Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

greath

Filmom roka 2022 pre mňa nebude žiaden kinosálny hit tipu Top Gun 2, pravdepodobne to nebude ani Avatar 2, ale bude to práve Thirteen Lives (aha, zabudol som ešte na nového Batmana od Reevesa). Film je skvelý, nič mu nechýba, skvelé herecké obsadenie. Je to jedná siahodlhá dramatická napínavá vec, ktorú musíte vidieť. Howardov najlepší film. ()

Soweek

V Rona Howarda jsem moc nevěřil, ale natočil to velice solidně. Celá záležitost je v podstatě velice komorní. Nekoná se žádné megahrdinství a předramatizace událostí, kde děti vynesou z jeskyně za doprovodu hudby Hanse Zimmera a to se mi na tom právě líbí. Pokud patříte mezi ty, které neskutečně sere, když Nova v každé druhé reportáži pouští dramatický soundtrack z Inception aby v lidech uměle navyšovala napětí, tak Vás tento film velice potěší. Mortensen / Farrell / Edgerton samozřejmě naprosto skvěle odvedená práce. ()

Maynard.

Bravisimo!!! Zatím nejlepší film tohodle roku a možná ještě víc... Šel sem do toho tak trochu s obavou, že sem vlastně dopředu věděl, že to dobře dopadne (tenkrát ve zprávách jsem tenhle příběh zareistroval). No jo, jenomže sem vůbec netušil o co vlastně šlo a jak se to vlastně vyvíjelo... Jako mazec. Tenhle film mě naprosto odrovnal. Už sem Howarda pomalu házel do starýho železa, ale von ten týpek vytáhne takovouhle lahůdku... Od začátku film nasadí takový tempo, že se člověk nestačí ani rozkoukat a borci už sou v jeskyni. No a to co se pak odehrává, to je herecká a filmařská lahůdka. Dvojice Aragorn a JB předváděj velkolepou hereckou šou. No a co se týče samotný záchrany, u toho sem si málem ukousal nehty i s prstama... PECKA ()

herr_carter

Nic pro klaustrofobiky, řekl bych ! Howard tyhle příběhy podle skutečných událostí umí nejlíp ze všech, co si budeme povídat. Pobavil mě fragment rozhovoru s Farrellem, kde poměrně vystrašeně popisuje, jak důmyslně se uměle systém jeskyní vybudovat a že on, notabene jako ne ještě zcela zdatný plavec, měl při natáčení některých scén na krajíčku. Nedivím se mu, já měl staženej pajšl na pohovce, obklopen žrádlem, pitím a komfortem. Muselo to být tenkrát v Thajsku fakt šílený pro všechny zúčastněný, nechápu, že byly pouze dvě oběti na životech a to ještě ne těch zachraňovaných..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

remy

Pečlivá rekonstrukce události záchrany dvanácti chlapců a jejich trenéra, která se překvapivě neopájí prvoplánovým dojímaním sebe sama, ale spíše klade důraz na dokumentárně autentické vyznění v pomalém budování příběhu. Což mi na tomto filmu připadá svým způsobem nejzajímavější i na úkor toho, že v některých momentech postupuje dramaticky hladce bez překvapení a že je divákovi v podstatě znemožněn prostor hlouběji se na chlapce napojit. Třináct životů totiž primárně nastavuje pokud možno co nejvíce realistický obraz události "tam venku" a jejích aspektů - a tomu se tady vše podřizuje. Překvapivé je, že na konci se emoce nečekaně dostaví - když máte pocit, čím vším jste si s potapěči a ostatními záchranáři za tu dobu museli projít. Ale jsou to emoce nenucené, protože film nikdy netlačí zbytečně na pilu. Film, ze kterého asi přetrvá pocit, že "takhle nějak to opravdu proběhlo." Dobrá práce. ()

