Mark vedie tím pracovníkov, ktorí si nechali chirurgicky oddeliť spomienky na pracovný a osobný život. Keď sa však mimo práce objaví tajomný kolega, začne sa ich cesta za objavením pravdy o svojej práci. (Apple TV+)

easaque

-4* Po dlouhé době se mi podařilo narazit na konečně nějaký originální "sci-fi" seriál. Sice jsem se divil, že tohle má na svědomí Ben Stiller, kterého mám zařazeného do odlišného žánru filmů, ale asi jako režisér si vybírá něco úplně jiného. Námět je rozhodně zajímavý a taky netrvalo dlouho, než jsem po objevení si ho pustil. Na konci jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdama, protože pro obě hodnocení mám své důvody. Ale nakonec dám vyšší známku a uvidíme, co přinese další série, kterou si nenechám ujít. Mezi klady patří atmosféra, herecké obsazení i provedení. A jestli Vás zajímají mé výtky, tak ve stručnosti jen 2 - zbytečně je natažený na moc epizod a uprostřed ve třech nebo čtyřech dílech to byla většinou natahovaná nuda. A určitě nic neprozradím, když napíšu že první série spíš přináší víc otázek než odpovědí a byla to pouhá příprava na další, což se mi moc nelíbí. Ale asi to stojí za doporučení a nechám se překvapit jestli si to v pokračování nepokazí a bude minimálně stejně napínavá. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

výborný komorní kancelářský thriller, který se místy nebojí sklouznutí k psychologickému dramatu až hororu.Atmosféru to má super, nápad originální, obsazení sympatické a finále velmi slušně rozdalo karty na další řadu. Upřímně doufám, že bude. Nijak ani nevadí, že logika a fungování místního světa je tu naznačeno jen velmi málo a vše se motá čistě okolo pár postav.Ty jsou relativně ploché a něco málo se o nich dozvíme až ve druhé polovině, nicméně tady věřím, že šlo o tvůrčí záměr, aby byla ukázána absurdita celého "odloučení"...80% ()

Cafú

Uff. Slova jsou zbytečná. Tohle stojí za to vidět: scénaristicky, režisérsky, námětově, herecky i výpravou až neuvěřitelně vysoko. Korporátní horor by díky tomuhle seriálu mohl být novým encyklopedickým heslem, ideláně s obrázkem Patricie Arquette v porodonickém úboru. ()

Martrix

Pro mě je to nejpříjemnější seriálové překvapení letošního roku. Zatímco loni mě takto potěšily Arcane: League of Legends, nebo Hra na oliheň, letos se žádné seriálové WOW nekonalo. Doteď. Vzhledem k obrovskému potenciálu a velmi nedopovězenému příběhu doufám, že se Apple rozhodne pokračovat. Ideálně kdyby se vybodl na prznění Nadace a raději se věnoval originálním kouskům, jako je Odloučení. Herci vynikající, Scott brilantní, parádní vizuál, Stiller to zvládl na jedničku...atmosféra... . Pro milovníky chytrých, ale weirdy věcí, jako byl třeba Devs, je to lahůdka. Jestli vznikne aspoň jedna další řada, nebudu se jablíčkářům celý měsíc vysmívat. Slibuju. ()

Pajky3

Asi začnu tím, že Severance je jeden z nejzajímavějších seriálů, které jsem za poslední dobu viděl. A rozhodně ho budu doporučovat, kudy chodím. Žánrově je to sci-fi a má to nápad, který si dovedu představit jako součást Black Mirror. Má to výbornou atmosféru, která se naprosto skvěle postupně buduje a je jasné, že se chystá něco velkého. Hudba navodí pocit deprese, který dokreslují prázdné kanceláře, sníh a minimum postav. Rozdělení vnitřního a vnějšího světa je dokonalé a vážně chytré. Sledování pochybností, které se podstupně dostávají pod kůži Markovi S. (vnějšímu i vnitřnímu) funguje na výbornou. Každá postava má své kouzlo a jedinečnou osobnost a ty, které začnete nesnášet, ty nesnášíte naplno v každé scéně, kde se objeví. A každá scéna má co říct a něco znamená. Je to znepokojivé, ale závěr každého dílu vás prostě nutí k dalšímu sledování. A já se nemůžu dočkat, co dál se bude dít. ()

dr.fish

Super nápad, který zůstal naprosto nevyužit. Stačí si pustit první díl a pak dva poslední. A je hotovo. Materiálu na devadesát minut, roztaženo na nudný upachtěný seriál. Walken a Turturro to zachránili od odpadu. 40% ()

