Grand hotel

Dráma / Mysteriózny / Historický
Španielsko, (2011–2013), 43 h 9 min (Minutáž: 60–85 min)

Hudba:

Lucio Godoy

Adriana Ozores, Amaia Salamanca, Yon González, Eloy Azorín, Fele Martínez, Pep Anton Muñoz, Pedro Alonso, Luz Valdenebro, Llorenç González, Marta Larralde (viac)

Španielska dobová dráma režiséra Carlosa Sedesa, ktorá sa odohráva na začiatku 20. storočia. Dráma odhaľuje záhady a tajomstvá zmiznutia hotelovej chyžnej Christiny.  Christinin brat Julio sa vydá na odvážne a riskantné pátranie po svojej zmiznutej sestre.  Stopy ho privedú až k šarmantnej dcére majiteľky hotela Alicii, ktorá sa rozhodne pomôcť mu odhaliť pravdu o jeho sestre – aj napriek tomu, že sa postaví proti svojej rodine a ohrozí svoj život.
Španielsko, 1905. Julio Olmedo , mladý muž zo skromných pomerov, sa vyberie do Kanatloy navštíviť svoju sestru Cristinu, ktorá pracuje v Grand hoteli ako chyžná. Po príchode zistí, že Cristinu prepustili a už mesiac o nej nikto nič nepočul. Julio tuší za jej zmiznutím niečo nekalé, preto sa rozhodne v hoteli zostať a vypátrať, čo sa Cristine stalo. Dáva si pozor, aby neprezradil svoju totožnosť a prevezme miesto čašníka, ktorý mal v hoteli nastúpiť, ale prišiel neskoro.  To mu umožní preniknúť do tajov hotelových chodieb a intríg personálu a zoznámiť sa s Aliciou, dcérou majiteľky hotela done Teresy. Veľmi skoro Julio pochopí, že v hoteli je všetko inak, ako sa na prvý pohľad zdá. Alicii sa nepozdáva náhla smrť jej otca, ani to, že ju chce matka vydať za Diega, ktorý prevzal po jej otcovi funkciu riaditeľa .  Spojí sa s Juliom a spoločne sa snažia vypátrať, čo sa v hoteli skutočne deje. Spoločne odhalia tajomstvo, ktoré musia skrývať, hlavne pred Andresom, Juliovým najlepším priateľom... (STV)

CaptNemo

Překvapivě chytlavé a návykové. Skvěle namíchaný koktejl napětí, romantiky a postupem času stále výraznějšího humoru. To vše v nákladné a štědré produkci. Žádná z postav není černobílá, i ti největší padouši (a že jich tam je) ukazují své "lepší já" a ti největší klaďasové se občas chovají jako tupci. Některé momenty mají tendenci zklouzávat do žánru telenovely, hned na to však je vystřídá výborně budované napětí a uvěřitelné emoce. Španělé zkrátka dali svému velkému seriálu šmrnc, který v produkcích velkých televizních gigantů nevidíme. O nás nemluvím vůbec – v jedné epizodě Grand Hotelu se toho stalo víc než ve čtyřech dílech seriálu Mattoni, nebo v první sérii První republiky (víc jsem ani z jednoho českého dílka neviděl). A za tu geniální dotáčku nakonec mají u mě Španělé plných 100 %. ()

