Je leto 1957 a automobilové impérium bývalého pretekára Enza Ferrari je v kríze. Všetkému čo spolu s manželkou Laurou vybudovali hrozí bankrot. K tomu ich búrlivým manželstvom hlboko otriasla strata ich syna Dina. Enzo musí pozbierať posledné zvyšky svojich síl a pretekárskej vášne, keď sa tím Ferrari púšťa do zradných 1000 míľových pretekov naprieč Talianskom. (Forum Film SK)

TheSpearCZ

Pro Michaela Manna mám velkou úctu za to, co nám za jeho režisérskou kariéru přinesl a kolik radosti vykouzlil, a ani tady to rozhodně není špatné, bohužel film vychází po několikaleté vlně strhujících závodnických filmů jako třeba Le Mans '66 a Ferrari je jednoznačně v jejich stínu a také tam zůstane. Člověk by paradoxně od téhle červené značky čekal, že se bude jednat o film, který bude typově něco jako Rivalové, ale opak je pravdou a jedná se o takové nedotáhlé životopisné drama s trochou závodění. Musím uznat herecký výkon Adama Drivera, ačkoliv se do role Enza vůbec nehodil, rozhodně mu není podobný, ale z herecké stránky bomba. To stejný Penélope, jí bych zbraň do ruky rozhodně nedával. Ve výsledku z toho jde cítit, že se jedná o Mannův vysněný film, a také proto se nebudu nijak nasírat a uznám fakt, že to není špatné, ale jen jiné než co mnozí očekávali, včetně mě. Čisté 3* ()

Azuko

Dlouho jsem se tak u filmu nenudila, abych co chvíli kontrolovala čas. Ta stopáž je naprosto šílená, vzhledem k tomu, že ve filmu není nic, co by diváka vyloženě zaujalo a příjemně ho to naladilo k tomu, aby si ten "zážitek" aspoň nějakým způsobem užil. Film, který nemá vůbec žádnou energii. ()

TomasKotlant

Z toho nešlo vykřesat víc? Jako neurazí, ale ani nenadchne. Paradoxní je, že ve filmu Rivalové se režisérovi, který není automobilovy nadšenec to nějak povedlo udělat zajímavější ty auta, ale možná jen tohle nebyly formule na pořádným okruhu... Létající auta působí trochu jako pěst na oko a auto letící mezi šutry v sobě snad mělo figurínu z NCAP testů, což jsem si říkal "jako really neměli rozpočet na nic lepšího nebo to byl záměr?". Věkově nesedícího hlavně Adam Driver... odvážný, ale krom toho, že jsem v něm pořád viděl Kylo Rena to šlo. ()

simon84

Ja jsem se dobre bavil, vizualne je to vyborny, mozna trochu prehnane nektere trikove sceny bouracek, ale jinak super, pribeh mi prisel zajimavej a to i v te casti rodinneho dramatu, kterou jsem navic neznal. Driver a Penelope Cruz fantasticti, ti me oba fakt bavili a hlavni zavod byl taky vyborne a dramaticky podany (pro me jakozto cloveka, co neznal historii)... Pokud historii daneho zavodu znate a nemate naladu na nejake rodinne drama ale jen vysokooktanovou zabavu, tak chapu, ze pak hodnotite o par hvezdicek niz, ale me tohle nevadilo ()

HH

Kdyby se linka s nemanželským synem prostříhala a zkrátila na polovinu a o něco se natáhnul závod, tak aby film měl maximálně 100 minut, bylo by to OK. Takhle se to rozpadá do dvou nestejnorodých větví. Jako by scénárista ani režisér nevěděli, čemu chtějí dát přednost. Za auta bych dal 4, ale ten "příběh nemanželského syna" to zkrátka sráží o jednu hvězdu dolů. ()

Pat_rick_fan

Keď neviem. Aj sa mi to páčilo, aj je to dobrý autorský film. Vôbec mi nevadila tá staromilskosť, práve na tú som sa najviac tešil, aj to remeslo je solídne. Ale akosi sa nedostavilo to, čo sa chcelo, zrejme z dôvodu, že Mann má už to najlepšie asi za sebou. Adam Driver je výborný herec, tú Ferrariho stoickosť a odolnosť voči všetkej nepriazni dal na pána, aj Penelópe samozrejme dodáva svoj vysoký štandard. Len to celé akoby nemá chuť. Je tu aj veľa vaty, čo s filmom ani somnou nič nerobí, strih je taký zvláštny a o CGI sa asi nebaviť. Knižnica mannoviek má teda nový kus a kto ju má rád sklamaný nebude. ()

