Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

elessar04

Výborný seriál, který se zařadí mezi naše nejlepší seriály. Rozhodně ČT po svých horších a horších seriálech vyprodukovala něco, o čem bych řekl, že bude nemožné. Seriál naprosto bravurně zvládl ukázat, v jaké situaci se nachází naše školství. Gratuluji ČT.. ()

chrispe

Ochránce se povedl. Je to seriál, za který se Česká televize rozhodně nemusí stydět, a který se podle mě vyrovná zahraniční tvorbě. Lukáš Vaculík super - i když na můj vkus velmi často valil oči. :D Hodně lidí píše, že si to pro sebe vlastně ukradl Řezníček. Uznávám, i jeho postava byla skvělá a rozhodně dokázal, že se umí vymanit z postav, které ho dlouho škatulkovaly. Líbila se mi neokoukaná Iveta Dušková. Skvělá volba. ()

Rockerman

Neviděl jsem všechno, ale i tak tvrdím, že se ČT povedla skvělá série. Největší plus vidím v tom, že tvůrci si nehráli na spravedlivé a nenutili nás do jediného správného názoru. Nepředvedli nám ombudsmana jako vševědoucího, který všechny problémy vyřeší. O to to bylo věrohodnější a blíže realitě. Na dialogy Pelána a jeho šoféra jsem se vysloveně těšil. ()

anitae

Bavilo mě propojení případů s osobním životem Pelána. Vše do sebe dobře zapadalo. Civilní Dušková a bodrý Řezníček. ()

Dogfish

Je to hodně dobrý seriál z prostředí, které je filmaři trochu opomíjené. Teď se točí hlavně kriminálky a z nemocnic, kde operuje skoro každý, kdo vzadu díru. To, že se každý díl věnuje jinému tématu je o to skvělejší, ale některým dílům to ubírána zajímavosti a z mně to ubírá tu jednu hvězdu...  Vaculík jako hlavní hrdnina dobrý, ale ocenil bych hlavně Pavla Řezníčka, který je tzv. lidový, ale se svými názory. Jardovi Pleslovi ta role taky sedla. Poradce, který v zákulisí tahá za nitky u ministra. Ti se točí, ale poradce zůstává. ()

crackonosh

Konečně seriál, který má nesporné evropské kvality a může zaujmout i diváky za hranicemi tuzemského písečku. Pečlivě nasvícené problémy českého školství, které zpravidla mají svůj reálný předobraz, díky čemuž jsou uvěřitelně (a často i víceznačně) podané. Překvapivě dobře a civilně hrající Vaculík, jehož problematický soukromý život vnáší do děje další vrstvu ambivalence a vlastně i lidskosti. ()

Trixinka

Z tohoto seriálu mám rozporuplné pocity. Z původně docela sympatického učitele se postupem času stane rádoby politik, který na konci nikdy, ale nikdy neodstoupí. A ta jeho reakce na nemoc své ženy, a posléze jeho vztah se svou bývalou studentkou...to už byla docela síla. Ostatní postavy učitelů, partnerů atd. se místy chovají jako blázni, vypuštění ze zvláštní školy. Žánrově to taky klasicky lítá přes detektivku, drama, komedii až místy k hororu (v tom diagnosťáku to byla docela síla). V konečném součtu školský ombudsman nevyřeší skoro nic. I když jako neohrožený hrdina leze na x komínů za asistence svého řidiče (kterého bych mimochodem vyrazila hned, jak bych se dověděla, že donáší do novin), pouští se do vesnických rvaček, rozejde se se svou ženou, přežije několik ministrů... I přes to všechno se nevyřeší nic, a veškeré problémy jsou pouze zmíněny, jakože existují, je třeba je řešit, ale to řešení nakonec nikde. Sečteno potrženo - na české poměry slušný seriál se zajímavou tématikou, ovšem něco tomu scházelo (např. u dívky s hidžábem bylo hodně nepřesností). ()

