeny do problému, který před ně postaví zápletka. I sebemenší "plk" kterékoli mluvící hlavy tu má místo, přičemž i po 12 letech dochází tu k větším tu k menším posunům charakterů. Zkrátka plynulá hra. Zároveň se mi líbí, že byl opět do díla zapojen nějaký kulturně-historický fenomén, na který postavy reagují. V tomto případě mluvíme o přechodu němého filmu ke zvukové formě. Je však nutno podotknout, že natáčený film na Downtonu, který rozvíjí tuto tematiku, zároveň představuje jakousi "meta" hodnotu, ze které mohou postmodernisté jedině uchcávat. Jop. Jasně, je tu řada i typicky blbých momentů, Ale ty jsou zkrátka milé a spíše než trapnost ucítíte takové to příjemné uculení. Zároveň se mi líbí, že ačkoli mnohé směřuje k pohádce, vyskytne se nejeden moment hořký jako britský čaj. Herecky opět skvělé. Potěšilo nové trio v podobě Dancy, West a Haddock. Královnou ovšem zůstává Lady Mary, jejíž ztvárnění dotáhla Michelle Dockery k dokonalosti. Film si rovněž uvědomuje, že tato herečka má naprosto úžasný hlas, a tento fakt je zde naplno využit. :-) Snímku tedy uděluji 5 nostalgicky zaprášených medailonků z 5. Naprostá spokojenost. ()

Rathalos

A mame tu opat anglicke Panstvo Downton a pokracovanie,na ktore som sa tesil a s vysledkom som spokojny,v prvej polovici filmu som trosku vahal s hodnotenim,uvazoval som o troch ci styroch hviezdach,ale druha polovica uz bola skvela a potesila ma,cize tym padom som uz presvedceny o tom,ze dam plnu patku...:-) ()

domirovec

Panství Downton mám velmi rád a tenhle nejnovější přírůstek mě tedy velice potěšil. Zde není moc o čem se bavit - zpracované je to bravurně, to je jasné. Z hlediska scénáře je to takové příjemně svěží a jaksi voňavé. Tak stejně postavy a atmosféra. Super. 5/5 ()

Adiemus

Zazvonil zvonec a pohádky je konec.  P.S. Překvapilo mě, jak všichni (s výjimkou Allena Leeche) v poměrně krátkém čase výrazně zestárli. ()

bigjames

Jako poměrně zapáleného fanouška původního seriálu mě A New Era potěšila, občas svým způsobem i dojala a jemně mě skrze milované charaktery dovedla k jisté nostalgii. Seriál se mi líbil opravdu hodně, film z roku 2019 beru jako příjemné (zdaleka ne dokonalé) zpestření a pokračování tohoto velkého příběhu a tento nový snímek na mě působí celkovým dojmem velmi podobně. Tvůrci zasadili do snímku věci, které na základnu fanoušků fungují. Výprava je skvělá, kamera a záběry z exteriérů jsou super, ať už se jedná o jižní Francii či nostalgické záběry na panství, podpořené samozřejmě typickým hudebním podkresem. Ono se na nostalgii očividně tlačí docela dost, ale to se u tohoto typu filmu dá pochopit. Návrat téměř všech známých postav je fajn (osobně mi nejvíc chyběla Rose) a přišlo mi, že všichni dostali dostatečný prostor, abych si je jako divák užil. A nové postavy fungují velmi dobře, a to platí zejména pro klidný, ale zároveň charismatický herecký výkon Dominica Westa. Ovšem arogantní poloha Laury Haddock mě také osobně velmi bavila. Jaká jsou negativa filmu? Naprostá většina menších i zásadních dějových zvratů je naprosto předvídatelná a pozorný divák dokáže snadno odhadnout půlhodiny dopředu, co se jak vyvrbí. Druhá výtka směřuje na humor. Ten je psaný na míru a tím pádem relativně funguje, není ale ničím převratný. Všechny hlášky a vtipy přesně zapadají do škatulek jednotlivých postav, a tak nemají čím překvapit. Objektivně je to na 3 a půl, ale protože jsem fanoušek Downton Abbey a mám tuze rád Michelle Dockery, zaokrouhluji na čtyři. Scény z natáčení filmu na panství jsem si užil hodně a myslím, že se ukázalo, že Simon Curtis již má jisté zkušenosti a režijně to bylo zvládnuté obstojně. ()

blondboss

Nová éra v Downtone prišla s druhým celovečerným pokračovaním a treba uznať, že aj napriek tomu, že u týchto hrdinov sa uzavrelo už asi všetko, čo sa dalo, stále to vie pobaviť a viete si užiť aristokratickú selanku ako vyšitú s jej kladmi aj neduhmi. Ako vždy, skvelo dojímavý záver a Maggie Smith a jej dokonalý filmový odchod tento snímok vytiahli do vysokej kvality. Ďakujem za prežité chvíle pri tomto seriáli. 80 % ()