S Forrestom Gumpom (Tom Hanks) prežijeme tri vzrušujúce desiatky rokov - od prostého detstva, kedy malého Forresta (Michael Conner Humphreys) nechcú kvôli nízkemu IQ prijať do školy, až po absolvovanie univerzity, od telesného postihnutia až k hviezdnej kariére hráča amerického futbalu, od hrdinu z Vietnamu až po krevetového magnáta. Svoj neustálymi premenami nabitý život spojí s niekoľkými ľuďmi: s kamarátkou zo školy Jenny Curranovou (Hanna R. Hall), ktorá preňho zostala celoživotnou láskou (Robin Wright Penn). Potom s priateľom z vojny Benjaminom Bufordom „Bubbom" Blueom (Mykelti Williamson), ktorý dáva smer jeho úvahám o love kreviet, a tiež s poručíkom Danom Taylorom (Gary Sinise), ktorému zachránil život vo Vietname. Dlhá Forrestova púť je rozprávaná nefalšovaným pohľadom hlavného hrdinu, ktorý sa stretáva so slávnymi ľuďmi - J.F. Kennedym i Johnom Lennonom - ale sám zostáva nedotknutý slávou. Forrest Gump je stelesnením éry a nevinnosti v krajine, ktorá svoju nevinnosť stráca. Svojim srdcom vycíti to, na čo jeho obmedzené IQ nestačí... (oficiálny text distribútora)

viperblade

Pěkný film o prosťáčkovi, který byl téměř u všeho. Ale nepochopil jsem hodnocení tohoto filmu: 1 na tomto serveru? Pro mne teda ne. Pokud bych to měl brát jako souboj dvou rivalů, (Vykoupení a Forresta), vítězí Vykoupení. Protože u Forresta Gumpa jako bych pořád na něco čekal a nedostavilo se to.. Nebo spíše takhle: čekal jsem, kdy to něco příjde a najednou přišly titulky.. ()

ClintEastwood

Musí bejt těžký, bejt král. Dobrodružství, osobní tragédie, pády, ale i velká a slavná vítězství - to je Forrest Gump. Báječný film Roberta Zemeckise, kde Tom Hanks doslova exceluje a před českým dabingem Vladimíra Dlouhého, klobouk dolů. Krásné retro skladby, spousta výborných vizuálních efektů a opravdu epický příběh jednoho amerického človíčka. Některé scény jsou nezapomenutelné, jako například setkání s prezidentem Kennedym, Johnem Lennonem, lov krevet, nebo válka ve Vietnamu či... každé setkání s Jenny. Dnes už klasika a velký kult. Čirý filmový zážitek, při kterém člověk prostě musí přemýšlet, jestli by ve svém životě neměl udělat něco jinak nebo by alespoň něměl být pokornější ke svému okolí. Musí bejt těžký, bejt bratr. ()

Rex Mundi

Zvláštne, že som za tie roky na CSFD zabudla ohodnotiť notoricky preslávený film, ktorý som videla ešte v roku 1994... No, Forrestovi nemôžem dať menej ako 5, lebo ma vtedy totálne dostal, aj keď neskôr som zistila, že si viac cením jeho knižnú predlohu - pre jej zábavnosť a hlavne absenciu lacného pátosu. Toho má film na rozdávanie, z pôvodného zdroja ho vydoloval aj tam, kde nebol - ale čo si budeme navrávať, aj tak dojal milióny divákov po celom svete :-) ()

MM_Ramone

Ťažko písať komentrár ku titulu, o ktorom už bolo všetko povedané. Takže sa to pokusím aspoň nejak stručne zhrnúť. "Forrest Gump" je jeden z najkvalitnejších snímkov svetovej kinematografie. Bol ocenený šiestimi soškami Oscara. Je to najlepší film skúseného amerického režiséra Roberta Zemeckisa. Herec Tom Hanks tu predviedol svoj životný výkon. Príbeh podfarbuje skvelá hudba Alana Silvestriho, ktorú doplňuje výborne zvolený soundtrack... Je to skrátka dokonalé dielo, ktoré si právom zaslúži plné hodnotenie. ***** ()

kulyk

Vždycky jsem trpěl nedůvěrou, ba až odporem k oscarovým velkobijákům. Forrest tak díky mé skepsi oblažil moje čivy až několik let po premiéře. A donutil mne mnout si bradu a krčit obočí. Občas prostě tu desetidolarovou sošku dají i oprávněně, asi z leknutí. Hanks konečně našel svoji roli, Elvis svůj styl a Terry Fox svou filmovou paralelu, byť zde kulhá spíše na hlavu. Je potěšitelné, že ty největší krávoviny z knihy (Gumpík ve vesmírném šatlu s opičkou) do filmu nepronikly. ()

