Rodina, láska, smrt i katastrofa, která doslova visí ve vzduchu. Absurdní komedie režiséra Noaha Baumbacha, nominovaného na Oscara. (Netflix)

sedm.1 odpad!

K mému komentáři k této podívané si vypůjčím kousek z recenze jednoho z mých místních oblíbených uživatelů, kde píše, že ho tento film bavil v pasážích, kde se mluvilo jeho řečí, naopak ale vůbec nedával úseky, kde se mluvilo řečí jiného kmene. Já mám s touto podívanou totiž podobný problém, jen tedy s tím rozdílem, že na mě se řečí jiného kmene mluvilo od první do poslední minuty a já jsem tak jen při závěrečných titulcích, po neuvěřitelně ubíjejících dvou hodinách, čučel do prázdna a říkal si, mám já tohle sakra vůbec zapotřebí? Jako upřímně, tento snímek šel totálně mimo mě, vůbec nechápu jeho smysl, jeho význam, co tím chtěli tvůrci říct, pro mě to představovalo jen bezduché sledování pohybujících se postaviček, s hubou plných keců, které mi ovšem také nic neříkali, nic mi neoznamovali, nikam ani neposouvali děj, i když jako pozor, tohle vlastně ani žádný pořádný děj nemá, všechny postavy se zde navíc chovali a jednali zcela nepřirozeně, excentricky a chaoticky, pointu filmu jsem samozřejmě očekávaně též naprosto nepobral, na mou obranu ovšem ani nevím, jestli to nějakou pointu vůbec mělo a žánrově se jinak jedná o zcela nezařaditelný snímek, jelikož nic, podle čeho by ho šlo někam zařadit, se zde prostě nevyskytuje. Bílému šumu jsem každopádně dal šanci jen kvůli Adamu Driverovi, jehož výkon se zde dá sice jako jediný považovat za alespoň nějaké pozitivum, nicméně to ostatní je tak moc mimo, že to před tím mým nekompromisním ryzím Odpadem! nezachránil nakonec ani on. ()

zencitizen

Byl jsem nadšený, nic jsem nečekal, ale film mi způsobil proměnu krve i buněk. Jako by mne přenesl do jiné reality. Byl to skoro trip. Po skončení jsem se "pracně osvobozoval z čaromoci tohoto uměleckého díla". Ale méně emocionálně a víc analyticky: Je to opravdu Baumbach: zmraženě absurdní, stylizované dialogy, akademická satira, a zároveň je to v některých pasážích téměř Spielberg. Nejvíc na mne zapůsobila část odehrávající se po "toxické události", kde na povrch vyplavou úzkostné stavy Gretty Gerwing. Právě to, že se film vrátí po rozmáchle vystavěné akční pasáži ke komorní konverzačce považuju za výjimečné. Událost všechny lidské bytosti proměnila a dosud skryté tendence vyhrotila. Závěrečná píseň LCD Soundsystem a titulková sekvence je metaforou celého filmu: nejdřív naprosto boží, pak už "jen" moc dlouhé. ()

Devadesát Dva

DeLillovu předlohu jsem nečetl, vlastně jsem od něj nečetl nic. K postmodernismu jsem spíše přičichl, než ho okusil a v tomhle ohledu je nutno dodat, že třeba 'Inherent Vice', Andersonova zdařila adaptace možná nejpřístupnějšího Pynchona, dopadla přeci jen, značně lépe a baví, v rámci potěšení, jaké z filmu máte, funguje i přes svoji divnost, protože je dávkovaná a má čím bavit. 'White Noise' přináší tuhle divnost, ne v dávkách, scénách, ale rovnou jako odér, kterým je celý film obestřený. Na jednu stranu se mi moc líbí, že někdo zkouší novátorský přístup a natočit, v pravém slova smyslu, postmodernu, jako postmodernu a Adam Driver mi do takového projektu sedí jak vyšitý, vizuálně to vypadá tak dobře, ale nevím, možná, jestli se někdy dokopu k přečtení knihy, a jestli by se mi hodně líbila, bych byl ochoten si tohle pustit znovu, ale jsem teď tak nějak na pomezí, nechci to hanit, jako řada konzumentů, kteří to jednoduše nepochopili, zároveň ale taky zrovna úplně neskáču nadšením, protože si nejsem jistý, jestli mě unikum proletělo před nosem, nebo je to zkrátka neuchopitelné. ()

aquiver

K žánrovým přechodům a části druhé poloviny snímku jsem sice obtížně hledal cestu, celkově ale originální satira, která si výraznější odsudky nezaslouží. 70 % ()

Hanys_

Zhruba do půlky ještě fain, taková trošku šílenější rodinka na útěku před apokalypsou. Postupně se ale styl žánru měnil, až mě to přestalo bavit úplně. Je to škoda, protože herecky je to hodně silné. 4/10 ()

Untentrauer

Filozofická srajda snažící se divákovi vymektat díru do hlavy. Zvláštní kamerové záběry a detaily na xichty mi naprosto nevyhovovali. Po shlédnutí bílý šum opravdu pocítíte. ()

