Schodisko

USA, 2022, 8 h 16 min (Minutáž: 57–69 min)

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami sleduje osudy rodiny Michaela Petersona zo Severnej Karolíny a podozrivé okolnosti okolo úmrtia jeho manželky Kathleen Petersonovej. (HBO Max)

Vyhy

Recenze bez hvědiček, protože to po třech dílech vzdávám... Téma jistě zajímavé a člověk chce počkat do samotného konce, jestli to manžel udělal či nikoliv. Ale ono je to tak nudné a nezáživné, že jsem si myslel, že po třech dílech sleduju snad už dvacátý. A ono to má osm dílů! Pomalé tempo ve filmech a seriálech mám rád, ale zde to bylo tak pomalé, až mě to vždy skoro uspalo. Finále jsem si vyspoileroval, protože jsem se fakt nechtěl dál tríznit, a hle, udělal jsem dobře. ()

Streeper

Příběh o rodině Petersonových jsem si vyslechla v podání podcastu Opravdových zločinů, od holek mi to přišlo hodně prvoplánové a vcelku jasné, kdo to udělal. Po shlédnutí seriálu Schodiště si tím už tam jistá nejsem. Je to skvěle natočené, seriál vám nabídne několik úhlů pohledu na to, co se Katherine mohlo stát a všechny svým způsobem dávají docela smysl. Proto jsem po shlédnutí seriálu byla hodně na pochybách a ještě teď se nemůžu rozhodnout jaká verze mi připadá nejrealističtější. Asi se stejně více přiláním k tomu, že to udělal Michael, ale není to 100%. Má to své mouchy, některé díly jsou trošku zdlouhavější a je cítit, že se to tvůrci snažili natáhnout, ale převažují ty perfektní epizody. Navíc jeto herecký koncert, Colin Firth je naprosto skvělý. ()

kocik1

Od doby, kdy Richard Müller pobíhal pohodově po schodoch a poznával poschodia, už uplynul nějaký ten pátek a hádám, že Kathleen už by na schody znovu nevlezla. Seriál zajímavý, z více úhlů pohledu i z více časových rovin, v druhé půlce ale trochu ztrácí dech. Colin Firth jako egoistický magor hodně dobrý. Asi bychom nebyli kamarádi. :-) ()

jedna_vrana

Minisériu sa oplatí pozrieť už len kvôli Colinovi Firthovi. Jeho úlohy sú vždy vyjadrením noblesy, či už hral v dramatických alebo komediálnych rolách. Preto prvým prekvapením pre diváka je, že bol ochotný zobrať úlohu kontroverznej postavy Michaela Petersona, kde sa ukázal aj v ozaj  háklivých scénach. Dej sa prelína s natáčaním francúzskeho dokumentu o udalosti – páde zo schodiska alebo vražde Kathleen, Michaelovej manželky? Pre mňa dej nebol nudný, vyčítam autorom len to, že je nemožné odtrhnúť zrak od obrazovky ani sekundu, lebo sa stratíte v časových slučkách. Možno mal tvoriť max. 6 epizód, aby bol divák v napätí neustále a nenudil sa. ()

Qitek

Tři díly a bylo by to dobré. Takhle je to zase jenom natáhnutá fusekle, která skáče v časech jenom proto, aby divák neusnul. Jinak to k ničemu opravdu není. Herci jsou prvotřídní. ()

Tosi

Firth a Collette jsou dobří herci, nemám jim co vytknout, horší je, když nemají top scénář. První epizoda skvělá, ale to hlemýždí tempo poté považuji za téměř nudnou jízdu. Skákání v čase, ani to, že karty odkrývá seriál fakt pomalu mně nevadilo, ale bez nějaké dynamiky to prostě nejde. Budu možná krutej, ale spíš jen lepší průměr. Udělal to teda, nebo ne? ()

vyfuk

Téma zřejmě zajímavé, nicméně způsob jakým to vidíme v praxi už pro mě trochu drhne. Není tam nic, co by mě tak extrémně zaujalo. Jedině co, tak Firth, který po nějaké době hraje kontroverznější nebo zápornou roli, ale to není zrovna udržitelný aspekt. ()

netahlo

Cekal jsem neco jinyho. Koukat se na nejakou podivnou zdegenerovanou rodinu, kde uz nevite, kdo je teplej a kdo normalni, to neni muj salek sodovky. Jista remeslna kvalita tam asi je, nicmene po cvrtym dilu odstraneno. ()