rublik05

Jeden z mála pořadů letošního druhého pololetí, nejen z produkce ČT, který opravdu stojí za shlédnutí. Dovolím si tvrdit, že kvalitou se dostáváme už někam ke světovému formátu, neboť Ochránce je velmi dobře natočený, ale především zahraný, kdy každá postava působí velice autenticky, chválím i výběr herců, a to nejen do hlavních rolí. Scénář, inspirovaný skutečnými událostmi, je napsaný relativně inteligentně, najde se sice pár drobností, ale nic hrozného. Každá epizoda přináší jiný příběh, místy slušně píchne do vosího hnízda a poukáže na určité kontroverzní společenské téma. Na konci se mi vždycky líbilo závěrečné věnování a pár údajů ze statistik, takže seriál má i určitý přesah. Na druhou stranu je zde i několik věcí, které se mi moc nelíbily a které bych tady chtěl zmínit. V první řadě mám výhrady k postavě samotného ombudsmana, vývoj jeho charakteru mi hlavně v posledních epizodách vůbec nedával smysl, souběžně s tímto rostla také určitá míra nereálnosti určitých scén. Beru i námitku, že některé epizody působí tak nějak tendenčně, občas až mírně propagandisticky, jako by celý seriál byl na objednávku MŠMT, což jeho objektivitu či nezaujatost dost kazí. Celkově mi některé epizody sedly víc, některé míň, v žádném případě jim však nelze upřít jistá poutavost a vlastně i propracovanost. 8/10. ()

Tomash58

Začal jsem sledovat až po odvysílání v ČT, a tak jsem zaregistroval velice kladné reakce. Přesto jsem do toho šel s vlažným očekáváním, například po pro mě ne úplně skvělé Boženě. O to víc jsem byl překvapen - bylo to skvělý! Žádná další kriminálka, které se člověk přejedl. Jiné, výborně zpracované téma, o kterém, jako možná o žádném jiném, je potřeba více mluvit. A tady se o tom mluví prakticky o všem: šikana a utlačování studentů i učitelů, rasismus, ale hlavně celý školský systém. V několika dílech se možná trošku tlačilo na pilu, avšak žádný díl nebyl opravdu špatný, všechny jsem si (jak to jen u takovéhoto silného tématu jde) užil. Určitě také díky obsazení, které se v každém díle mění a pokaždé potěší. Hlavní postavy vybrané přesně na míru - Vaculík do role naprosto parádní, Plesl geniálně slizký, ale komu to tam sedí jako téměř životní role je Řezníček! Hudba pro mě nečekaně mile překvapila a když ne v průběhu dílu, tak u titulků vždy husina. Začátek a konec seriálu fungoval výborně, opravdu nejlepší díly seriálu + Hidžáb - nenechte se zarazit hodnocením, nejedná se o nejhorší díl, ba naopak. Tak jen doufám, že to nějakou hlasitější diskuzi vyvolá na více frontách na delší dobu... ()

neo93

Velice povedený a kvalitní seriál pojednávající o problémech na českých školách. Seriál se zabývá mnoha různými otázkami, které jsou stále velmi aktuální. Ať už jsou to neposlušné a nezvladatelné děti nebo naopak výjimeční žáci, přes sebevraždy a násilí až po šikanu žáků či učitelů či sexuální obtěžování. Úvodní epizody se mi příliš nezdály, ale asi od pátého dílu mi však přišlo, že kvalita šla nahoru. Možná to bylo danými problémy, možná také samotnými postavami, které jsou jinak výborně obsazeny a to jak v epizodních, tak i v hlavních rolích. Jaroslav Plesl jako šéfporadce Havlík, Petra Hřebíčková v roli ministryně Kurzové, osobní řidič ombudsmana  v podání Pavla Řezníčka nebo manželka hlavního hrdiny, kterou si zahrála Iveta Dušková. Nad všemi ovšem vyčnívá v titulní roli Lukáš Vaculík jako učitel roku a následně pověřený školní ombudsman ministerstva Aleš Pelán. Jeho charisma je obrovské a proto působí velmi edukovaně, jistě a přesvědčivě v případech, kterými se zabývá. Jak už jsem zmínil, nejvíce mě zaujaly spíše díly z druhé poloviny řady, které jdou více do hloubky, co se týče určitých témat. Je to samozřejmě také tím, že ještě lépe poznáváme Pelána, u něhož se ještě více prohlubují jeho osobní problémy s manželkou. Hodně se mi líbily závěrečné titulky na konci každé epizody, které poskytují stručné, ale přesné fakta k dané problematice, tak dovětek, komu byl jednotlivý díl věnován. Na české poměry více než zdařilý seriál, u kterého bych klidně uvítal další sérii, což by příběhově rozhodně nebyl problém, díky otevřenému konci. ()