Triple H

V dnešnej dobe sa na streamoch povaľuje toľko nových, kvalitných vecí, že človek len tak náhodou zavadí o niečo ako Severance. Work-life balance dotiahnutý do extrému a síce zase raz kopanie do korporátnej mašinérie, avšak tentokrát to má nápad, švih, zaujímavú mysterióznu kafkovsko-orwellovskú atmosféru (hoci nie v takej miere aby sa z toho stala pozérska vec),  dosť dobrých hercov (vrátane pár neopozeraných tvárí - Tramell Tillman ako Milchik bol top) a človek čaká čo sa z toho vylúpne. Pre mňa príjemné prekvapenie. ()

sugythesugar

Po dosť veľkom hype som sa konečne dostal k seriálu Severance. Už len kvôli samotne zápletke ma moje okolie lámalo, aby som sa na túto Applovkú produkciu pozrel. A o 10 mesiacov som sa do toho vážne dal. Hneď zo začiatku musím podotknúť, že Severance je tip seriálu, na ktorý treba mať náladu. Je to atmosférické psychologické drama so zápletkou, ktorá by mohla fungovať ako jednorázová epizóda Black Mirror. Spoločnosť vykonávajúca prácu, ktorá musí zostať v utajení svojim zamestnancom rozdeľuje myseľ na dve samostatné časti. Jedna je čisto vaša pôvodná a tá druhá je pracovná. A tieto dve časti o sebe navzájom vedia, ale jedna nevie čo robí druhá a rovnako aj naopak. Vďaka skvelému Adamovi Scottovi sa ihneď zoznámite s chladnou, až dystopickou tajomnou spoločnosťou v jej útrobách a zároveň poznávate vonkajšiu šedivú realitu, ktorá je pre nášho protagonistu o nič veselšia. Samozrejme sú to paralely s našou odosobnenou spoločnosťou a prácou v korporáte, ktorá sa dá nadinterpretovať ako moderná forma otroctva sú jasné na prvú dobrú. Obrovskú zásluhu má na Severance Ben Stiller, ktorý opäť dokazuje, že mu žánrovo dráma/thriller neuveriteľne sedí a je okamžite poznať, na ktorej epizóde robil práve on. A možno je jedným z neduhov seriálu práve to, že ho Stiller netočil celý sám, pretože v epizódach, ktoré robila Aoife McArdle výrazne slabne tempo rozprávania a citeľne v nich niečo chýba. Niečo Stillerovské. Ďalšou dôležitou zložkou je určite minimalistický soundtrack od skladateľa Theodora Shapira, ktorý so Stillerom pracoval už na filme Tajný život Waltera Mittyho (2013), alebo na filme Martina Scorseseho - Vlk z Wall Street. Jemná a minimalistická hudba tu dokresľuje citlivé chvíle, ale aj vypjaté situácie, ktoré naši rozpoltení hrdinovia zažívajú. Určite tu nebudem spoilerovať, ale zo začiatku ma veľmi mrzelo, že mi posledná séria Rick & Morty nepriamo vyspoilerovala veľkú časť deja, ale aj napriek tomu som si tento skvelý seriál vedel užiť. A konečný cliffhanger ma neuveriteľne nalákal a už sa neviem dočkať druhej série. Za mňa jeden zo seriálov roku. 8-9/10 ()

fantassia

První dva díly mi šlo hlavou jestli to nevzdat a že by se pravděpodobně celá série vešla do jednoho filmu a tím by se stala sledovatelnější, ale zvědavost, jaké bude asi rozuzlení téhle nekonečné schizofrenie, zafungovala a s jemným posouváním nekonečných úkonů jsem to dorazila. Asi na konci osmého dílu jsem si na to nekonečné tempo dokonce zvykla. Už dávno není tajemstvím, že v betonových městech a v králíkárnách bez kousku zeleně nebo stromů potřebují lidé víc psychiatrů, málo platné člověk patří do přírody. No ale úplný odpad to není, pár námětů k zamyšlení se tam objeví. Člověk ani nemusí mít čip v hlavě, aby nevěděl kdo je, kam patří, odkud přišel a kam jde. Toto jsou věci, které většině populace nic neříkají a to zdaleka žádné čipy ještě nemají, takže čím to asi bude, že? Druhou sérii už ale  dobrovolně nedám. ()

Qitek

Musel jsem se z počátku ( vlastně celou první půlku ) obrnět velkou dávkou trpělivosti, někdy i nucenou, ale naštěstí má vše svůj důvod i své pevné místo a s ohlédnutím se zpět... Opravdu nic není navíc a nic není vata. Ben Stiller si sice velmi umě hraje na režisérské židličce, ale dost často ( právě v první půli ) zbytečně natahuje a místy velmi pomalu, až únavně, buduje celkovou expozici. Za trpělivost nedůvěřivým a pozornost zaháčkovaným se ale Severance odmění vrchovatě. Závěr první série je přesně takový jak to u seriálu mohu jen z celého srdce nenávidět a stejně nabízí naprosto uspokojující pocit, jaký jsem už dlouho neměl. Jak to? Už je to nějaký pátek co jsem byl po skončení čehokoli tak vyveden krásně z míry a to především proto, že jsem “na cestě” mnohokrát zapochyboval. Všechno tady ve svém celku šlape jak švýcarský hodinky a může za to především režijně i dramaturgicky zmáknutá ("top class") našlapaná závěrečná epizoda. ()