666Carnage

Perfektně zahrané soudní drama o vině či nevině manžela. Colin Firth je tu hodně přesvědčivý a to ale neznamená, že ostatní by byli nějak pozadu. 8 hodin seriálu, kdy vlastně nevíte co je pravda a co ne. Dobrý to bylo 80%. ()

Vajonek

Kauzu Michaela Petersona jsem neznala, o minisérii mi ale začala vykládat kamarádka a protože mě to zaujalo, řekla jsem si, že se také zkusím mrknout. A jsem ráda, že jsem to udělala. Vskutku nevšední případ se nám tu představuje poutavě, poměrně se daří prolínání časových rovin (snad jen ke konci jsem měla trochu problém pochytit, o kterém soudním stání se zrovna bavíme), dobré jsou herecké výkony všech zúčastněných v čele s Colinem Firthem v poměrně netradiční roli. Jeho Michael Peterson dokázal být tu zdrceným nebožákem, který přišel o manželku, tu "vychcaným" hajzlíkem jdoucím po penězích, tu milujícím manželem a otcem a za chvíli zase bezcharakterním slizákem bez špetky citu v těle. To vše (a ještě mnohem více) dokázal Firth náležitě předat divákovi, takže nejrůznější emoce jako lítost, opovržení, bezmoc, vztek se u vás při sledování hezky střídaly a mísily. Skoro až fascinována jsem byla tím, jak nám tvůrci postupně předvedli v retrospektivách různé verze události, pokaždé jsem byla napjatá a zvědavá, jak to tentokrát bude pojato, pak to ve mně vyvolávalo spoustu různých otázek, nad kterými jsem mohla přemýšlet. Kdyby se mě někdo zeptal, tak bych po zhlédnutí minisérie nedala určitě ruku do ohně ani za vinu ani nevinu Petersona (i když první varianta by mi připadala pravděpodobnější). Bylo ale fajn zamyslet se spolu s tvůrci nad různými možnostmi, které působily v různé míře absurdně či naopak pravděpodobně, věrohodně. Moc jsem nepobírala, proč vyšetřovatelé pracovali od začátku v podstatě pouze se dvěma variantami toho, jak se to celé mělo odehrát (nešťastné uklouznutí x vražda manželem). Proč třeba někoho nenapadlo hned zkraje řešit, jestli nebyl náhodou v domě někdo další? (Tady musím ale podotknout, že nejsem informovaná, jak moc se tahle minisérie drží známých okolností a jak moc třeba některé věci vynechává, upravuje; netflixovský dokument jsem zatím neviděla). Taky jsem tedy žasla (a skoro byla až pobavená), jak se tam furt někdo (v rámci vyšetřovacích pokusů, obhlídky místa činu ze strany porotců atd.) válel v civilních hadrech v litrech krve nebožky Petersonové. Sice to byla krev již zaschlá, ale i tak, prostě nepochopím (tak jako asi ani spoustu dalších aspektů USA systému vyšetřování a souzení trestních věcí):) Ale to jen tak na okraj... Závěrem snad jen ještě dodám, že by podle mého mínění sérii prospělo zhuštění do méně dílů, ke konci už to začínalo působit trochu uměle natahované a i mnou výše vyjmenovaná pozitiva trochu ztrácet své kouzlo. Celkově ale hodnotím pozitivně. 75 %. ()

Warhorr

Schodiště není ani tak krimi příběhem jako spíše velkým sociálním dilematem. Udělal to Michael Peterson nebo ne ? Tvůrci se snaží držet pravdy a objektivity ale já tenhle postoj moc nesdílím. Rovnou dopředu říkám, že pravdu se zde nedozvíte. Divákům je podsunuto několik verzí nehody/vraždy a obrázek by si měl vyvodit každý sám. Nečekejte žádné zvraty, žádné rozsáhlé vyšetřování. Vadilo mi, že detektivům a obžalobě není věnováno moc prostoru, snad jen ve dvou, možná třech dílech. Vše se zaměřuje a točí okolo Petersona a jeho rodiny. A když už jsme u toho, tady u mě nastává ten největší problém či nepochopení. Na co všechny ty flashbacky ? Proč, za jakým účelem ? Je to absolutní zbytečnost a ztráta času, protože v závěru nedostanete odpověď vůbec na nic a nemá to s celkovým příběhem a zakončením nic společného. Tohle není v žádném případě krimi seriál. Je to drama o rodině, která se snaží vypořádat se strašlivou událostí, kdy všichni pozústalí musí bojovat mnohdy sami se s sebou a snaží se opět začít žít svůj život, i přes všechny nekalé dopady Kathleeniny smrti. Nejvíce si cením soudních líčení, které jsou vlastně tím nejzajímavějším z celé minisérie a taktéž hereckých výkonů, obzvláště Colina Firtha a Juliette Binoche, kteří všechno zachraňují. ()