Kri-kri

Po internátu a Na lodi jsem náhodou natrefil i na tento poměrně nový španělský historický seriál a tak mě pohltil, že jsem všech 39 dílů shlédl v rekordním čase pouhých čtyř dnů a nocí, téměř bez spánku! Grand Hotel je dle názoru některých komentátorů španělská obdoba britského Panství Downton, z mého pohledu ovšem daleko napínavější, zábavnější, pestřejší a emotivnější. Na rozdíl od dříve shlédnutého Internátu zde nebyla žádná postava, která by mi vyloženě vadila, dokonce i tu zlatokopku a prospěchářku Belén v některých momentech musí divák litovat. I když je fakt, že v posledních dílech se Alicia v dané situaci chová dost iracionálně a všechno jen komplikuje. Celkem zbytečná mi přišla role Angeliny sestry Violety - jak přišla, tak zase odešla a kdyby se v seriálu vůbec neobjevila, nijak by to na ději nebylo znát. Zajímavý byl nejen příběh ústřední dvojice - Julia a Alicie, ale i Andrése s Belén, Sofie s Alfredem a dalších. O humorné pasáže se postaral nenapravitelný smolař a sukničkář Javier, který díky svým neřestem několikrát jen zázrakem unikl hrobníkovi z lopaty. O zvláštní navození tajemna s krimi zápletkou se postaral záhadný sériový vrah se zlatým nožem a v prvních epizodách diváka spolehlivě vtáhne do děje i pátrání po Juliově nezvěstné sestře Cristině. Tajná místnost s vchodem přes skříň je zřejmě inspirace z Internátu. Jediné, co mi hlava nebere je, že i když Diego v průběhu seriálu zastřelil několik lidí (většinou vyděrače nebo nepohodlné svědky znající jeho minulost), jeho činy zůstávají nepovšimnuty a nepotrestány, dokonce ani jindy nápaditým a charakterním detektivem Ayalou. Stejně tak je zvláštní, že Sofii celkem snadno prošly dvě vraždy a i Doni Terese prošla nájemná vražda. Za jednu z nejemotivnějších scén považuji popravu Andrése, u toho se jen stěží dá ubránit slzám. Díky epidemii cholery byl děj napínavý i během posledního dílu. Úspěchu seriálu si všimli i Italové a v roce 2015 natočili vlastní verzi. Velmi povedený a na profesionální úrovni je i slovenský dabing z RTVS, což jen umocňuje divácký zážitek. Český dabing, (ať už z AXN či Primy, mi připadá podstatně horší, většina hlasů na danou postavu nesedí a někteří dabéři mluví i čtyři role. Navíc 14-dílnou 3. řadu v české verzi nesmyslně sestříhali na 24 epizod po 45-ti minutách. Nebývá mým zvykem vysoce hodnotit nejnovější seriály, ale i tentokrát ze svých zásad slevím a Grand Hotelu uděluji zasloužený plný počet 5 *. 95% ()

MM_Ramone

Dej televízneho seriálu "Grand Hotel" je situovaný na začiatok dvadsiateho storočia. Odohráva sa v noblesnom, šľachtickom hoteli počas vlády španielskeho kráľa Alfonsa XIII. Luxusný, idylický hotel obklopený krásnou prírodou je len fasáda, za ktorou sa dejú vraždy, intrigy, zákulisné hry. Postupne sa odkrývajú temné tajomstvá z minulosti. Dráma, romantika, napätie, záhady, zločin. Seriál pozostáva z troch sérií, ktoré dohromady obsahujú tridsať deväť dielov. Bol natočený v priebehu rokov 2011 až 2013 v historickom hoteli Palacio de la Magdalena, ktorý sa nachádza v prístavnom severo-španielskom meste Santander. *** ()

Frodule

Španělská slátanina na bázi telenovely s překvapivým napětím. Ze začátku vás může odradit jistý amaterismus ze strany herců i štábu, ten se ale v průběhu mění k lepšímu (buď to, nebo si zvyknete), zlášť herci se vybičují k dobrým výkonům a napětí vás nenechá klidnými, i když víte, že příběh má mezery a často je až bolestivě nelogický (v jednom hotelu nejsou schopni najít hledanou osobu, která se pohybuje po chodbách za denního světla a plného provozu). Postavy jsou někdy nesnesitelné a navíc nechybí specifický jižanský romantický patos. Nenechte se odradit - k oprášení jazyka dostatečná zábava. ()

Arsenal83

Pekne ladený, zbytočne nepredlžený a hoci telenovelovým spôsobom riešený, ale nie násilne a srdcervúco. So záhadami, odhaleniami, intrigami a skvelými historickými pozadiami i kostýmami. Určite zaujímavý počin, ktorý bol už niekoľkokrát prebratý a prerobený aj v iných jazykoch. Takéto "mysteriózne" soap opery sa fakt dajú. ()

• Seriál bol natočený v Palacio de la Magdalena v Santanderi. (Arsenal83)
  • Pôvodne mala 2. séria 16 epizód, ale sledovanosť mierne klesla, takže sa sieť rozhodla rozdeliť ju do jednej osemdielnej sezóny a zvyšných osem odvysielať spolu s 14-dielnou treťou sériou s odstupom jedného mesiaca. (Arsenal83)