Psycho.R

Na Ochránce se vyplatí koukat už jen z toho důvodu, že je podle skutečných případů. Lukáš Vaculík má sice co hrát, ale největší pozornost na sebe strhává Pavel Řezníček, jehož "lidově" hraná postava sice peněz neodmítne, ale věří, že dělá správně. Je to vlastně vážná buddy série, Jen poslední díl mě zklamal, čekal jsem, že tichá dohoda vznikne mezi Langmajerem a Vaculíkem, což by hlavní postavu posunulo do ještě rozpolcenější úrovně. Bohužel zakončení nahrává případnému pokračování, což je možná škoda. ()

Zodiak455

Největší překvapení tohoto roku. Posledních pár let se mi nestává, že bych opravdu netrpělivě vyhlížel nové epizody seriálu, ale toto mě prostě dostalo. Perfektně napsané, úžasná hudba a skvělé herecké obsazení. Vaculík se do role hodil skvěle a některé epizody mě donutily nad celým dějem opakovaně přemýšlet. Jednoduše skvělý počin a přiznám se, že bych si přál vidět i další případy, které by se dostaly Aleši Pelánovi na stůl. ()

Monggol

Na naše pomery veľmi slušne spravené. Kopáčová príjemne prekvapila už v Metanole. Nedám plný počet, pretože určité rezervy to má, ale inak nadštandard českej tvorby, to jednoznačne. Páčilo sa mi, že tento seriál sa nesnaží zobrazené problémy riešiť, ale len nastavuje zrkadlo (ako sa tu už niekto predo mnou vyjadril). Herecky je to veľmi kvalitné a pestré, a ako to tiež viacerí spomínali: Takto by sa dal predstaviť koniec kariéry idealistického mistra Martina Brázdu z Třetího patra (pre tých mladších: samozrejme takisto Lukáš Vaculík, ale v roku 1985). Ešte poznámka k hudbe, inak výbornej. Neviem či je to zámer alebo či si to niekto všimol, ale je tam pár obšľahnutých nosných melódií zo známych filmov, aj keď len tak jemne až nenápadne. ()

ER

Vaculík a spol. vytvořili parádní atmosféru v příbězích podle skutečnosti. Velkým plusem je vykreslení postav, kterým pomáhá forma, srovnatelná s drahou zahraniční produkcí. Děj je svižný, žádná vata, jen občas to v některé scéně režie nezvládla (např. rána pěsti učiteli v prvním díle). Dialogově je to správně vypointované, mnohdy podnětné. Vztah manželů je pak skvostem. Jen tak dál. ()

šakal007

Klipy poslepované dohromady. Hlavní postava působí uměle. Školství je tak atraktivní téma, proč tohle působí jako agitka ministerstva školství? ()

RAFT

Kvalitní český seriál. Dobře natočený, zahraný. Vaculík a školský ombudsman , tak tahle role mu sedla. Nemůžu zapomenout na ostatní herce Řezníček a další. Tak tohle vidím na český seriál roku 2021 letos už možná lepší nebude. Za mě 80% ()

Marty7CZ

ČT zas předvedla, že je král na spickovy český seriály a uděluje další výcvik Nově a Primě v tom, jaký žumpy netočit. Téma hodně citlivý, výborná kamera, hudba nadstandardní, celý herecký obsazení vynikající (to je proto, že je vokoukana Vilhelmová a spol mimo 👍👍👍) a režie pevně v ruce. Na pár slabších chvil vážně PROFESIONÁLNÍ lahůdka za 80%👌 ()

ANTYCHRYST

Tahle série dle skutečných příběhu se opravdu povedla. Obasezeni na 1. Vaculík se na hlavní roli neskutečně hodí a sedlo mu to. Vše podtrhuje skvělá hudební kulisa. Občas byl nějaký díl slabší.. ale vše vyvazilo to že to je skutečné. Finále - Top.. 90% v rámci žánru nevídaná věc na české scéně. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD