Pri predchádzajúcej záchrannej akcii blesk zasiahol stroj času, Marty McFly (Michael J. Fox) uviazol v roku 1955 a vynálezcu „Doca“ Emmetta Browna (Christopher Lloyd) zase vrhlo so strojom času do roku 1885. Marty sa tento fakt dozvie z listu, ktorý mu priateľ z onej doby pošle. Zároveň v ňom priateľ presne popíše spôsob, ako by ho mohol dostať späť do budúcnosti. Stroj času v podobe moderného automobilu totiž Doc ukryl v opustenej banskej štôlni, dokonale zakonzervovaný, aby vydržal sedem desiatok rokov, kým ho Marty a on sám, pôvodný Doc Brown z roku 1955, nevyhrabú. Dostať sa o sedemdesiat rokov do minulosti je pre Martyho hračkou. A podobne jednoduchý by bol aj let v dvojici opačným smerom o sto rokov, do roku 1985, keby... Keby sa nevyskytlo toľko faktorov, ktoré môžu úmysel oboch dobrodruhov prekaziť. Predovšetkým Marty na úteku pred Indiánmi nešťastnou náhodou prerazil nádrž so vzácnym palivom a kde na Divokom západe zohnať čisté plutónium? Na scéne sa navyše objaví prapredok Biffa Tannena, Buford Mad Dog Tannen (Thomas F. Wilson), rovnako tupý, hlúpy a namyslený ako jeho prapotomok. A pod jeho vedením Hill Valley, ktoré je v týchto divokých časoch iba drevenou osadou, vyčíňa banda zločincov. To nie je všetko. Doc, ktorý je v roku 1885 kováčom, sa totiž zaľúbil do učiteľky Clary Claytonovej (Mary Steenburgenová), ona jeho lásku opätovala, a tak sa svojskému vynálezcovi akosi nechce letieť naspäť. Buford prenasleduje Doca a Martyho, ktorého vyzve na súboj. Marty ho prežije, pretože mal pod vestou kus plechu a s Docom na im nakoniec podarí ujsť do budúcnosti, kam so sebou vezmú aj Claru... (TV JOJ)

RichardLev

Méně hektičtější než dvojka – což mi maximálně vyhovuje, mám raději pomalejší tempo. Ale ne že by se nic nedělo! Nudit se rozhodně nebude. Oproti předchozím dvěma dílům se podíváme hlouběji do minulosti, do doby, kdy Hill Valley bylo ještě malé vznikající městečko na divokém západě. Doc zde dostává více prostoru a celá zápletka víceméně začíná jeho záchranou. Jedná se o více než důstojné zakončení celé trilogie. Marty a Doc patří teď mezi mé hrdiny a vždycky se na tyhle geniální filmy znovu rád podívám. Doporučuji všem milovníkům filmu a dobré zábavy. ()

Paity

Někdy se těším a někdy se děsím, že někdo jednou natočí čtyřku a to by byl konec nedoknutelnosti této série, která si může říkat stále skvělá. Má to nápad, má to šmrnc, má to napětí, takže tomu nic nechybí. Kdo má navíc rád cestování časem a zmatky s tím spojené, přijde si na své. ()

adam9

Trochu jsem se bál, kam se třetí díl po tom druhém, u mě zřetelně nejslabším, stočí. Tvůrci to ale z mého pohledu zvládli a vrátili mě na vlnu šílené euforie z jedničky. Člověk se prostě musí smát, když vidí Doctora řešícího stroj času a zároveň svou životní lásku. Vše nakonec do sebe hezky zapadlo a za to před Zemeckisem klobouk dolů. Výborně propojená a vypointovaná trilogie, která ve mě navždy ponechá pocit projet se stříbrným ošuntělým Deloreanem v rychlosti 88 mph. ()

SpaceOdyseus

Jde o nejslabsi dil serie, kde moc nefunguje zasazeni na divoky zapad. Z westernu tu zbyla jen nezabavna parodie plna karikaturnich postavicek a ze sci-fi tu mame navlas stejny plot, jako v jednicce potazmo v dvojce. Jako dobrodruzstvi to je zabavne, ale ne vic nez za tri hvezdy. ()

Haymar

Nedokážu říct, který díl je lepší, protože jsou parádní všechny tři. Světlá výjimka ve světě kinematografie, neboť zatím snad neexistuje jiná trilogie (alespoň mě žádná nenapadá), kde by byly všechny díly tak skvěle vyvážené ()

shimpy(CZ)