sedm.1

Filmy, inspirované skutečnými událostmi, patří mezi mé oblíbené a navíc v tomto případě se jedná o rekonstrukci akce, která se stala poměrně nedávno, takže si na ony události ještě docela pamatuji, a i díky tomu jsem od této podívané očekával ještě o to intenzivnější zážitek, jenže očekávání jsou jedna věc, a reálné zpracovaní filmu pak druhá. Aby to ale nevypadalo, že chci tento snímek nějak zásadním způsobem rozcupovat, to zas ne, na to totiž především ve své druhé polovině obsahuje mnoho opravdu výrazných, napínavých a skutečně silných scén, problém je tu hlavně ale ve stopáži, která je totálně nesmyslně ustřelená do téměř dvou a půl hodin, ačkoliv jsem přesvědčen, že aby zde tvůrci působivě vykreslili veškeré ty události, které se tam odehrály, tak by jim stačilo klidně i o těch třicet minut to celé zkrátit, sestříhat, a pak věřím, že by se jednalo o vážně strhující podívanou. V této podobě je to ale všechno, jen ne strhující. Hlavně úvod je neuvěřitelně dlouhý, pak ale i ty záchranné práce, veškeré ty diskuze, vše mi prostě přišlo zbytečně natahovaný a jediné, čeho tím bylo dosaženo, že film každých pět minut nudil, nějaká plynulá záživnost zde naprosto nedostala prostor, vše bylo narušováno nepodstatnými scénami a dialogy, prostě ta plynulost filmu tu zásadním způsobem nefungovala a celý ten filmový zážitek rozbíjela na padrť. Na základě toho pak samozřejmě nefungovaly ani emoce, ani napětí, spíš se jednalo o takové chvilkové výstřelky, které dokázaly upoutat, nicméně záhy byly spláchnuty dalším zbytečným vstupem, a tak to šlo prakticky od první až do poslední minuty. Každopádně určité pasáže filmu působily opravdu výrazným a dech beroucím způsobem, ale jako celek mě to zkrátka ve výsledku bohužel příliš nebavilo. ()

kenkaku

Kdybych nevěděl, že jde o popis skutečné události, (a během prvních pár minut sledování si srabácky přečetl Wikipedii), asi bych to cca po 1/2 hodině vypnul. 1) nepochopím, jak může být někdo tak pitomý, aby vlezl do jeskyně tak hluboko, že si nevšimne blížící se vody (z deště?!). 2) díky obludné stopáži 2,5 hodiny jsem si neuměl představit na co se budu ještě další dvě hodiny dívat. 3) po oné půlhodině stopáže filmu, jsme byly v polovině času záchranných prací… chápu, že bylo třeba vykreslit atmosféru a  podtrhnout složitost záchrany. Ale způsob a tempo vyprávění mi hrubě neseděl. Ukazatel vzdálenosti od vstupu (mapa jeskyně) jako ukazatel postupu byla fajn, ale chyběl tam nějaký ten “pravidelný rytmus”. 2/3 reálného času záchrany sfouklo prvních 45 minut (a ještě 100 minut zbývalo!). Snad chápete co tím myslím a co mi na vyprávění vadilo. ()

OughJay

Záchranu třinácti životů ze zatopený thajský jeskyně (ano, je to ten příběh, kterej v roce 2018 neuniknul ani médiím u nás) převedl Howard na plátno až s dokumentární precizností. Byť ale výsledek všichni známe, film ani v nejmenším nepostrádá napětí a autenticitu. Abych ale zásluhy nepřipisoval jen režisérovi, svůj díl odvedli i Viggo Mortensen, Colin Farrell a Joel Edgerton. Zadržovat dech budete s každým jejich ponořením... John Volanthen: "Rick, crazy is better than nothing. We've got nothing." ()

Ivi06

Jeden z dalších důkazů toho, že nejlepší příběhy píše sám život. A tento příběh je přímo fascinující. Kdyby to nebylo podle skutečné události, považovala bych to za sci-fi. O záchraně fotbalového týmu z jeskyně jsem slyšela, ale neznala jsem podrobnosti, a proto pro mě byl film od začátku do konce neskutečně napínavý. Nechci příliš prozrazovat, myslím, že před shlédnutím snímku je lepší toho nevědět příliš. Na záchraně těch chlapců se podílely stovky lidí a myslím, že všem tento film vzdává poctu. Nejvíc oceňuji, že film nesklouzl do srdceryvného patosu. Ti potapěči jsou hrdinové a Howardovi se to podařilo vykreslit velmi skromně, civilně a přirozeně. ()

666Carnage

Řemeslně a kvalitně odvedená práce pana režiséra a hlavní herecké trojice. Pravdivý příběh u kterého ikdyz víte oč jde jste napjatý do konce a ještě fandíte. Tyhle filmy mám rád protože se na ně kouká moc dobře. Má přes dvě hodiny a ty utekly, tak rychle jako odtekla voda do rýžového pole. Kvalitní zábava u kvalitního snímku. 85% ()

borec999

Kvalitne odrozprávané, zahrané a natočené v exteriéroch ktoré sú až na nerozoznanie od skutočnej jaskyne,Thajska atď... Jediné čo mi kazilo zážitok, je že záchranu chlapcov som pomerne intenzívne sledoval pred 4 rokmi v reálnom svete, t.j. som presne poznal celý vývoj deja od začiatku po koniec aj s výsledkom. Inak však nemám na čo nadávať: príbeh je to silný, rozhodne stál za sfilmovanie (keďže výsledok toho celého sa skutočne dá považovať za malý zázrak), tvorcovia si na filme dali záležať a výsledok je určite dôstojným spracovaním tejto skoro tragédie. Len ako hovorím: napätý som nebol ani na moment. U mňa lepšie 3*, ten kto nebude dopredu vedieť o čom je vo filme reč si určite nejakú tú hviezdu (y) pridá. 60% ()

