Na příměstském táboře se málem utopí žák místní základní školy. Zatímco leží v kómatu, odpovědným učitelkám hrozí trestní stíhání a nenávist místních. Ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík) spěchá na pomoc. Celá věc je pro něj velmi osobní… (Česká televize)

Ten Druhy

Bolo to tak vypointované, že som mal z toho husinu, fakt silné emócie. A konfrontácia dvoch (len zdanlivo) rozdielnych  svetov (burani - pražáci) bola naozaj precízna.  Príbeh, ktorý dospel k tragickému koncu doslova strhol všetkých (priamo i nepriamo zainteresovaných) k osobnej účasti.  Babička utopeného chlapca bola chvíľkami neznesiteľne protivná ježibaba, až ma dvíhalo zo stoličky, R. Rázlová podala výborný výkon. Vaculík vo svojej úlohe prešiel do subjektívnej roviny traumatickej spomienky... Tento diel - zatiaľ najlepší. ()

Autogram

Po pár slabších skutočne perfektná epizóda. Obdivujem, koľko konfliktov dokázali tvorcovia do stredne dlhého filmu dostať a ako všetko prepojili a naviac ponúkli riešenia. Herecké výkony tiež bez chyby. –––– Cos ho nenaučil, už ho nenaučíš. –––– Někdy potřebujeme ublížit, abychom ulevili své vlastní úzkosti. ()

Muff

Bohužel až příliš ze života. Sám se dodnes divím, jak vůbec můžou učitelé s děckama někam jezdit, já bych na to neměl nervy. Líbilo se mi vyjádření formalismu, když se něco nevyvede, najednou všechno musí být lege artis a pokud není, ouha. Ale kdo na to myslí, když chce prostě jen pomoct, ulevit, konat dobro? No a vyjádření české povahy v podobě skupiny lidí podpíjejících pod přístřeškem, to je smutně reálné. ()

sportovec

Tento díl poukázal na ošidnost a limity práva zřejmě nejen u nás. Dvě nevinné učitelky které se snažily krátit prázdninový čas dětem, aniž to byla jejich povinnost a měly to oceněno peněžně, byly potrestány za tragickou náhodu, kterou nemohly vědomě ovlivnit. Jako podpora alibismu a atomizovanosti to nebyl špatný příklad. Zvlášť patrný u té učitelky, která riskovala svůj život. ()

bratr_jezek

Velice drsný díl, kdy se utopí žák na školní akci. Noční můra škol, z učitelů se stávají veřejní nepřátelé, zloba okolí je vysoká. Zní to šíleně, ale skutečně EXISTUJE příručka pro školy, která radí, jak postupovat, když se něco takového stane na "vaší" škole. Aleš Pelán tentokrát případ dost prožívá, připomíná mu to tragédii, kdy se jeho ženě na lyžáku zabila žákyně, v tomto vidí hlavní problém ženina zdraví a její nemoci - Parkinsona. ()

• Natáčelo se ve středočeské obci Skalsko, konkrétně záběry před školou a domem atakované učitelky (Lucie Juřičková). V jednom ze záběrů, kde ředitel školy (Josef Carda) podává před školou vysvětlení novinářům, je vidět modrá cedule s nápisem základní škola Skalsko. (Klhannah)
  • Premiéru epizody sledovalo 1,3 mi. diváků (15+). Epizoda se tak stala nejsledovanějším večerním pořadem a také nejsledovanějším pořadem celého dne. (rublik05)