hroubek

S01 - Velká pecka. Samotný seriál to bude mít u diváků složitější. Není nijak strhující, kulervoucí, spíše se sází na atmosféru, nepříjemné vnitřní pocity (klaustrofobie, zmatenost, nejednoznačnost, rozpolcenost) a pomalejší tempo. Ale umí to skvěle zaháčkovat. Perfektně to pracuje s detaily, vyprávěním, střihem a hereckými výkony. Seriál má perfektní režii, vizuálně je hodně zajímavý a samotné prostředí se umí dostat pod kůži, hudba je velmi přesná a krásně pomáhá dotvářet atmosféru. Sedlo mi to, a moc se těším na další řadu. ()

vyfuk

Tato nová záležitost si dokázala získat spousty lidí. Ano, je to opět takový ten pseudodystopický apel na naše svědomí s nějakými sci-fi prvky. Však už to znáte. Zde to bylo jinak a bráno po svém. Jasně, hodně škobrtáme. Občas koukáme na něco a ani nevíme přesně proč a jak. Délka série už je docela někdy na pováženou, ale ještě se držíme. Asi chápu rozporuplnější pocity, ale za mě jedna z těch lepších věcí, které jsme v poslední době na seriálovém poli viděli. A ač Scott není zřejmě špatný herec, tak v tomto provedení vypadá strašně. ()

Dakken

Vôbec som nevedel, čo od seriálu očakávať. Aj keď väčšinou sci-fi nevyhľadávam, kvôli recenziám a vysokému hodnoteniu som Severance skúsil a veru že som dobre spravil. Skvelé, originálne dielo ktoré sa nepodobá ničomu, čo som do teraz videl. Celý koncept oddeleného vedomia a neschopnosti uchovať si niektoré spomienky je skvelý, no zároveň znepokojujúci a dokonalá rovnováha napätia a humoru je podmanivo vťahujúca. Veľmi inteligentné dielo s filozofickým podtónom, ktoré vás núti premýšľať.  A aby som nezabudol, intro je dokonalá súhra obrazu a zvuku ;) ()

merit1

V Severance nie je čo skritizovať. Forma krásne korešponduje s obsahom, herci sú skvelí a dej má okrem výborného gradovania aj presah ( manipulovanie s pamäťou, hierarchia a morálka spoločností ). Sterilné prostredie korporátu vizuálne spolupracuje s myšlienkou chirurgického zásahu do vedomia a retro dizajn navodzuje atmosféru zastavenia času ( človek má pocit, že svet vnútri je nemenný, napriek veľkorysým priestorom posobí klaustrofobicky a mŕtvo ). O postavách vieme málo, no postupné odkrývanie je vystavané a inteligentné, zároveň dostatočne prekvapivé na budovanie napätia. Má to len jednu chybu - čakanie na druhu sériu. P.S. Úvodná znelka má špičkovú hudbu a animáciu. ()

simply

Seriálové překvapení roku na které jsem narazila čirou náhodou. Moc se těším na pokračování a další režisérské počiny Bena Stillera. ()

petikacka

Ty jo, tak to mě akorát utvrdilo v tom, že jsem udělala dobře, když jsem z korporátu vypadla. Jeden má sice méně peněz, za to však získá SVOBODU!  Vizuálně je to geniální v té úsporné formě postupně osvěcovaných a zhasínajících chodeb, ta bezútěšná kancelář pro 4 a nicneříkající práce kterou nikdo nechápe...Dávkované benefity pro jednoho nebo pro všechny ovšem pouze 5 minut?! Pro mě je to zásadní představení dnešní doby pro většinu lidí, kteří z ní nechtějí nebo nedokážou vystoupit..."Kašlete na to, že majitel má na zdi  hodiny, které se na vás šklebí ...Čas máte vy ve svých rukou"...A vo tom to je. Za mě 90% ()

Klara

První díl jsem byla rozpačitá, ale od dalšího dílu už to jelo. Celou dobu jsem neměla ponětí, jak bude příběh pokračovat, jak to spojí dohromady, jak to celé skončí... Na pět hvězd to za mě není, ale solidní čtyři tomu klidně dám. A při finále jsem téměř nedýchala. Na další sérii jsem fakt zvědavá! ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

29.12.2022

Za Teda Lassa si připlatíme

Za Teda Lassa si připlatíme

30.10.2022

Když se před třemi lety spustila streamovací služba Apple TV+, měla v nabídce pouhých pět titulů. Teď už jich jsou desítky a mnoho z nich sbírá prestižní ceny, od televizních Emmy po filmové Oscary.… (viac)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)