Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

"Pohádka", která je brutálnější, než většina hraných filmů, už pro mě přestává být pohádka. Čarodějův učeň je bezesporu perfektně technicky zvládnutý, ale Zeman mě jednoduše není schopen chytit jediným filmem, který natočil. Atmosféru to má kupodivu drsnou, ale celou dobu jsem se dost nudil. 65% ()

Cheeter

Po dlouhé době jsem objevil filmy Karla Zemana. Některé jsem viděl jako malý a bavili mě. To jsem si ale neuvědomoval jejich technickou mimořádnost. K tomu je tu přidán skvělý příběh, čímž se tento film stávat skvělým filmovým zážitkem! ()

MarekT

Zajímavý příspěvek do české pohádky. Ty sice zrovna nevyhledávám, ovšem kdyby většina vypadala takhle, vůbec bych se nezlobil. Karel Zeman natočil (přesněji řečeno, nakreslil) zajímavý příspěvek do hororového žánru, kdy dokonce krev teče proudem a období zkoušek jsou dotvořena pocitem svírajícího se žaludku. Musím především pochválit animaci, která sice nedosahuje úrovně Disneyho tvorby z třicátých a čtyřicátých let, nicméně působí reálně - například voda či oheň jsou znázorněny výborně. Sice se v posledních letech snažíme napodobit americkou počítačovou kresbu, ale Zeman své nástupce stále poráží a navíc se plně ukazuje, že když nemáte nápad, nenatočíte nějaký skvost. Na působivosti dodává i výborný dabing pánů Munzara a Moučky, jenž celé dílo vlastně pasuje na jeden z vrcholů české animované celovečerní tvorby, který si dle mě nezaslouží méně než pět hvězd. ()

Pajky3

Ač jsem k tomu přistupoval s obavy, tak jsem si po chvíli přivykl k animaci a hororová povídka se mi nakonec dost zalíbila. Dostatečně tajemný příběh s Krabatem v hlavní roli a se skvělým čarodějem v roli protivníka. Věřím, že vidět tohle jako malej, tak byl z toho byl fakt hotovej. Takový proměny kytiček v kostlivý hlavičky to by mi dalo. Takhle drsnou pohádku jednou pustím svým dětem, až na to přijde čas... ()

chemopren

docela kvalitna animacia na tu dobu... lenze podla mna je to skor rozpravka ako horor... trocha temnejsej atmosfery ala Tim Burton by tomu urcite nezaskodelo :) ale film je v celku dobry :) ()

forsythia

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec. Anima je latinsky duše a Karel Zeman jí duši dal. Jeho animace se stala její nedílnou součástí, jako by k ní patřila od samého počátku existence. Silná slova, vím, ale Čarodějův učeň si je zaslouží. ()

mortak

Milovaná pohádka mého dětství. A je to neuvěřitelný paradox, že mě chytí za srdce i dnes. Vyjadřuje totiž tím nejčistším způsobem mýtus o muži propadlém temnotě, a čisté ženě spasitelce. A protože jsem ve svém životě viděl mnoho žen, které jsem platonicky miloval, jak si ničí život a duši ve hrách bez výhry "Spas si svého alkoholika", či "Pozvedni jeho duši k bohu a čakrám" (no, povětšinou se pokoušely hrát obě hry dohromady), tak bych tuto pohádku měl nenávidět. Zeman byl však génius, který ten pro obě pohlaví destruktivní mýtus dokázal pojmout tak čistě, a tak pohádkově, a ještě ho naplnit emocemi, že ho nelze nemilovat. ()

Slavníkovec

Každá země má temný ponurý příběh, který by měli rodiče dětem aspoň jednou v jejich dětství před spaním povědět. Čarodějův učeň, ačkoliv to není původem česká pohádka, ale jen Čechy převyprávěná, má to kouzlo dětem říci, že svět není jen dobrý, ale také zákeřný. Kontrast dvou hlavních postav Krabata a čaroděje. Jeden je zlý, druhý hodný. Nebo odporný a nádherný. A také postavy krabatových přátel. Šeď. Hrůza. Smrt. Opravdu strašidelné dílo. Karel Zeman pro českou filmografii vytvořil nebývalý skvost, pohádku s hororovými motivy, která byla zobrazena na plátně bez zbytečných přikrášlení, s důležitou pointou. Láska vítězí nade vše. ()

MJMilan

Být dítě, asi bych na tento film v dobrém nevzpomínal. Sice jsem si z děctví pamatuji nějaké útržky, ale já na tyhlety málobarevné snímky nikdy jako dítě nebyl, tak jsem tomu nevěnoval asi zvláštní pozornost. Teď se ke mě tento film dostal znovu a musím říct, že jsem ho doslova zhltnul. Děj je velice zajímavě udělaný a ikdyž je mnohdy dopředu vidět, jaký asi děj bude, na kráse mu to vůbec neubere. Pokud si chcete zpestřit Váš filmový rozhled, Čarodějův učeň určitě stojí za to! ()

Radiq

Krásná hororová pohádka, ze které se děcka pravděpodobně můžou aji dosrat. Démonický mistr bez oka a jeho zlý smích je budou provázet v nočních můrách celé dětství... Asi nejoblíbenější animovaná pohádka od Zemana. Normálně bych dal 3*, ale dnes není moc normální den... ()

bartias

Z krásné originální animace dýchá nezaměnitelná magická atmosféra. Pohádkový příběh má sympaticky temné místní rysy. Karel Zeman exceluje. 9/10 ()

sir-dave

Pohádka se vyjímá hlavně svou atmosférou. Nevím jak moc strašidelný dojem to má na děti, ale starší publikum určitě zaujme. Film vypráví příjemným hlasem Luděk Munzar. A Karel Zeman nezklamal. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011