Poslední díl trilogie sice nemá takovou šťávu jako díly předchozí, ale jako kompenzace slouží stylový vizuál divokého západu, který dodá filmu neotřelý a dobrodružnější look. ()

Hanes88

Trojka mě velice překvapila. Podle mě tak na stejné úrovni s jedničkou i když možná o chlup horší. Michael J. Fox opět skvělý a já musím dát opět 4* :-). 70%. ()

Prochy38

Jak byly první dva díly skvělé, tento je sice technickou stránkou ani myšlenkou už nepředčil, mně se ale stejně líbil asi nejvíc. Westernové prostředí mi opravdu podlo a byla to vážně sranda! Tato trilogie se právem zapsala do dějin filmu! U mě jen a pouze nadšení. ()

Honzeek95

Veškeré prvky z předchozích dvou filmů se tu opakují, ale i přesto má film spád a nenudí v žádné pasáži. Děj je vsazen do amerického westernu 19. století, takže rozhodně nedoporučuji lidem, kteří nemají westerny rádi. Divákům rovněž nedoporučuji nějaké větší zamýšlení se nad spletitým dějem, protože časové paradoxy už jsou zde místy nepochopitelné a mohla by vám z toho také prasknout hlava, já osobně jsem zde našel pár nelogičností.. ()

Paldiny

Dôstojné zakončenie trilógie, ktorá by mohla byť kľudne na Blu-ray spojená do súvislého filmu. Veď by stačilo iba vystrihnúť titulky s opakovacou sa záverečnou scénkou. Tretí Návrat do budúcnosti sa poučil z najväčšieho nedostatku toho druhého a ubral na prekombinovanosti. Zápletka je priamočiarejšia a s pravidelnými šťuchancami do vlastných aj žánrových kruhov príjemne baví. Výhrady by sa našli, či už hlúpe chovanie postáv úzko súvisiace s romantickou linkou, ktorej som neuveril ani na moment a v neposlednom rade westernový look. Ako zmena vítaná, ale tento žáner mi nikdy neučaroval natoľko, aby som bol paf z každého uhrančivého pohľadu. A že ich vo filme padne. Clint Eastwood je však borec, "talking to me“ pred zrkadlom dokonale odzbrojujúce a kúpanie v hnoji tradičné. Humoru podľa mňa viac ako u predchodcovi, ale i tak sa nezbavím pocitu, že tejto jazde už mierne dochádzala para. ()

Rozjimatel

"See you in the future." "You mean the past." "Exactly."     Skvelé zavŕšenie trilógie, ani si neviem predstaviť lepšie. Po temnejšej dvojke prišla na rad romantika v skvelom westernovom kabátiku a návrat k zábavným vzťahovým záležitostiam, na úkor tých technologicko-ohurujúcich. Veľmi oceňujem najmä ten veľkolepý návrat humoru (parádne odkazy na jednotku i dvojku) a hlavne to, ako film dokáže vyvolávať súčasne dojatie i smiech ("Hey, Doc! Where you going now? Back to the future?" "Nope. Already been there."). Sú tu osvedčené hlavné postavy, Marty ("Nobody calls me yellow.") i doktor ("Howdy Doody tíme?"), pričom ten prejde veľmi prekvapivým, ale aj veľmi vydareným prerodom. Ďalej tu sú staronové postavy s vtipnými novými fasádami, hlavne dokonalý Buford 'Mad Dog' Tannen (presvedčivý Tom Wilson), či Martyho predkovia s írskym akcentom. A v neposlednom rade tu je aj jedna nová a veľmi dôležitá postava Clara (výborná Mary Steenburgen), ktorá sa postará o spomínaný doktorov prerod (tá iskra medzi ňou a doktorom je perfektná).    "So it may not be my name that's supposed to end up on this tombstone. It may be yours." "Great Scott!" "I know. This is heavy." ()

Spectre

V omnoho komornejšom štýle ako BTF1 a BTF2, ale vďaka preneseniu deja na divoký západ nápadité a originálne. Koniec vynikajúcej trilógie. ()

dehlie

čo povedať? táto trilógia je neprekonateľná. tretí diel nezaostáva nad famóznymi predchodcami, a to je teda pekelná konkurencia. ako tu už niekto poznamenal- na toto sa môžem pozerať donekonečna. ()