Domis2809

Děj filmu Ferrari docela nápadně připomíná opravdový závod. Před startem sedíte jako přikovaní, napětí stoupá a vy nervózně čekáte, jak se bude situace vyvíjet po startu. Pak se ale průběh ustálí, sem tam přijdou nějaké menší zvraty, ale nic zásadního. Čas uteče, a vy máte před sebou posledních pár chvil do konce. Najednou všichni jakoby přidali o 100%. Obrovské drama a mráz běhající mi po zádech doprovází velkolepé finále s docela zásadním závěrem. A nic víc se říct nedá. Ve výsledku je to docela suchá podívaná, jenž v průběhu nenabídne nic dechberoucího. Přece jen život mistra Enza je mnohem rozmanitější, nám ukázaná část ale zrovna nepatřila mezi ty atraktivní. ()

Shizle

Ferrari je stejně jako Ford v Ferrari vysoce kvalitní a autorský film, které oba spojují závody a příběhy závodníků, nebo majitelů největších automobilek. Co se týče zpracování, Mann šel narozdíl od Mangolda úplně odlišnou cestou, a na příběh Enza Ferrariho kouká hodně osobní a pochmurnou rovinou, a než aby oslavoval výhry, do detailu rozebírá prohry, a k tomu zkoumá Enzovu psychiku z pohledu Enza samotného, jeho manželky, milenky, syna, závodníků Ferrari, novinářů i veřejnosti. Osobně mi Mannovo pojetí hrozně sedlo, jednotlivé záběry na závody, kdy červená auta Ferrari projíždí zelenou krajinou, nebo scéna s finální bouračkou, jsou výborné, a to i přes místy viditelnější CGI. Driver hraje po příšerné 65 více než obstojně a jeho italský přízvuk je stejně jako v House of Gucci výborný. Ženská dvojice, Penélope Cruz a Shailene Woodley, jsou taktéž super. Ferrari mě jako neautičkáře (ne)příjemně překvapilo a takhle intenzivní jízdu jsem vůbec nečekal. TWO OBJECTS CANNOT OCCUPY THE SAME POINT IN SPACE AT THE SAME MOMENT IN TIME. ()

Rebeca

Ať chci, nebo nechci, nabízí se mi srovnání s filmem "Rivalové" -  i když emocionálně prázdnější, je ovšem lépe natočený, s přesvědčivějším účinkem na diváka. "Ferrari" na mne působil kvalitativně nevyrovnaně, s "hluchými" místy (i když zase se slušnou kamerou a výpravou). Víc než na životopisní události je snímek zaměřen na vnitřní pochody "Commendatore", - vyrovnávání se se ztrátou syna, vztah k manželce a milence a nemanž. synovi, úpadek byznysu,  co se ale ve výsledku až tak nepovedlo -  hlavnímu představiteli role nesedla; ač se snažil jak mohl aby interpretoval co nejvýstižněji povahově chladnokrevného Ferrariho, působil na mne spíš odtažitě a prkenně. Přesvědčila mě Penelope Cruz -  byla civilní, nestrojená, přirozeně živelní. ()

rivah

Životopisný film o muži posedlé svou prací střídány záběry ze závodů. Hlavní postava je bohužel bez charismatu, trochu to zachraňuje Penélope Cruz. A film je bez energie a vášně.(50%) ()

BDMarty007

Zajímavý film, který je něčím jiným, než by mohlo být očekáváno. Není to primárně o závodních autech a o závodění, ale spíše drama o komplikovaných vztazích v rodině ovlivněných tragickými událostmi a paralelními vztahy. Nicméně i závoďáků a krásných záběrů ze závodů je tam dost. Řekl bych také, že to není typicky hollywoodský / americký film, ale typově spíše film evropský. Rozjíždí se to docela pomalu, nebojí se i dlouhých konverzačních scén, chybí tam takový ten prvoplánový příběh a étos. Není to (jako mnoho podobných filmů) o silném jedinci, který navzdory nepřízním osudu svou nezdolností a umanutostí něco dokázal... Vůbec ne. Enzo Ferrari vůbec nevyznívá jako pozitivní hrdina a ani jako příliš úspěšný muž. Ve filmu i chybí nějaký moment vyvrcholení či katarze, kdy by se člověku draly slzy dojetí do očí. Velmi realisticky, až brutálně jsou ve filmu ukázány nehody, které v časech starých závoďáků bývaly velmi často fatální. V kontextu filmu ale úplně nechápu, proč tady bylo třeba takového naturalismu, o tom tento film (na rozdíl od Rivalů či Gran Turismo) vůbec není. Zajímavý je casting dvou hlavních ženských rolí. Z volby Španělky z Madridu pro postavu typické Italky z Modeny musí mít Italové radost! Nicméně Penelope Cruz je v té roli velmi věrohodná a perfektní. Ještě překvapivější je volba Američanky z Kalifornie do druhé role. Ta ani vůbec italsky nepůsobí a celý film jsem si myslel, že je to v příběhu cizinka, až v závěru jsem ke svému překvapení zjistil, že je to místní děvče z okolí Modeny. Přesto je to zajímavý a skvělý film, který mi určitě zůstane v hlavě déle než třeba Gran Turismo či Le Mans '66, a který mi něčím připomínal filmy Pedro Almodovara (a nejen těmi křiky Penelope Cruz). ()