troufalka

"Milé děti! Povím vám pohádku o jednom Američanovi, který nebyl zdaleka tak chytrý jako většina z vás (nebo že by ...?), ale přesto se stal hrdinou! Potkal se s presidentem Spojených stálu, s Johnem Lennonem, oženil se s překrásnou dívkou, láskou svého života a měl s ní syna." . . . . Jak se točí filmový trhák, který se stane oblíbeným a kultovním? To si vyberete hrdinu, obsadíte ho oblíbeným hercem, seženete několik milionů dolarů, dodáte tklivý příběh, přidáte slavné osobnosti a historické události, trochu přírodních krás a vtipné momenty. Aby to dojalo, měl by tam někdo umřít, ale ne hlavní hrdina, to by diváci neodpustili - někdo jemu blízký. A také by to chtělo nějaké dítě, aby dojetí bylo dokonalé. Dodáme pár nezapomentutelných hlášek, třeba o bonboniéře a decentně erotiky. Prořádně protřepat a máme Forresta Gumpa!! Dobrou chuť! ()

freddy

Úchvatné galapředstavení. Sice sentimentální, divák je chvílemi i citově vydírán, ale působí to tak úžasně krásně a plní to na 100% cílový efekt... Pět hvězdiček za nepřekonatelný výkon Toma Hankse a nádherně lidský scénář, který by, kdyby se rozmělnil, vydal na více filmů. Sice jsou tam nereálné pasáže (běhat tři roky a několik měsíců v kuse je asi opravdu nereálné), ale celkově je snímek úžasně vytříbený a láskyplně působivý. Dávám bez jakéhokoliv mrknutí oka pět hvězdiček, protože takový filmový zážitek se nevidí každý den (pokud ho tedy nemáte ve své filmotéce :-) ()

Hild

Už u prvních sekund, kdy se rozezní první tóny a objeví se poletující pírko se mi do očí vrhají slzy (ano, je to už i z nostalgie). Forrest Gump je klasika, která rozesměje a zároveň rozbrečí. Vždycky, když se s někým bavím o filmech a náhodou narazíme na Forresta, okamžitě vidíte na ostatních úsměv a zároveň dojetí. Má neuvěřitelně silný vliv na člověka. Neznám nikoho, koho by film nějakým způsobem nedojal. Životní role Toma Hanksa a životní film Roberta Zemeckise. Toto je zkrátka DOKONALÝ FILM!!!! ()

Ded@M@tes

Tom Hanks dokazuje, že patří mezi nejlepší herce na světě a do každé role se umí výborně vžít. Rád se na Forrest Gumpa podívám, skvělé scény, příběh a navíc dost napětí a vtipných scén. Tento dobrosrdečný mentálně postižený mladík ve vrcholném filmu Roberta Zemeckise prochází v průběhu svého života nejzajímavějším údobím moderní americké historie, vyhrává Olympiády, bojuje ve Vietnamské válce... . A přestože jak sám říká není moc chytrý, ví co je to láska. Forrest Gump je prostě sympaťák, který dokazuje, že i relativně hloupý člověk může změnit svět, který je kolikrát ještě mnohem hloupější a podivnější. ( Hodnocení: 10/10 ) ()

2Pac

O tomto filme sa uz popisalo velmi vela. Tento film musi chytit za srdce kazdeho clovecinou "smrdiaceho" filmoveho divaka. PS. Kebyze som nezabudol plakat, tak pri tomto filme "brecim" ako maly...stale... ()

Davies182

Sledovat tento úžasný film je jako poslouchat ty nejlepší, nejkrásnější a neuvěřitelné příběhy od nějakého mistrného vypravěče. Forest jím v mém srdci bude navždy. ()

pepo

krása.romantické,dramatické,humorné.takéto filmy milujem.a ešte navyše je tam výborný hanks.jeden z najlepších filmov vôbec ()

Phobia

Když mi kamarádka film popisovala, říkala jsem si: "Co je to, sakra, za slátaninu?" Ale kupodivu jsem na to šla do kina... a zůstala jsem sedět v tichém úžasu ještě po skončení titulků (a zdaleka ne sama). O "Forrestovi" už tady bylo napsáno dost, nebudu mrhat slovy. Zmíním jen fakt, že verze v původním znění je o stupeň výš než ta s českým dabingem (kde např. není zdůrazněna kadence, s jakou se Forest Forest Gump představoval:-)). Podruhé už to, pravda, není taková síla. 99% ()

-bad-mad-wolf-

Parádní leporelo situací, které pohly světem a které... způsobil retard. Myšlenka i provedení filmu jsou někde na hranici geniality a výborného vtipu. Ponaučení: revoluci může spustit i chyba debila; ať už hejbem světem nebo ne, stejně nás často ovládá jediná baba; život je jako bonboniera - je skvělej, ale na raka někdo umře; když už nevíš kudy kam, stejně utíkej, páč i pád na držku je pohyb vpřed. Komediální retrospektiva druhé poloviny dvacátého století v USA nabízí kromě zábavného příběhu fantastickou formální stránku, která skvěle vypadá a dobovou atmosféru umocňuje neméně skvěle sestaveným písničkovým soundtrackem. Poněkud výsměšný podtext je završen trikově pozměněnými dobovými záběry, jejichž provedení Gumpovi po zásluze ulovilo Oscara. ()