Oralfabet

Nebudu tvrdit, že dokonale chápu, o čem to je, a co se to snaží říct (knihu jsem nečetl a mám pocit, že by to v tomhle případě pomohlo), ale líbilo se mi to, a na základě (nejen) zdejšího hodnocení jsem očekával něco o dost hůř vstřebatelného. Největší hřích asi vidím v tom, že když jsem ze závěrečných titulků zjistil, že hudbu skládal Danny Elfman, nedokázal jsem si zpětně vůbec vybavit, jak zněla. Slabších 7/10 ()

bobstock

Absurdní a pichlavě doslovná prazvláštnost o nudné konzumní společnosti, ve které sem tam občas každý potřebuje duševní očistu skrze nečekanou katastrofu. 70% + režie Baumbach ()

kluk z Na

Bože můj. Ok. Chápu. Divně mluví a vše to je takový geniální. Ale zabilo to všechny očekávání, ať už se na to někdo těšil kvůli vtipu, dramatu nebo survivoru, prostě to s náma sprostě vyjebalo a okradli o čas. Nejvtipnější na tom je, že rok na to se v Americe vysekal vlak s chemikáliema, kterej udělal toxickej mrak. Hehe. ()

dannyyy

Oscarový film s tak mizerným hodnocením? Nechtěl jsem, ale ze zvědavosti jsem se na to musel podívat. Teď lituji a zjišťuji, že má zvědavost nezná mezí :)) ()

molcan2

Dobre, chápem to. Toto je niečo iné v porovnaní s nedávnymi filmami o konci sveta ako Grónsko, Varovanie a Nepozeraj sa hore. Film sa predáva skôr ako komediálna dráma než ako katastrofické sci-fi, ale film sa zaoberá niektorými ťažko pochopiteľnými vedeckými a drogovými odkazmi, ako sú toxické veci prenášané vzduchom a vedľajšie účinky domácich liekov. Tento film je veľkým odklonom v porovnaní s Noahovým predchádzajúcim dielom (Manželský príbeh) a neprekvapivo sa mu nepodarilo obnoviť intenzitu a chémiu medzi hlavnými postavami. Mať svoju skutočnú životnú partnerku (Greta Gerwig) v páre s jedným z najväčších hercov poslednej doby (Adam Driver) je možno trápne, ale ich vzájomné dialógy sú zlomovým bodom filmu, dokonca aj chémia medzi rodičmi a ich deťmi je trochu nedotiahnutá. Celkovo majú Nehľaď hore a Grónsko lepšie vykreslené katastrofické udalosti a strach zo smrti a nedostatok viery v konečnom dôsledku na rovnakej úrovni ako Varovanie. ()

Mackoun

Chtěl jsem býti velkorysým a dát tři, ale vlastně se mi nechce. Vizuál fajn - trochu mám pocit, že to poslední dobou píšu u každý recenze a že vizuál začíná přebírat slovo nad zbytkem tak nějak obecně. Jinak si to hraje na jakousi hipsteřinu a vůbec jsem se nechytal… chvílemi už to vypadalo, že opouštíme rádoby inteligentní chaos plný rádoby intelektuálního humoru mezi řádky, ale stejně to tam dřív nebo později klouže zas a znova a je to zábavné asi jako zarputilý absolvent gymnázia u vědomostní hry na party plné přiopilých pankáčů. Buď se bavme bez snahy být zbytečně chytrý, nebo se přesuňme na party gymnazistů a bavme se tak, aby to padalo ve správnou chvíli na úrodnou půdu. ()

Hapretor

tento snímek jde dost vedle s mou linií humoru ... snímek je přeplněný dialogy až bláboly, které asi mají působit chytře, "filozoficky", nebo záměrně absurdně a až moc chytře, až jsou to úplné žvásty, co nedávají smysl ... šlo to těžko poslouchat ... však děj je tak divný a postavy tak debilní - nejspíš schválně ? - že jsem koukal do konce ... stále se divím, co jsou schopni stále vymýšlet ty "ártoví" tvůrci ... Driver je taková držka, že jsem měl spíš depku než se smál ... nicméně jsem to dokoukal ... zasloužím Oskara vytrvalého diváka ! Mě by jen zajímalo, co za pilulku polykali tvůrci a herci/čky tohoto snímku ... musel to být famózní matroš ... jinak nechápu, jak to mohlo vzniknout .. ()

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

15.12.2023

Čeká nás dosud nevídané spojení. Oblíbení herci George Clooney a Adam Sandler se vůbec poprvé společně objeví na velkém plátně díky novému filmu vznikajícímu pod hlavičkou streamovací služby Netflix.… (viac)

Nový Star Wars seriál nabírá další hvězdu

Nový Star Wars seriál nabírá další hvězdu

07.09.2022

The Acolyte, nadcházející Star Wars seriál zasazený poprvé do období dávno před prequelovou trilogií v éře tzv. High Republic, nabírá další hvězdnou posilu. K dříve oznámené Amandle Stenberg … (viac)