ER

Ve své podstatě hraný dokument ze života významné osoby, který nahlíží na život Ferrariho s odstupem, jenž nedokáže přenést na plátno ten adrenalin, spojený s burácejícími motory a rychlostí s tím spojenou. Jako rodinné drama ale funguje výborně. ()

Ulmos

Legendární motoristický vizionář, odhodlaný hledač dokonalosti a budovatel jednoho z nejuznávanějších automobilových impérií v historii. Zároveň tvrdošíjný necitelný dříč, velký sukničkář a zejména nezáviděníhodný manžel. To všechno byl Commendatore Ferrari a kdo od tohoto filmu čekal klasickou glorifikaci, ať už Enza nebo jeho vozidel, hluboce se pletl. Nejedná se totiž o tradiční příběh vzestupu a úspěchu, ale začínáme po tvrdém pádu do nížin v Pádské nížině. Ferrari v podání Adama Drivera, jenž se (o dvacet let starší!) hlavní role ujal výtečně, musí po těžké ztrátě syna řešit jak rány duševní, finanční i partnerské. Titul filmu totiž z půlky patří i jeho ženě Lauře, v neméně skvostném podání Penélope Cruz, která přichází o poslední zbytky manželství v nelehké době poválečné katolické Itálie. Ačkoliv je tedy snímek z větší části drama, o závodní sekvence divák rozhodně ochuzený není, i když je pravda, že se jich mohlo ve stopáži objevit o trochu více. V poli tak sice zaostává za naprostými klasikami jako Rivalové nebo Ford v Ferrari, ale i tak se jedná o solidní počin, který připomíná, že za všechno krásné a dobré v životě musí člověk mnohdy zaplatit vysokou cenu... nejen penězi. „Dvě věci nemůžou být na stejném místě v prostoru ve stejný čas.“ ()

Dominik 261

Celkom vydarený životopisný film o Enzovi. Tempo filmu je zo začiatku dosť pomalé, ale postupne graduje. Je to viac o jeho živote, resp. o konkrétnej životnej etape, ako o autách, aj keď tie vo filme samozrejme hrajú zásadnú rolu. Preteky Mille Miglia neboli podané tak prehľadne a dramaticky, ako preteky vo filme Ford v Ferrari, aj keď istá dramatická časť tam bola. Herecké obsadenie je na vysokej úrovni. Adam stvárnil Enza dokonale. Penélope bola tiež dobrá. Škoda, že moja obľúbená Shailene tam nemala viac priestoru. Okrem drámy ponúkol film aj pár vtipných momentov, kedy sa celá sála zasmiala. Po technickej stránke je to fajn. Celkovo to hodnotím na slušné 4*. (EisKing predpremiéra v CINEMAX) ()

V1ctor_

Od filmu Ferrari jsem neměl nijak moc velké očekávání, čekal jsem něco na způsob Gran Turisma s biografickými prvky, ale dostal jsem benzínovým motorem chrčící a dramaticky napjatý výtvor. Na snímek Le Mans '66 to nemá, ale jako "Bčko" v oboru je to opravdu obstojné. Nechybí tu osobní rovina Enza, problematičnost polyamorie, zachycení manipulace tisku, novinářů a jejich bezpáteřnost, italsky paparazzi, a do třetice gró filmu, závody, pořádně hlučné a nekompromisní. Adamu Driverovi role Itala svědčí, spolu s filmem Klan Gucci bych ji zařadil do jeho nejvydařenějších a přirovnal k takovému Marlonu Brandovi, kterého si jinak než jako Sicilského mobstera nedokáži představit. ()

shade000

Adam Driver sa po House of Gucci opäť dostal do talianskej životopisnej role, kde stvárnil legendárneho Enza Ferrariho a ide mu to perfektne. Prvý krát som si tohto herca zapamätal predovšetkým ako Kylo Rena zo Star Wars: Episode VII - The Force Awakens a odvtedy je o ňom počuť pravidelne a vynikajúco graduje. Michael Mann je majster svojho remesla, spravil skvelý scenár a film si nakoniec aj sám zrežíroval. Ostatné herecké obsadenie je rovnako tak skvelé a Penélope Cruz zahrala Lauru Ferrari bravúrne. Klobúk dole a teším sa na ďalší skvelý životopis. PS.1: Toto je film, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť v kine na veľkom plátne a ja budem chvíľku premýšľať, či si ho nedám opäť... PS.2: Trošku škoda, že sa viac nepovedalo o obrovskej rivalite medzi značkou Ferrari a Maserati... Enzo Ferrari: "If Italy is looking for a scapegoat, then here I am!" ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

03.11.2023

Pro hollywoodské režisérské matadory evidentně není vysoký věk žádnou překážkou v další tvorbě filmových spektáklů. Své o tom ví osmdesátiletý Martin Scorsese (Zabijáci rozkvetlého měsíce, Casino),… (viac)

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film