Divočák

Nominace na 13 oscarů - už jsen to mluví za vše. Zemeckise v roce 1994 zřejmě osvítila prozřetelnost boží a on nám ji ještě za tepla snesl sem na zem a uplácal z ní tento božský film. ***Věděli jste, že: Začínající producentka Wendy Finermanová se scénářem k Forrestu Gumpovi objížděla Hollywoodská studia už od roku 1985. Studio Warner bros., které původně zakoupilo autorská práva, se po úspěchu "Rain Mana" z roku 1988 zaleklo, že by Forrest mohl vypadat jako jeho klon a raději vyměnilo práva na "Forresta Gumpa" za prostoduchou akční podívanou "Boeing 747 v ohrožení". Záchranu pro Forresta však nakonec znamenal fakt, že manželem Finermanové byl šéf studia Columbia/Tri-star Mark Canton a režisér Zemeckis s hercem Hanksem u nich často zůstávali na večeři.// Roli Forresta Zemeckis původně zvažoval pro Billa Murrayho.// Řada Forrestových příhod obsažených v knižní předloze se do filmového scénáře nedostalo. Tam se hrdina mimo jiné stal astronautem, ztroskotal na ostrůvku v Nové Guineji, kde byl zajat kanibaly, stal se světoznámým šachistou, zahrál si v hollywoodském filmu a zachránil čínského vůdce Mao Ce-tunga předutonutím v Žluté řece.// Slavná Forrestova věta "Život je jako bonboniéra..." se zrodila až ve scénáři. V úvodu knihy Forrest sděluje světu o poznání drsnější životní pravdu "Být idiot není žádná bonboniéra."// Slavná hláška "Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump." je improvizací Toma Hankse.// Forrestovu zvláštní intonaci odposlouchal Hanks od osmiletého Michela Connera Humhreyse, který hrál Forresta v dětském věku a který takto mluvil i v civilu.// Mezi scénami, které zůstaly ve střižně, je například ta, ve které hrdina překazí zásah proti demonstraci za práva černochů vedené Martinam Lutherem Kingem, protože si začne hrát s policejními psy a nebo ta, ve které Forrest při pinpongovém utkání s Georgem Bushem starším trefí svého soupeře do rozkroku.// Snímek vydělal po celém světě celkem 677 milionů dolarů - účetní oddělení studia Paramount přesto autorovi knižní předlohy Winstonu Groomovi sdělilo, že film byl kasovní propadá, takže nemohl získat slíbená tři procenta ze zisku. Zhrzený spisovatel poté odmítl dát souhlas ke zfilmování své knihy Gump an Co., v níž líčí nová dobrodružství Forresta po boku jeho syna. Své rozhodnutí okomentoval slovy: "Nemůžu přece s čistým svědomím prodat práva na pokračování propadáku." *** ()

lesumir

Chce se mi až brečet radostí! Stačí, když si vzpomenu na ten krásný a tak pozitivní film, a můj náladometr začne rychle stoupat k těm nejvyšším příčkám. Forresta Gumpa nemůžu s ničím srovnávat, ještě jsem totiž neviděl film, který by měl tak dokonalý příběh a byl technicky zvládnutý na jedničku stokrát podtrženou s velkou hvězdičkou. Nevím kde začít, takže to vezmu od začátku. Ladná režie Zemeckise opravdu dává Forrestovi obrovský klid a pohodovost. Scénář není hvězdou na obloze, přímo souhvězdím. Herecké výkony - zbytečné mluvit, Hanks je prostě osvícenej, nebo jinak si to vysvětlit nedokážu. Wright Penn krásná a sympatická. Teď příjde na řadu pro mě to nejlepší, soundtrack. Všechny písničky jsou krásné, pohladí po duši a zahřejí. Na Forresta nemám ani jednu výhradu, to prostě nejde. A když se zeptáte spousty lidí, co je jejich nejoblíbenější film, často uslyšíte, že Forrest nebo Shawshank. Vysvětluji si to tím, že ty opravdové skvosty vůbec neznají. Když se veřejnosti zeptáte třeba na Sunset, Casablancu nebo dokonce i Kmotra, vůbec to neznají. Na IMDB je až 53. a u nás 1... docela rozdíl ()

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

29.08.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

Mluví se o ní už téměř dva roky. Nové, údajně mnohem realističtější zpracování životopisu poslední egyptské vládkyně je od začátku připravováno pro Angelinu Jolie. Velkorysý projekt Cleopatra: A Life… (viac)