Ondra16

Minimalistické procedurální drama, kterému vlastně není co vytknout. Film je ve svém stylu důsledný, takže se z něj stane vlastně spíš dokumentární rekonstrukce. Realita byla v tomto případě zřejmě natolik dramatická, že nebylo potřeba nic přidávat. Úžasné, kam se dostal za svou kariéru Colin Farrell, z namyšleného floutka je najednou ten nejklidnější otec s bublajícím nervy pod povrchem, které zvládne prodat jedním pohledem mimo kameru. ()

see_sawandrew

V jednoduchosti je krása. Oceňuju hlavně to, že se Howard nesnížil k lacinýmu dramatizování a odvyprávěl víceméně to, co se skutečně stalo. Filmu chybí jen pořádná emocionální palba, kterou dokázali vykouzlit například Hrdinové ohně. ()

Zagros

Jak už jsem několikrát v komentářích zmínil, nejsilnější příběhy píše sám život. V létě roku 2018 jeden takový napsal. Dvanáct malých chlapců s trenérem bylo v Thajsku zatopeno a uvězněno v jeskyni, kde byli objeveni až po mnoha dnech a dál… to nebudu prozrazovat, i když z tehdejších zpráv je to mnoha lidem známo. Film Třináct životů tenhle příběh vypráví. K zajímavému příběhu přidali tvůrci kvalitní řemeslnou práci a vznikl pozoruhodný snímek, kterému rád dám vysoké hodnocení a doporučím jej. Nechci rozebírat jednotlivé složky filmu, raději napíšu, co se mi nejvíce líbilo... krásně vyjádřený kontrast východního a západního myšlení. Ten jejich duchovní a vyrovnaný přístup, kdy se i v těžké chvíli dokáží zklidnit, meditovat, zamyslet a sebehorší situaci lépe zvládnout. To bylo možná rozhodující v tom, že tak dlouho přežili a bylo možné ještě někoho po tolika dnech vůbec zachraňovat. Bandu dnešních západních dětí v podobné situaci si ani přestavovat nechci. Zemřeli by pravděpodobně po pár dnech a předtím by se už po pár hodinách zbláznili z toho, že u sebe nemají mobil, případně že v jeskyni není signál. Díky tomu jejich přístupu jsem jim ještě více fandil a film byl o to silnějším zážitkem. ()

aquiver

2 a půl hodiny rekonstrukce známé události je přespříliš, stopáž bych v tomto případě zkrátil až na půlku. Člověk vs. příroda je sice silné téma, stejně dobře by šla pojmout heroická oslava práce potápěčů, ovšem zatímco reálnou událost jsem tehdy s napětím sledoval, snímek mě vůbec nebavil. Ploché postavy, předvídatelnost, tento koncept by se hodil víc do krátkého dokumentu - Ron Howard je zkrátka jen průměrný režisér. 55 % ()

Litvicek

Strašně se mi líbilo jak se rodiče těch chlapců zdržovali u jeskyně a zběsile volali po pomoci, zatímco všichni kolem pracovali na záchraně jejich chlapců a spousta dobrovolníků odvádělo vodu jiným směrem. To byl takový ten vřelý moment kdy si uvědomíš, že lidi jsou lidmi. Jinak se mi film strašně líbil - Má to neskutečný spád a vodopád emocí, takže na začátku zadržíš dech a jako v ketaminovém opojení proplaveš svižně celou stopáží. Super, Howard to zmáknul na jedničku a vybral si neskutečně našlapaný casting. ()

Hanys_

Záchrana thajských fotbalistů ze zaplavené jeskyně v létě 2018. Matně si vybavuju, že se něco takového stalo, nicméně Howardovu verzi záchrany už jen tak z hlavy nevytluču. Je to tísnivé, depresivní (furt prši), zdánlivě neproveditelné a ve finále se i těm nejlepším potápěčům můžou rozklepat kolena. 7.5/10 ()

janesX

Tak toto bolo niečo špeciálne. Videl som už o tejto udalosti dokument (Mimo kontrolu - Thajsko: Pekelná jeskyně) a vedel som teda čo a ako sa stane. No teraz som mal možnosť vidieť aspoň zlomok tejto akcie zblízka, z pohľadu potápačov a to zas spomínaný dokument neponúkal. Film ma dostal práve svojím prístupom, vôbec týchto záchrancov a ich nadľudské výkony nepovyšuje na hrdinov, títo chlapíci "len" spravili čo mohli. No úplný opak tých všetkých sračiek od Marvelu. A práve to mi prišlo veľmi autentické a tak ľudské. Kvôli tomu pridávam piatu hviezdu. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)