petikacka

Tak tohle byl nářez. Zamotaná motanice různých teorií, "pravd", podvodů, důkazů roubovaných podle potřeby a to vše podle skutečné události. Colin zde předvádí s bravurou sobě vlastní, nejednoznačného hlavního hrdinu plného rozporů, záporů i sympatií, všechno v jednom. A kolik lidí o něm vypráví, tolik různých verzí vzniká a jeden, aby se z toho zvencnul. A v tom je podle mě ta největší devíza tohoto seroše. Každý si totiž musí zodpovědět sám, byl to opravdu ON? Nebo ne...? Herecké výkony mě uhranuly a Julliet byla prostě fantastická. Za mě 98% ()

LuccinyFilmy

Kdyby hlavního představitele hrál někdo blíže skutečnému slizounovi Petersonovi a ne Colin Firth, asi nemáme tolik o čem přemýšlet. Ale tak, že je někdo slizoun asi ještě neznamená, že není ve hře neskutečná shoda okolností s minulou "vraždou" a sovou ... ()

warrenur

Obcas prilisne lavirovanie medzi verziami mozneho, zato vsak celkom uchadzajuci sudny pripad a obcas i z pohladu zivota clenov rodiny to malo svoje zaujimave psychologicke momenty. Za mna vsak  prilis utahane a drziace sa v "sedej" zone. Priemer, hoci filmarcina celkom poctiva. Na vlastne riziko. ()

zahadum

Výborný seriál ktorý ale musíte chápať v dvoch rovinách. Prvá rovina je prvá polovica ( prvé štyri epizódy ) Potom príde druhá ktorá je vlastne len zhutnená a silná rodinná dráma ktorá ale nemá veľký súvis s prvou časťou. Prvá časť je dokonalá, dramatické krimi a súdne pojednávanie ktoré ukazuje rôzne uhly toho čo sa stalo. Potom sa to zlomí a príde kopec rodinných problémov, flashbackov a silné depresívne výjavy z minulosti. Celý čas vnímate, že niečo visí vo vzduchu a prehodí výhybku tam kam chceme. Chceme vedieť čo sa vlastne stalo a prečo. Žiaľ do konca je to len prestupovanie na mieste a plač jeho detí bude jediné čo ostáva. Samozrejme v rámci dekadentnej depopulačnej vlny je aj tu LGBTI story a samozrejme je úplne zbytočná a násilne nalepená. Takže pád zo schodov začne naprosto famózne a prebieha pravý kriminálny seriál v ktorom cítite, že ide o všetko. Paradoxne v štvrtom diely prebehne súd a už sa to potom len tacká a vlečie, Malo to mať šesť epizód, vyhodiť nepodstatné dejové linky detí Michaela či už vlastné alebo nevlastné. Táto hluchá vata ničí výborný seriál inšpirovaný skutočnými udalosťami. 70 - 80 % ()

Rockerman

Zhruba od poloviny jsem se teprve začal orientovat, kdo ke komu skutečně patří. Složitá rodina, se složitými vztahy a ještě složitějšími povahami. Tohle platí zejména o Mikeovi. Michael Peterson přišel na to, že lhát je snažší, než mluvit pravdu a tak často a v důležitých věcech lhal. Jak mu lze tedy věřit, že tentokrát nelže, když tvrdí, že svou manželku nezabil? Velmi časté flashbacky jsou nutné, ale někdy bylo co dělat, abych se v tom vyznal. Nad průměr zvedá tuto sérii výkon Colina Firtha, kterému věříte, že to neudělal, ale každou chvíli čekáte, že se k vraždě přizná, tak věrohodně to hraje. ()

Daiker

Kriminální drama, které ze začátku nadchne a na konci nudí..... 8 dílů mohlo být zkráceno na 4 až 6 dílů.... Toni je úžasná, Binoche bych nepoznal a vůbec mi tam neseděla.... Nejhorší je, že člověk opravdu neví, jak to doopravdy bylo, různé verze smrti byly všechny věrohodné a dobře vysvětleny. Jediné co jsem nepochopil, proč je žena (manželka, dokumentaristka) s chlapem, který rád kouří ptáky a tají svojí sexualitu..... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD